Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku ČNB si posvítila na záložny. K penězům možná povede dlouhá cesta od anonym - Nelze ani zcela souhlasit s tvrzením "Nemusíte se ani...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 22. 5. 2013 0:58

  bez přezdívky

  Nelze ani zcela souhlasit s tvrzením
  "Nemusíte se ani bát, že přijdete v mezidobí o úroky – ty vám také FPV vyplatí."
  Pokud někomu např. končí termínovaný vklad, bude záležet na tom, zda záložna umožní tento TV obnovit, pokud ne, úroky z něj přestanou být připisovány okamžikem ukončení tohoto TV, takže zveřejněná informace je zavádějící a značně nepřesná.

  Dále nebudou vyplaceny žádné úroky za 21 dnů, které má FPV ze zákona k výplatě. Při vkladu 100tisíc € a úrokové sazbě 4,8% bude tato ztráta za 21 dnů na úrocích cca 7tisíc Kč.

 • 22. 5. 2013 9:20

  arsen.lazarevic

  Dobrý den, děkuji za kvalitní příspěvek. Doplnil jsem to. Nejspíše na tom však klient u TV vydělává, protože nedojde k naplnění doby TV. Klient tak například bude spořit rok, další mu bude zbývat, dostane však úrok od FPV jako kdyby spořil dva roky . Dále FPV má 20 dní k výplatě prostředků, což je však maximální doba, podle vyjádření lze zvládnout vyplatit vklady o několik dní dříve (brzy se tato doba sníží i na tři pracovní dny, tlačí k tomu EU). Samozřejmě, tyto dny, kdy FPV peníze vyplácí, jsou pro klienta bolestivé, mnohem horší je, kdyby mu FPV oznámil, že se úroky nevyplácejí vůbec a celý rok tak klient držel na TV peníze zbytečně.

 • 22. 5. 2013 10:47

  údiv (neregistrovaný) ---.biochem.muni.cz

  Úrok vyplacený FPV se bude vztahovat k aktuální době uložení vkladu, tedy pokud 2 letý TV bude muset skončit za rok, mýlíte se, že dostanete úrok za 2 roky.

 • 22. 5. 2013 10:54

  arsen.lazarevic

  Dobrý den, dostane onen zmiňovaný úrok 4,8 % za rok. U TV na dva roky to znamená, že nebudete muset spořit ten druhý rok, v případě, že záložna padne (jedná se o TV na kratší dobu ale při vyšším úroku). V mém příspěvku jsem chtěl naznačit, že na pádu záložny tedy jako klient můžete i vydělat.

 • 22. 5. 2013 13:04

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  Promiňte, teď jsem z těch tvrzení poněkud zmatený. Pokud je mi známo, FPV vyplatí sjednané úroky u termíňáků až do vyhlášení platební neschopnosti (nebo insolvence, teď si nejsem jistý). Nikde jsem nečetl o tom, že pokud mám sjednaný TV na dva roky a po roce záložna půjde do likvidace, že bych měl z FPV dostat při 4,2% p.a. úroku 8,4% výnos (nejspíš před zdaněním). Jak to tedy přesně je, prosím? Založil-li jsem 2letý termínovaný vklad řekněme 1.1.2013 a družstvo padne, ke kterému dni se bude vypočítávat úrok, na který mám nárok? Nevěřím moc tomu, že by to mělo být k 1.1.2015.

 • 22. 5. 2013 22:31

  ale no tak (neregistrovaný) ---.23.broadband7.iol.cz

  dostanes pomernou cast, o tom zadna, ale jde o to, ze pokud si nekdo sjednal 1lety TV, dostal urok X, a druhy si sjednal dvoulety dostal urok napr X+0.3 ........... a i kdyz tam meli oba stejne penez stejne dlouho, od FPV dostane ten clovek druhy proste vic,

 • 22. 5. 2013 22:34

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  Jo aha, tak jestli to bylo myšleno takto, tak ano, to samozřejmě dává smysl. Ovšem za předpokladu, že MSD nepřevede peníze z termíňáku na mnohem střídměji úročený spořící účet, což je podle mě nanejvýš pravděpodobné.

