Hlavní navigace

Cíle pro začínající tradery

14. 11. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Každý začínající obchodník dělá hodně chyb. V rámci cílů bychom se neměli orientovat jen na výsledky. Upřednostnit bychom měli kvalitní proces, obchodní plán a obecně jednoduchý přístup.

Když začínáme tradovat (obchodovat), tak máme spoustu otázek. Se všemi různými informacemi, které jsou k dispozici a které je nutné profiltrovat, může být velmi obtížné učinit rozhodnutí, kde začít. 

Stanovení cílů může být dobrou pomůckou. Často si ale začínající obchodníci tyto cíle nastaví špatně od samého počátku. Pokud toto máme na mysli, tak by nám jako začínajícím obchodníkům tyto cíle měly pomoci časem vydělat nějaké peníze. Samotné vydělání peněz by ale jako cíl být bráno nemělo. Místo toho bychom si měli stanovit počáteční cíle, které se týkají samotného procesu a napodobují vlastnosti profesionálních obchodníků.

Vytvořme si cíle v rámci procesu a ne výsledků

Zpočátku obchodníci chtějí, aby se cíle týkaly čísel. Jako obchodní příklad může sloužit cíl ve stylu „Udělám 1% výnos z mého kapitálu každý den“. Investičním příkladem může být cíl ve stylu „Můj výnos bude 30 % za rok“. I když se zdá jednoduché, abychom dosáhli určitých procentních nebo peněžních cílů, tak stejně budeme muset zdokonalit vlastní přístup, znalosti a disciplínu. 

Vrhnout se na trh a očekávat, že vyděláme určité množství peněz, je cíl, který se stane v dlouhodobém horizontu téměř nedosažitelný. Tyto typy cílů vyžadují, aby měl obchodník povědomí o možnostech (a omezeních) obchodního plánu, kterým se řídí. To znamená, že bychom si neměli myslet, že něco víme, ale měli bychom to skutečně vědět.

Obchodníci musí znát možnosti a úskalí strategie, kterou se řídí. V závislosti na použité metodě může být nemožné dosáhnout na procentní nebo peněžní cíl, ale stále to může být rozumné a poskytovat dobrý výnos. Proto je chybou, pokud obchodník opustí svou původní strategii nebo se od ní odchýlí ve snaze najít další výnosy. Pro mnoho obchodníků se toto stane začarovaným kruhem, když opouští jednu strategii za druhou, nebo se nedrží plánu.

Při zpětném pohledu na grafy vypadá trading jednoduše, ale ti, kteří obchodují, vědí, že je to mnohem těžší ve skutečnosti a reálném čase. Začínající obchodníci by se neměli stát dobře informovanými pouze o trzích, ale také sami o sobě. Když začínáme, nenastavujme si za cíle přesné výsledky, ale místo toho se zaměřme na proces. 

Zaměření na proces a snaha o jeho zdokonalení může přinést požadované výsledky samo o sobě. Pokušení dosáhnout výsledků bez dokonalého procesu bude pravděpodobně znamenat jen to, že budeme na trzích neustále nechávat naše peníze a nikam se v pozitivním směru v průběhu času nepropracujeme.

Zaměření na proces

Abychom se stali úspěšnými tradery, musíme se stejně jako v jakémkoliv jiném byznysu zaměřit na spolehlivý proces. Výsledky určitě nepřijdou ihned. Většině firem trvá určitý čas, než začnou generovat zisky, a mnoho z nich v průběhu dané cesty skončí úplně. 

Obchodování se od předchozího příměru v podstatě v ničem neliší. Výsledky nepřijdou ihned, a pokud náhodou přijdou, tak to bude s největší pravděpodobností díky faktoru štěstí. Bez pochopení toho, jak trhy skutečně fungují, a rozvoje možná vítězného procesu budou výsledky založené především na náhodě a ne na dovednostech. Je otázkou, jakou z těchto možností preferujeme.

Aby bylo možné sestavit vítězný proces pro obchodování na trzích, zkusme použít tyto tři cíle. Nemusí se nám zdát v podstatě vůbec jako cíle, ale ve skutečnosti je jejich provedení velmi těžké a dokonce i profesionální obchodníci bojují s těmito záležitostmi během celé své kariéry. Zaměřme se na zvládnutí těchto oblastí od samého počátku obchodování a je více než pravděpodobné, že budou pozitivní výsledky následovat v průběhu času – určitě však ne hned.

