Hlavní navigace

Ceny výrobců potvrzují tlak na zvyšování sazeb

18. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ceny výrobců se v dubnu zvyšovaly ve všech hlavních kategoriích. Nejsilněji rostly ceny v zemědělství, výrazně ale rostly i spotřebitelské ceny a ceny tržních služeb. Situace podle analytiků podporuje výhled, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde již letos.

Ceny výrobců se v dubnu zvyšovaly ve všech hlavních kategoriích. Nejsilněji rostly ceny v zemědělství, kde přidaly silných 1,9 % meziměsíčně, což už představuje meziroční zvýšení o 8,6 %. Výrazné zvýšení jsme zaznamenali také u cen tržních služeb, které přidaly 0,6 % m/m. Zrychlení cen služeb na přelomu roku se projevuje i ve spotřebitelských cenách. Podle výpočtů ČNB ceny neobchodovatelných položek bez regulovaných cen (převážně tedy služeb) v dubnu přidaly 3,1 % y/y a stojí tak za růstem jádrových cen. To je podle nás argument, který podporuje náš výhled, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde již tento rok.

Rostoucí ceny komodit ovlivnily zvýšení cen v průmyslu. Nahoru se draly zejména ceny kovů, ale přidávaly se i ceny v potravinářském průmyslu. Cena ropy na světových trzích byla v dubnu poměrně kolísavá. Poté, co se v březnu propadla až k hladině 50 USD za barel, se v první polovině dubna vrátila zpět na 56 dolarů za barel. Ve druhé polovině měsíce se ale cena ropy vydala znovu dolů a na začátku května dokonce prorazila hladinu 50 dolarů za barel.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).