"Pokud vláda tvrdí, že na superhrubé mzdě a novém zdanění vydělá každý, má pravdu." Toto tvrzení platí v případě, když si nasadíme klapky na oči a budeme porovnávat jen mzdu a daň z příjmu. Pokud však toto srovnání přiblížíme realitě, tedy dnešní inflaci 5-6%, tak lidí, kteří na novém zdanění vydělají je velice málo. Vládě se povedlo díky zvýšení sazby DPH z 5% na 9% inflaci hezky nastartovat. Jen tak dál, ať se růst ekonomiky zastaví co nejdříve...
omg, jeste ze jsem si ten clanek precetl rano bez komentaru, protoze odpoledne to tu bude samej frikulin, ublizenej komunista, nezamestnani s vysokorychlostnim internetem a od vsech podobne "hodnotne" nazory
jsem policista sloužím přes deset let. Pracuju poctivě nikdy jsem nebyl nezaměstnaný beru cca 20000 a manželka na mateřské 3800 s 24000 si nemůžem moc vyskakovat, spíš počítáme každou korunu protože 10000 dáváme hned do splátek bytu a podobně. kolik berete vy vy nepotrefený nekomunisto jak se nazýváte. Myslím že takových lidí jako jsem já je v tomto státě většina, každý nemůže mít nadprůměrné příjmy - to by se pak nenazývaly nadprůměrnými.
Obecně vzato (mírná) inflace je naopak motorem ekonomického růstu - lidi to nutí víc utrácet a méně peníze "držet". To zvyšuje obrat veškerého zboží - a následně zisky i mzdy.
Stačí si vzít opačný případ - deflace (případ velké hospodářské krize v USA). Lidé peníze "drželi" protože očekávali další zlevňování, to snižovalo obrat a vedlo k dalšímu snižování cen.
Taky nejsem zrovna nadšen ze zvyšování DPH, bohužel je to nutné, protože už několikátý rok "jedeme na dluh".
I když daleko efektivnější by bylo snížit (popřípadě zrušit) veškeré dávky, přídavky, příplatky a podpory. Často nejde o vysoké částky, ale násobeno počtem příjemců to začíná být problém.
Ajajaj. Podivejte se na heslo "stagflace" do vasi oblibene ucebnice nebo slovniku. A potom prosim kvantifikujte sve tvrzeni, ze inflace podporuje rust.
Dokud Amerika stagflaci nezazila, taky kazdy veril, ze inflace rust podporuje.
Efektivnější by bylo, aby podnikavci platili to, co mají a neochcávali stát /a potažmo ostaní, poctivě platící spoluobčany/ umělým navyšováním - spotřebou věcí, které ke svému podnikání vůbec nepotřebují. A nebo zaměstnancům platit důstojné mzdy, aby nemuseli různé sociální dávky pobírat. Ono se to někomu kecá, že by oželel tři stovky dětských přídavků, když bere za mnohdy nezáslužnou činnost 30 a více čistého. Pokud však někdo poctivě pracující bere jen desítku hrubého, je rád i za ty tři stovky dětských přídavků!
Nyní jsem zrovna někde četl, co přinesou stropy. Několik málo jedinců uspoří stokoruny (pro ně kapka v moři), ale stát přijde o několik miliard! Ty pak budou chybět na cokoliv a pak ODS zase bude zkoušet vymýšlet nové daně za pálení lihu či dýchání vzduchu ?
"aby nemuseli různé sociální dávky pobírat" - sociální dávky jsou věcí politickou. Politici je mohou zvýšit, ale taky zrušit.
Ad stropy: jestliže existují stropy na nemocenskou (někde kolem 10500 Kč), a de fakto i strop pro výši důchodů (započítávání jen 10% příjmů nad určitý příjem), je tedy logické, že budou existovat stropy na soc + zdr daň. Takto stát sosal obrovské peníze, ale když člověk onemocněl, nebo šel na důchod, dostal jen drobné (v poměru k příjmům).
