Vlákno názorů k článku Chcete být léčeni zadarmo, nebo kvalitně? od anonym - Je logické, že každý by se chtěl léčit...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 3. 2007 9:27

    anonymní
    Je logické, že každý by se chtěl léčit kvalitně a zadarmo (i když jak se v článku uvádí - zadarmo termín je zavádějící, protože většina lidí (zaměstnanci) pojištění a rovněž tak ještě jejich zaměstnavatelé platí. Ti, co nejvíce křičí - podnikatelé - platí většinou nejméně (ověřeno na základě trvalých příkazů z účtů podnikatelů),
    Hájeníse: já nic nečerpám je kravina, protože neustálým přecházením maličkostí se zdravotní stav zhoršuje a později je léčení daleko nákladnější než léčení oněch maličkostí. V tomto směru je kontraproduktivní návrh ministra zdravotnictví, aby se platilo za návštěvy či recept. Každý to bude odkládat, až se zdravotní problém vyhrotí (ověřeno na "menší nemocnosti", kdy zaměstnavatelé nechtějí své zaměstance pouštět v pracovní době k lékaři nebo neochota zaměstnanců jít s maličkostí k lékaři, protože by přišli v zaměstnání o bonus za beznemocenský průběh pracovního procesu) a pak je léčba skutečně nákladnější a občan chybí v pracovním procesu daleko déle. Ostatně, včerejší debata na Radiu Impuls, kde množství příspěvků (vč. bývalého ministra zdravotnictví) hovořilo o tom, že když se řekne A, musí se říci i B. A to ODS zásadně nedělá! Např. se srovnává, kolik návštěv či nemocnosti je u nás a na Západě. Bohužel se řekne jen něco, ale že řada vyspělých států včetně Japonska je na tom ještě hůře než my, o tom se mlčí. A pochybuji, že v Japonsku by byli flinkači, kteří si chtějí na jaře uhrabat zahrádku nebo vymalovat byt a proto by se házeli marod. Tam naopak z pracovního přepětí končí velká část populace v blázincích a nebo se sebevraždí.Nebo tam někdo volal, kolik že se platí u nás a tam - porovnáváme to k € za necelých 30 CZK, ale že tam nepoměrně větší mzdy, o tom se nejen v oblasti plateb ve zdravotnictví nemluví. Srovnáváme ceny benzínu, nákladů na bydlení atp. - parametry nesrovnatelnými!
    A konečně: proč zhoršovat dosavadní postavení pacientů? V čem jsme byli trochu napřed, to v rámci protikomunistické euforie zavrhujeme, abychom se tvrdými boji k tomu za dvacet let opět dopracovali? Většina západních lidí nám to závidí a bojuje za to, aby to měli také. Tak proč se toho zbavovat? Chce to jen vylepšovat stávající nedostatky, ale nezhoršovat to dobré.
    Chápu řadu lidí, že pokud celý život platili daně a lékařskou péči nečerpali (týká se hlavně dnešních důchodců), že nyní chtějí i ten paralen zaplatit z pojištění. Jinak se může stát, že i přes nové platby časem peníze opět dojdou a budou se opět vymýšlet zavedení nových plateb a vše kromě bezprostředního ohrožení života bude pokladáno za nadstandardní péči...
  • 2. 3. 2007 9:31

    Radek (neregistrovaný)
    Byl jste v poslední době u doktora? Navštívil jste soukromé i státní zdravotnické zařízení? Já ano. A rozdíl je diametrální. Víte, kolik lidí zdravotní pojištění zneužívá? To není o přecházení chřipky.
  • 2. 3. 2007 12:22

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jenže ono je to třeba taky o tom, že chudší vrstvy populace budou chtít ušetřit, takže nepoletí s každu blbostí k lékaři - a následně se může stát, že se tu rozšíří nějaká epidemie, protože pacient a) vyčerpal svůj zdravotní limit, b) nemůže si tu padesátikorunu dovolit, protože počet členů jeho rodiny x 50,- Kč mu při malém platu nabourá už tak dost napjatý rodinný rozpočet. Co si budeme vykládat o minoritní populaci!

