Hlavní navigace

Čínský akciový masakr pokračuje

24. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čínský akciový masakr pokračuje. Další propad trhu o 8 % prakticky smazal všechny zisky čínských akcií od počátku tohoto roku. Hlavní zdroj obav je stále stejný.

Čínský akciový masakr pokračuje. Další propad trhu o 8 % prakticky smazal všechny zisky čínských akcií od počátku tohoto roku. Hlavní zdroj obav je stále stejný.

Čínská ekonomika zpomaluje o poznání víc, než by si strana přála. A poslední týdny ukazují, že vláda rozhodně nemá situaci pevně v rukou.

Průmysl v červenci zpomalil na nejnižší tempa od roku 2008 a podnikatelská nálada v srpnu znovu propadla – na nejnižší úrovně od jara 2009. Z Číny navíc podle zpráv Wall Street Journal začal utíkat zahraniční kapitál, kterému se nelíbí jak vidina výraznějšího oslabení čínského růstu, tak možné další ztráty čínské měny.

Odliv kapitálu a tlak na oslabení jüanu vedly čínskou centrální banku nakonec k intervencím na trhu – prodeji devizových rezerv. Těch mají Číňané dost (3,6 bilionu USD), ale jejich prodejem stahují likviditu z čínského finančního systému a tím mohou nechtěně přitahovat měnové kohouty.

CHP22

Je proto dost pravděpodobné, že se centrální banka v nejbližší době pokusí znovu uvolnit měnové podmínky snížením povinných minimálních rezerv. Je to ale stále ten samý lék, který Číňané nasadí v tomto roce již potřetí a těžko od něj čekat zázraky. Hlavní zdroj obav ohledně Číny jen tak nezmizí…

Kromě dalšího vývoje na čínském trhu, může v tomto týdnu přitáhnout jistou pozornost setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. I když absence šéfky Fedu určitě ubírá této akci hodně lesku. V Evropě by po slušném výsledku PMI mělo dobře dopadnout i německé Ifo – na náladu v evropském průmyslu tak zatím citelněji nedopadly prohlubující se čínské potíže ani nekončící řecká sága.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).