Hlavní navigace

Chce PPF vytěsnit minoritní akcionáře O2?

30. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

PPF podle médií navýšilo podíl v O2 nad 83 %. Může to naznačovat snahu dosáhnout hranice pro možnost vytěsnění minoritních akcionářů.

Dle deníku Euro a serveru Ihned, které čerpají z regulatorního hlášení pro ČNB, PPF navýšilo svůj podíl v O2 CR nad 83 % tím, že odkoupilo podíl od UniCredit. Jen připomínáme, že samotná banka neumístila díky technickým podmínkám v posledním povinném odkupu podíly svých klientů a musela si tento podíl převzít na svou knihu.

skoleni_8_6

Navýšení podílu majoritního vlastníka může naznačovat jeho snahu dosáhnout hranice pro možnost vytěsnění minoritních akcionářů (90%). Pokud by byla tato úvaha správná, nešlo by vyloučit další budoucí přítomnost PPF na trhu v zájmu dovršení zmíněné hranice. Domníváme se, že potenciální nabídková cena v případném vytěsnění by se mohla odvíjet od ceny z povinného odkupu zřejmě ovlivněné vyplacenou dividendou.

Informace může být pro další vývoj akcií pozitivní vzhledem k tomu, že se mohou vyrojit obdobné spekulace, jako jsme nastínili výše. Na druhou stranu může jít o dlouhodobější proces, který může celkový potenciální dopad výrazně rozmělnit. Celkově považujeme danou informaci za mírně přinejmenším krátkodobě pozitivní pro vývoj akcií O2 CR.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).