Prosim autora - neplette pate pres devate. V clanku smesujete spousty veci do 1 gulase, ktere jsou pritom radikalne odlisne.
V clanku zminovane systemy bych rozdelil do 2 skupin:
1. Internetove platebni systemy
a) bankovni - kam patri PayPal a JuicePay
b) nebankovni - e-gold, I Like Q
2. Vernostni systemy
- Centrum, Vyzkumy, Fazole
Rozdilnost mezi obema skupinami je obrovska - 1. ma co do cineni se skutecnymi menami a bankovnictvim, 2. je pouze vernosti. Neco jako byste smesoval Komercni banku (zprostrekovava koruny a Julius Meinl (vernostni body).
Mikroplatby jsou jen jednim z nastroju, jak platit - maji celou radu specifik, ale to neznamena, ze by se mel za mikroplatby vydavat jakykoliv system. Z Vami jmenovanych to umoznuji pouze oba nebankovni I Like Q a e-gold. (PayPal a dalsi nejsou v zadnem pripade mikroplatby!)
Úkolem clanku bylo zmapovat vsechny druhy platebních systemu fungujících predevsim v CR. Je evidentni, ze nektere inklinuji ke klasickym mikroplatebnim systemum vice nektere mene. Ja se domnivam, ze vyjmenovane systemy lze zaradit do mikroplatebnich systemu vsechny bez vyjimky.
Dekuji panu Riedlovi za jeho nazor k memu clanku. Rozdeleni zminovanych platebnich systemu na Internetove platebni systemy 1.bankovni a 2.nebankovni a na Vernostni systemy samozrejme akceptuji. Ovsem nemohu souhlasit s tim, ze jim zminovane vernostni platebni systemy nelze zaradit do mikroplatebnich systemu. Ja se domnivam, ze lze, protoze zde dochazi k interakcim, z kterych tezi jak zakaznik, tak poskytovatel. Priklad Fazole, zakaznik si vydela fazole a koupi si za ne neco, to neni platebni system? Asi urcite si nevydela na auto, ale na nejakou drobnost, to neni mikroplatebni system? Pokud ne, pak nevim, jak tento system nazvat.
Soustredme se na to, ze se jedna o PLACENI. Tzn. prevadim nejakou penezni jednotku s realnou (a podlozenou) hodnotou. Tu zadne dukaty ci fazole nemaji!
V jejich pripade jde o to same, jako o body u Shellu: kdyz ziskam urcity pocet bodu, muzu si za to neco "nakoupit" - tzn. zakaznik, ktery je verny, muze po urcite dobe ziskat darek, ktery si vybere. V zadnem pripade vsak nejsou tyto jednotky penezmi podlozenymi hodnotou.
A druha poznamka: platebni systemy se vyznacuji jeste jednim znakem, otevrenosti. Tzn. ze sveho uctu muzu prevadet penize na jakykoliv dalsi. To vsak zadny z vernostnich programu nesplnuje ...
Nechci se s Vami buvijak prit, jde mi jen o to, ze jsou zde jiste ekonomicke zakonitosti a plest do nich marketingove nastroje je velmi osemetne. To uz by mohl potom tvrdit kazdy obchodnik, ktery mi da poukazku na slevu za 500 Kc, ze mi vlastne vyemitoval jeho vlastni menu.
Pardon, neda mi to, podobny clanek vysel na EBIZu, dalsi nazor muzete cist tam -
http://www.ebiz.cz/article.phtml?cha_id==2818
Jeste jednou jen upozornim: prosim, neslucujme ekonomicke terminy (mena, penize, platby) s marketingovymi zvasty.
Vážený pane Riedle, samozřejmě ani já nechci dojít k bodu dohadování. Máte pravdu, v případě věrnostních systémů. Ovšem domnívám se, že by je šlo zahrnout mezi určité hybridy platebních systému, protože je nelze změnit na skutečnou měnu. Je zřejmé, že kdybych psal článek pouze o ryzích platebních systémech, které existují v českém internetovém prostředí, musel by jsem se zaměřit pouze na systém I LIKE Q. Z toho důvodu jsem zahrnul do článku také tyto hybridy platebních systémů.