V. Klaus má pak zásadní "zásluhy" při realizaci šokové terapie v bývalé ČSFR, se všemi důsledky až do dnešních dnů. Stručně řečeno, kaskádní devalvace koruny, liberalizace cen v monopolním prostředí státních výrobců a obchodu při fixních platech, kdy průměrný měsíční plat byl devalvací sražen na zhruba 100 USD!
Jakou devalvaci máte konktétně na mysli? V lednu 1991 stála unce zlata cca 10610 Kč, v červnu 2005 taky cca 10620 Kč. Mezitím se jen mírně odchylovala v rozmezí od 8700 do 11690 Kč/unci. Pak ale na podzim 2005 se začala nafukovat bublina podporována nesmyslným vládním utrácením na dluh a zázem jsme v květnu 2006 na 15000 Kč/unci. pak bublina dále sice pomaleji ale stále rostla až do jejího prasknutí v období jaro-léto 2008. Podobný vývoj jako zlato vykazují i ostatní komodity.
Tudíž takzvaná krize je vlastně jen návrat na hodnoty platné dlouhodobě před rokem 2005.
A co se týče průměrného platu tak ten u nás od ledna 1991 z hodnoty 0,34 unce/měsíc celkem planule rostl až na cca 1,8 unce/měsíc v červenci 2005. Pak s nastartováním bubliny se samozřejmě růst zastavil a následoval rychlý propad na cca 1,5 unce/měsíc v dubnu 2006 a od té doby se drží na zhruba stejné úrovni.
Vase unce jsou nezajimave. Me zajima, jak dlouho musi clovek (ne poslanec ci reditel polostatni firmy) pracovat, aby si mohl poridit urcitou vec ci sluzbu. A tento parametr je zde po 20ti letech vyvoje zcela tristni.
Problem je v tom, ze 90% lidi zde se ma blbe. Respektive uz dvacet let posloucha ty kecy o "nizke produktivite" prace. To jak se mam ja nebo vy je zcela irelevantni, alespon ja neziji na pustem ostrove. Vy se zrejme zajimate jen o sebe.
Blbe = musi travit vice casu praci ve shodnem oboru jako jejich zahranicni kolegove na koupi zbozi/sluzeb nez je prumer EU. Tech 90% je ted mozna prehnanych, ale je to typicky pomer v chudych zemich, ke kterym mirime. Tam se ma 5% lidi velmi dobre, 5% lidi dobre a 90% blbe.
Pokud chcete pokracovat omletou frazi o "produktivite", predstavte si nasledujici pokus. Vezmeme rekneme 500 000 lidi z zemi s "vyssi" produktivitou a nechme je stejnou praci ve stejne kvalite a ve stejnem tempu delat v CR. Budou mit stejny plat ?
Aby jste me nechytal za slovo, posledni veta je asi lepe vyjadrena "budou mit stejnou kupni silu ?". Pokud ne, znamena to ze jejich produktivita je najednou stejne "spatna" jako se nam tu 20 let snazi namluvit ? To je divne, ze.
Ta závist je mrška, co? Sžírá a sžírá :-). No nic, urážet umíš, ale jinak jsi asi velmi neefektivní a tudíž se máš špatně jako těch Tvých 90% národa a dobře vám tak :-)
Já osobně se mám momentálně relativně dobře. Ale za cenu toho, že neustále musím sledovat a porovnávat ceny a kupovat jen to co opravdu potřebuji. Nebo se u určitých služeb a zboží uchýlit k levnější (často nejlevnější dostupné) variantě abych si mohl dovolit "cosi kvalitnějšího" jinde.
Co je však ještě horší, je fakt že nejsem v dostatečné míře schopen hromadit finance či statky, tak abych zabezpečil svoji budoucí potřebu.
Je to něco jako když máte posledních pár korun před výplatou. Na umřití to není a láhev bolehlavu za to také ještě koupíte. Ale v jakémsi globálním a dlouhodobém měřítku.
Problém je že doba se mění a brzy nemusí být kam uhnout, abych se jinde měl lépe. Člověk stárne a ekonomicky aktivní také není pořád.
Ty blbosti o tom, že žijeme déle jsou o ničem. Prakticky neznám chlapa, který není v 45 totálně zhuntovaný a 70-ti let se dožívají jen starší ročníky. Až mi bude 55 let (nyní mi je 35) budu se modlit abych už nemusel pracovat (protože mé tělo už bude značně opotřebované) nebo brzy umřel. Co je mi platné že dnes chodím deně strhaný z práce, dokonce pracuji víc než momentálně potřebuji. Předpokládám, že vše (zejména energie a služby) budou dražší minimálně tak o 70% a státní starobní důchod, pokud bude vůbec nějaký, bude nižší než jaký se vyplácí dnes.
