Vlákno názorů k článku Bitcoin má budoucnost, Buffett se mýlí. Za propadem ceny je výběr zisků, říká ekonom od xx - Bitcoin samozřejmě budoucnost má a to do té...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2018 11:58

    xx (neregistrovaný)

    Bitcoin samozřejmě budoucnost má a to do té míry, dokud tomu lidé budou věřit. S příchodem Lightning technologie jeho potenciál ještě vzroste. To co se děje teď je klasická korekce + k tomu reakce na různé poplašné zprávy, které se ukázaly jako zcela nepodložené/nes­myslné. Bitcoin regulovat nelze a nebo jen ve velmi omezené míře. Můžete vypouštět poplašné zprávy a doufat, že se lidi zaleknou a prodají (slabší jedinci to udělají a prodají pod cenou a silnější, kteří vědí, budou dál v klidu držet a nebo na poklesu ještě vydělají). Jednotlivé státy můžou zakazovat směnárny a platby BTC.. ale tím se stejně nic nezmění. Bitcoin by umřel snad jen v případě, že by zákaz byl celosvětový nebo že by se vypnul internet a nebo že by všichni vlastníci btc prodali...což se samozřejmě nikdy nestane. Já osobně věřím tomu, že 25K je minimum, na které se BTC letos vyšplhá. Ale ať si každý myslí co chce. Ti co kryptoměnám nevěří, ať si klidně drží svoje úspory na spořícím účtu s 1%.

  • 24. 1. 2018 12:04

    qwertz (neregistrovaný)

    Svoji neochvějnou důvěru v BTC nejlépe demonstrujete tak, že prodáte svůj dům a veškerý majetek a investujete jej do BTC.

  • 24. 1. 2018 12:20

    Doge (neregistrovaný)

    To je docela pitomost ne? Nebo třeba svojí neochvějnou důvěru v dluhopisy ( akcie, zlato, spořící účet .............. ) lze demonstrovat také tímto způsobem, nebo spíš kdokoli kdo by to udělal je pitomec ať už by celý svůj majetek vložil do BTC, nebo kamkoli jinam. Myslím, že kdo chce spekulovat na crypto tak ať to klidně dělá v rámci obecně platných pouček o investování, je to prostě jako cokoli jiného jen je to mnohem více rizikové ( a tím také může být i ziskové a samozřejmě i opačně ). Čili pokud mám ve svém portfoliu většinu v čistě konzervativních investicích, proč bych třeba 5% nedal na spekulaci s crypto? Nevidím problém.

  • 24. 1. 2018 12:37

    Doge (neregistrovaný)

    A? Je na spekulaci něco zavrženíhodného? A co drobní akcionáři, ti nespekulují na růst "svého" podniku? A samozřejmě někteří pak taky musí investici odepsat ( viz třeba NVR ).

  • 24. 1. 2018 12:40

    qwertz (neregistrovaný)

    Spadl jste se z Marsu? Kdo tady tvrdil něco o zavrženíhodné spekulaci?

  • 24. 1. 2018 12:55

    Doge (neregistrovaný)

    Reakce byla na post nicku ach jo s textem " jak říkáš spekulace". Vyvolalo to ve mě dojem, že když je to spekulace tak "ruce pryč", možná jsem to špatně rozklíčoval.

  • 24. 1. 2018 12:35

    qwertz (neregistrovaný)

    Z investičního hlediska to pitomost samozřejmě je. Ale váš předřečník tak urputně nesouhlasí s faktem, že investice do BTC je čirá spekulace, že žádnou jinou odpověď ani dostat nemohl.

    Investice do BTC je čirá spekulace. Jako investice je to zajímavé jen proto, že to teď dav kupuje. Negeneruje to žádnou hodnotu, není to vůbec ničím unikátní, deklarovanou funkci to neplní (a ani plnit nemůže). Přesto tady pořád budeme číst výkřiky o tom, jak skvělá investice to je, protože zatím hraje hudba a vesele se tančí. Jenže dříve nebo později se dotančí a na hodně lidí pak nezbude židle.

