Hlavní navigace

Ceny v průmyslu se v lednu výrazně propadly

23. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ceny v průmyslu se v lednu propadly. Na rozdíl od spotřebitelských cen jsme v průmyslu zaznamenali pokles cen elektřiny. Je tedy vidět, že průmysl dokáže daleko lépe než spotřebitelé využít klesající ceny elektřiny na burze. Tento pokles ve spotřebitelských cenách vůbec vidět není.

Ceny v průmyslu se v lednu propadly o výrazných 1,6 % m/m, což je podle ČSÚ největší pokles od listopadu 2008. Meziročně jsou o 3,4 % nižší a to i přesto, že tempo poklesu výrazně mírní efekt statistické základny, protože průmyslové ceny vloni na přelomu roku také výrazně ubraly. Na rozdíl od spotřebitelských cen jsme v průmyslu zaznamenali pokles cen elektřiny o 6,1 % m/m. Je tedy vidět, že průmysl dokáže daleko lépe než spotřebitelé využít klesající ceny elektřiny na burze. Tento pokles ve spotřebitelských cenách vůbec vidět není.

skoleni_13_10

Znovu se projevily snižující se ceny komodit na světových trzích. Severomořská ropa Brent se se v lednu v jednu chvíli obchodovala dokonce za 28 USD za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003.

Nízké ceny ropy donutily Saúdskou Arábii dohodnout se s Ruskem na zmrazení těžby ropy na lednových úrovních, ale ani to nepřineslo výrazné zvýšení cen ropy. Aby tato dohoda vešla v platnost, musely by se přidat i další hlavní producenti ropy, což se zatím nestalo. Navíc zmrazení produkce pravděpodobně nebude stačit k vyrovnání nabídky a poptávky na trzích. Aby se nabídka a poptávka vyrovnala, bylo by potřeba snížit celkovou produkci ropy. Její cena tak ani v únoru nepřekročila 35 USD za barel. Právě kvůli cenám ropy ale i propadu dalších komodit (zejména kovů) ceny v průmyslu v loňském roce v průměru klesly o 3,2 %. V letošním roce očekáváme mnohem menší snížení. V průměru by ceny v průmyslu měly být o 1,8 % nižší.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).