Hlavní navigace

Centrální banka ve vyčkávacím módu. Sazby ale nakonec asi přece jen sníží

3. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČNB setrvává ve vyčkávacím módu. Vzhledem k výhledu ekonomiky i očekávané rostoucí inflaci je ale pravděpodobné, že příště opět sníží sazby.

Komentář k trhu

Obchodování na pražské burze, ale také na okolních trzích by se dalo rozdělit na dvě odlišné části, před tiskovkou a po tiskovce ECB. První poklidnou část obchodování vystřídalo hektické obchodování po slovech guvernéra ECB Draghiho. Projev, který postrádal konkrétní opatření, trh nepřijal a poslal indexy strmě dolů. Reakce pražské burzy nebyla přecejen tak výrazná a v konečném součtu i index PX odepsal 0,6 % na závěrečnou hodnotu 889,30 bodů. Proti trendu negativního obchodování se vydaly akcie Telefóniky (394 Kč, +0,4 %). Akcie jsou poměrně solidně poptávány a působí jako bezpečný přístav v neklidné době. Mírný růst si dokázaly připsat také akcie ČEZ, titul zakončil na hodnotě 698 Kč, tj. 0,4 %. Po solidním růstu na 370 Kč končí v červených číslech akcie Erste Bank (359,4 Kč, +0,9 %). Po středečním euforickém růstu se do šedivé reality vrátily především akcie CME, titul zakončil slabší o 6,3 % na ceně 102,55 Kč.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Dle agentury Bloomberg prodá turecká společnost Akenerji 45% v dceřiné společnosti Akcez za 140 mil. USD svým akcionářům ČEZ a Akkok. Obě firmy získají v Akcezu po 22,5 %. ČEZ by tak měl za podíl zaplatit 70 mil. USD, tj. cca 1,5 mld. Kč. O prodeji se ví od června tohoto roku, novou informací je pouze cena. Transakce bude dokončena do poloviny roku 2013. Zprávu považujeme za neutrální.    

Tip do článku - účto fakturace duben

ČNB – Otevřené dveře pro snížení sazeb

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny na 0,50% (2T repo). Hlasování bylo (4:2) – 4 členové hlasovali pro stabilitu, 2 členové pro snížení sazeb o 25 bps. ČNB představila novou makroekonomickou prognózu, která výrazně snížila ekonomický výhled pro letošní a příští rok a naopak ke zvýšení odhadu celkové inflace příští rok kvůli zvyšovaní DPH. Nová prognóza a také tisková konference viceguvernéra Tomšíka vyznívá v tom duchu, že bankovní rada je připravena k dalšímu snížení úrokových sazeb, včera pouze zaujala vyčkávací mód a rozhodne se na základě následujícího vývoje. Vzhledem k očekávánému vývoji ekonomiky je pravděpodobné, že jedno z podzimních zasedání (27. září; 1. listopad) přinese pokles úrokových sazeb.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy padaly již čtvrtý den v řadě poté, co prezident ECB Mario Draghi zklamal očekávání trhu, když neuvedl žádné opatření na podporu evropské ekonomiky, ani eura. Pouze zopakoval to, co již řekl dříve, že ECB je připravena chránit euro stůj co stůj. Pouze překopl míč přes síť do hřiště politikům, když řekl, že je nutné aktivovat ESFS /ESM, aby ECB byla schopna nakupovat na otevřeném trhu. Lepší data data v žádostech o podporu neměla ten správný efekt na trhy, když horší vyšly objednávky v průmyslu. Z indexu S&P 500 padaly všechny sektory kromě spotřebitelských služeb, které skončily pouhých 0,14 % v zisku. Nejvíce ztrácely komoditní sektory, energie –1,60 % Z jednotlivých akcií zaujal americký výrobce solrních panelů First solar, když reportoval zisk lepší o 81 % poté, co začal sám prodávat solární elektrárny vybavené svými vlastními panely. Akcie vyrostly o +21,15 %. Naopak více než 11 % ztratil výrobce oceli Arcelor Mittal poté, co se rating jeho dluhu snížil do“ junk“ u agentury S&P.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).