Ano, mírná inflace, která tu byla v minulých letech skutečně byla motorem růstu. jenže meziroční nárůst inflace navíc tažené zdražování základních služeb a zboží, který nás nejpravděpodobněji čeká povede určitě i ke zvyšování úrokových sazeb a to i u depozitních produktů. Tohle dvoje společně podle mého mínění zabrzdí spotřebu a zvýší objemy úspor. Lidé budou nejen kvitovat vyšší depozitní sazby, ale současně budou v souvislosti se současnou zkušeností častěji vytvářet rezervy pro příští možné cenové výkyvy.
Otázka pokrytí inflace je v předmětu zvýšení mzdy od zaměstnavatele, protože mu jistě o tuto inflaci svou činností zvýšíte produktivitu. Daně nemají krýt inflaci.
"Strop na platbu sociálního a zdravotního pojištění se bude stanovovat vždy z průměrné mzdy, která pro rok 2008 činí 21 560 Kč. Vždy půjde o 48násobek této částky, tj. 1 034 880 Kč. Roční výdělek přesahující tuto částku tak nepodléhá odvodům zaměstnance na zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnavatel však musí pojistné platit vždy."
Pro zaměstnance i zaměstnavatele platí stejná podmínka, tzn. pokud zaměstnanec přesáhne limit - pojistné neplatí, jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel!!!!
viz:"§ 5a
Vyměřovacími základy zaměstnavatele jsou
a) částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců uvedených v § 3 odst. 3 písm. a),
b) částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců uvedených v § 3 odst. 3 písm. b)."
4) Do vyměřovacího základu zaměstnavatele se nezahrnuje částka, která přesahuje maximální vyměřovací základ zaměstnance a z níž zaměstnanec neplatí v kalendářním roce pojistné podle odstavce 2 písm. a).
mám celou řadu různých podprůměrných příjmů, z nichž skládám "normalní" (nikoliv průměrný) příjem k životu. Jsem trochu zvědavý, jak se bude kouzlit při součtu závislé činnosti na berňáku. Protože to zatím nikdo přesně nespecifikoval.
Zajimave, ze podle ankety bude na tom vetsina hur, ale v tabulce ukazujete, ze i v nejhorsim pripade to bude minimalne 26 Kc vic. A to se nepocitaly deti!
Lidi, co tam klikate na "budu na tom hur", zkuste tu nekdo vycislit, o kolik.
Spočítal jsem to a jsem 3680 kč měsíčně v mínusu.Plat mám cca 30000-32000Kč.Beru jen plat počítáno rozdíl 2007 a 2008.No a to nepočítám zdražení všeho.......
Dám vám konkrétní příklad - osoba s hrubým příjmem 30tis. měsíčně.
Podle nového vydělá a necelých 300Kč navíc. Jestliže zhruba polovinu z této částky vydala za potraviny a za další zboží a služby, které spadají do snížené sazby daně, tak i kdyby nedošlo ke zvýšení cen, bude jen na zvýšené DPH platit od 600kč měsíčně víc.
Ve dvou lidech utratíme měsíčně zhruba 6 tis. Kč za potraviny. Když to přepočteme z 5% na 9%, zaplatím měsíčně víc o 228Kč, což je 114 Kč měsíčně více na osobu.
Při pouhém přepočtení mezd nikdo neprodělá, ale stačí započítat např. odpočet úroků z hypotéčního úvěru a už bude hůř - odpočítává se z vyššího základu (superhrubá mzda) a daňové pásmo je jenom jedno, a to cca 23% z hrubé mzdy. Takže když jsem se loni dostal o pásmo níž než jsem odváděl zálohy, vracel mi stát více než jeden měsíční příjem. Takto to bude horší, jenom ještě nemám spočteno o kolik.
Většina lidí na tom musí být hůř. Nepočítejme jen daň ze mzdy, ale i zvýšenou nižší sazbu DPH. Nebudeme si nalhávat, že ceny v obchodech nevyletěly jen o rozdíl mezi původní a novou sazbou DPH, ale prodejci reagovali již v přestihu od podzimu loňského roku, takže ceny většiny potravin /a nejen potravin/ jsou vyšší o 10 - 20 %, někdy není vzácností ani 50 %. Proto se dnes obchodníci mohou capit, že nezdražovali a ceny mají na úrovni r. 2007.
