Hlavní navigace

Centrální banka má prostor pro další snížení sazeb

12. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V ČR inflace dále vzrostla. Ta poptávková ale zůstala nadále záporná a ČNB má prostor pro další snížení sazeb.

Španělsko představilo nová úsporná opatření – revidovaný plán by do roku 2014 měl uspořit zhruba 65 mld. EUR. Je plánováno zvýšení DPH o 3 resp. 2 p.b. (na 21% a 10%), snížení pomoci v nezaměstnanosti, privatizace, snížení výdejů v regionech atd. No, 65 mld. EUR za 2,5 roku není zas tak moc (SPA HDP je zhruba 1000 mld. EUR), problém ale je, že SPA je v recesi a tato dodatečná opatření ji nejspíš jenom zhorší. Nevím, nevím, jestli SPA není v situaci jako Řecko před 2 roky a jestli toto všechno není kontraproduktivní. Možná bychom se mely začít bavit o restrukturalizaci SPA dluhu – o to víc, že SPA si stávající situaci nepřivodilo bezhlavým utrácením (do roku 2007 bylo jedinou velkou ekonomikou, která splnila v každém roku Maastricht), ale je částečně obětí uvolněných kapitálových toků po vzniku EUR. To make the long story short: nemyslím, že s nezaměstnaností skoro 25% tato opatření pomůžou a čekám, že o pár měsíců bude Rajoy pod tlakem udělat další opatření.

V ČR byla inflace, překvapivě vzrostla o 0,2% m/m (ČS: –0,1%, trh: 0%), zejména díky výrazně vyššímu růstu cen potravin a částečně kvůli vyššímu růstu cen pohonných hmot (dolar). Co je z hlediska měnové politiky ale mnohem důležitější je skutečnost, že poptávková inflace zůstala nadále záporná. Potvrzuje se tak proti-inflační působení domácí ekonomiky – a to dle nás bude trvat i nadále. ČNB má prostor pro další snížení sazeb (srpen: –25 b.b.).

Poznámky z posledního zasedání FOMC ukázaly, že slábnoucí ekonomika zvyšuje podporu pro další měnovou stimulaci. Několik málo členů bylo za monetární stimul už na posledním zasedání, další řekli, že by za stimul byli v případě pokračujícího zpomalování ekonomiky. Zatím byla pouze prodloužena tzv. operace twist, jejímž cílem je stáhnout dolů už tak nízké výnosy na dlouhém konci výnosové křivky státních dluhopisů. Otázkou nyní je jak velké by muselo být další zpomalení, aby získalo další kvantitativní uvolnění dostatečnou podporu a zda bude FOMC při svém rozhodování přihlížet k blížícím se prezidentským volbám (Fed byl v minulosti obvykle těsně před volbami pasivní). Podle našeho je třetí kvantitativní uvolňování možné, ale nejspíše až na konci letošního roku.

Korejská centrální banka se přidala k vlně uvolňování měnové politiky ve světě, když poprvé po více třech nečekaně snížila sazby. Sazby byly sníženy o 0,25bp. na 3%. Jde s největší pravděpodobností o snahu ochránit korejskou ekonomiku před dopady zpomalování asijských ekonomik, které se mimo jiné projevilo poklesem zaměstnanosti v Austrálii o 27000 pracovníků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).