Hlavní navigace

Česko: netrávíme v práci příliš mnoho času?

16. 5. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zdá se vám, že pracujete málo a měli byste víc? Zamyslete se! Češi v průměru pracují mnohem více, než je obvyklé! Ze zemí OECD zaujímáme druhou příčku za Jižní Koreou! V Evropě pracují víc už jen Lotyši a Slovinci. Trendem je ale pracovat stále víc...

V západoevropských zemích došlo v posledních deseti letech ke snížení počtu odpracovaných hodin. Např. Francouzi strávili v práci před deseti lety 1610 hodin a nyní pouze 1431 hodin.

Při snížení státem uzákoněné pracovní doby musí zaměstnavatel zaměstnat nové zaměstnance, aby byly splněny termíny zakázek. Dochází tak ke snižování nezaměstnanosti v zemi. Na druhou stranu rostou zaměstnavateli mzdové náklady. Současně čím dál více lidí pracuje pouze na zkrácený pracovní úvazek. To všechno jsou důvody ke snižování průměrné pracovní doby. Ve které zemi tedy občané pracují nejméně?

Živnostníci pracují více

U drobných podnikatelů se samozřejmě dá velice těžce odhadnout, kolik hodin stráví v práci. Tito občané pracují sami na sebe, a chtějí-li prosperovat, jsou v práci od rána do večera a v době hlavní sezóny neznají mnohdy nic jiného než práci.

Více drobných podnikatelů je v jižních zemích Evropské unie. Pro podnikání mají díky cestovnímu ruchu ideální podmínky. Lidé na dovolené potom nehledí na nějakou tu korunu (tedy euro), přijeli si přece užít, a využívají tedy všechny možné a nemožné nabízené služby – počínaje stravováním, ubytováním, projížďkou po moři přes masáže a osobními trenéry tenisu konče.

V Řecku samostatně podniká téměř 40 % občanů, v Portugalsku a v Itálii 28 %. Řecko je zemí s kulturní tradicí akceptující rizika a podnikavost. Řekové jsou přece zakladatelé obchodu. Můžeme tedy říci, že průměrná odpracované doba v těchto zemích bude o něco vyšší.

Pracovní podmínky: USA x EU

Pracovní podmínky jsou v Evropě a USA značně rozdílné. Zaměstnavatelé v Evropské unii motivují své zaměstnance mzdou, delší dovolenou, příspěvky na vzdělávání, stravou či penzijním připojištěním. Ve Spojených státech potom především vyšší mzdou.

Sociální jistoty a zabezpečení zaměstnanců v Evropské unii jsou vysoké, oproti zaměstnavatelům jsou zaměstnanci dle zákonné úpravy ve výhodě. V členských zemích Evropské unie je pro zaměstnavatele poměrně těžší optimalizovat počet zaměstnanců, hodinová výpověď je možná jen ve zcela výjimečných případech. Mnoho pracovních rozepří končí před soudem. To samozřejmě zaměstnavatele časově a finančně zatěžuje, a volí proto raději se zaměstnancem nějakou dohodu.

V Americe je to právě naopak, zde je zvýhodněn zaměstnavatel před zaměstnancem. Mnoho odborníků to uvádí jako jeden z důvodů ekonomické vyspělosti Spojených států.

Nejvíce hodin v práci tráví Korejci

V průměru nejvíce hodin v práci za rok stráví Korejci (2390 hodin), přitom ještě před deseti lety to bylo dokonce 2514 hodin. Z členských zemí OECD patří druhé místo nám, Čechům, v práci za rok odpracujeme 1972 hodin (ze zemí EU jsou však ještě déle v práci Slovinci či Lotyši).

V roce 1999 byl počet odpracovaných hodin v Česku ještě 2088 hodin, v roce 2001 to bylo 2000 hodin a v roce 2002 již 1980 hodin, čili i u nás dochází k postupnému snižování pracovních hodin.

Nejméně hodin stráví v práci Norové, Nizozemci a Francouzi (o více než třetinu méně než v Česku). Hlavním důvodem je obliba práce na zkrácený pracovní úvazek a zákonná úprava zákoníku práce v těchto zemích. Zkrácené pracovní úvazky jsou oblíbené jak u zaměstnanců, tak u zaměstnavatelů.

Budoucnost = mírné zvyšování?

Protože v posledních měsících mají mnohé velké západoevropské firmy problémy s konkurencí na světových trzích především díky vysokým mzdovým a daňovým nákladům, očekává se mírné zvyšování pracovní doby. Ve Francii a Německu již několik firem pohrozilo stěhováním do jiného státu, pokud zaměstnanci nebudou pracovat za stejnou mzdu každý týden o něco déle.

dan_z_prijmu

Sociální vymoženosti, pracovní ochrana je v zemích Evropské unie na vysoké úrovni, což je pro všechny členské země finančně náročné. Pro udržení nastavených sociálních výhod je nezbytně nutné zvyšovat produktivitu práce, vzdělanost v zemi, podporovat evropské podnikatele a především investovat do výzkumu a vývoje.

Průměrný počet hodin strávených v práci v zemích OECD(koncem roku 2003)
Země Počet odpracovaných hodin za rok
Jižní Korea 2 390
Česko 1 972
Polsko 1 956
Řecko 1 938
Mexiko 1 857
Austrálie 1 814
Slovensko 1 814
Nový Zéland 1 813
Island 1 812
Japonsko 1 801
Španělsko 1 800
USA 1 792
Kanada 1 718
Finsko 1 713
Portugalsko 1 676
Velká Británie 1 673
Irsko 1 613
Itálie 1 591
Švédsko 1 564
Švýcarsko 1 555
Rakousko 1 550
Belgie 1 542
Dánsko 1 475
Německo 1 446
Francie 1 431
Nizozemí 1 354
Norsko 1 337

Pramen: OECD, Quality of life – work and leisure – hours worked, OECD FACTBOOK 2005, ISBN 92–64–01869–7

Anketa

Kolik hodin týdně pracujete?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).