Zdravim, k problematice pujcek bych rekl toto.
Je na zdravem uvazeni kazdeho jak velke zadluzeni si dovoli, myslim, ze rozumne splatky dluhu by nemeli prekrocit 30% prijmu. Nicmene mnohdy je vyhodnejsi poridit si urcitou vec na splatky, protoze ji muzete hned pouzivat, napr. vuz. Pokud by jste si na nej odkladali mesicne castku ve vysi splatky tak cekate nekolik let, takto jej mate hned a muzete jej pouzivat. Samozrejme to take neco stoji a nesmite prestat splacet.
Nicmene tvoreni rezerv, je v nasi zemi velmi tezke. Ja sam mam prijmy v cistem, nad celostatnim prumerem, nicmene pracoval jsem i za 15 hrubeho. Vim, tak ze je tezke z 12 tisic vyjit, natoz pak setrit nejake penize. Pri dnesnich nakladech, kdy navzdory krizi ceny leti nahoru, si jen malokdo muze dovolit setrit. Takovito lide pak bohuzel stale balancuji na hranici bidy, kdy i banalni nemoc, je muze dostat do problemu.
Spise by se mel pruzkum zamerit, jake prijmove kategorie, maji jake uspory, nez rici, ze radeji vsechno prozerem.......
Já bych si třeba auto za 30 000 nekoupil. Když neznám jeho historii, nevím co to je zač, nevím zda mi neupadne kolo, či zda kvůli špatnému technickému stavu někoho nenabourám, když autu vypoví brzdy… (bazar Auto Pytela Vyškov).
I kdyby bylo auto na sůj věk v pořádku a chtělo čas od času nějakou tu opravu…, ano, jejich cena je většinou nižší než úroky z úvěru, leasingu a pojištění nového auta za 400 tisíc, ale… ne každý je ochotný jezdit s autem každé dva měsíce do servisu, trpět, že mu auto nepojede, když to bude potřebovat a jezdit se strachem zda nezůstane trčet někde na cestě.
O tom to není, že někde zůstaneš viset. To se ti může stát s podobnou pravděpodobností i u nového.
Je to o nutnosti výměn dožilých částí: spojka, rozvody, destičky, nápně, filtry… Takže nutnost dalších 30.000 do toho dát.
A pokud nechceš dávat nic, nevážíš si života svého, ani života bližních. Nicméně potom je lépe koupit Favorita za 10.000 a nevyhazovat 30.000
Ohledně toho co chci a nechci já … Já bych si už teď koupil auto max. 2–3 roky staré, života si vážím… Jen jsem reagoval na názor pisatele přede mnou.
Moje současné auto má hodnotu tak 60 000, ale já už ho mám pět let a vím v jakém ho mám stavu a co už jsem vyměnil a jak dlouho to ještě vydrží. Ale jiné auto za 60 000 bych si nekoupil. Auto, o kterém nic nevím, třeba z bazaru. A koupit auto a pak třetinu věcí na něm vyměnit – to opravdu nechci.
Jak na co a za jakých podmínek. Já třeba téměř všechno, co za rok ušetřím, dám do mimořádné předčasné splátky hypotéky (zadarmo v období změny fixace). Celkem ty řádné měsíční + mimořádné roční splátky na těch 30% vydají. V lednu mě vyrazili z práce, získal jsem socialistické 3 měsíční odstupné (samozřejmě od února pracuju jinde), tak v září tu hypotéku doplatím úplně a to už bude o dost víc než 30% příjmů.
Myslím si, že ten člověk to s těmi 30% myslel právě pro zmíněnou skupinu s příjmy 15–20 tisíc hrubého.
Lidé kteří vydělávají více jak 20 tisíc zase počítají trošku jinak. Ti s vyššími příjmy zase jinak… přinejmenším se dají u určitých skupin lidí vypozorovat podobné preference a zvyky.
P.S. Také pochopitelně záleží na celkové zajištěnosti a celkovém finančním toku vztaženém na celou rodinu.
Me vubec ne, pokud mi vsechny ostatni platby pokryje dalsich 30% a zbytek 40% mam zcela volnych, tzv. na blbosti.
Co se tyka nakupu vozu, ktery jste tu dal rozebirali, mel jsem na mysli vuz kolem rekneme 100 tis. Nemusi to byt prece nic luxusniho, ale jezdiciho a spolehliveho. Mel jsem i levnejsi vozy, ale zkusenost rika, ze co usetrite na cene, nasypete do oprav............
Zkus se na to podivat z druhe strany: vetsina lidi ma podprumerny plat, 10–15 000 cisteho.Z toho 30% je 3–4500, a zkus si z toho vzit hypoteku na ten nejmensi bytecek v nejake zapadle dire.
Ja bych neresil % z prijmu, ale kolik mi mesicne zhrba zbyde, kdyz zaplatim nejnutnejsi veci – jidlo, obleceni, bydleni, atd.
Souhlas. Není zase tak moc důležité jaká je absolutní výše finančních toků domácnosti, jako spíš celková bilance. Viděl bych to to tak, že zdravě hospodařící domácnost by měla tvořit nějakých minimálně 10 procent dlouhodobých a stejně tolik krátkodobých rezerv. Čím víc, tím líp samozřejmě. Jestli to ostatní dá za splátky dluhů, dovolenou, nebo prostě prolije hrdlem celkem jedno.