Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Čeká nás konec blahobytu? od Pavel - No, ja bych to shrnul asi takto. Vetsine...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2007 22:24

  Pavel (neregistrovaný)
  No, ja bych to shrnul asi takto. Vetsine lidi zivotni uroven rostla nikoli utesene, ale alespon nejak. Drtiva vetsina lidi a zejmena ti nizkoprijmovi se po cela ta "stastna" leta hrabali z prusvihu a ted, kdyz se vsichni dostali na jakz takz prijatelnou uroven, tak zase prijde ODS a vsechny zcela jiste srazi do propasti. Uz jsem to zazil jednou, kdyz si dnesni prezident hyckal ego coby prosty ekonom a vymyslel balicky. Nebyt socialni vlady potom, co pridala napriklad do skolstvi tech 17%, uz by davno zkrachovalo. Ale to se stane ted. A tak je to o vsem. Nejlepsi ale je, ze nebyt tech dluhu, co povetsinou nasekala ODS a pravicove vlady, nebylo by treba zadnych reforem. Naprikald penzijni system je v dobre kondici a kdyby nebylo obcasnych vypujcek od vlady, fungoval by prubezne jeste dlouha leta. Takze, reforma neni nutne zlo, ale pouze zcela zbytecna a zcela nepokryta snaha pravicaku se nakapsovat a jeste vic pritahnout oteze chudine. A ta, paklize si to necha libit, patrne zacne pojidat travu...ovsem zatizenou minimalne 9% DPH.
 • 17. 10. 2007 7:08

  pan D. (neregistrovaný)
  S tou ODS máte naprostou pravdu! Když jsem nyní četl v Hospodářských o tradičním porcování medvěda a že se na něj snad nebude brát z důchodů, byl jsem v šoku. Je pak jasné, že penze nemohou být nikdy ufinancovatelné.
  Je zajímavé, že ODS by na jedné straně rapidně snižovala daňové zatížení podnikatelům a firmám, na druhou stranu právě oni mají vedle obcí a měst nejvíc nataženu ruku ke státnímu rozpočtu. A když si pustíte TV, přečtete něco v tisku, tak všude skučí: nemáme peníze, dostali jsme méně než v loni a ceny přitom poposkočily o pěkných pár procent nahoru - nikoliv jak uvádí modří statistikové o pouhá, nesmyslná 2 %. Nejpikantnější je, že už křičí i z obcí a měst, kde vládne také ODS. Takže ODS si dělá bordel ve vlastních řadách.
 • 17. 10. 2007 11:33

  pan D. (neregistrovaný)
  I za socialismu "Vetsine lidi zivotni uroven rostla nikoli utesene, ale alespon nejak". Nevidím zásadní rozdíl mezi mezi obdobím před 89. a nyní.
  Všude byly a jsou kamery - všechno bylo a je tajné - musel se držet ústa a krok tehdá i nyní - hlady jsme neumírali a ani dnes neumíráme - zákony platily a platí jen pro někoho (snad jen dnes jsou ty zákony daleko více překomplikované a navzájem si odporující) - na nové auto, byt a další výdobytky civilizace většina běžných občanů dosahuje stejně obtížně = změnila se struktura spotřebního koše (jen za socíku tu nejezdilo tolik šrotu z vrakovišť celé západní Evropy) - mzdy některých profesí dnes se příliš neliší od období před 89. (za to ceny vyletěly mnohonásobně vzhůru) - byli jsme v područí RVHP a obranné Varšavské smlouvy - nyní nám diktuje EU a útočný pakt NATO, jen potraviny bývaly potravinami a ne plné náhražek a rakovinotvorných chemikálií "éček" atd. atd. ...
 • 17. 10. 2007 12:18

  J. (neregistrovaný)
  Přestože zdražování, bytový problém a další věci považuji za malér a vůbec se mi nelíbí, tak tohle jste zase přehnal:

  "Všude byly a jsou kamery - všechno bylo a je tajné - musel se držet ústa a krok tehdá i nyní."