Vždy mějme plán

Na obchodních školách se učíme, že pro zahájení podnikání potřebujeme podnikatelský plán. Trading je v podstatě určitým druhem podnikání, pokud tedy nepracujeme pro někoho. Proto pokaždé, když obchodujeme, musíme obchodovat podle dobře promyšleného a spočítaného plánu. Plán by měl obsahovat to, jak do obchodů vstoupíme, jak z nich vystoupíme vzhledem k ziskům a ztrátám a jak budeme spravovat peníze. Tento plán by měl být velmi detailní a popisující trhy, na kterých budeme obchodovat, rizikové parametry, pokud budou použité filtry na obchodní signály, tak určení těchto signálů, velikosti pozic a v jakém tržním prostředí budeme obchodovat (a jak toto prostředí bude určeno) i po stránce rozsahu a trendů.

Naučme se neobchodovat

Především v případech, kdy je cílem dosáhnutí konkrétní peněžní částky, budou obchodníci tlačeni ke splnění tohoto cíle i tehdy, když k tomu podmínky na trhu nebudou příznivě nakloněny. Trh nenabízí statisticky očekávané obchodní příležitosti po celou dobu, ale často jsou zde nepříznivá období, kdy uděláme mnohem lépe, když si na naše ruce sedneme nebo si jen pustíme televizi, a to vše místo aktivního obchodování. Tenhle styl však nesedne většině lidem, protože chtějí zpravidla neustále něco dělat. Na trzích toto jednání může pomalu (nebo rychle) nahlodat naše zisky, které přichází naopak v těch příznivějších obdobích či časech.

Na otázku, kdy obchodovat a kdy už ne, by měl detailně odpovědět obchodní plán. Přesto však obchodování v nepříznivých obdobích nebo provádění impulzivních obchodů mimo stanoveného plánu jsou běžnými problémy, které si zaslouží naši zvláštní pozornost. Jako jeden z našich cílů si stanovme tento „Být co nejvíce disciplinovaní vždy a ve všech ohledech“ a realizujme obchody, které máme předem popsány v našem obchodním plánu.

Dělejme to jednoduše a vyhněme se záhadám

Komplexní strategie můžou být velmi lákavé. Mnoho lidí věří, že pokud je něco složitější, tak to bude fungovat s větší pravděpodobností, než když to bude prostě jednoduché. Vyhněme se příliš vyšperkovaným analýzám a obchodním strategiím. Jak se budeme rozvíjet, zkusme se také vyhnout vytváření složitějších vítězných obchodních plánů, které obvykle zničí ve finále vlastní potencionál k ziskovosti. Pokud se nám líbí akciový trh, tak obchodujme s akciemi. Pokud dáváme přednost měnám, tak můžeme zkusit forex. Dobrou cestou je tudíž zaměření se pouze na jeden konkrétní trh a pár jednoduchých strategií v samotném začátku obchodování.

Cílem je, abychom se vyhnuli konstantnímu „šťourání“ do nastavené strategie s cílem zlepšit výkonnost, nebo jsme neustále měnili trhy, strategie či analytické metody. Držme se proto stanoveného plánu. Pokud je ho třeba čas od času trochu upravit, tak je to samozřejmě v pořádku, ale snažme se dělat tyto úpravy jednoduché bez nějakých výraznějších složitostí.

Soustřeďte se na jednoduchost

Pokud v oblasti obchodování začínáme, zaměřme se jen na několik málo zvládnutelných cílů. Tyto cíle by se měly soustředit na proces, který úspěšní tradeři stále zdokonalují, a ne pouze na výsledky. Výsledky přijdou časem, pokud budeme obchodovat podle obchodního plánu, který jsme si vytvořili, a držet se ho. Neobchodujme také v případech, kdy na trhu nejsou žádné zajímavé příležitosti, což by mělo být zaneseno v obchodním plánu, a vyhněme se velkým složitostem. Nechme si to pro začátek celé jednoduché a zaměřme se na proces (ne výsledky).

Inspirace pro překlad originálního článku od Coryho Mitchella nalezena na www.investopedia.com/arti­cles/basics/12/goals-for-novice-traders.asp

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).