No zásadní je říct si - KDE. Někde na vsi kde nikdo (z mladých) nechce bydlet tak asi cena klesne. Ale v Praze kam se tlačí půl republiky (+východní Evropa) tak tam to půjde dolů asi těžko, když jsou novostavby rozprodané 2 roky před dostavěním. V takové situaci asi není důvod k poklesu ceny ne?
Ten pán čaruje jen nad grafama ("křišťálová koule, řekni kam to půjde?") a vůbec neřeší reálnou situaci na trhu, tedy poptávku vs nabídku. A o Praze již šlo X analýz, že ještě za 10-15 let bude bytů zásadní nedostatek.
Tak ale i v Praze je v současnost již dokumentováno to faktické zastavení růstu cen... Asi bych předpokládal, že bude v Praze proti jiným lokalitám menší pokles, ale nekonečný růst se moc nedá čekat ani zde.
K tomu, kolik lidí se tlačí do Prahy - to je ale jen jedna část rovnice, tedy převis poptávky. Aby to ale vedlo k růstu cen je tu ještě druhá otázka a tou je, kolik z těchto lidí je schopno vyšší cenu platit. Můžete mít obrovský převis poptávky, ale pokud valná část zájemců prostě nezaplatí víc než X, tak to zkrátka za X*1,5 neprodáte... A právě v tomhle je vidět ochlazení po zpřísnění pravidel hypoték a pokud by začala zpomalovat ekonomika, tak to bude problém vysloveně zásadní.
Nekonečný růst je cíl ČNB, která s 2% inflací tlačí na ceny ostatních věcí a služeb. Pokles nastane tak jak nastal po krizi v roce 2008, kdy se ceny propadly o 15-20% o 4roky později. Díky tomu je nyní tak rychlý růst, protože dohání období stagnace před 5-10 lety. Nevýstavba nových butů, historicky minimální nezaměstnanost, solidní nálada na trhu, nárůst obyvatel Prahy.
Nyní jsou byty v Praze o 50-60% dražší než v překrizovém roce. tj. +5-6%p.a. V jiných městech ale teprve až letos překonaly ceny rok 2008.