Ona je otazka, co je posuzovano jako nemoc. Pracuji pro klasickeho zamestnavatele v CR s americkym majitelem. Takze kdyz mi pred tydnem bylo blbe a potreboval jsem to dva dny vylezet, tak jsem mel na vyber:
1) Nejak to prechodit v praci, prskat na dalsich 10 lidi a doufat, ze se to nezhorsi.
2) Vzit si dovolenou.
3) Vzit si nemocenskou, k cemuz bohuzel potrebuji navstevu doktora, protoze jinak mi to muj zamestnavatel neumozni. U doktora pul hodiny cekam a riskuji, ze chytim neco dalsiho.
Zvolil jsem moznost posledni (cimz jsem prisel asi o 1000 Kc cisteho) a nutno dodat, ze jsem v nasi praci vyjimka. Kdyz se zamestnavatele zeptam, zda bych nemohl mit pet dni v roce moznost byt doma bez navstevy doktora, tak mi reknou, ze klidne mohl, ale nebude se to zavadet, protoze by to delnici chteli taky a ti by to pak zneuzivali...
To já jsem během posledních deseti let vystrídal tři zaměstnavatele (byla mezi nimi velká mezinárodní korporace i malé české s.r.o.) a všude platilo, že člověk může být tři dny do měsíce nemocný bez potvrzení od doktora a za plnou mzdu. Prostě si zaměstnavatel spočítal, že je výhodnější nechat člověka doma tři dny vyležet, než ho nutit chodit do práce a nakazit polovinu spolupracovníků.
Taky je ovšem pravda, že to nikdy nikdo nezneužíval (já si v průměru "vybral" tři dny do roka).
My si ze Západu bereme jen vždy ty zápory, ale ne ty klady!
Na západě mohou být méně nemocní, protože se tam jejich lidi neštvou jako u nás. Pracovní dobu nebo výši dovolené tam mají málokde tak jako u nás (výjimkou je snad Japonsko - ale to je na východě).
Problém přecházení nemoci se může vymstít. Už dost lidí exnulo na banální chřipku, nehledě na to, že léčba komplikací se v případě záchrany života pěkně prodraží. Proto různé bonusy za nemarodění v pracovním procesu odsouvají vše jen na pozdější dobu a kvůli pětistovce či tisícovce bonusu se pak platí dražší léčba. Tak ať tu dražší léčbu pak neplatíme ze zdravotního pojištění my všichni, ale kapitalističtí majitelé, kterým jsou základní lidská práva jen výsměchem socialistické epochy.
Je smutné, že za socialismu, kdy se nedodržovala základní lidská práva, člověk mohl jít mimo jiné svobodně k lékaři, aniž by ho za to někdo vyhodil ze zaměstnání či jej jinak postihoval. Mohl jít klidně sám po ulici, aniž by přišel kvůli dvatce o kejhák. Nemusel se bát, že se v autobuse nebo na pískovišti zraní o injekční jehlu a po letech trápení skoná na AIDS. Atd. atd. Budeme jak zvířata, kde nemocné kusy smečka vymaní ze svého společenství či se stanou kořistí silnějšího predátora?
Pokud nějaký "odborník" jen tak od stolu je schopen říci, že X % pacientů simuluje, nebo že je třeba pacienta léčit jinými postupy, jinými léky, tak ať to ukáže v praxi. Ať jde do léčebného zařízení, tam ruku v ruce s ošetřujícím lékařem a zástupcem pojišťovny stanoví diagnozu a potřebné léčebné řešení, případně ať pacientům vysvětluje, že na jejich léčbu nejsou peníze či kapacity a termín zákroku bude až za 3 roky, tzn. po pacientově smrti. Nebo ať si stanoví plat desítku čistého měsíčně a jde se léčit za poplatky, jaké zamýšlí. Možná by pak řada úředníků změnila svůj sobecký názor. Navíc by při komisionálním léčení odpadly pochybnosti pojišťoven na fiktivní vykazování léčebných úkonů.
Chcete Radku srovnat dnešní "odborníky" z ODS, co rozhodují od stolu o nás bez nás, jakou kdo a v jaké výši může čerpat léčebnou péči, s odborníky z jáchymovských dolů. Povedlo se. Nevidím totiž zásadní rozdíl mezi tehdejší a nynější totalitou ODS. Tehdy jáchmovští taky nemohli jít svobodně k lékaři a marodit. Tehdá však neplatilo ústavní právo lékařské péče v potřebném rozsahu zdarma. Ale nebude to poprvé, co se pravici podaří přebít ústavu nějakým zákonem, jí odporujícím.
