Hlavní navigace

Bude ECB odkupovat dluhopisy?

22. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Spekulace o tom, že by ECB měla stanovit limit výnosů dluhopisů ohrožených zemí žije dál. Po Spiegelu se přidal i Daily Telegraph. Podle něj se o takové možnosti opravdu jedná (byť ještě není nic dohodnuto, jak v pondělí prohlásila ECB).

Spekulace o tom, že by ECB měla stanovit limit výnosů dluhopisů ohrožených zemí žije dál. Po Spiegelu se přidal i Daily Telegraph. Podle něj se o takové možnosti opravdu jedná (byť ještě není nic dohodnuto, jak v pondělí prohlásila ECB).

Naděje na něco takového pomáhá euru, to se dostalo na 1,246, nejvýš od začátku prázdnin. To je mimochodem dobrá zpráva pro naší poslední investiční doporučení na short USDCZK, které jsme otvírali na 20,64 s cílovou hodnotou 18,50. Jelikož kačka k euru také posílila, dostal se USDCZK včera už těsně na 19,80, aktuálně je na 19,91. Pravdou ale je, že nám zatím víc pomáhá pozitivnější nálada v EMU, my vsázeli spíše na negativnější v USA.

A těží z toho i španělská vláda. Ve včerejší aukci 12-ti a 18-timěsíčních poukázek dosáhla nižšího výnosu než před měsícem. I tak ale musí Španělé platit slušných 3,07 resp. 3,918 %, nic nad čím by měli jásat. Pozitivní pro ně je, že nejbližší aukci delších splatností mají naplánovánu až na 6. září, tedy stejný den, kdy by ECB měla oznámit, jak hodlá postupovat.

Že to s ústupem rizikové averze nebude tak horké ukázala aukce 6M poukázek, které emitoval EFSF. Jejich výnos byl negativní, konkrétně –0,179%.

K zajímavému kroku se odhodlal irská vláda. Poprvé bude vydávat takzvané amortizující bondy. Ty, na rozdíl od běžných bondů s kupónem, nevyplácejí každý rok jen kupón, ale navíc i část jistiny. Jejich splatnost by měla být až 30 let. Irská vláda tímto krokem cílí hlavně na penzijní fondy, pro které je to zajímavý způsob jak si vyladit cash-flow.

Prezident atlantského Fedu, D. Lockhart, že i když oživení americké ekonomiky je zklamáním, není si jistý jestli volnější měnová politika je to, co by pomohlo. Podle něj hrozí, že bude měnová politika nastavena příliš volně po příliš dlouhou dobu, aniž by to pomohlo reálné ekonomice (ale zároveň to ponese rizika s tím spojená). Každopádně prý zatím není rozhodnut, pro kterou možnost (QE3 ano či ne) se rozhodne.

V UK po zveřejnění červencových čísel vzrostlo riziko, že vláda nebude schopná dodržet naplánovaný deficit 92 mld. liber (5,8% HDP). Problém je jak na výdajové straně, tak na příjmové (zejména firemní daně). Následovat by mohly další škrty, minimálně to zužuje prostor pro fiskální podporu růstu ekonomiky, která je již tři kvartály v recesi. Zároveň to podkopává snahu vlády o udržení AAA ratingu.

V Japonsku negativně překvapila čísla za obchodní bilanci. Exporty se propadly v červenci (anualizovaně) o 8,1%, čekalo se jen 2,9%. Největším viníkem je EU, exporty tímto směrem se propadly dokonce o 25,1%. A moc nepomáhá ani Čína na jejíž domácí poptávku se spoléhalo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).