Hlavní navigace

ČNB možná rozčeří stojaté vody

Miroslav Frayer

Česká koruna prožila velmi klidný týden. Nedostatek nových kurzotvorných zpráv se podepsal na minimální změně její hodnoty.

Doba čtení: 2 minuty

Tuzemská měna se oproti euru pohybovala v rozmezí necelých 20 haléřů. Oproti závěru z minulého pátku však jedno euro podražilo o zhruba 10 haléřů a na mezibankovním trhu se v závěru týdne prodávalo za ceny okolo 25,65 korun. Koruna se tak ve srovnání s ostatními středoevropskými měnami stala celkovým poraženým se ztrátami okolo třetiny procenta.

Regionálním vítězem se stal jednoznačně maďarský forint, který jako jediný zpevnil. Jeho zisky přitom dosáhly poměrně slušných 1,75 %. Důvodem byl obecně zlepšený sentiment na trzích, který podpořily i domácí předstihové indikátory. Očekávané snížení úrokových sazeb se na měnovém páru HUF/EUR nijak neprojevilo. Naopak zveřejněné komentáře vyzněly spíše ve prospěch opatrnějšího uvolňování měnové politiky. V neposlední řadě pomáhá maďarskému forintu v době zvýšeného sentimentu vysoký úrokový diferenciál.

Polský zlotý trpí sérií makroekonomických dat, která ukazují na postupné slábnutí ekonomické aktivity našeho severního souseda. To by si mohlo vysloužit další snížení úrokových sazeb ze strany NBP, kterého bychom se měli dočkat již v příštím týdnu. Pozitivní sentiment na globálních trzích tak přebily nepříznivé události z domácí ekonomiky a zlotý tak vůči euru prakticky stagnoval.

Koruně v příštím týdnu udá nový směr především zasedání České národní banky. Nejzajímavější budou komentáře ke kurzovému vývoji. Centrální bankéři hovoří o nutnosti slabší koruny, která v době „nulových“ úrokových sazeb přebírá funkci hlavního nástroje měnové politiky. Trhy nyní spekulují o úrovni kurzu, která by byla pro centrální banku adekvátní, aby ji pomohla plnit inflační cíl. Jakýkoliv komentář, který by naznačil takovou hladinu, by rozhodně pročistil zakalené vody. Trhy tak očekávají jasný signál od centrální banky, kde by se kurz CZK/EUR měl pohybovat a jakým způsobem chce tohoto cíle dosáhnout. Pokud se tak nestane, mohou mít neuspokojivé komentáře opačný dopad do vývoje koruny, která by ve výsledku mohla nakonec i posílit.

Kromě toho centrální banka zveřejní novou makroekonomickou predikci. Prognóza inflace dle nás zásadních změn nedozná, když slabší česká koruna bude kompenzována antiinflačním působením české ekonomiky. Predikce HDP pak bude patrně revidována směrem dolů zejména z titulu mnohem slabšího HDP za Q3 12.

dan_z_prijmu

Příští týden budou publikovány první únorové údaje (maloobchodní tržby, stavebnictví, průmyslová výroba, zahraniční obchod, nezaměstnanost). Odhady jednotlivých indikátorů příliš příznivé nejsou. Meziroční dynamika v průmyslu, exportech a maloobchodě totiž bude výrazným způsobem ovlivněna nižším počtem pracovních dní. Po očištění o tento faktor zaznamenáme nepatrné zlepšení v maloobchodě, v případě průmyslu by mělo jít prakticky o stejný pokles jako v listopadu. Exporty by se pak měly nepatrně zhoršit. Trh práce by měl pokračovat v negativních trendech v podobě rostoucí míry nezaměstnanosti a nedostatečné tvorby nových pracovních míst. To tak plně zapadá do obrázku recesního prostředí českého hospodářství.

Z výše uvedeného neexistuje prakticky žádný argument, který by měl otočit dosavadní vývoj domácí měny. Ve srovnání s rovnovážnou úrovní se kurz koruny nachází na slabších úrovních, na kterých by měl setrvat po celý letošní rok. Zároveň si však nemyslíme, že by mělo být oslabování již u konce. Postupem času by koruna měla nadále ztrácet a ke konci letošního roku se pohybovat nad hranicí 26,00 CZK/EUR. 

Našli jste v článku chybu?