1) Vysoké životní náklady a nízké mzdy v ČR. Mediánová čistá mzda je někde kolem 17 tisíc korun. Mnoho lidí musí žít i daleko nižším příjmem. Ceny základních životních potřeb ale velmi rychle rostou – tržní nájmy či ceny elektřiny už přesáhly průměrné ceny v EU, nemluvě například o telekomunikačních službách, kde máme snad nejvyšší ceny v EU. Ve výsledku tedy z takových platů zejména rodiny s dětmi nemají šanci si něco významného našetřit.
2) Spotřebitelské úvěry. Finanční gramotnost je u nás velmi nízká a zejména chudí lidé si neuvědomují, že spotřebitelský úvěr je pro ně to nejhorší možné zlo, které je uvrhává do stále větší chudoby. Základní pravidlo pro chudé by mělo znít, že čím později koupím a čím méně si na to půjčím, tím se budu mít lépe.
Toužíš po půjčce? Spočti si, kolik vyděláš měsíčně čistého a kolik utratíš. Pokud budeš v plusu, odečti ze zbytku 5% a vyjde ti reálná výše měsíční splátky. Pouvažuj o perspektivě v zaměstnání (jak dlouho mám ještě šanci pracovat?) a dostaneš dobu splácení, kterou nesmíš překročit, pokud nechceš být v průšvihu. No a potom už jen zbývá najít nějakou finanční instituci, která se do těchto mantinelů i se svou marží vejde! Naděje, že budeš úspěšný, je v řádu jednotek procent. To samé platí i pro případné vytváření finančních rezerv, pokud patříš k těm málo šťastným, kteří vydělají víc, než nutně potřebují.