Vlákno názorů k článku Chcete být léčeni zadarmo, nebo kvalitně? od Pavel - Prostě, co je "zadarmo" (tedy placené jinak než...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 3. 2007 8:06

    Pavel (neregistrovaný)
    Prostě, co je "zadarmo" (tedy placené jinak než z ruky do ruky), toho si lidé neváží a plýtvají tím. Ta platba za recept a za návštěvu lékaře je právě jen prostředkem k tomu, aby si toho lidi začali vážit.

    Nedávno jsem mluvil s jedním lékárníkem, který si udělal statistiku, které léky vrací lidé nevyužívané. Za týden mu vrátili léky v ceně asi 100 000, z toho přes 95% byly léky plně hrazené pojišťovnou (mnohdy nenačatá balení), zbylých 5% byly léky hrazené částečně, nehrazené léky lidé prakticky nevraceli. Když se to pronásobí, uteče takto ve zdravotnictví několik miliard korun za nevyužívané léky hrazené pojišťovnou. Ty padesátikoruna za recept by tomuto plýtvání zabránila.

    Podobně by působil, třeba i symbolický poplatek za návštěvu lékaře či za den v nemocnici. Jsou to částky, které opravdu nikoho nezrujnují (za cigarety dají lidé denně více) a které přitom změnou přístupu ke zdravotnictví dokážou ušetřit miliardy.
  • 3. 3. 2007 13:18

    Očekávatel Funkce (neregistrovaný)
    "Symbolický" poplatek 50,-- je pro důchodce až až, pro podnikatele neplatícího daně a sponzorujícího ODS je to dýško, která dá v trafice za cigára nebo v bistru za Colu.
    Mohu vás ujistit, že pro takového důchodce, který škudlí na nákupech doslova halíře, je poplatek za hospotalizaci likvidační. No, aspoň když si nebude moci dovolit odpovídající lékařskou péči, dříve zemře a nebude tak odčerpávat prostředky na důchod. Má to ODS velmi dobře spočítaně! Navíc, pokud je sám, tam i při pobytu v nemocnici muj doma "běží" nájem, topení: Když na to nemá z normálního důchodu, kde vezme na hotelové služby v nemocnici? Zrovna tak za stravování doma spotřebuje mnohdy méně než za nemocniční stravu, která se v rámci diety bohužel mnohdy nedá vůbec jíst. Že důchodce platil celý život daně a ODS nechala stát vytunelovat a nyní nemá na léčebnou péči, důchody, školství, silnice, veřejnou dopravu, bezpečnost atd. atd.? Tak ať navrhované poplatky platí ss. Havel, Klaus, Dlouhý, Dyba, Kočárník, Tlustý, Nečas, Ježek, Klak, Češka ze svého či ODS z členských příspěvků.

    Jinak samozřejmě výnosy z poplatků odčerpá hlavně administrativa s nimi spojená, do zdravotnictví z toho půjde minimum! Jak jsme si ověřili na věcech zavedených ODS v minulosti - viz nákladný systém výplaty sociálních dávek z mozku soudruha námořníka Vodičky nebo dálniční známky zavedené na "přechodnou" dobu po povodních v 90. letech soudruhem prognostikem Klausem.
  • 3. 3. 2007 17:04

    jezevec (neregistrovaný)
    Poplatek 50 korun denně je pro důchodce likvidační?
    Zkuste vzít kalkulačku - je to 1500/měsíčně.
    Když je důchodce v nemocnici - nemusí si kupovat nejen jídlo, ale nemusí taky používat vlastní vodu a stočné, nemusí svítit, topit může jen na sporo, nemusí uklízet a mýt nádobí (tedy čistící prostředky a energie), v nemocnici dostává služby prádelny a často i ručníky a prostředky osobní hygieny, prakticky vzato nemusí ani nikam jezdit - - - vím že některé tyto služby jsou placeny i paušálem bez ohledu na spotřebu, ale ukažte mi důchodce, který má reální životní náklady nižší než než 100 korun denně.
  • 4. 3. 2007 16:44

    lacik (neregistrovaný)
    I kdybych měl připustit pojem "zdravotní péče zdarma", pak to, že se v nemocnicích svítí, topí, že tam teče teplá voda a pacienti dostanou třikrát denně jídlo a jednou týdně čisté povlečení, není zdravotní péče, ale prostě a jednoduše provoz nemocnice. A jsou případy, kdy si lidé vymyslí chorobu a jdou si do špitálu lehnout právě proto aby ušetřili tyto náklady na provoz své domácnosti, takže zdravotní péči zneužívají na sociální charitu. Ta by se měla řešit jinak.
  • 5. 3. 2007 12:31

    Pavel (neregistrovaný)
    No, asi jak pro kterého důchodce. Já mám oba rodiče v důchodu, táta si přivydělává. Když se mi onehdá matka svěřovala, jak těžko hospodaří a jak se snaží ušetřit stovku pro vnuky k narozeninám, tak jsem si uvědomil, že za stejnou částku, za kterou rodiče tak tak přežívají, já živím čtyřčlenou rodinu, a ještě čtvrtinu příjmů spořím, abych mohl děti poslat studovat do zahraničí. A přitom si nijak chudý nepřipadám. To jsou paradoxy, co...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).