  Co se týče svobody, tak je dnes MNOHEM lepší situace. Copak vás někdo zavře za to, že si chcete udělat výlet do Rakouska? Musí snad lidé stříhat dráty aby se dostali do zahraničí? A troufl byste si nahlas nadávat na režim za komunistů? A co demokratické volby? Dnes si klidně mohou lidé zvolit KSČM nebo KSČ a v pohodě otočit režim zase zpátky. Mohl jste snad za komoušů jít svobodně k volbám a volit něco jiného než Národní frontu? Atd., atd.
 • 17. 10. 2007 12:28

  Sly (neregistrovaný)
  V té kritice máte pravdu a proto také většina lidí v roce 1989 vešla do ulic. Chtěli svobodu slova, svobodné volby, vyjet za hranice atd. Jenomže tihle lidé nezvonili klíči, protože by si přáli sociální nejistoty, či ukončení výstavby dostupných státních bytů ! Toto ti lidé prostě a jasně nepožadovali, přesto se jim toho dostalo. Sám Klaus přiznal, že nejtěžší bylo prosadit kapitalismus, protože po něm nikdo nevolal !
 • 17. 10. 2007 12:38

  J. (neregistrovaný)
  S tím dost souhlasím. Dokonce si myslím, že vysoké procento tehdejší motivace lidí v ulicích tvořilo očekávání ekonomického zlepšení.
  Ta touha po svobodě byla primární, ale touha po západním životním stylu (myslím teď v ekonomické rovině) tam byla taky a veliká. O to větší zklamání hodně lidí zažívá.
 • 17. 10. 2007 13:07

  Pan D. (neregistrovaný)
  Nic jsem nepřehnal.
  Kamery jsou vlastně více než kdysi. Na ulici nepotkáte strážníka, Oberou vás, zabijí za bílého dne na rušné ulici. Nikdo se vás nezastane, aby sám nepřišel k úhoně. V parku si veřejně za bílé dne dávají narkomané svou denní dávku a aby na ni měli, udělají vám na autě pro pár stovek škodu za mnoho tisíc. Pokud však zaparkujete na placeném stání a z kamery nevid, že jste si šel koupit do automatu parkovací lístek, v minutě po vzdálení se od vozidla na 5 minut tam páte policajty s botičkou. V parcích a na chodnících se válí ožralí drze po vás somrující peníz na levné čůčo. Nepřizpůsobivých občanů si kamery nevšimnou, ale bezúhoným berou soukromí. Když toto soukromí bylo narušováno před 89., v. hável se z toho mohl po...

  Že by mne někdo zavřel za výlet do ciziny? Pokud jsem nepřekračoval mimo oficiální hraniční přechod, tak ne. Pokud hranici i dnes překročím mimo přechod, budu z toho mít také oplétačky. A vyspělé země se bojí, co po 1. lednu se to pohrne za chamraď od nás. V našem městě třeba rapidně stoupla kriminalita díky přílivu Poláků - kradou auta, převážejí je a u nich už nikdo takové auto neodhalí. Někteří z toho mají hlavu v pejru a hranice by nejraději zase úplně zavřeli.

  Za komunistů se běžně ne režim nadávalo, samozřejmě pokud byl poblíž Husák tak si to nikdo nedovolil. Vy byste v přítomnosti p. Klause nebo Havla křičel, že jsou kre**ni? Dokonce jsem v jednom rozhlasovém pořadu slyšel od p. Havla, jak přiznává, že "svoboda projevu" byla příliš moc povolena a že se mu některé narážky, pomluvy či nadávku na jeho či jeho rodinu vůbec nezamlouvají. A co p. Topolánek - chce zpřísnit tiskový zákon tak, aby kasta mocných byla opět nedotčitelná.

