Já to vidím stejně jako kritici ČNB. A šel bych ještě dál, domnívám se, že naopak posílení koruny může být přímou cestou ke kýženému zvýšení maloobchodních obratů a nastartování růstu spotřebitelských cen. Nejsem zastáncem intervencí, dotací a dalších pokřivení trhů tak oblíbených v centrálně řízené EU. I dobře míněný umělý zásah vyvolá většinou v globálním měřítku nepredikovatelné důsledky, jako v případě oslabení koruny. Např. soused od zásahu CNB stále čeká s nákupem auta na návrácení kurzu na hranici pod 25 Kč/EUR, kolega odložil nákup nové linky na obrábění dřevěnných trámu a tak bych mohl vzpomínat dál. No nejspíš soused ještě dlouho bude jezdit starou šunkou a tesaři se mordovat se starým cnc, ale podobně se chová velké procento Čechů, a to i majitelů firem. Z Prahy a ze sídla ČNB se obrazí běžný život v jiných perspektivách než jsou politici a bankéři schopni rozlišit…
Rad se k vam pridam, necham zhotovit drevene podium se sibenicemi. Kdo holt krade a jednoznacne dela vedome nevyhodna rozhodnuti, zaslouzi zmlatit a verejne popravit. Navrhuju tela nabodat na kul ale mimo centrum, aby sme neplasili turisty. Singr si nakradl miliardu za insider trading s tou devalvaci, jeho mi lito nebude a to jsem nejpravicovejsi clovek v teto zemi.
Co je na vašem sousedovi "nepredikovatelného"?
Takové chování ("počkám, až to zase zlevní") je v podstatě banální a lehce zahrnutelné do modelu chování spotřebitelů.
Ale stačí když ČNB bude kurz držet pár měsíců, "vycukáte se", zvyknete si na novou cenu, a pak to stejně koupíte (protože informace že kdysi stálo něco míň je vám k ničemu. Kdysi stálo všechno míň. Kdysi byl USD za 40 Kč, a kdysi jindy za 14 Kč - a stejně to vaše nákupní chování _dnes_ nijak neovlivňuje)