Hlavní navigace

Čínský akciový masakr pokračuje

Jan Bureš

Čínský akciový masakr pokračuje. Další propad trhu o 8 % prakticky smazal všechny zisky čínských akcií od počátku tohoto roku. Hlavní zdroj obav je stále stejný.

Doba čtení: 1 minuta

Čínský akciový masakr pokračuje. Další propad trhu o 8 % prakticky smazal všechny zisky čínských akcií od počátku tohoto roku. Hlavní zdroj obav je stále stejný.

Čínská ekonomika zpomaluje o poznání víc, než by si strana přála. A poslední týdny ukazují, že vláda rozhodně nemá situaci pevně v rukou.

Průmysl v červenci zpomalil na nejnižší tempa od roku 2008 a podnikatelská nálada v srpnu znovu propadla – na nejnižší úrovně od jara 2009. Z Číny navíc podle zpráv Wall Street Journal začal utíkat zahraniční kapitál, kterému se nelíbí jak vidina výraznějšího oslabení čínského růstu, tak možné další ztráty čínské měny.

Odliv kapitálu a tlak na oslabení jüanu vedly čínskou centrální banku nakonec k intervencím na trhu – prodeji devizových rezerv. Těch mají Číňané dost (3,6 bilionu USD), ale jejich prodejem stahují likviditu z čínského finančního systému a tím mohou nechtěně přitahovat měnové kohouty.

Je proto dost pravděpodobné, že se centrální banka v nejbližší době pokusí znovu uvolnit měnové podmínky snížením povinných minimálních rezerv. Je to ale stále ten samý lék, který Číňané nasadí v tomto roce již potřetí a těžko od něj čekat zázraky. Hlavní zdroj obav ohledně Číny jen tak nezmizí…

Kromě dalšího vývoje na čínském trhu, může v tomto týdnu přitáhnout jistou pozornost setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. I když absence šéfky Fedu určitě ubírá této akci hodně lesku. V Evropě by po slušném výsledku PMI mělo dobře dopadnout i německé Ifo – na náladu v evropském průmyslu tak zatím citelněji nedopadly prohlubující se čínské potíže ani nekončící řecká sága.

Našli jste v článku chybu?