    Je to hodně složité uvažování a fakt to není o přecházení chřipky (i když jsem jednou viděla, co to dovede. Z blbé angíny, kterou lékaři kvůli jakýmsi pofiderním socialistickým limitům nemocnosti začali léčit po týdnu se vyklubala revmatická horečka a holčina ve věku 17 let skončila na rok ve špitálu. Tehdejší socialistické zdravotnictví na jedné straně ušetřilo krabičku antibiotik a následně vyplázlo statisíce. Jo, jo, šetřit se musí, ať to stojí co to stojí, že?)

    Já bych to viděla spíš na ucpávání děr, protože české zdravotnictví je jedna velká černá díra. Přilévat do něj další peníze je kontraproduktivní, to spolkne tolik peněz, kolik do něj nalejeme. pro začátek by stačilo toto:
    - lékaři nebude proplacena ani koruna, pokud nebude dole podpis pacienta. Výjimkou jsou děti a lidé v bezvědomí. Za děti dá podpis zákonný zástupce, těch v bezvědomí zas není tolik (havárie, akutní příhoda), aby se to nedalo uhlídat.
    - podpora prevence. Kuřák má smůlu, stejně jako další rizikové skupiny (alkoholik, narkoman atd.). Výmluva na to, že nacpal státu dost na spotřební dani je irelevantní.
    - každoroční vyučtování zdravotní pojišťovnou.
    - tvrdý postih za podvod ze strany lékařů. Nepochybuji o tom, že ředa lékařů čerpá peníze neoprávněně. Máte dojem, že je lékařská péče někým kontrolována? Já tedy ne. Co brání lékaři psát péči i na ty, co u lékaře léta nebyli? Vždyť neexistuje žádná kontrola! A buďte bez obav, že doktor neví, kdo k němu chodí a jak často.

    Po roce bych to vyhodnotila a vidělo by se.
  • 2. 3. 2007 13:24

    Radek (neregistrovaný)
    Ve stručnosti:
    "následně se může stát, že se tu rozšíří nějaká epidemie"
    - epidemie se nešíří o nic víc v zemích, kde je spoluúčast, než v zemích bez ní.

    "Co si budeme vykládat o minoritní populaci!"
    - pokud myslíte tu určitou část populace, tak ta k lékaři beztak nechodí.

    Jinak s vámi souhlasím.
  • 3. 3. 2007 2:57

    boban (neregistrovaný)
    tohle je správný názor , prý zadarmo, celý život platím daně, poplatky a paušály z kdejaké kraviny. Můj praktický lekař mění auto každé 2 roky, kde asi na to bere? Chudák. Chce to jen kontrolu a statistiky by šly dolů a ukázalo, kde peníze vlastně jdou.
  • 2. 3. 2007 13:25

    anonymní
    Pro Radka dnes v 9:31: ano, v poslední době jsem byl u doktora, jak se sebou, tak se svým synem, mnohokrát. Bohužel i často jezdíme do FN v Motole. Doporučoval bych vám tam udělat si exkurzi - nyní sice v přestavbě jsou vstupy na lůžková dětská oddělení již za dřevěnými dveřmi, donedávna tam však byly skleněné, průhledné, viděl jste z chodby do oddělení, jak tam cupitají holohlavé děti a táhnou za sebou infuzní pumpu na stojanu. Samozřejmě tam neléčí jen poruchy krvetvorby. Je tam 7 pater a na každém 4 oddělení A, B, C, D. Když se vám poštěstí, uvidíte i nějaký ten převoz dětských pacošů v rámci nemocnice, protože všechna vyšetření nelze absolvovat na jediném oddělení bez nutnosti vyjet i mezi "normální" lidi. A jděte se podívat na ubytovnu (když sjedete výtahem z krytého parkingu dolů, tak po levé straně paneláček opláštěný nějakým novodobým obkladem), kde je ubytován doprovod dětí. Samozřejmě, vstup tam není volný, pokud nemáte poukaz na ubytování, tam vás tam ochranka ani nevpustí.
    V mezidobí léčby v Motole chodíme se synem i po ambulantních kontrolách k soukromým lékařům. A je to opět děs a běs. Mnohde vybavení z dob OÚNZ. Ač jste objednáni na určitý čas, hoďka dvě zpoždění žádný problém. Pokud máte těch kontrol dohodnuto více, zákonitě pak nestíháte další lékaře. Navíc v budovách zdravotnických zařízení je vše možné jen ne lékaři a ti jsou roztříštěni po celém městě. Navíc si vybírají za svá nová ordinační místa takoé lokality, kam s autem nesmíte nebo můžete, ale stát zde můžete za tučný poplatek.
    Přiznám se, že za dobu cca 5 let, co se léčíme, jsem se nesetkal s tím, že by někdo něco simuloval a lékařskou péči zneužíval. Naopak, občas si některý z lékařů pustí jazyk na špacír a přizná, že na to či ono se nedostávají peníze a že by se dalo léčit efektivněji, ale pojišťovna trvá na zavedených postupech a v konečném důsledku je léčba dražší a méně účinná.