 • 26. 5. 2013 14:18

  bez přezdívky

  Děkuji za kompliment :-), ale i přes něj s Vámi pořád nemohu souhlasit v tvrzení, že na tom klient u TV vydělává, protože nedojde k naplnění doby TV.
  O tom, že klient prodělá v případě, že mu TV skončí dříve, než dojde k výplatě, spolu diskutovat nemusíme, to uznáváme oba.
  Bohužel se domnívám, že ztratný bude i klient, který bude mít TV po celou dobu agonie záložny. Tomu, že by FPV vyplácel peníze dřív, než mu ukládá zákon, snad doopravdy nevěříte. K výplatám dochází vždy až v posledním zákonném termínu a je to pochopitelné, i FPV se chová tržně a proč by vyplácel poměrně velký objem peněz dříve, než by mu ukládal zákon.
  Větší problém však vidím v tom, že si klient uzavřel výhodný dvouletý TV a jestliže tento TV bude předčasně (např. po roce) ukončen, tak klient pochopitelně dostane pouze roční úrok. Sice ve výši, kterou má uvedenu ve smlouvě, ale současně přijde o možnost uložení svého vkladu, kterou měl smluvně zajištěnu po celý druhý rok. Nevím tedy, v čem spatřujete "výdělek" takovéhoto klienta, navíc v dnešní době, kdy dochází k poměrně razantnímu snižování úroků, takže si klient své peníze bude muset uložit na nižší úrok. V čem tedy spatřujete výhodu pro klienta? Když to shrnu, klient má z TV tyto nevýhody:
  - když mu TV skončí dřív, bude mít peníze u záložny blokovány na nízký úrok
  - když mu neskončí, tak přijde o úrok za cca 21 dnů úročení od doby platební neschopnosti do vyplacení
  - klient přijde o možnost výhodného úročení, které měl smluvně zajištěno např. na dobu dvou let.

  Jedinou Vámi deklarovanou "výhodou" je to, že se klient dostane ke svým penězům dříve. Bohužel jsou to peníze, se kterými klient nepočítal (proto je dával na TV) a nevidím tedy žádnou výhodu v tom, že je dostane dříve bez možnosti je stejně výhodně reinvestovat.

 • 22. 5. 2013 17:57

  Janet (neregistrovaný) ---.197.broadband10.iol.cz

  Paní Blanko B, jak vidím, co píšete, máte o věci více informací než já. Píšete o vyplácení vkladů od Fondu pojištění. V MSD probíhá běžná kontrola, finance tam jsou, něco se kontrole nezdálo, tak musela zablokovat všechny účty. Je to trochu nestandardní, ale zřejmě vážné důvody ochránit majetek členů-nás vkladatelů.
  Není to předčasné psát o Fondu? Co vás k tomu vede?

 • 26. 5. 2013 14:05

  bez přezdívky

  Dobrý den,
  bohužel nesdílím Vaši víru v to, že kontrola, probíhající v MSD je pouze běžnou kontrolou. Naopak se domnívám, že je to v české historii poprvé, kdy k zablokování vkladů všech členů družstva došlo z popudu FAU prostřednictvím Vrchního státního zastupitelství. Ani to samozřejmě a priori nemusí znamenat konec záložny, hodně bude záležet na tom, jaký bude výsledek kontroly a především šetření důvodů, kvůli kterým byly zablokovány vklady vrchním státním zastupitelstvím. I kdyby však vše dopadlo dobře, dá se bohužel očekávat run znervozněných zákazníků, kteří si "pro jistotu" budou chtít vybrat své peníze. V tom okamžiku již většinou záložna nic nezmůže a položí se, i kdyby byla jinak sebevíc zdravá, protože pochopitelně nemá peníze v sejfech, ale v oběhu, aby vydělávaly.
  Jinak ale máte pravdu v tom, že jsem již absolvovala nejen výplatu Unibonu, ale i první vlnu záložen jako byly Rodinná záložna, Prvvní družstevní záložna, takže s principy výplaty FPV mám už určité zkušenosti. Jak už zaznělo na nějakém fóru, s trochou nadsázky se dá říct, že uživatelé těchto diskusních fór mohou za chvíli pořádat pravidelná setkání na výplatních místech FPV :-). V diskusi se někteří pustili např. do Patrika Chrze za to, že využívá výhod záložen a úkor jiných. Musím se jej zastat, byl by finančně značně neznalý (a to on není), kdyby tak nečinil. Není jeho chybou, že je takto nastavený systém.

 • 26. 5. 2013 14:45

  Intri (neregistrovaný) 62.129.51.---

  Vy tedy o své peníze nemáte žádný velký strach díky FPV, chápu správně?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).