Nás co takto živoříme sou mraky. Možná je to dnes lepší než za komunistů když na všechno byly pořadníky a všechno de koupit. Při snaze zabezpečit rodinu mi na rezervy a budoucí spotřebu taky nevychází. Radostnej důchod bude taky z ruky do huby a jak píšete sledovat a porovnávat ceny a kupovat jen to co opravdu potřebuji. Zas už nebudou náklady na studující děcka..ty stojí asi nejvíc..
Právě proto, že takových lidí je více než je zdrávo jsem to psal.
Hodně lidí (nebo chcete-li domácností) je na tom hůře nežli já (chcete-li naše domácnost). I díky stavu většiny a zejména systému přerozdělování mých peněz a okrádání státem na tom budu (naše rodina) v budoucnu hůře než-li dnes.
Ono je úplně jedno, kdo je u vesla. Státní pokladna je pořád prázdná, a kdyby náhodou nebyla, tak ji ti, co jsou u vlády, rychle vyprázdní. Pak hoši cantají cosi o nutnosti reforem. Problém je v tom, že i kdyby nějaké peníze do eráru natekly, tak tam obratem ruky nebudou, a to napříč politickým spektrem. Takže budoucnosti se nebojím, v mém věku to už snad nějak doklepu. Budu si hlavně přát dlouhé zdraví.
Z cizí ho krev neteče. Komunisté z nás ždímaly ale nezadlužili nás u zahraničního bankovního kapitálu. Ten na nás nenechá nit suchou dyž do eráru nechá natýctt kapitál. Přejme si zdraví a něco k jídlu a nepatrnou kriminalitu.
zisk, jen pár ubohých drobtů, které voličům hodíme z našeho stolu na oplátku za jeho hlasování ve prospěch toho, co jsme mu nadiktovali, ve prospěch mužů, které dosazujeme k moci
V části naší společnosti se rozmáhá pocit, že jsme naši dvacetiletou cestu za svobodou a demokracií nezvládli. S touto interpretací nesouhlasím a nechci se s ní mlčky smiřovat..
Do ústavy jsme vložili taková práva, která jsou pro masy pouze fiktivní, nikoli skutečná práva. Všechna tato takzvaná "lidská práva" mohou existovat pouze jako ideje, které nikdy nemohou být realizovány v praktickém životě.
Levné země mají tendenci bohatnout a dohánět země, které vyspěly již dříve. Protože ve většině vyspělých zemí po válce rostla měnová zásoba tempem zhruba 7-10 procent, akciové indexy se vyvíjely podobně. Až akciová bublina nafoukla splaskla! Komu zůstaly za nehty peníze, který tam byly nalitý?
Správně jak dlouho makám abych dal 500 do penzijka. A co z toho budu mit až to vyplatěj - jakou věci či službu si pořídím. Po 20ti letech to bude tristní. Souhlas
K tomu není potřeba křišťálová koule, ale rozbor situace na trhu s dluhopisy. Státní dluhopisy sou bublinou, která až buchne, buchnou prachy do nich vložený.
Stát se bude totiž v současné ekonomické situaci neustále zadlužovat na principu letadla. Až už nenajde nikoho, kdo by mu chtěl půjčit, peníze si natiskne, pustí inflaci - investice do dluhopisů ztratí hodnotu. Popsaný vývoj je sice dlouhodobý, ale státní dluhopis s bídou pokraje inflaci - je to mizerná investice. A stejně mizerný budou v budoucnu výsledky penzijka!
už to nebude trvat! Lidi odvykli přemýšlet a jenom reagují na vnuknutí našich specialistů...dobrovolně se podřídí autoritě a přijmou takové postavení, jaké jim přidělí stát. Ještě že slepě věří věcem, které jsou černé na bílém
Spořínci na tom budou hůře v případě státních intervencí a dotací, protože to v delším horizontu vygeneruje inflaci, která znehodnotí vklady. Teda pouze pokud budou spořit domácí měnu, nebo měny států, které se touto cestou vydají. Pokud budou pravidelně přelévat naspořené korunky do skutečných statků, pak vyjdou z krize bez větších šrámů.