  • 24. 1. 2018 12:48

    Doge (neregistrovaný)

    Ale vždyť to klidně skvělá investice být může ( nebo taky ne ), co třeba intradenní obchodování, kolik procent obchodníků je ziskových, vždy to je tak, že někdo ( kdo se účasní jakékoli hry ) vyhraje a jiný musí zákonitě prohrát, myslím, že v podstatě ( asi kromě vlastního nezadluženého bydlení ) neexistuje žádná bezriziková investice, finanční perpetum mobile nebylo, není a nebude. A ano je to spekulace a opět říkám a co? Někdo spekuluje s rizikem nízkým ( třeba že jeho podílový fond překoná alespoň inflaci ), někdo spekuluje více rizikově ( třeba, že mu zlato uchová z dlouhodobého hlediska hodnotu ), někdo nespekuluje vůbec a spokojí se s tím, že mu ty peníze " zašitý v polštáři" generují "zisk" -x% inflace a někdo holt spekuluje vysoce rizikově, je to jenom taková gameska ne a pokud je někdo takový pitomec, že v těchto hrách dokáže utopit většinu majetku tak mu to patří.

  • 24. 1. 2018 13:19

    qwertz (neregistrovaný)

    Vypadá to, že už se pomalu blížíte k pochopení problému. Investice do BTC je hra s nulovým součtem. BTC negeneruje žádnou hodnotu (na rozdíl třeba od akcií), nemůžete pobírat dividendu, prostě jen spekulujete na to, že to po vás ještě někdo koupí s vidinou, že po něm to koupí někdo další atd.... Nikomu z nich to ovšem k ničemu není.

    kolikrát v historii se musí tahle bublina na principu ledadla opakovat, aby to všichni pochopili?

  • 24. 1. 2018 13:28

    * (neregistrovaný)

    Když mi bylo asi 8 let, do schránky nám žuchnul dopis s přibližně tímto zněním: Pošli mi v zalepené obálce 10 Kčs. Tento dopis 5x opiš, a rozešli svým známým, co dosud neměli štěstí, aby dostali tento dopis. Vyděláš tak 40 Kč.

    Nu, matematicky to bylo správně. Žádná chyba tam nebyla. Ale přesto mi tam nesedělo, kde seberu 5 lidí, co mi pošlou v obálce desetikorunu.
    Ale tohle je přeci něco jiného! Tohle řídí počítač! Ten se přeci neplete, a žádné lidi osobně není nutno hledat! Do tohohle může šťourat jen člověk závistivý, neúspěšný, a vůbec tak nějak zapšklý! A chamtivý, nepřejícný. Chce druhé od toho odratit, aby na něj zbylo více!

  • 24. 1. 2018 13:36

    Doge (neregistrovaný)

    No já bych se nerad upínal pouze k BTC, to mi přejde z hlediska celkového pohledu na kryptoměny zavádějící, osobně mám názor, že v budoucnosti a po řádném pročištění zbudou i funkční atedy prakticky využitelné kryptoměny ( za mě je třeba zajímavá IOTA ).

  • 24. 1. 2018 12:59

    xXx (neregistrovaný)

    Ne.
    Bitcoin je něco takového, jako kdyby začátkem 90. let existoval jednoduchý instrument, jak investovat/spe­kulovat na nástup a úspěch internetu, webu, mailu.

    Tehdy byl internet na začátku, byla to nová technologie s potenciálem, který chápali jen někteří.
    Ale bohužel tehdy nešlo koupit nějaké "futures" na internet, leda tak možná akcie nějaké internetové firmy (i když většina z nich tehdy byla v garáži a jejich akcie nebyly obchodované na burze).
    Naproti tomu dnes si na tuto revoluci vsadit (naštěstí) můžete, můžete na ní finančně participovat a profitovat. Je to velký pokrok v "demokratizaci" distribuce zisků z technologického pokroku.

