Vlákno názorů k článku Cesta k finanční nezávislosti: Pořiďte si dobrou pojistku na majetek a na život od Petr Bravenec - Heh, asi jsem to minule přecenil, když jsem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 6. 2013 11:20

    Petr Bravenec (neregistrovaný)

    Heh, asi jsem to minule přecenil, když jsem říkal, že s účetnictvím to začíná nabírat na zajímavosti.

    Teď to tu zajímavost ztratilo - chápu, že nějaké pojištění může být důležité, ale pokud nemám co pojistit (nemám finanční nezávislost), je trochu mimo se po pojistce pídit. Anebo je to jinak? Mám známého, který si nechal různými poraděnky vnutit pojistky tři. Je tudíž třikrát finančně nezávislejší, než člověk s pojistkou jednou?

    Já měl za to, že finanční nezávislost je velmi zjednodušeně řečeno pasivní příjem - peníze, které mi do peněženky tečou, ať pracuji, nebo ne. Proč bych si měl sjednávat životní pojištění, když mám třeba firmu, která mi nese na dividendách milión ročně? To jako když umřu, tak firma přestane nést a rodina ostrouhá? Chrání pojistka i proti Vítěznému Únoru?

    Ono je to nakonec asi jedno, finanční nezávislost si stejně většina lidí vytvořit nedokáže (seberu ten návod stručně shora dolů):

    1. Naplánovat si finanční nezávislost.
    2. Udělat finanční přehled (účetnictví).
    3. Pojistit se.

    Tak se na to podívám:

    1. Jak si to naplánuju? No do roka bych mohl na burze vydělat půl miliónu.
    2. Finanční přehled... to je nějaké složité, a té práce s tím.... zítra si koupím nějaký program.
    3. Pojistka.... jo, to není problém, poradci si u mě podávají kliku.

    A za rok:

    1. A do háje - vrazil jsem do akcií dvacet tisíc, zůstalo mi žádná celá kde nic tu nic, je to nějaké složité. Že jsem raději neletěl do Egypta.
    2. Účetnictví? Finanční přehled? Akorát jsem utratil šílené prachy za "Superúčto pro úplně všechny" a ono to neumělo ani stáhnout transakce z banky, bez toho se to nedá používat. Navíc to je strašně složité. Sorry, já stejně žádné peníze nemám, takže nevidím důvod, proč bych se o ně měl starat. Když jsem to před rokem zkoušel, jenom jsem tím zabil šíleně moc času.
    3. Pojistka.... ještě to nebudu rušit, i když to nemám pořádně z čeho platit. Ale kdybych umřel, aspoň po ně něco zůstane.

    Především mi v tom návodu chybí, jak na sobě pracovat, abych se po roce vyhnul krokům 1, 2 a 3.

  • 28. 6. 2013 14:53

    David Waliczek, KFP (neregistrovaný)

    Dobrý den, Petře. Vezmu to popořadě:

    1. Pokud někdo chce být do roka finančně nezávislý, pak máte pravdu: tento článek pro něj není určený. To se musí hooodně snažit:) A oba se asi shodnem na tom, že spekulováním na burze to půjde jen velmi ztuha:)

    2. Finanční přehled zabere jedno odpoledne. Sepište si příjmy, výdaje a zjistěte, kolik můžete měsíčně odkládat stranou. Pak vytvořte přehled všech produktů (a zůstatků na nich), které máte - zjistěte, kolik majtetku a dluhů máte.
    Tyto údaje jsou potřebné pro vytvoření plánu: ten vám může vytvořit poradce, nabízejí jej v některých bankách nebo jak píšete vás s tím pomůže nějaký program pro tvorbu finančních plánů.

    3. Máte pravdu, pokud jste již finančně závislý, pojistku nepotřebujete. Pojištění potřebujete na dobu, kdy zatím finančně nezávislý nejste. Aby vám pojistka případně kompenzovala výpadek příjmů, pokud se vám něco stane.

    Něco jiného je pojištění majetku: to potřebuje každý. Hodně lidí ví, že pojištění je důležité, už méně lidí ale ví, na kolik mají být správně pojištěni. Potvrzují to výsledky průzkumů - hodně Čechů je stále podpojištěno: jak životně, tak majetkově.