Jestli nevidíte ten rozdíl ve svobodě slova, v možnostech cestovat, ve svobodách ekonomických, je mi vás líto. Zřejmě si už nepamatujete, co to ta totalita opravdu byla. Než začnete psát nesmysly o ústavě, přečtěte si ji, je tady http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html
Jo, to vykládejte mému známému, který v deseti letech dostal těžký zánět spojivek, šel svobodně k lékaři a lékař stranicky rozhodl, že syna kulaka léčit nebude a ten kluk oslepl. Po čase mu jiný doktor, ne tak uvědomělý, udělal téměř pokoutně transplantaci rohovky, takže ten známý teď jakžtakž vidí aspoň na jedno oko, ale nebýt socialistického zdravotníctví, byl by zcela zdráv.
ale tak to je snad svobodná vůle každého ne?
komu stojí jeho pracovní kariéra za "exnutí na banální chřipku", ten jí asi přechodí - komu ne, tak ten jí vklidu vyleží a najde si klidnější zaměstnání. jo - asi úměrně méně placené, ano.
Jak je to jednoduché a prosté:
Jsem-li nemocná a potřebuju vyležet třeba jen chřipku, potřebuju na to papír od lékaře. Mám-li nemocné dítko do 10 let věku (poté to většinou nejde), které potřebuje vyležet chřipku, potřebuju do práce jako omluvenku papír od lékaře.
Pokud bych nepotřebovala tyto papíry, zalezu s chřipkou do postele hned, vypiju kýbl lipového čaje a nepotřebuju k tomu ani lékaře.
My nejsme víc nemocní, my jen potřebujeme omluvenku, na rozdíl třeba od takového Německa, kde navíc v době nemoci dostanu plný plat a ne almužnu jako v Čechách.
Výborně paní Jarmilo,
proč v oblasti výplaty nemocenské ODS neprezentuje náš velký vzor - Německo? Z ciziny si bereme jen to špatné, klady nikoliv. To jen slyšíme, jak je tam drahá elekřina, benzín a že je musíme takto zdražit i u nás - ale že tam berou 5x víc než my - srovnáváme zkrátka nesrovnatelné.
Už jen čekám, že někdo z ODS zareaguje na "zneužívání" lékařů k administrativním činnostem (vystavování neschopenek a ošetřovaček) a tyto "pozůstaky socialismu" zakáže s tím, že na takovéto fajnovosti si mají běžní smrtelníci brát dovolenou a teprve když tu dovolenou vyberou, tak tu bude záchranná síť, která občanovi po důkladných a nákladných lustracích smrkne pár kaček a uzná jej práce neschopným. Víte, co to bude pro republiku za úspory!?
reaguji na návrh tzv. sickdays (3-5 dnů doma pro případ nemoci). Co vím, tak toto řešení mají u nás některé ze zahr. firem a myslím si, že je to tak pro zaměstnance velmi pozitivní. Já musela letos v květnu zrušit týdenní zahr. služební cestu kvůli akutnímu a obtížnému onemocnění, se kterým se nedalo cestovat. Vzala jsem si nemocenskou, přišla o 3000 čistého. A to mám doma nezaopatřené dítě (na které neberu od státu ani přídavky na dítě) a nikoho "netankuje", že jsem týden doma zadarmo ! Mám pocit, že čím víc se zaměstnanci snaží pracovat = mít vyšší mzdu, tím víc nás stát ždímá. Jen ještě poznámku k německému modelu: nižší nemocnost může být taky podmíněna nižší pracovní dobou, až 7 týdny řádné dovolené, tím mohou zaměstnanci opravdu "vypnout" na 3 týdny v tahu. Potom i bez sickdays mohou zaměstnanci v případě akutní nemoci být na dovolené a nejsou nuceni čerpat nemocenské. Při našich běžných 4-5 týdnech, když vezme člověk týden na 1 onemocnění ročne, týden dovolené na Vánoce (většinou nařízené od firem), tak zbývají 2-3 týdny, které Vám navíc naši zaměstnavatelé často nenechají vzít vcelku. POZOR ! Pracující matky s nezaopatřenými dětmi navíc tuto dovolenou vyplácají na doprovody dětí k lékařům, zůstávání s dětmi doma v případě jejich nemocí (a že jich často je!), protože stejně tak jako nemocenská, se jim finančně nevyplatí brát si nějakou omluvenku od lékaře ! Pak jsme z toho kolotoče všichni mnohem víc unavení a nemáme možnost dlouhodoběji odpočívat jako naši záp. sousedé a pak snadněji bacilům a virům podlehneme ! V tom je podle mne zakopaný pes !
