Vlákno názorů k článku Jiným pohledem: Centrální banky si hrají na Boha a vytvářejí hodnoty z ničeho od patrikchrz - O nemoralnosti uctovani uroku jsem cetl i v...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 6. 2012 9:11

    patrikchrz (neregistrovaný)

    O nemoralnosti uctovani uroku jsem cetl i v knizce o ekonomicnych teoriich a i tam se hovorilo o zajimavem paradoxu.
    Pokud pujcim penize a budu vyzadovat za to urok, je to (dle teto teorie) nemoralni. Pokud ale za ne koupim pudu a tu pronajmu, je jiz vse v poradku? Tento pohled tedy povazuje za zcela v poradku napr. leasing (nebod zde jde o najem veci, byt s naslednou koupi), ktery je ale obvykle jednou z nejdrazsich forem pujcek, naopak mnohem levnejsi hypoteka uz v poradku neni.
    Pokud si ten bigotni krestan mysli, ze svet bez penez je lepsi, nic mu nebrani to zkusit. Pokud vim, naposledy zrusili penize Rudi Khmerove v Kambodzi, jejich 5 leta vlada stala zivot tretinu obyvatelstva.

  • 12. 6. 2012 10:51

    Lihový umělec (neregistrovaný)

    No, to že Kampuča přišla o třetinu populace ovšem není zapříčiněno bezpeněžní společností. Dokonce za to nemůžou ani ty motyky, kterými tu třetinu národa umlátili. To by bylo jako tvrdit, že je příčinná souvislost mezi tím, kdo byl v padesátých letech na dvacetikoruně a oběšením Záviše Kalandry.

  • 12. 6. 2012 14:56

    Patrik Chrz

    Ono jde spíše o to, že když si někdo myslí, že změní svět tak, že potlačí přirozené lidské vlastnosti (sobectví, závist, touhu po moci a majetku), tak to vždy skončí špatně. Mnohem efektivnější je tyto vlastnosti využít.
    Jak říká jedna ekonomická poučka - jedinec směřující k uspokojení své vlastní sobecké potřeby poslouží společnosti lépe, než jakýkoliv státní zásah.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).