Hlavní navigace

Ceny v průmyslu se v lednu výrazně propadly

Autor: Shutterstock
Viktor Zeisel

Ceny v průmyslu se v lednu propadly. Na rozdíl od spotřebitelských cen jsme v průmyslu zaznamenali pokles cen elektřiny. Je tedy vidět, že průmysl dokáže daleko lépe než spotřebitelé využít klesající ceny elektřiny na burze. Tento pokles ve spotřebitelských cenách vůbec vidět není.

Ceny v průmyslu se v lednu propadly o výrazných 1,6 % m/m, což je podle ČSÚ největší pokles od listopadu 2008. Meziročně jsou o 3,4 % nižší a to i přesto, že tempo poklesu výrazně mírní efekt statistické základny, protože průmyslové ceny vloni na přelomu roku také výrazně ubraly. Na rozdíl od spotřebitelských cen jsme v průmyslu zaznamenali pokles cen elektřiny o 6,1 % m/m. Je tedy vidět, že průmysl dokáže daleko lépe než spotřebitelé využít klesající ceny elektřiny na burze. Tento pokles ve spotřebitelských cenách vůbec vidět není.

cestovko

Znovu se projevily snižující se ceny komodit na světových trzích. Severomořská ropa Brent se se v lednu v jednu chvíli obchodovala dokonce za 28 USD za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003.

Nízké ceny ropy donutily Saúdskou Arábii dohodnout se s Ruskem na zmrazení těžby ropy na lednových úrovních, ale ani to nepřineslo výrazné zvýšení cen ropy. Aby tato dohoda vešla v platnost, musely by se přidat i další hlavní producenti ropy, což se zatím nestalo. Navíc zmrazení produkce pravděpodobně nebude stačit k vyrovnání nabídky a poptávky na trzích. Aby se nabídka a poptávka vyrovnala, bylo by potřeba snížit celkovou produkci ropy. Její cena tak ani v únoru nepřekročila 35 USD za barel. Právě kvůli cenám ropy ale i propadu dalších komodit (zejména kovů) ceny v průmyslu v loňském roce v průměru klesly o 3,2 %. V letošním roce očekáváme mnohem menší snížení. V průměru by ceny v průmyslu měly být o 1,8 % nižší.

Našli jste v článku chybu?