je to státní krádež a trestání zodpovědných. Ať se kola ekonomiky točí, neopravujte, kupujte nové výrobky, co možná nejčastěji. Nerostné bohatství a životní prostředí plundrujeme v zájmu okamžitých zisků. A když lidé začnou být pomalu zodpovědnější, tak je ČNB popostrčí. Rád bych věděl, jestli za likvidací MSD byl trest za příliš výhodné vklady.
Nevim, ale ekonomika, kde lide radeji jdou a veci vymeni, prodaji, inovuji a nahrazuji se mi zda lepsi pro posun lidstva, nez ekonomika, kde vsichni sysli a nikdy neudelaj zadnej obchod, protoze zitra budou mit jejich penize vetsi hodnotu, tak proc by je nekomu vubec nekdy v zivote davali. Strach ze znehodnoceni nuti lidi aktivne updatovat svoje jmeni a veci se pekne toci. Pohyb znamena zivot.
Máte rozumný příspěvek . Viděl jsem tudle pěkny dokument o historii zlata . A ve středověku to dopadlo tak , že lidi syslili zlato na HORŠÍ časy . Měna neobíhala , a obchod upadal . A obchod , spotřeba je motorem rustu , inovací ,kdy se zlevnují věci(manufaktura) a zlepšuje se kvalita života všech lidí.
Všech lidí? Hlavně těch, kteří musí pracovat za 2 dolary měsíčně v otřesných podmínkách, aby se měli hlavně Američani dobře? Jo, náš způsob života, jak Američani rádi říkají, je fajn - potíž je v tom, že abychom se my mohli mít dobře, musí se spousta jiných lidí mít hodně špatně. Lidi jsou přemnožení hůř než krysy a snad jen Čína našla odvahu s tím něco dělat, takže bohužel - na Zemi holt není dost prostředků, aby všichni byli tlustí jak my nebo Američani. Takže tahleta ekonomika, ač máte zajímavou myšlenku, nemůže být ani náhodou dobrá pro všechny. Právě naopak, v menším měřítku to vidíme u nás - pro pár bohatých v zemi musí být drtivá většina národa vcelku chudá. Tento způsob ekonomiky nahrává ještě více peněz do kapsy bohatých a bere ještě více z kapes chudých. A střední třída se musí snažit víc a víc, aby střední třídou zůstala. Kde tohle bude mít limit netuším, ale obávám se, že jeho dosažení zažiju a netěším na to.
Tak ono je dobré ekonomické teorie někdy konfrontovat s realitou, protože většina lidí ekonomku nemá a tak netuší, co by měli podle učebnic ekonomie "správně" dělat a tak to nedělají. Navíc většina základních ekonomických pouček stejně vůbec neřeší další souvislosti které ovšem v reálném světě nastávají.
Je dobré si uvědomit, že lidi mohou odkládat spotřebu s očekáváním nižších cen jen u věcí co zrovna nechtějí a nepotřebují. Jídlo kupovat musí, bydlet musí, oblékat se musí, topit musí, svítit musí. Drtivou většinu výdajů většiny obyvatel tvoří položky u kterých se nedá čekat až zlevní. Nikdo (ani vystudovaný ekonom) nebude podle pokynů ekonomické učebnice nahatej umírat pod mostem zimou a hlady na hromadě peněz v očekávání že jídlo, bydlení, otop a oblečení budou zítra levnější, pokud by u těchto položek docházelo k trvalému poklesu cen. U dalších položek se zase zpravidla nečeká, až budou levnější, ale až si na ně dotyčný ušetří, protože na ně jaksi ze zbytku výplaty nemá. Samozřejmě je možné si na dražší věci půjčit a pak platit úroky, které budou vždy vyšší než inflace. Jenže to má smysl tak u půjček na investice, které na úrok vydělají což se netýká běžných obyvatel a u bydlení na které by většina šetřila celý život a tak na to zpravidla ani nikdo nešetří a raději si půjčí.
Z oblastí, kde lze nákup odložit, dochází k poklesu cen snad jen u informačních technologií. Podle ekonomických pouček by měli všichni čekat, až bude levněji nebo by se měly kupovat jen nejlevnější položky. Kupodivu, lidi kupují i dražší a na pokles nečekají. Neznám nikoho, kdo by nákup odložil na dobu až nějaká položka klesne, ale všichni kupují to na co zrovna mají a co spíš chtějí než by potřebovali.
Někdy mám dojem, že si ekonomičtí teoretici a politici myslí, že lidi maj doma tiskárničku na peníze a jsou schopni si natisknout tolik peněz co jim chce kdo vytáhnout z kapsy. Jenže lidi nejsou centrální banka. Většina lidí má tak na to nejdůležitější a na další buď musí šetřit nebo se zadlužit. Co jim vezme jeden nedostane druhej. Buď se mohou zajišťovat na horší časy, nebo mohou peníze rozfrcat za zbytečnosti hned. Jenže pak by jim ten, kdo je k tomu zbytečnému rozhazování a roztáčení ekonomiky nutil neměl říkat, že se měli chovat zodpovědně a šetřit na důchod a že maj teď smůlu.