    Ale samozřejmě netvrdím, že bitcoin má budoucnost na 100% jistou. Je to jen šance s určitou pravděpodobností - tedy je na každém, jak velké procento portfolia na to vsadí. Ale vsázet na státní dluhopisy předlužených států (notabene když mají ZÁPORNÝ reálný výnos) mi přijde daleko hloupější. A nejriskantnější je svou budoucnost vsázet na státní penzijní průběžný systém - celý život platit jak mourovatý a pak dostat v lepším případě almužnu, v horším nic. Jakpak by asi dopadla soukromá firma nabízející produkt podobných parametrů na svobodném trhu?

  • 24. 1. 2018 13:15

    qwertz (neregistrovaný)

    můžete nám místo těch obecných bezobsažných řečí vyjmenovat konkrétní důvod, proč si myslíte, že vaše investice do BTC bude úspěšná?

  • 24. 1. 2018 14:27

    mexiko (neregistrovaný)

    Je pěkné, že to zmiňujete jako investici, ale pro mě je to spíše prostředek, který umí bezpečně uchovávat informace a bez vnější kontroly zaplatit komukoli. Časem se poptávka vyrovná s nabídkou a BTC už volatilní nebude tak jak je nyní, ale jestli tomu tak opravdu bude těžko říct. Předpoklady pro to jsou. Navíc ještě několik let potrvá, než se ukážou všechny možnosti využití s tím, jak přibývají nové aplikace a více lidí má zájem o BTC.

    Mimochodem mimo BTC jsou existují i jiné měny, které podobně jako centrální banky dokáží reagovat na poptávku zvýšenou inflací a snížit tak volatilitu, třeba jim bude budoucnost co by měny nakloněna lépe.

    Kdybyste jen místo kritiky Bitcoinu jej hlouběji nastudoval, tak byste reagoval na některé názory jinak.

    Buffett hlavně říkal: "Neinvestuji do něčeho čemu nerozumím".

  • 24. 1. 2018 14:48

    * (neregistrovaný)

    "Časem se poptávka vyrovná s nabídkou a BTC už volatilní nebude tak jak je nyní,"

    Dokonce i v čistě teoretickém případě, že by se svět vyvíjel lineárně, a BTC se stal jedinou (krypto)měnou na světě, tak je podstatou bitcoinu, že právě tohle nenastane. Bitcoin je od začátku nastaven jako výrazně deflační (cosi). Uvědom si, že jestliže je nastaven na začátku konečný počet BC, který se navíc z principu musí dlouhodobě v čase snižovat bez náhrady (v BC není nastaven mechanismus na náhradu z různých důvodů ztracených a zničených BC, což je dokonce prezentováno jako výhoda), a to v prostředí růstu uživatelů (lidí na Zemi) a růstu bohatství, to je výrazně deflační cosi. A jakmile je něco výrazně deflační, tak k tomu, co si maluješ, a nejen k tomu, nemůže dojít. (A to nebudeme příliš slovíčkařit nad tím, co si představit pod pojmem "vyrovnaná nabídka a poptávka)

    Mimochodem ten citát Buffetta je správný, ale asi jsi ho ne zcela správně pochopil. Buffett neřekl, že BC nerozumí. On vyslovil, že právě proto že mu rozumí, tak do toho nejde. A to je zcela zásadní rozdíl.
    Navíc v širším slova smyslu WB investuje do toho, co může ovlivnit, řídit. Tady lze jen spekulovat a doufat v nějaký pohyb ceny, ale nic neřídíš, o ničem nerozhoduješ.

  • 24. 1. 2018 15:42

    mexiko (neregistrovaný)

    Výrazně deflační si představuji, že jich je stále méně a ne, že přibývají stále pomaleji (Druhá věc je, že kdokoli jej ztratí, zemře a nikdo o Bitcoinech neví, tak už jsou navždy ztraceny).