  Nevím, jak dlouho lidé budou moci ještě komunisty volit. Strana, co má demokracii přímo v názvu, by tuto tolik potřebnou konkurenci ráda zakázala, aby nikdo nemohl napadat její modrototalitní praktiky. Když sleduji historii, tak se zvraty dějí s 20ti či 40ti letou periodou. Takže pokud ODS bude i nadále tak totalitně vládnout, aby nebyla po r. 2009 překvapena.

  Za komoušů jsem volil z toho, co bylo na výběr. Pokud ani dnes není náležitý výběr, opět musím volit jen z toho, co je mi nabídnuto, případně k volbám nejdu.

  Víte, řada lidí ještě pamatuje 1. republiku a bídu kapitalismu. Když byla revoluce v 89 a všichni jsme tleskali Očekávatelům Funkcí, pamětnící říkali: abychom se nedivili, co nám zastánci demokracie ukáží za "opravdovou demokracii". A uplynulo pár let, a p. Havel se nechal slyšet ve smyslu, že jej nějaké názory obyčejných lidí z ulice nezajímají, že nyní jsou tady oni - politici - a ti budou dělat, co uznají za vhodné. Ale že mu nevadilo, že právě díky těm lidem z ulice se dostal k majtekům, postům a řadě nadstandardních věcí, o kterých si běžní občané mohou nechat jen zdát. Dějiny nepřepíšeme!
 • 17. 10. 2007 13:25

  J. (neregistrovaný)
  První odstavec nijak nesouvisí s tím, o čem jsem psal. Nešvary současného režimu nepopírám.

  S druhým odstavcem nesouhlasím. Dnes mohu z České republiky svobodně vycestovat, omezení mohu mít pouze z druhé strany (může mě odmítnout přijmout cizí země, to je OK).

  Třetí odstavec: za komunistů se na režim nadávalo pokoutně. Dnes si můžu vyrobit transparent s nápisem: "Myslím si, že prezident, předseda vlády, vláda a celý parlament jsou darebáci.", chodit s ním po Václaváku a nic se mi nestane. Také to mohu psát na web, dát si inzerát podobného znění do novin a podobně. Chci to vidět za komunistů - já to dobu pamatuju velice dobře.

  Čtvrtý odstavec: ODS nijak totalitně nevládne. Proběhly normální svobodné volby a lidi zvolili, jak zvolili. Mít ČSSD o pár procent víc, vládne ona.

  Pátý odstavec: dnes si můžete vybrat z desítek stran. Máte možnost volit KSČ, KSČM, SZ, KDU, ODS a další strany - od krajní levice po krajní pravici. To vůbec nelze srovnat s dobou před r. 89, tehdy byly volby fraška.

  Poslední odstavec nijak nesouvisí s tím, o čem jsem psal. Nešvary současného režimu nepopírám.

  ---------------

  Já to shrnu: prosím vás, snažte se být objektivní. To, že je dnes řada věcí mnohem horších než za socialismu přece neznamená, že řada věcí není lepších. Svět není černobílý.
  Mě se taky nelíbí spousta věcí, ale svoboda a demokracie je prostě na neporovnatelně vyšší úrovni. (Což mimochodem vůbec nemusí být kladné sdělení - plně chápu, že někomu svoboda vadí! Takže nevyvozujme z prostých faktů rovnou emotivní náboj a nesnažme se vidět vše buď + nebo -.)
 • 18. 10. 2007 4:51

  Pan D. (neregistrovaný)
  No, nejsem si jist, zda byste se zmiňovaným transparentem či inzerátem nenerazil. Dnes na vás právníci navléknou cokoli!

  Pokud ODS nepřipouští jakékoliv demonstrace či stávky proti sobě, má pod sebou armádu, policii a další represívní složky, nepřipouští diskuzi, provádí co neslibovala a neprovádí co slibovala - tak je to u mne prachsprostá totalita mnohdy ještě horší než pamatujipřed 89.!

