Nějak jsem nepochopil již v úplném článku v novinách nárust mezd v pohostinství a ubytování. Z cca 7500,- na cca 11500,- je uváděn nárůst cca 12%. Pořád mi ale vychází podle uváděných mezd nárůst 50%. Díval jsem se ještě na údaje statistického úřadu, ale došel jsem opět ke stejnému názoru. A nebylo to jen u pohostinství. Připadám si jako blázen, který tomu vůbec nerozumí. Mám takový podivný dojem, že tato statistika nejenže je zpracována na matení lidí, ale ještě k tomu průhledně špatně. Myslím, že to jsou zcela zavádějící čísla k ničemu, navrch zaměstnávající pracovníky v produktivním věku, kteří by mohli dělat užitečnější práci. Úplně je mi líto si vzpomenout na slova pana presidenta Havla těsně po revoluci: papírování a úředníků ubude.
http://www.czso.cz/cz/cisla/9/91/9101011q/9101011q.htm
Potom někde uprostřed stránky je odkaz na stažení Tab2f - a to jsem si ještě teď všimnul, že za první čtvrtletí letošního roku - vše +- 7500,-. Nevídaný nárůst!!! Další zdroje: například Lidové Noviny čtvrtek 30. srpna analýzy strana 3 ... vybírám z grafu: pohostinství ubytování 7122,- nárůst 12,2% na 11552,-. Nebo ... ostatní služby 11206,- nárůst6,6% na 12366,- ... a dál jsem to již nekontroloval. Ale netvrdím, že to mají špatně - tvrdím pouze, že tomu vůbec nerozumím. A protože nejsem evidentně sám, kdo těm číslům nerozumí - potom z toho plyne pro mne ten pocit, že to jsou zcela smyšlená čísla určená pro odborníky, kteří za hraní si s těmito čísly pobírají plat. Nechápu ovšem, proč se kolem toho potom dělá tak bombastický mediální rozruch. A zmateně navrch vzpomínám slova bývalého ministra financí: v roce 2000 bude průměrná mzda v ČR 30000,-. Při těchto statistických nárůstech to stihneme - pouze o dva roky později.
Článek nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu, protože je asi rozdíl, jestli v "zemědělství, lesnictví a rybolovu" krmím husy nebo pracuji jako ředitel velkoobchodu s cukrovkou. Navíc manažerské odměny nebývají v těchto statistikách započteny. Ekonomický náměstek hotelu má asi též poněkud více, než holka u pojišťovací přepážky, i když oba obory se od sebe liší takřka trojnásobně...
To máte samozřejmě pravdu. Uváděná data jsou spíše informativní a slouží k vytvoření si představy ohledně celého sektoru. Pokud jde o manažerské platy, tak bych z toho usoudil, že je-li průměrný plat v sektoru A dvakrát vyšší, než v sektoru B, bude i manažerský plat v sektoru A (možná) dvakrát vyšší.
Ale pravděpodobně uznáte, že by asi nemělo smysl zadávat do článku podrobné tabulky o 50 stránkách o tom, kolik bere sekretářka v Pardubicích a v Praze. Ty je (snad) možné získat na ČSÚ.