Tomu paradoxu také nerozumím. Na jednu stranu nám různí finanční poradci a státní činitelé radí: Nespoléhejte na stát, šetřete na stáří, vytvořte finanční rezervu pro případ nenadálých událostí, nepodléhejte svodům reklamních akcí atd. Na druhou stranu nás titíž odborníci, nyní i ČNB, nabádají: Roztáčejte ekonomiku, nakupujte, ať nám to HDP pěkně roste. Zábavné bylo, jak nám Nečasova vláda předestírala temné zítřky a když si to lidé vzali k srdci a začali zvažovat nákupy, tak najednou otočila do optimismu.
Spořit/investovat se dá i ne v CZK. Protože spoléhat se na stát je asi ta nejhorší varianta. Tedy nic není jasné. Ale osobně ČNB krádež přesvědčila, že o něco více budu věřit jiným státům a jejich měnám než CZK. Možná čas se vrátit k dolaru, který jsem podvážil hodně dlouho před "kvantitativním uvolňováním".
Syslení- viz kapitola XI. Spořivost a přepych: http://www.bastiat.kvalitne.cz/Co_je_a_neni_videt_98.htm
S platem minimálně čtvrt milionu korun měsíčně a žádnou odpovědností za nic byste se také neřadil mezi obyčejné lidi a neřešil, že vaše činnost zapříčiní přinejmenším 10% zdražení úplně všeho... Jediné, o co by vám šlo, je pár set milionů až pár miliard všimného při prodeji O2, kde se díky náhlému oslabení koruny hned kupovalo líp.
Pozor změna, pan Kalousek naopak, ač mu to bylo vyčítáno, vítal že lidé šetří. Teprve po svrhnutí legální vlády začaly tyto prapodivné tanečky, které vyústily v tuto nehoráznost, devalvaci. ČNB je zodpovědná za měnovou politiku, tak má dělat měnovou politiku a ne likvidovat hospodářství. Dle mého názoru a podle toho co ČNB tvrdí mělo se spíš přistoupit k revalvaci, nejlépe urychleně zavést EURO, tím by tyto problémy byly vyřešeny.
Vždyť peníze už dávno nepředstavují skutečnou hodnotu, jen fiktivní, virtuální. Všechny státy s němi začaly cvičit jak je napadne -
90% všech peněz na světě je nekrytých. Třeba US dolar je krytý zejména obchodem s ropou - USA drží u moci ty nejhorší zaostalé zkorumpované režimy jako třeba v Saudské Arábii výměnou za obchod ropou pouze v dolarech. Obchod energiemi v místních měnách by okamžitě položil US měnu a ekonomiku.
Šetřit v penězích a věřit vládám může jen naivka nebo blázen.
Oběživo má jak sám název říká obíhat. Úspory se mají dávat do konkrétních a ne do virtuálních hodnot. Bydlení, pozemky, stroje, podnikání, atd.
tolik lidí dělá přesně tu samou chybu co tu demonstrujete. Vůbec nechapou podstatu a smysl peněz. Peníze jsou dluh. Nikdy nebyly ničím jiným. Je to dluhopis práce. Spořit můžete v čemkoliv, o čem věříte, že to někdo jiný bude chtít. Jestli vy myslíte, že zlato vám k nečemu bude až nebude co jíst, nebo nebudete mít kde bydlet, nebo se nebudete umět domluvit, nebo nebudete umět něco užitečného za 30 let, spořte si do zlata.
Ale zlato zrovna dvakrát užitné není a spíš vás kvůli němu někdo zabije, než že vám pomůže přežít. Mnohem větší jistota jsou znalosti, zkušenosti a lidé, kteří vám pomohou i "zadarmo". Protože peníze i zlato i cokoliv jiného je jen substitut za to, že pro vás někdo v budoucnu něco udělá.
A papírové peníze se v tomhle neliší. Dokud si ostatní myslí, že je potřebují a soudě podle vašeho příspěvku tomu věříte i vy, tak je budu mít připravené a rozhodně o nich nebudu říkat, že jsou bezcenné, když mi zajišťují spoustu věcí bez vlastní práce.
A jejím hlavním úkolem bylo zachránit III. pilíř důchodového systému kde je pořád ještě 4,8 mil. střadatelů.
Fondy měly do podzimu čas si peníze vyměnit za eura a ČNB je pak od nich při devizových intervencích vykoupila. Tím jim dala šanci se dostat do černých čísel a současně si udělala účetní zisk a z ničeho spekulací zvýšila devizové rezervy o 7,4 mld. eur. Obrovský objem prostředků, které se směnily za 3 dny by odpovídalo tomuto scénáři.