  Zkuste jít mezi obyčejné lidi, jak skučí, že si dovolili říci někde vlastní názor a jak za něj pykají. Zkuste říci zaměstnavateli, že místo luxusního BMW by bylo lepší koupit pro zaměstnance nové židle nebo vylepšit sociální zařízení.
 • 18. 10. 2007 9:30

  J. (neregistrovaný)
  S transparentem bych rozhodně nenarazil - s textem který jsem uvedl. Právník sice nejsem, ale práva jsem vystudoval a vím, že za tohle opravdu nehrozí nic. Za komunistů by hrozilo hodně.

  ODS diskuzi připouští, ostatně právě ji tady provozujeme. Žádnou represi s armádou a policií pod palcem tady neprovozuje - myslíte si, že by v rámci represe připustila veřejné provozování různých dosti levicových záležitostí jako jsou třeba halonoviny.cz? Bych to chtěl vidět za komunistů, kdyby si někdo chtěl začít vydávat nějaké periodikum ostře vystupující proti režimu. Nebo třeba iniciativa nezakladnam.cz. Chci vidět, jak by takto někdo mohl veřejně vystupovat proti základnám sovětských vojsk...cha cha. Nebo ty letáky před komunálními volbami, které osočovaly kandidáta ODS u nás v obci: nikdo za to nikoho nevyšetřoval ani nezavřel, letáky roznáší dál a dělají to zcela veřejně. Chci to vidět v době, kdy "vedoucí úlohu v republice hrála z vůle lidu KSČ" :-)

  Co si (ne)troufnu říct zaměstnavateli nesouvisí s politickou svobodou. Někdo se zase bojí říct něco tchýni... :-)

  Já mám z Vašich příspěvků pocit, že některé lidi ten socialismus semlel natolik, že si ani neuvědomují, že už dnes tu svobodu mají. A bájí si stále kolem sebe svět plný politických represí. Vnitřně je to tak zničilo, že svobodní už nikdy nebudou. Prostě to mají naučené.
  Pane, dnes vám hrozí spousta jiných věcí a vůbec nemáme nějaký ideální režim, ale svoboda tu skutečně je.
 • 18. 10. 2007 12:36

  Pan D. (neregistrovaný)
  Sice jsem práva nestudoval, ale řídím se selským rozumem a životními zkušenostmi. A mohu vám říci, že i dnes je řada lidí perzekuována režimem. Možná nepůjdou přes leták či transparent, ale nevlíknou na vás , když budou chtít, něco úplněn jiného. Třeba neuspějete na novém pracovním místě, i když jste nejlepší. Nebo vám nedají stavební povolení. Nebo vám nevezmou dítě do školky. A školu bude muset navštěvovat na druhém konci města. Těch možností je mnoho. Pohybuji se i mezi lidmi, kteří na své "demokratické" názory takto dojeli.

  Stránky www, které zmiňujete, neznám. Jsou-li to nějaké polotajné, kam moc lidí nezavítá, tak zrovna tak můžete natrefit na stránky propagující např. fašismus. Ale za socialismu mezi lidma běžně obíhaly, 100 x přepisované protistátní materiály. A pokud se něco vyšťourá na představitele ODS, tak aspoň u nás se to zahraje do autu a hříšník je dále váženým občanem, sponzorem, lidumilem atp.

  Jestli nemohu říci svobodně svůj názor zaměstnavateli nebo nějakému politikovi nebo tchyni - je to furt nesvoboda projevu a je mi jedno, jestli se odehrává na politické či jen domácí půdě.

  Běžte mezi "normální" lidi - uvidíte, uslyšíte co je trápí, co nemohou nikde říci, co nemohou změnit, ačkolv si tak přeje většina. Třeba americký radar - za minulého režimu bychom to dostali příkazem, že jej tady musíme trpěti. To ano, to přiznávám. Za dnešního režimu se na to jde trochu jinak: servíruje se nám to po malých dávkách, ačkoliv ve skutečnosti je o radaru už dávno rozhodnuto. Jen to na nás nevybalí tak zhurta. A může být 99 % občanů pro refendum, tak to referedum stejně nebude. Protože v tom referendu by to amíci prohráli na plné čáře. A my (ne všichni, mne osobně to třeba netrápí) chceme přece zrušení víz... A co jsou víza?Nic jiného než obdoba naší bývalé Státní Bezpečnosti.
  Do svobody máme skutečně ještě hodně daleko!
 • 18. 10. 2007 13:14

  J. (neregistrovaný)
  To nejsou žádné polotajné stránky. Ostatně do politiků se běžně strefují novináři v hlavních vysílacích časech všech českých televizí, já už nevím jak vám to mám říct. Máme tu prostě svobodu projevu, tečka.