    Růst bohatství znamená víc $, €, CZK ? Právě inflace způsobuje "růst" bohatství jako stimul ekonomiky. Někdo to takto nastavil a profituje na tom daleko víc, než chudý dělník na poli, který i při růstu bohatství si za větší výplatu koupí dražší rýži.
    Základ většího bohatství je jen díky pokroku a vyšší efektivitě.

    Každopádně Bitcoin tu je jen jako varianta pro platební styk s dalšími vlastnostmi navíc, co běžné měny neumí. Důvěrně zaznamená informace do blockchainu, které nejdou již zpětně změnit. Nahrazovat světovou ekonomiku se nechystá, ikdyž s několika úprava si to dokáži představit.
    Ta výměna Cash za BTC/crypto by se nejvíce nedotkla chudých, kteří nemají naspořeno, ale peněz v oběhu o které by lidé přestali mít zájem a u koho by zůstal největší balík by přišel o nejvíce (Tak jak měnová reforma u nás). Pro představu odhadovaná cena za BTC:
    min. 500 000 000 000 000 000$ v ekonomice = 23 809 523 000 000 000$ za 1BTC = 238 095 523$ za 1satoshi = 0,2$ za nano satoshi
    Nic z toho se nechystá, ale lidský život na planetě bude s i bez $.

  • 24. 1. 2018 15:09

    Klák (neregistrovaný)

    Bezobsažný medy tady předvádí qwertz. Když tě to tak vyšinuje, tak to okolo cryptoměn nečti, a nevopruzuj se svejma životníma prohranejma moudrama.

  • 24. 1. 2018 15:35

    xXx (neregistrovaný)

    1) Už byla :-)

    2) Stát zneužívá svého zákonem (násilím) vynuceného peněžního monopolu. Stále více lidem to dochází a tak hledají alternativy (zlato, bitcoin, ...). Stát antitržně a centrálněpláno­vačsky manipuluje s úrokovou měrou. Stát provádí měnové intervence (ČNB během nich "natiskla" dva BILIONY korun), ECB tiskne 60 MILIARD(!) EUR měsíčně a kupuje za ně dluhy bankrotářských zemí jihu EU (bez toho by obratem zbankrotovaly).

    3) Z příčin minulé krize se nic nevyřešilo, problémy se jen zametly pod koberec (pomocí QE a podobně se jen tlumí příznaky), příští krize bude daleko hlubší. Státy a centrální banky ale již značně vyčerpaly své možnosti, jak krizi čelit. Fiskální expanze v době rekordních dluhů jen zvýší nedůvěru v systém. Snížení úrokových sazeb o obvyklých cca 5 procentních bodů buď nebude možné, nebo bude mít závažné vedlejší důsledky - protože do příchodu krize ty úrokové sazby stihnou zvednout sotva tak na 2 procenta, takže by museli jít třeba 3 do záporu. Což znamená okamžitý run na banky, protože každý bude preferovat 0% pod matrací před -3% v bance. Reakcí bude vypnutí bankomatů a omezení výběrů (viz Řecko či Kypr, příště ale již i Itálie, atd...). Reakcí lidí bude peníze si poslat jinam (do Švýcarska, k prodejci investičního zlata, na bitcoinovou burzu). Pokud stát nebude chtít nechat banky padnout, bude muset zastavit odliv peněz a zavést kapitálové kontroly. Unikne tak jen ten, kdo unikne včas (preventivně). Panika se jen zvýší, až lidem dojde v jakých problémech banky jsou a to, že EU před nedávnem schválila novou legislativu určující, že příště se banky budou zachraňovat z peněz vkladatelů (bail-in).