Pokud neberete od státu přídavky na dítě, tak pak jste ve vyšší příjmové kategorii, kde se přídavky nevyplácí. Nevím, zda jste samoživitelka /z příspěvku ale vyplývá, že ano/, co mají ale říkat ty, co berou ještě menší peníz? Vy sice přijdete na nemocenské o 3000, nějaká prodavačka možná "jen" o 1500, ale pro tu prodavačku může ten nižší propad být ve skutečnosti horší než oněch Vašich 3000. Předpokládám, že u zahraniční společnosti neděláte za minimální mzdu nebo lehce nad, a základní životní náklady budou zhruba pro obě kategorie stejné. Vy si můžete něco ukládat na "horší časy", prodavačka nikoliv. Tudíž pro onu prodavačku je nemoc likvidační.
Sama nespadám do kategorie prodavačky (touto profesí nechci nijak opovrhovat, uvedla jsem ji jen pro příklad nízkopříjmové skupiny), ale z praxe vím, že čím více jsou lidé bohatší, tím i více křičí a jsou nespokojenější, čímž nechci tvrdit, že i Vy křičíte. Také jsem nespokojena se situací v oblasti zaopatření nemocných, ale vím, že jsou na tom mnozí ještě hůře. Ale jakou budeme mít budoucnost, o tom si můžeme rozhodnout sami v období voleb. Samozřejmě se dá uvěřit řečem, že stát již nemá z čeho dávat a proto musí škrtat a škrtat. Opasky si pak někteří ještě více utáhnou, aby si je jiní mohli zase o to více povolit. Bohužel, taky se dá ale s vybranými penězi lépe hospodařit, upustit od mnohým megalománským projektů a pak zbyde i na různé užitečnější výdaje včetně dávek pomoci. To se ale musí chtít a ne jen tvrdit, že na tohle a na tohle nejsou peníze a škrtat a škrtat.
Co se týče čerpání dovolených, tak zaměstnavatelé by nejraději dovolenou vůbec nedávali, nebo ji nechtějí dávat na delší dobu. A najednou, když člověk onemocní, tak si dovolenou vzít může? Mimo plán ??? Trochu podivně různorodý postoj na jednu a tu samou věc. Pochybuji, že je každý schopen se trefit se svou nemocí do zrovna naplánované dovolené.
Všechna opatření proti nadměrnému marodění jsou prý činěna na základě zneužívání lékařské péče. Nikdo však nikde neuvedl, kolik zlomených nohou, infarktů či popálenin bylo skutečně nasimulováno a tudíž zneužito lékařské péče s následnými "luxusními" dávkami za stonání. On se dá 14denní výpadek příjmů ještě nějak dohnat, ale jsou nemoci či úrazy, kde jste ve špitále 1/4 nebo 1/2 roku s následným domaroděním doma, tam je to pak kruté. A nízkopříjmové skupiny tím, že žijí od výplaty k výplatě, nemají finanční možnosti se komerčně pojistit proti výpadkům příjmů, kde navíc plnění nastává většinou po 60 dnech, ale z čeho mají zaplatit nájem, elektřinu, plyn ... v oněch 60ti dnech? Přestože platíte v nemocnici právě za ony "hotelové" služby, platby doma vám nikdo neodpáře, protože je i v době nepřítomnosti využíváte. Byt asi nenecháte vymrznout, topení stáhnete na minimum a aspoň byt temperujete, ledničku taky neodpojíte ze sítě s tím, že po návratu ze špitálu vyházíte zkažený obsah a koupíte nejlépe i novou ledničku. V případě náhlého úrazu ani nemáte čas takováto opatření podniknout.
na nemocenskou půjde člověk s malým příjmem,protože o tolik nepřijde.Na druhé straně člověk s vyšším příjmem to má tendenci řešit jinak,než jít na nemocenskou.V oboudvou případech může dojít k extrému,kdy člověk není zdaleka v takovém stavu,že by musel a obráceně je ve špatném stavu,ale nejde.V každém případě je vidět ,že stát umí akorát ždímat dobře vydělávající občany,ale v případě nemoci ,už se k nim tolik nezná a přihodí jim pár kaček navíc,aby se neřeklo,že mají nemocenskou jako ti co berou skoro životní minimum.
souhlas - je to presne dano nastavenym systemem - procpak asi ti co vice vydelavaji nezustanou doma - protoze za to dostanou smesne malo, na rozdil od Nemecka - viz clanek, ale prioim odevzdavaji na pojistnme unlimited castky, uplne stejne to je s duchodem, to neni v zadne jine zemi nez tady a asi na vychod dal, at zije socialismus!
a von jako někdo brání těm, co "více vydělávají" si připlácet komerční připojištění? leda vlastní lakota.
nebo by jim třídenní výpadek příjmů způsobil osobní bankrot? kecy.