    Proto než někdo něco takového plácne jako Vy, ať se nejdřív prakticky seznámí se stavem našeho zdravotnictví. Ne z okna rychlíku. Pak by také přestal vše přepočítávat jen na peníze.

    Pokud, jak ministr Julínek plánuje (a my následky různých pokusů o reformy pozorujeme i u jeho předchůdců), by se někomu v platbách přitížilo, aby se jiným ulevilo, tak v rámci celé rodiny je nám jedno, jestli zaplatíme několik tisíc za léčbu syna nebo za jeho léčbu zaplatíme jen několik set, ale zase dalších mnohoset set zaplatíme za léčbu zbylých rodinných příslušníků, takže v konečné fázi platíme dost tak jako tak.

    A pokud nejste vyloženě slepí, nebo máte dokonce na Slovensku nějaké známé, víte, jak se nejen zdravotnická reforma na Slovensku nepovedla. Poplatky, které se u nás s velkou slávou zavádějí, tam museli zrušit! Řada běžných občanů totiž právě ty dvaceti a padesátikoruny neměla, a tak nakonec začali strádat i doktoři, protože lidé začali na výdajích do zdraví šetřit, a pak se to obrátilo v to, co popisuji v příspěvku výše, že z neléčení, přecházení banality se stal komplikovaný nákladný zákrok.
  • 2. 3. 2007 14:37

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Ad Slovensko: A ty informace mate odkud? Co vim, tak zruseni tech poplatku bylo pouze populisticke gesto nove levicove vlady po nastupu k moci, aby ukazala, jak "rusi" pravicove reformy predchozi vlady, na jejichz kritice zalozila sve vitezstvi. Ve skutecnosti ale nezrusila skoro nic, protoze dobre vi, ze reformy jsou potrebne a az ponesou ovoce, tak se bude hrde bit v prsa, jak tu zemi vede dobre, o hodne lip nez ti pravicaci...
  • 2. 3. 2007 22:39

    anonymní
    pro Michala Káru dnes 14:37: Ty informace mám od souseda vedle z baráku. Ze Slovenska pochází a pravidelně tam jezdí za příbuznými. Takže žádné výmysly z páté ruky jedna paní povídala...
    Mimochodem, když jsme u těch Slováků, s diagnózou našeho syna se v Motole léčí i Slováci.
    Domnívám se, že až si hrábneme na dno a vyzkoušíme nefungující teorie ODS, taky šáhneme po jakýchkoliv i populistických opatřeních. Jelikož češi jsou v mnohém konzervativní, bojím se, že to bude trvat zase 20 nebo 40 let (=doba - skoky, po kterých se píše čs. historie) a to už asi nastane Ex.
  • 3. 3. 2007 7:49

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Aha, takze opravdu zdroj "Agentura JPP". Solidni zdroj je nejaka studie, nebo alespon statistika a ne tlachani pribuznych na Slovensku. Opatreni bylo totiz v platnosti tak kratce, ze se to tezko mohlo nejak projevit.

