Hlavní navigace

Česká koruna v úterý oslabovala

Jiří Škop

Česká koruna si dopoledne pohoršila vůči euru. Odpoledne část ztrát zase vymazala. Co bylo důvodem negativní nálady?

Doba čtení: 1 minuta

Česká koruna si v úterý dopoledne vůči euru pohoršila, když oslabila z ranních úrovní okolo 25,50 CZK/EUR až na 25,58 (nejvyšší mezibankovní obchod dle agentury Reuters). V odpoledním obchodování však velkou část svých ztrát vymazala. Oslabovaly i okolní měny v regionu, polský zlotý i maďarský forint okolo 16. hodiny ztrácely 0,3 %. Negativní nálada panovala i na dalších rizikových aktivech, když evropské akcie odepisovaly přes 2 %. Důvodem byl výsledek italských voleb, který zřejmě neumožní sestavení reformní vlády.

Dnes zasedala maďarská centrální banka, která v souladu s očekáváním snížila svoji klíčovou sazbu o 25 bb na 5,25 %. Dle centrální banky je další snížení sazeb možné, pokud bude výhled na inflaci ve shodě s inflačním cílem a zůstanou příznivé podmínky na finančních trzích. Krátkodobý výhled na inflaci se pak dle guvernéra Simora výrazně zlepšil. Ekonomický růst by se letos mohl dostavit, nicméně domácí poptávka zůstane slabá (maďarská ekonomika se nachází v recesi od začátku minulého roku, když pokles ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 0,9 % mezikvartálně).

Z českých centrálních bankéřů promluvil Lubomír Lízal, který zopakoval, že banka bude možná stále potřebovat uvolnit měnovou politiku a toto uvolnění by s největší pravděpodobností šlo skrze devizový kanál. Dle našeho názoru by centrální banka využila kurzový kanál v případě, že bude v české ekonomice hrozit deflace (či rizika deflace výrazně stoupnou). Prozatím jsou inflační očekávání dobře ukotvena a deflace nehrozí.

dan_z_prijmu

Zítra se žádných důležitých ekonomických dat z regionu nedočkáme, regionální trhy tak budou pod vlivem vývoje globálního sentimentu vůči rizikovým aktivům. Kurz koruny vůči euru okolo úrovně 25,50 CZK/EUR je v souladu s prognózou ČNB, centrální bankéři jsou tak určitě se současnými úrovněmi spokojeni.

Česká swapová výnosová křivka v úterý poklesla po celé své délce, když delší konec se snížil přibližně o 3 bb a kratší o 2 bb. Česká křivka následovala vývoj na eurovém protějšku, který ovšem klesl více.

Našli jste v článku chybu?