"Fixovaná smlouva vás nutí hlídat datum ukončení, jinak se automaticky prodlužuje". To se sice prodlužuje, ale pokud chci přejít, nic mi v tom přece nebrání. Nevím, kolikrát autor měnil distributora, já už 2x, a to jak u plynu, tak u elektřiny. U obou dodavatelů nebyl problém. S následujícím dodavatelem jsem uzavřela smlouvu a převod přesně v termínu zařídil následný dodavatel, takže jsem nemusela hlídat žádný termín (dodavatel na to má svůj specializovaný software, já leda tak poznámku v kalendáři). I pokud bych uzavřela smlouvu, která by se následně ukázala jako ne zrovna moc výhodná, tak ji můžu kdykoli zrušit, pokud je to ještě PŘED zahájením dodávky, pak mi komoditu stále dodává původní dodavatel a neděje se nic, je to, jako bych nikdy žádnou smlouvu neuzavřela.
Jediné, co velice vřele doporučuju, je občas si projít kalkulačky a porovnat různé tarify, někdy se totiž ani nemusí měnit dodavatel, ale postačila by změna tarifu. Je zajímavé sledovat, co Vám změna tarifu udělá s cenou. Někdy je totiž výhodnější přejít na tarif s levnější alektřinou, kde je ale vyšší platba "za hodiny". Tu vyšší platbu za hodiny totiž levnější elektřina úspěšně vykompenzuje. My takto kdysi v rámci zavedení vytápění přímotopy přešli na přímotopnou sazbu (20 hodin levný proud, 4 hodiny drahý) a máme tuto sazbu stále, i když už přímotop dávno odvál čas a modernizace. Když jsem to totiž několikrát přepočítávala, jestli bychom přece jen neměli změnit sazbu, tak mi tato sazba stále vychází jako nejlevnější varianta. A to u nás mezitím zavedli plyn, takže dneska už vytápíme plynem a na plyn máme i TUV, takže spotřeba elektřiny o něco klesla. Tím "o něco" je myšleno to, že jsme sice přestali vytápět přímotopy, ale na druhou stranu rapidně přibyly elektrické spotřebiče, a i když mají o dost nižší spotřebu než např. před 10 roky, tak jich je prostě násobně víc.
To je prakticky ta nejhloupější věc, co můžete udělat, nechat ukončit smluvní vztah s původním dodavatelem svého nového dodavatele. Neobejde se to totiž bez plné moci, a vřele doporučuji každému, kdo je takový blb, co nějaký takový dokument podepsal, důrazně si přečíst jeho znění. V drtivé většině případů i ty serióznější společnosti nemají tuto plnou moc časově omezenu, a k jakému vyjebávání se zákazníky to od těch méně seriózních v praxi vede si jistě dokážete vygooglit.
Jediná správná cesta je ukončit i uzavřít smluvní vztah sám.
Ráda bych smluvní vztah ukončila sama, ale nebyl schopen mi v rozumném termínu (cca 1/2 roku) sdělit DATUM počátku smluvního vztahu. Měli jsme totiž dodavatele, který našeho původního koupil. Na stanovení datumu, ke kterému je možno převod udělat, se dohadovali tři právníci (původního a nového dodavatele + ze zprostředkovatelské firmy), a dohadovali se takovým způsobem, že jsme to poprvé díky nespolupráci o 7 dnů promajzli. Takže jsem byla další 2 roky u dodavatele, od kterého jsem chtěla odejít. Nechat to novému dodavateli byla v mém případě nejschůdnější cesta.
Máte to trošku popletené (tím nerozporuji vaše tvrzení, že ve váš specifický případ byl komplikovaný).
Výpověď smlouvy můžete podat kdykoli (vyplývá ze zákona), klidně i v den podpisu smlouvy. Tzn. pokud jste měla smlouvu na dobu určitou na 2 roky s automatickým prodloužením (což lze usoudit s vašeho příspěvku), mohla jste podat výpověď v okamžiku, kdy jste se rozhodla přejít k jinému dodavateli. Je úplně jedno, jestli to bylo 2 roky předem nebo 2 měsíce předem, vaše smlouvy by jednoduše na konci období řádně skončila. Na co jste jako čekala, zatím co se "dohadovali právníci"?
Totéž platí pro uzavření smlouvy. U nového dodavatele zpravidla uzavíráte smlouvu s předpokládaným začátkem plnění s tím, že skutečné datum počátku smlouvy naváže na skutečné skončení předchozího smluvního vztahu. Postup, který jste předvedla, je naopak hloupý (nechala jste to na dodavatelích) a stálo vás to 2 roky předražených služeb. Pokud byste podala výpověď sama, právnící by se sice dohadovali stejně, ale původní dodavatel by nemohl vaši smlouvu prodloužit (až by se dohodli na datumu, přešla by jste k novému)
Mnou popsaná situace by už nastat neměla, protože dneska původní davatel MUSÍ spolupracovat ze zákona (což tehdy ještě nemusel. Já výpověď poslala asi včas, ale on to rozporoval a holt vyhrál. Co by neudělal pro to, aby neztratil zákazníka, že?). Krom toho ty služby nebyly až tak předražené, ale já jsem odcházela z principu. Jak jsem psala, koupili našeho dřívějšího dodavatele (České energetické centrum) a tam to bylo neskutečné. Roční vyúčtování vždy po 3 měsících, naprosto zmatečné a nepřehledné, v každém vyúčtování chyba a reklamace, následovala nová opravená faktura s jinou částkou - na to jsem prostě neměla nervy. Když je pak koupila nová firma, bylo to podstatně lepší, ale já už jsem se nechtěla neustále dohadovat. Dneska služby na úrovni, vyúčtování vcelku srozumitelné, hlavně 1x za rok, ceny přiměřené, nestěžuju si.
Musí… no spíš by měl spolupracovat, těžko říct jak by se zachovali, kdyby k tomu opět došlo. Já beru energie od comfort en. a ty mají teda asi jako každý normální dodavatel vyúčtování jednou za rok, za těch pár let už ho mám celkem zmáklý, takže orientace mi v něm problém nedělá no a ceny ty jsou na dnešní trh dost solidní. Já to mám u nich levnější.
Teoreticky odvolat ano. Prakticky zpravidla nemáte možnost ten podepsaný papír fyzicky zlikvidovat. Takže ho případní šmejdi mohou vesele používat dál. Že je to protiprávní je šmejdům porušujícím zákon na každém kroku, úplně jedno.
Nic to nemění na tom, že mít smluvní vztahy pně pod kontrolou je nepochybně lepší. K tomu si připočtěte skutečnost, že pokud necháte za vás vyřizovat záležitosti třetí stranu, nemáte tušení jak který proces funguje a jste vydán na popas tomu, kdo to za vás řeší. Typický případ podobného typu je daňové přiznání - každý je líný, a nechá to zpracovat zaměstnavatele, což má za následek, že vůbec netuší jakým způsobem jaké daně platí.