    Koneckoncu ani argumenty soucasna vlada pro zruseni nebyly "sireni epidemii", duvody byly, ze je to "asocialni".
  • 3. 3. 2007 12:54

    anonymní
    Domnívám se, že osobní zkušenosti souseda jsou k nezaplacení a převyšují vypovídající schopnosti "nějaké oficiální studie". Pokud se podíváte na různé "studie" - tak na Slovensku se ekonomika "vzmáhá" rekordním tempem. Bohužel, běžní občané to necítí - je jim naopak hůř. Že se bude mít horních 100 tisíc ještě lépe a nebude vědět, co roupama dělat , a naopak zbylých 9 milionů se bude mít ještě hůř - ne, to není dobré řešení pro nás. Je rozdíl mezi úrovní ekonomiky a životní úrovní. Je nám celkem jedno, jak na tom bude ekonomika, ale není nám jedno, jaká je životní úroveň.
    I když opatření na Slovensku bylo v platnosti krátce, projevilo se! Negativně! Neschopnost lidí to finančně utáhnout! A další zhoršení dostupnosti lékařské péče a na druhou stranu i lékaři měli méně zakázek a tím i peněz. Pokud by lidé s těmito opatřeními souhlasili, asi by nevolili někoho jiného a nebouřili by se proti takovýmto opatřením. Kdyby se měli jakžtakž dobře, remcali by, ale pochopili by důležitost opatření. My češi jsme blbí konzervativní a musíme se ve všem nechat spálit a trpět. 20, 40 let. Ono tomuto současnému režimu se vše dobré daří úspěšně rušit, ale již není schopen to obnovit nebo se k tomu nějak dobře vrátit - viz nedávné rušení škol, školek a jeslí. Opět "odborné" studie hovořily o demokratickém vývoji - jak se rodí méně dětí. A najednou nejsou v těchto zbylých zařízeních volná místa a musíte s děckem přejíždět půlku města, tzn. také o hoďku dřív vstávat. S. Havel navíc kritizoval komunistiy, jak jsou děti ve třídách přecpané. Když pak dětí bylo skutečně méně, učitelky se jim mohly daleko více věnovat a kvalita výuky byla lepší. Pak však opět došlo k překoncentraci dětí ve třídách a situace je stejná, jaká byla za komunistů. S tím, že se opět vše přepočítává na peníze, kterými se ovšem hodnota vzdělání vyjádřit nedá. Když přepočítávali komanči na peníze, bylo to špatné, když to dělá ODS, je to v nejlepším pořádku! Tak za takovou demokracii dík!

    K těm, co nezanjí Slovensko: běžní občané tam mají zhruba poloviční mzdy, ceny tam jsou někdy i jednou tak vyšší než u nás. Tak si spočítejte ten "ekonomický zázrak", případně se tam odstěhujet. Takové chytré hlavy tam potřebují.

    Pokud jdete do našich super a hypermarketů, většinou tam vládnou Slováci a Slovenky (a to nejen jako prodavačky - dnes spíš doplňovačky zboží) , ale i jako pokladní, uklízečky, v nemocnicích je to obdobné, a to i ve FN Motol. Nic proti tomu, Slovenky jako i většina jiných Slovanek jsou na rozdíl od škaredých německých Gertrud hezké, a když promluví poslovensky, aspoň si oživím to, co tu před 89. bylo normální. Ale proč k nám do čech jdou? Protože i za tu mizernou českou mzdu se tady mají o trochu lépe než tam u nich doma. Je to obdobné, jako když se jdou češi ztrapňovat na západ za nuzné mzdy ...
  • 5. 3. 2007 8:51

    Jimmy (neregistrovaný)
    ...lékaři měli méně zakázek a tím i peněz...
    To byl přece jeden z cílů. Odstranit přebytečné návštěvy lékaře a tím snížit náklady.
  • 5. 3. 2007 21:35

    neuvedu (neregistrovaný)
    Na míň zakázek ale doplatili lékaři, kteří se naopak chtěli mít ještě líp (tzn., že náklady snížit vlastně nikdo nechce). Dovedeme si to představit i u nás? Půjde dr. na pracák? či bude dělat reprezentanta nějaké farmaceutické firmy a bude objíždět své zbylé kolegy a vnucovat jim své zázračné přípravky? Nebo si půjde sednout na pojiš'tovnu a tam dělat tabulky? Najednou by asi bylo doktorů dost ...
  • 2. 3. 2007 14:45

    Lukáš (neregistrovaný)
    Víte, kolik lidí zdravotní pojištění zneužívá?

    A tak potrestáme i ty, co to nedělají? Tak to je zvláštní logika. :(
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).