Hlavní navigace

Co nového nám přinesou platební karty?

26. 11. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Banky se chtějí bránit podvodům s platebními kartami. Pomohou čipové karty? Navíc již nyní existují metody, jak zvýšit bezpečnost plateb po Internetu. Banky je ale nevyužívají. Důvodů, proč tomu tak je, je několik.

Nedávné podvody s platebními kartami pravděpodobně značně urychlí změny v celém sektoru platebních karet. Dnes fungují všechny platební karty na bázi magnetického proužku, technologii, která je v současné době již velmi zastaralá. Toho také využili podvodníci, když jednoduše zkopírovali magnetický proužek klientů v samoobslužné zóně ČSOB a vytvořili si karty vlastní, s kterými pak plenili účty klientů.

Vyšší bezpečnost platebních karet má zajistit až přechod na karty čipové. Ačkoliv ve světě se čipové karty vydávají již od konce 80. let, české banky se dodnes tváří, jako by nic takového neexistovalo. Snad jedinou výjimkou je Poštovní spořitelna ČSOB, která již delší dobu vydává kartu vybavenou jak magnetickým proužkem, tak čipem. Nevýhodou je, že samotné využití čipu na kartě je minimální – kromě sítě pošt je čipovou kartu schopen přijímat pouze malý počet obchodníků. Vznikl tak jakýsi začarovaný kruh, kdy obchodníci nechtějí investovat do terminálů akceptujících čipové karty, protože počet držitelů těchto karet je malý a naopak.

Ačkoliv asociace vydávající karty VISA a MasterCard se již delší dobu snaží přesvědčit banky o přechodu na čipy, české banky doposud s tímto krokem váhaly. Obávaly se příliš vysokých nákladů. V souvislosti s podvody se ale situace změnila – všechny velké banky oznámily, že na čipy přejdou nejpozději v roce 2003. V příštím roce má tak učinit Komerční banka, ČSOB a GE Capital Bank, o rok později Česká spořitelna a Živnostenská banka. Stranou pravděpodobně nezůstanou ani ostatní banky působící na českém trhu.

Zavedení čipových karet nebude levnou záležitostí, neboť bude nutné upravit všechny bankomaty a platební terminály u obchodníků a to se jistě projeví v ceně pro klienty. Dá se také předpokládat, že čipy nevytlačí magnetický proužek z karet ze dne na den, ale obě technologie budou delší dobu existovat vedle sebe. Přechod bude dlouhodobý a to i celosvětově. Pravděpodobně nejdříve začnou být čipy využívány v bankomatech (tím se omezí podvody s bankomaty), naopak obchodníci budou na čipy přecházet pomaleji a ještě dlouhou dobu budou využívat magnetického pásku. Nicméně ani čipová karta není všelékem a bude jen otázkou času, kdy na novou technologii přejdou i padělatelé karet.

Další novinku chystají vydavatelé platebních karet v souvislosti s platbami přes Internet. V současnosti je praxe taková, že zákazník na webové stránce zadá údaje o platební kartě a pošle je obchodníkovi, který tyto údaje dále předá své bance k inkasu. Praxe ale ukazuje, že tento systém má výraznou slabinu. Tou překvapivě není samotná komunikace s obchodníkem, která je obvykle kódována (např. pomocí SSL), ale data o platebních kartách uložená v databázích obchodníků, která mohou být odcizena a zneužita.

skoleni_13_10

V novém modelu plateb po Internetu vstupuje mezi zákazníka a obchodníka banka. Zákazník proto neposílá informace o své platební kartě obchodníkovi, ale bance. Banka kartu ověří a pošle obchodníkovi zastupující údaje. Obchodník předá tyto údaje své bance, údaje jsou v bance zpětně přiřazeny k platební kartě a proběhne platba. Nově by bylo možné platit i elektronickými kartami jako je Maestro či VISA Electron. Ačkoliv systémy schopné tyto platby zabezpečit již existují, zbývá ještě dosti podstatný krok, a to zajistit jejich vzájemné propojení a uvést vše do praxe. Vydavatelé karet slibují, že to stihnou do roka.

Poslední novinku nám přichystala asociace Europay a to představením zcela nové karty MasterCard Electronic, která má doplnit stávající kartu MasterCard a Maestro. Karta Electronic je, jak název napovídá, čistě elektronická a má být vydávána výhradně jako kreditní. Má být jakýmsi mezistupněm k embosovaným kreditním kartám a zároveň prostředkem k ověření nových zájemců o kreditní karty – všechny platby touto kartou musí být on-line povoleny bankou. Motivem pro zavedení karty Electronic byla také snaha odlišit elektronickou kreditní kartu od elektronické debetní karty, kterou se má stát výhradně karta Maestro. Vydání karty Electronic u nás chystá v nejbližší době přinejmenším jedna banka, takže se můžeme těšit.

Anketa

Myslíte si, že zavedení čipových karet zvýší jejich bezpečnost?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).