  Za socialismu obíhalo cosi 100x přepsané tajné, dnes je to zcela veřejné a legální. To je ten zásadní rozdíl.

  Mezi normálními lidmi se samozřejmě pohybuji běžně. Trápí je spousta věcí, ale nesvoboda to není.

  Víza nejsou žádná obdoba STB - jak to spolu proboha souvisí? Pletete neustále hrušky s jablky, naprosto nesouvisející věci. Jestliže se bojím tchýně a neřeknu jí něco do očí, tak to znamená, že v České republice není něco v pořádku? Proboha! Taky se bojím souseda, protože je o hlavu větší a když bych mu sprostě vynadal, dá mi pohlavek. Nesvoboda! :-)
 • 19. 3. 2008 9:58

  anonymní
  Trochu mě rozesmály ty demokratické volby -prý vládne ODS!! A co tam dělají Zelení a KDU ?! Ty nikdo nevoli, sotva prolezli do parlamentu a přesto jsou ve vládě a páchají škody ve velkém a ovlivňují naši budoucnost na desetiletí. Vyhrála ODS, potud v pořádku, ale nemají ve vládě co dělat koaliční strany, to nemá s demokracií a se svobodnými volbami nic společného!!
 • 19. 3. 2008 9:50

  anonymní
  To je hezké, že mě nikdo nepřekazí cestu na západ! Ale v "demokracii" si ji stejně nemůžu dovolit. Už 9 let jen po vlastech českých -pokud tedy nestojím o vražedný poznávací výjezd Karosou.Za totality jsem měl jistotu, že se mi úspory přes noc z banky neztratí, že si z platu našetřím na nové auto, že se dočkám nějakého bydlení bez šílené hypotéky, že mě nikdo z bytu nevyhodí na ulici. Přes všechna omezení a problémy bylo živobytí snadnější. V téhle době je to všechno pryč a vládní strany pomalu ale jistě získávají vliv a kontrolu jako KSČ za totality!!
 • 17. 10. 2007 11:44

  jezevec (neregistrovaný)
  ODS je si vědoma, že velká část populace má málo pohybu, sedí stále u compu, TV či piva a nezdravě se stravuje. Proto to tahání peněz z kapes (a ještě lépe i z úspor) běžných obyvatel. Místo masa jíst zdravěji - trávu, listí. Prodloužit věkovou hranici odchodu do důchodu tak , aby ti, co se po práci honí ještě doma na zahrádce, u zvířat či na baráku, se důchodu vůbec nedožili. Zdravotnictví zpoplatnit tak, aby se z veřejného pojištění hradila jen bezprostřední záchrana lidského života, ostatní sarapetičky ať si lidé hradí sami. Když na to nebudou mít, dobře, dřív exnou a důchodového věku se zaručeně nedožijí. Atd atd.
 • 18. 10. 2007 1:52

  jediný pravý jezevec (neregistrovaný)
  chápu, dobytku, že se za svoje názory stydíš.
  přesto by neškodilo vymyslet si alespoň vlastní nick.
  mé inteligenci se stejně ani nepřiblížíš, a pravidelní diskutéři plagiát odhalí
 • 18. 10. 2007 8:33

  Nick Carter (neregistrovaný)
  Tak vy asi jediný pravý jezevče bude nějaký NADČLOVĚK, nejchytřejší z nejchytřejších, vám se opravdu nikdo nevyrovná! Kreténstvím na entou!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).