Hlavní navigace

Čeká nás týden plný dat a také končících prázdnin

26. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zajímavé by to mělo být jak v Evropě tak za oceánem. Už dnes odstartujeme objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby v USA.

Po silném růstu minulý měsíc se tentokrát čeká výrazný pokles, což souvisí s volatilitou objednávek dopravní techniky (letadla). Sledovat se jako obvykle bude především údaj o objednávkách investičního zboží očištěný o dopravní a vojenskou techniku, který představuje proxy pro investice. V úterý v USA pokračujeme indexem spotřebitelské důvěry Conference Board. Tady se bude čekat zda potvrdí nebo nepotvrdí nečekaný pokles spotřebitelské důvěry indikovaný jeho michiganským kolegou. Přímá krátkodobá souvislost mezi spotřebitelskou důvěrou a výdaji je poměrně slabá, ale trendy vývoje těchto ukazatelů se shodují. Takže pokud by byl pokles spotřebitelské důvěry trvalejší a výraznější, velmi pravděpodobně by se to promítlo i do nižšího tempa růstu spotřebitelských výdajů a tím pádem i ekonomiky. To je jedno z velkých rizik nárůstu zápůjčních nákladů v důsledku reakce trhu na blížící se začátek ukončování kvantitativního uvolňování. Ve čtvrtek ve Spojených státech následuje první revize údajů o vývoji HDP za druhé čtvrtletí.

Čeká se poměrně výrazná revize růstu směrem nahoru kvůli nečekanému snížení schodku zahraničního obchodu a tedy zvýšení pozitivního příspěvku čistého zahraničního obchodu. V pátek pak v USA následují nejprve osobní příjmy a výdaje, které by měly potvrdit stabilní růst v obou kategoriích, což je základní podmínka pro udržení růstu ekonomiky, poté chicagský index nákupních manažerů, který by se měl udržet zetleně nad 50, potvrdit tak expanzi ekonomiky a naladit trh pozitivně před celostátním indexem ISM a nakonec ještě finální index spotřebitelské důvěr, který doplní obrázek načrtnutý indexem spotřebitelé důvěry Conference Board. V Evropě zítra začneme německým konjunkturálním indikátorem IFO, od kterého se čeká potvrzení dobrého stavu ekonomiky.

legislativni_zmeny_21

Z Německa tento týden ještě dostaneme údaje z trhu práce, předběžný CPI a maloobchodní tržby. Všechny tyto údaje budou zajímavé a důležité pro posouzení vývoje v největší ekonomice EMU a také pro střednědobý a dlouhodobý výhled měnové politiky ECB. Předběžné údaje o vývoji CPI dostaneme také za celou eruozónu, doplněnou budou údaji o vývoji agregátu peněžní zásoby M3. Za EMU také dostaneme údaje o vývoji indikátorů důvěry a míry nezaměstnanosti. Trh bude i nadále velmi citlivý na cokoliv, u čeho bude mít dojem, že to naznačuje další vývoj měnové politiky Fedu, především časování a tempo ukončování kvantitativního uvolňování. Podle našeho názoru však tržní výkyvy nálady postrádají reálný základ, protože přesný postup nyní neznají ani samotní členové FOMC – bude příliš závislý na budoucích datech a také na jednání v rámci FOMC. Trhu to však nebude bránit pokračovat v křečovitém zmítání se. Tento týden by mu potravu k přemítání mohli dodat Bullard, Williams a Lacker.

FX a FI: Kurz dolaru k euru se drží mezi 1,33 a 1,34

A zatím nijak viditelně nereaguje na spekulace trhu o ukončování kvantitativního uvolňování. Stále držíme v platnosti náš názor, že prostor pro dalšího oslabení dolaru je velmi omezený (nad 1,35 bychom ho kupovali) a že se kurz časem vrátí k 1,30 i pod tuto úroveň. Výnosy jak v USA tak v Evropě pokračují v driftu nahoru. Ani zde neměníme náš názor: prostor pro další růst ještě existuje, ale především v USA je už poměrně dost omezený. Ceny cenných kovů se po prudké korekci stabilizovaly, optimisty povzbuzují růstu prodejů fyzického zlata ve velkých asijských ekonomikách. Tyto prodeje však v některých z nich může rychle zchladit výrazné oslabení místních měn, které pro místní zlato výrazně zdraží. Ropu udržuje na mírně vyšších cenách trvající napětí kolem Egypta a obecně na Blízkém a Středním východě. Krátkodobě by se měla lehce vyšší cena udržet. Nálada na akciových trzích kolísá podle toho, jestli investoři kladou větší váhu na zlepšující se stav ekonomik nebo obavy z důsledků ukončení kvantitativního uvolnění v USA. Kolísání by mělo pokračovat i v nejbližších týdnech, převažovat ovšem mohou obavy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).