Vlákno názorů k článku Česká spořitelna jde proti proudu a zvedá poplatky od robin - prosím o radu: moje babička (78) má účet u...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 6. 2014 11:35

    robin (neregistrovaný)

    prosím o radu:
    moje babička (78) má účet u ČS, kde platí naprosto nehorázné poplatky. bydlí na vesnici, vlakem se celkem dá zajet do města, kde jsou pobočky a bankomaty ČS, KB, ČSOB a UCB. Kartu babička nepoužívá ani se to učit nechce (problém je i bankomat). Internet nepoužívá, bohužel je její domek v takové díře, že tam nefungují ani mobilní internet t-mobilu/O2.
    před pár dny byla babička v ČS s nějakým platebním příkazem, paní u přepážky jí po x-té nutila různé produkty- babička na to, že nic nechce, že se musí poradit s rodinou- paní, že co se musí radit, že mají odborníka na místě, kam ji hned odtáhla- tak dlouho do ní šili, že podepsala převedení všech úspor na nějaký
    investiční účet+ příkaz na přeposílání tam půlky důchodu každý měsíc... babička byla tak vystresovaná, že odešla a doma zjistila, že v ČS ani nevyřídila to, kvůli čemu tam šla. na podepsané smlouvě je, že byla řádně poučena o investiční strategii a souhlasí s ní, tak jsem se ptal, jak jí poučili- "já nevím... já tomu nerozumím..."
    tak jsem se rozhodl, že ČS opravdu končíme, ale teď nevím, kam jí převést účet atp. aby nemusela moc používat internet (doufám, že ji naučím aspoň s bankomatem), na pobočku menší banky se nedostane. napadla mě mBank, že mají celkem normální cenu za výběr z jakéhokoliv bankomatu a zbytek, že jí budu po internetu klikat já, což taky není ideální (budeme to muset dělat po telefonu a přeposílat ty bezpečnostní potvrzovací sms atd.). napadá Vás někoho něco lepšího?

  • 6. 6. 2014 12:52

    robin (neregistrovaný)

    bohužel ne. pobočka není ani nikde poblíž místa, kam babička jezdí na velký výlet k doktorovi tak jednou za měsíc. všechno bych jí zařídil, ale, aby si nemohla ani vybrat hotovost, je takový blbý, když si zakládá na tom, jak je samostatná (což je velice dobře, že je aktivní a o něco se snaží...).

  • 6. 6. 2014 21:34

    miki (neregistrovaný)

    No tak ať si nechá posílat důchod hotově a je to ne? Všechny pravidelné platby dejte na SIPO (za složenku zaplatí 1x, ale to přežije). A má klid. Důchodci nic dalšího nepotřebují a jestli náhodou 1-2x měsíčně, tak to za ni zaplaťte a ona Vám dá hotovost. Jí je přeci jedno, jestli dá složenku Vám, nebo úřednici v bance.
    Celá tato diskuse by asi nevznikla, kdyby zdražila např. mBank/FIO/.... Jenomže ČS je historicky dinosaurus, který těží z toho, že zdědil klienty díky komunistickému monopolu. Nadávají na něj hlavně ti co odešli, protože procitli a zjistili, že jsou bankou odrbávání. A popuzuje to hlavně proto, že víme, že tam zůstaly ty naše babičky, které prostě karty ani internet mít nebudou (a je to dobře) a ČS je natvrdo obírá. Obírá je i pošta, kde výběr v hotovosti je taky šílenost, ale tam jich není tolik těch babiček. Pro ně je bohužel alternativa jen ta hotovost, což už dnes ne vždy jde.

  • 7. 6. 2014 6:35

    Jarmila (neregistrovaný)

    V tom případě ji nebude odrbávat Spořka, ale zaplatí poplatek státu. Protože důchod na účet je zdarma, ale v hotovosti je na poplatek. Nehledě na to, že do ruky stejně nedostane peníze, ale složenku, se kterou musí pro peníze na poštu. Nejlepší variantou je proto podle mne účet a Vkladní knížka (a u obojího by měl být někdo z rodiny jako disponent, protože kdyby se babička dostala třeba do nemocnice, tak by se k penězům nedostala).

  • 7. 6. 2014 18:54

    D (neregistrovaný)

    A na to spořitelna sází, že má pobočku v každém městečku. V Praze má dokonce i pobočky otevřené i v sobotu a neděli. A starší lidé, kteří nevěří počítačům, si raději zajdou na pobočku a vyřizují si záležitosti osobně. A někteří mladí, kteří mají účet jen na posílání výplaty, jeden, dva příkazy měsíčně a výběry z bankomatů na každém rohu zdarma, změnu banky také neřeší.