Kdyby tu každý pako neplkalo a šlo se těch obchodníků poptat, tak ví, že nárust po 1.1. šel především od výrobců... potraviny prodávám, do kompu sklad eviduji, takže tu nemusím prezentovat nesmysle z rukávu tažený, nýbrž fakta: na cenách bez DPH jen od těch hlavních - v pití např.Pepsi nebo CCB min.5%, ve "zdravé výživě" např. Emco 5-15%, v mraženém Nowaco 10-15%, co se mlékáren týká, to si snad poslední týdny pamatuje každý tady (15-40%)... pokud si berete do úst prodejce, zkuste je nahradit a předvést to všem jaká je to "pakovačka"...
Pro nás, pro rodinu se třemi dětmi, je strop pro soc. příspěvek a příspěvek na bydlení 22 000 Kč. V současné době vydělává jen manžel a bereme 6000 Kč oba příspěvky včetně přídavků na děti. Pokud nastoupím do práce byť za minimální mzdu, tak tento strop překročíme, o dávky příjdeme a navíc nebude mít manžel nárok na slevu na nepracující manželku, takže si ke ztrátě k 6000 Kč, můžeme přičíst ještě 2500 Kč, které zaplatí na dani navíc. Teoreticky bych tedy musela vydělat aspoň 9000 Kč čistého, aby se mi to vyplatilo. Upozornuji, že nejsme cikáni, ale asi jen blbec by šel pracovat, aby na tom tratil. Mám slíbené místo za minimální mzdu, protože potřebuju takovou pracovní dobu kvůli malým dětem. Manžel je živnostník a při daňovém přiznání uplatňuje 60% nákladů paušálem, proto nám vychází tak malý příjem - papírově, je to pro něj výhodnější. Je to opravdu tak, že pokud nastoupím do práce, tak na tom tratíme nebo jsem to jen blbě spočítala?
Můžu Tě uklidnit, že se doma rozhodně neválím a navíc jsem si sehnala již zmiňovanou práci. Jde mi o to, že když už budu 8 hodin někde pracovat, domácnost s dětmi budu dohánět až do noci, tak by bylo nelogický mít méně peněz než dosud. Nemyslíš? A to už se potom můžeme dohadovat, co všechno je tady v tom státě všechno nastavenýho. Z mého pohledu je to například směšná minimální mzda, z Tvojeho zase sociální dávky.....Zmíňka o cikánech byla proto, že ti většinou záměrně pracovat nechtějí a dávek využívají, aniž by se snažili zavadit o práci.
ODS bohužel chce, aby se vám vyplatilo jít pracovat i za minimální mzdu, byť proti současnému stavu na tom proděláte. Prodejte auto, dům, které jste si pořídili za poctivě vydělané peníze ještě za socialismu, až nebudete mít co prodávat, tak jděte na sociálku. Klesne vám sice životní úroveň, ale obdobně s prodejem majetku postupuje i stát. No a váš zaměstnavatel si může díky Vám vyplácené minimální mzdě jít koupit Mercedesa. Jak jednoduché.
Nedovedu si představit, že podobné podmínky v odměňování by byly nastaveny i u poslanců, ministrů atp. Jejich platy by měly být stanovovány těmi, kteří jim na ně přispívají ze svých daní. A obávám se, že by na základě výsledků např. z jakéhosi refenrenda nebyli mnoho vzdáleni od minimální mzdy.
Az ted vidim, jaky zrudny bastl nam vlada vyplodila. Reformu zduvodnovali potrebou zjednodusit danovy system. Cekal jsem, ze bude jen superhruba mzda a z ni se bude pocitat, misto toho mame dva ruzne zaklady dani. Grrr..
Do Vltavy a tak...
Musím článku oponovat, ale opravdu na tom nebudou všichni lépe. Zcela se totiž zapomnělo na institut společného zdanění manželů. Pokud by k němu autor přihlédl, zjistil by, že tvrzení "všichni na tom budou lépe" není pravdivé a nejvíce to odnesou právě "rodiny s dětmi". Podle výše příjmů se může jednat o snížení příjmů až o desetitisíce rořně.