Hlavní navigace

Chce PPF vytěsnit minoritní akcionáře O2?

Milan Vaníček

PPF podle médií navýšilo podíl v O2 nad 83 %. Může to naznačovat snahu dosáhnout hranice pro možnost vytěsnění minoritních akcionářů.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dle deníku Euro a serveru Ihned, které čerpají z regulatorního hlášení pro ČNB, PPF navýšilo svůj podíl v O2 CR nad 83 % tím, že odkoupilo podíl od UniCredit. Jen připomínáme, že samotná banka neumístila díky technickým podmínkám v posledním povinném odkupu podíly svých klientů a musela si tento podíl převzít na svou knihu.

 dan_z_prijmu

Navýšení podílu majoritního vlastníka může naznačovat jeho snahu dosáhnout hranice pro možnost vytěsnění minoritních akcionářů (90%). Pokud by byla tato úvaha správná, nešlo by vyloučit další budoucí přítomnost PPF na trhu v zájmu dovršení zmíněné hranice. Domníváme se, že potenciální nabídková cena v případném vytěsnění by se mohla odvíjet od ceny z povinného odkupu zřejmě ovlivněné vyplacenou dividendou.

Informace může být pro další vývoj akcií pozitivní vzhledem k tomu, že se mohou vyrojit obdobné spekulace, jako jsme nastínili výše. Na druhou stranu může jít o dlouhodobější proces, který může celkový potenciální dopad výrazně rozmělnit. Celkově považujeme danou informaci za mírně přinejmenším krátkodobě pozitivní pro vývoj akcií O2 CR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).