  • 28. 6. 2013 16:14

    Petr Bravenec (neregistrovaný)

    1. Asi to nebylo patrné - narážel jsem na nepřiměřená očekávání (za rok milión) a podkapitalizaci (20 tisíc na burze). Věřím, že i s málem dokážou někteří lidé i za krátkou dobu zázraky, ale to jsou spíše vyjímky. Jinak bych se připravil spíš na dlouholetou dřinu a budování po kouskách.

    2. I toto bych viděl na dlouhodobou systematickou práci. Účetnictví nezabere víc času, než čištění zubů, ale stejně jako u těch zubů - je nutné každý den:
    http://www.mesec.cz/autori/petr-bravenec/

    3. Řeknu vám to takto: pro vybudování finanční soběstačnosti není pojištění nutné. Neříkám, že to od určitého okamžiku není rozumné, ale rozhodně není nutné.

    Nevím, čím se živíte - z diskuse vyplývá, že finančním poradenstvím a prodejem pojistek. Nevím, jestli jste si toho všimnul, ale v diskusi se už od začátku objevuje podezření, že seriál se vyvine do prodeje nějakého produktu. Já si nemyslím, že by to byl z vaší strany záměr - znám tu potřebu předávat ostatním lidem své znalosti a zkušenosti. Jestli pracujete s pojistkami, je celkem přirozené, že se řeč stočí právě na pojištění. Jistě máte představu, kolik lidé mají, na kolik jsou pojištění a co se s nimi děje v případě životních karambolů, a chcete o tom informovat ostatní. Ale jak říkám - pojistka je zařízení, které chrání dům před zkratem, ale práci samotnou dělá někdo jiný: dřevo mi nařeže cirkulárka a žárovka mi k tomu posvítí. Pojistka je vhodná, ale nedokáže zařídit kůlnu plnou dřeva na zimu.

    Jak se dívám na lidi kolem sebe - a děsí mě, že to vidím i na sobě - většina je apatická, háklivá na jakékoliv riziko, a neochotná pracovat dlouhé roky na jednom cíli. U většiny to skončí stejně, jako jsem popsal v odstavci "za rok". Nevím, jestli tuto apatii nepřináší právě různé pojistky (sociální, zdravotní, životní...) - tuším, že to byl John Vaňhara, u kterého jsem pochytil pojem "mentalita imigranta": imigrant udělá pro úspěch několika řádově více, než místní, protože nemá žádnou jinou pojistku.

    Ale jak jsem viděl, zbývají ještě čtyři body - pořád jsem velmi zvědavý na pokračování. Jistě máte více zkušeností s lidmi, kterým se finanční nezávislost podařila vybudovat. Trocha inspirace a zkušeností se může hodit. Nejjednodušší cestou ke zbohatnutí může být právě napodobování těch úspěšných (tzv. cargo efekt ;-)

  • 1. 7. 2013 12:35

    David Waliczek, KFP (neregistrovaný)

    Petře, díky za dotaz, je pravda, že to nikde nezaznělo - takže pro upřesnění: jsme vzdělávací firma, jejíž jádro činnosti spočívá právě ve vzdělávání v oblasti osobních financí, komplexního finančního poradenství a finanační gramotnosti. Takže pojistky neprodáváme. Nejsme vlastněni žádnou finanční institucí, z toho vyplývá naše nezávislost. Nicméně v Praze působí naše sesterská konzultační firma, která obsluhuje affluentní klienty a rentiéry. Z toho vyplývají naše zkušenosti.

  • 30. 6. 2013 1:20

    czhunter (neregistrovaný)

    Osoba z vaše příkladu je nemálo retardovaná a místo čtení tohoto serveru ožužlává kousací leporelo.
    Nebo se snad odkazujete na někoho konkrétního zde?

  • 1. 7. 2013 12:19

    Petr Bravenec (neregistrovaný)

    Vy znáte ve svém okolí takových lidí málo? Finační poradce mi poradil finanční samostatnost. Je to jednoduché - potřebuju na to 1, 2 a 3. Jejda, 1 a 2 je nějaké složité. Zbylo mi 3.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).