Hlavní navigace

Co pomáhá euru naopak sráží akcie

25. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pražská burza vyrovnala své ztráty. Zlepšení nezastavil ani slabší index podnikatelské nálady z Německa či rating. Akciím naopak neprospěl krok ECB.

Komentář k trhu

Pražská burza srovnala páteční ranní ztráty téměř na nulu, když index PX zakončil seanci pouze 0,28 % v mínusu. Počáteční výprodeje, jež navazovaly na čtvrteční propad amerických burz, brzy vymizely. Postupné zlepšování nezastavil ani slabší index podnikatelské nálady Ifo v Německu, který se dostal na dvouletá minima. Na snížení ratingu globálních bank agenturou Moody’s reagovaly evropské banky růstem vzhledem k tomu, že očekávání bylo posazeno níž. Pomohly také závěry auditu španělských bank, jenž odkryl potřebu max. 62 mld. Naopak negativně bylo přijato uvolnění podmínek pro přijímání kolaterálu ECB. Komerční banka uzavřela na 3495 Kč, Erste Group zakončila na 371,8 Kč, nicméně vídeňský závěr byl již o 10 Kč níž. ČEZ bez většího zájmu uzavřel  na 730 Kč (-0,41 %). Telefónica si naopak polepšila na 385 Kč. Aktivita investorů byla opět podprůměrná.

CME: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč)

Ratingová agentura Standard & Poor’s v pátek zvýšila hodnocení dluhové spolehlivosti CME ze stupně CC na stupeň B-, tj. o 4 stupně výše. Zároveň hodnocení doplnila stabilním výhledem. Zvýšení ratingu následuje po odkupu dluhu ve výši 180 mil. USD, které CME uskutečnila s finanční podporou největšího akcionáře Time Warner. Agentura uvedla, že finanční podpora Time Warner zároveň poskytuje CME stabilní výhled. Podotýkáme, že zvýšení ratingu zpět na B- následuje po snížení v květnu (z B- na CC), které agentura S&P provedla spíše z technických důvodů, kdy CME vykupovala své dluhopisy pod nominální hodnotou a v metodice agentury se tak blížila selektivnímu úvěrovému selhání. Zvýšení ratingu a především stabilní výhled hodnotíme jako pozitivní, avšak domníváme se, že krok agentury mohl být trhem očekáván a nemusí tak mít výrazný dopad na obchodování.

CHP22

AAA Auto: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

Společnost AAA Auto na páteční valné hromadě prodloužila možnost zpětného odkupu akcií až do výše 10 % akciového kapitálu. Oprávnění má platnost 18 měsíců. Zprávu hodnotíme jako neutrální.

Komentář k americkému trhu

Americké akcie v průběhu pátečního obchodování posílily poté, co trhy ve čtvrtek zažily „krvavou“ seanci. Růst přišel překvapivě po čtvrtečním večerním snížení ratingu 17 bank agenturou Moody´s a také po neuspokojivých datech německé podnikatelské důvěry. Mnichovský Ifo Institut uvedl, že index podnikatelského klimatu se propadl na úroveň 105,3 z květnových 106,9, což je nejnižší úroveň od března 2010. Americký makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, nicméně trhy podpořily zprávy o uvolnění pravidel kolaterálu centrální bankou ECB, která zmínila, že bude akceptovat také cenné papíry zajištěné aktivy (ABS) s nižším ratingem (A, resp. BBB-). Jde o kolateralizované půjčky na auta a komerční hypotéky. Z korporátních zpráv stojí za zmínku posílení akcií společnosti Facebook, které obdržely „Buy“ doporučení od Nomury a posílily o 3,8% na 33,05 USD/akcii. Dařilo se také společnosti First Solar Inc., která vyletěla o 9,2% díky povolení k výstavbě jejího projektu v Los Angeles County v objemu 1,36 mld. USD. Již zmíněným překvapením dne byl bankovní sektor, který zaznamenal nejvyšší růst (1,5 %) ze všech sektorů S&P 500. Morgan Stanley přidala 1,3% na 14,14 USD/akcii, přičemž její rating byl snížen o 2 stupně na Baa1.  Bank of America vzrostla 1,5% a Citigroup posílila o 0,6% na 27,99 USD/akcii.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).