  • 6. 6. 2014 12:57

    Ghost (neregistrovaný)

    Nevím jaké máte vztahy a jestli by to pro vás bylo řešení, ale já to řeším s babičkami tak, že vše co potřebují hradit převodem jim prostě hradím ze svého účtu a ony mě to pak dávají v hotovosti (důchod jim nosí pošťačka. Je úplně zbytečné aby měly účet, protože by stejně museli jezdit do města (popř. do obce kde je pošta) a už jen to je problematické. Ovládat účet přes internet nikdy nebudou. Jinak nevím co vaše babička "provozuje" kolik potřebuje plateb, ale myslím, že jich nebude mnoho, ne? Ony jsou rády, že to pro ně udělám, já to udělám rád pro ně, nemusí řešit banky a všechny ty nepříjemnosti kolem, vč. nějakých poplatků a všichni (kromě bankéřů :-) ) jsou spokojeni... Samozřejmě trošku jiné je to u důchodců, kteří mají více peněz a nechtějí nechávat hotovost ve štrozoku... Ale to lze zase řešit jinak (spořícím účtem)...

  • 6. 6. 2014 13:44

    robin (neregistrovaný)

    děkuji za Vaši radu
    bohužel tohle také není optimální řešení. k babičce jezdím na 1/2 dne každý víkend, vezmu ji na nákup, poseču zahradu atp. ani ten nákup pomalu nemůžu udělat bez ní, protože se strašně snaží, aby někomu něco nedlužila a pokaždé se člověku pokouší vnutit podstatně víc než stojí nákup/za ni platí převodem z účtu (naposled jsem jí platil účet za telefon 313 Kč, snažila se mi vnutit 500 Kč). dohadovat se kvůli každé platbě se mi vůbec nechce (rozhodně není tak bohatá, že by u ní na penězích nezáleželo).

  • 6. 6. 2014 17:32

    Pitipačka (neregistrovaný)

    Předpokládám, že Vaše babička dostává důchod hotově od pošťačky. Co to řešit takhle: založit u mBank účet na její jméno, kde Vy budete jako druhý disponent (nebo jak se to jmenuje). Babička by si z důchodu nechala tolik hotovosti, kolik potřebuje, a zbytek by poslala z pošty složenkou (ty s ní můžete předvyplnit, aby dopsala jen částku) na svůj účet, ze kterého Vy můžete platit přímo. Sms by chodily na Váš telefon. Jednou za měsíc jí vytisknete výpis, aby měla přehled.

    Pokud jí chodí důchod na účet, tak by se musela naučit vybírat z bankomatu. Vzhledem k tomu, jak se mi zdá čilá, by to měla zvládnout. Nebo můžete mít karty dvě a tu hotovost na měsíc jí o víkendu přivézt.

    To by mohlo fungovat, ne?

  • 6. 6. 2014 19:49

    robin (neregistrovaný)

    jj, tak by to fungovat mohlo. důchod jí chodí na účet, naučit ji s bankomatem asi bude nutné zlo. dát se jako druhý disponent účtu mě nenapadlo, ale máte pravdu, že na tom nic není.
    děkuji, je to asi nejlepší řešení.

  • 6. 6. 2014 21:20

    Jarmila (neregistrovaný)

    Napadá. Jak daleko má babička poštu? Tak jí udělejte účet u nějaké bezpoplatkové banky a tam zadejte trvalý příkaz na Vkladní knížku Poštovní spořitelny. Prodlení tak 3 dny, než přijde šek, kterým ty peníze vloží na vkladní knížku. Na poště může vybírat klidně po stokorunách, vedení, vklady i výběry jsou zadarmo. Maximálně ať platí elektřinu, vodu nebo jiné trvalé platby příkazem z účtu, to jí snadno zkontrolujete přes netbanking.

  • 6. 6. 2014 21:49

    anonym (neregistrovaný)

    Nebyla by idealni Postovni sporitelna? Zaridila by si vse, co potrebuje na jednom miste (na poste) a vybirat by mohla z bankomatu CSOB. I kdyz nechapu, proc ji chcete nutit kartu, kdyz se na to asi moc neciti -> PIN bude mit pravdepodobne napsany nekde u karty a pokud by ji nekde ztratila, tak by ji taky mohli krasne vybilit ucet.
    Babicku znate samozrejme lepe, ale stejne se zamyslete nad tim, jestli to opravdu stoji za to lamat to pres koleno. Ja jsem takhle vzdal sveho dedu, kdyz jsem mu nekolikrat nabizel, ze mu slozenku zaplatim prevodem, ale on proste potrebuje mit ustrizek. Tak holt plati za kazdou platbu 26 Kc, ale je spokojeny a ma to pod kontrolou. Pro me to znamena zajit obcas na tu postu a slozenku za nej zaplatit.

  • 10. 6. 2014 1:42

    Martin Pištora

    Ale "babička" nemůže. Je k tomu potřeba přinejmenším mobil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).