Hlavní navigace

Názory k článku Česko: Co nám chybí do Evropy?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 6. 2005 13:08

  Jarmila (neregistrovaný)
  Do Evropy nám nechybí produktivita práce a i ty mzdy by mohly být vyšší.
  Po r. 1989 nás tu začali naši bossové oblbovat, že máme nízkou produktivitu práce a že tedy musí být zákonitě nízké i mzdy. Mzdy se tedy nezvyšovaly. Jenže při změně ze socialismu na kapitalismus ti naši kapitáni ekonomiky a průmyslu poněkud zapomněli na fakt, že naše mzdy nejsou nízké, protože část mzdy je kompenzována různými dávkami od státu. Byly dotované nízké nájmy, dotované obědy ve fabrikách, ve školách, dotovaná doprava... Mzdy tedy zůstávaly nízké, dotace byly postupně odbourávány a dneska se divíme, že nám krachují živnostníci a že lidi na řadu věcí nemají peníze. Ono kdyby se ty různé dotace převedly do mezd, kam patří, tak by se zjistilo, že mzdy zase tak nízké nejsou. Jenže to je právě ono skryté čarování a jásot nad tím, jak u nás máme "levnou" pracovní sílu.
 • 24. 6. 2005 8:57

  r.pavelka (neregistrovaný)
  Ja zase nesouhlasim z jineho duvodu - nase posr... zeme je plna podnikatelu, kteri si mysli ze mit firmu znamena mit dve milenky, tri mobily, dve luxusni auta, trikrat rocne dovolenou na Kanarech a zamestnancum davat mzdy jako ve feudalismu (nebo nejlepe naturalie bez penez). Pak se nemuzou divit, ze jejich firmy nefunguji.
  Podle mne je mit firmu velka odpovednost a tak jako se kdysi rikalo ja su delnik, kdo je vic, dneska je podnikatel modlou!
  Nikdo asi nechape, ze firma ma tri stupne - delnika, ktery vyrabi zbozi ci sluzbu pdle prikazu svych nadrizenych, stredni personal, ketry nad delniky dohlizi, organizuje jim praci a pak vrchni vedeni, ktere ridi strategii, prodava vysledne zbozi a musi se postarat o trhy. Pokud jeden z clanku nefunguje, tak firma jde do kytek. jak je to ale v praxi - delnik vyrobi zbozi podle prani svyhc nadrizenych, obchodnik jej neproda, protoze spatne odhadl trh,a le kdo je postizen? Delnik jde na dlazbu, protoze firma nema penize. Za spatna rozhodnuti menežmentu nese zodpovednost delnik. jk pak muze delnik byt spjaty s nejakou firmou, kdyz vidi, jak se k nemu a okoli chovaji jeho nadrizeni. Pak samozrejme tito delnici nechcou (a ja je chapu) pracovat lepe, vice a bez prestavek. Pak ovsem postupne ztrati jakesi pracovni povedomi odpovednoasti a jakakoliv zmena je tezka.
  V nasi zemi je velky nedostatek schopnych manazeru, kteri dokazou poznat vyvoj trhu a soucasne chapat praci svych podrizenych. A ani stat nic nedela, aby nase skolstvi bylo schopno takove lidi vychovavat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).