    4) V delší perspektivě se k tomu přidají dopady demografické katastrofy (nebude na penze, ale také nebude na zdravotní péči, protože i tam bude platit, že je málo pracujících mladých zdravých a hodně nepracujících nemocných penzistů a k tomu stále více státních úředníků, dotačníků, grantařů, uprchlíků, neziskovkářů, dávkařů, atd...). Stát bude nutně potřebovat někde vzít peníze. První to podle mě odnese 3. pilíř, který bude znárodněn. Dále to odnesou nemovitosti - stát dobře ví, že s domem mu do daňového ráje neutečete. Daně z nemovitostí porostou, ale výnosy z pronájmu budou klesat (protože půlku národa budou tvořit zchudlí penzisti, kteří na nájem mít nebudou). Dopad na majitele nemovitostí bude drsný. Následovat budou další typy majetkových daní, obecně stát sáhne na každý majetek, o kterém ví a na který dosáhne. Poptávka po bitcoinu a zejména po totálně anonymních kryptoměnách typu Monero prudce vzroste.

    Takže asi takhle.

    Samozřejmě netvrdím, že k tomuto vývoji dojde na sto procent (na tož abych věděl, jak rychle). Ale přijde mi více než rozumné proti tomu být alespoň částečně zajištěn. Protože mít v portfoliu nemovitost v Česku, k tomu akcie českých bank a dluhopisy českého státu (3.pilíř) zkrátka NENÍ pravá diverzifikace.

  • 24. 1. 2018 15:46

    * (neregistrovaný)

    Jakkoli má současná situace k ideálu daleko, tak myslet si že tento systém má nahradit BC a spol., to je jako léčit rýmu ebolou.

    Může být, že někdy v budoucnu nějaká kryproměna současný systém nahradí, protože důvody pro to jistě jsou, o tom nepolemizuji. Ale bez jakékoli pochybnostech to nebude žádná z této současné 1. generace.

  • 25. 1. 2018 14:07

    xXx (neregistrovaný)

    A co to rozhodnutí nechat na lidech, na volné soutěži měn, bez privilegování jedněch a zakazování/ome­zování druhých?

    Jenže kdyby se do toho státní represivní aparát nemontoval, tak stát dávno ztratil monopol na peníze a zbankrotoval.
    To proto posílají zakuklence FBI na každou konkurenci již v zárodku (e-gold, NotHaus, ...) - jen na bitcoin nemohou, protože Satoshi při jeho návrhu byl poučen z minulých případů.

  • 25. 1. 2018 8:59

    lol (neregistrovaný)

    problem je v tom, ze pan qwertz BTC neveril a neinvestoval do nej. Ted je nepricetny z toho, kolik zisku mu utika a zavidi tem, kterym ten zisk neutekl. A protoze se muze uzavidet, tak si nacetl jednu dve blbosti z kurzy.cz a ted je tlaci. Sice jsou jeho nazory naproste nesmysly ukazujici jedine - nulve povedomi a absolutni nepochopeni BTC a bitchain technologie, ale vypada, ze dusicku mu to uzdravuje. Dal bych na nej nereagoval. Urcite ani nema lambo. Proste zavistiva nula :)

  • 25. 1. 2018 9:07

    L. (neregistrovaný)

    Jasně, za poslední měsíc mohl prodělat skoro 40%, to mu určitě drásá žíly :D

  • 24. 1. 2018 12:54

    xx (neregistrovaný)

    Ten můj názor neměl být přímo navázán jako reakce na vaší reakci (to jsem se uklikl).

    A jinak není třeba investovat vše. Já jsem v krypto během půl roku cca 10x zhodnbotil svůj (ne malý) vklad takže teď už jen reinvestuji část profitu.. člověk zas nesmí být moc chamtivý.

    Jen jinými slovy říkám, abyste se jednou nedivili až kryptoměny zcela nahradí klasické měny..a třeba to bude právě Bitcoin.

    Nejlépe to vystihuje tento obrázek: http://starecat.com/content/wp-content/uploads/bitcoin-its-a-bubble-repeating-over-and-over-again.jpg

  • 24. 1. 2018 15:03

    Fic (neregistrovaný)

    Nejlépe nečíst qwertsovo blekoty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).