Navíc mě šokovalo zjištění, že tomu, kdo nepracuje, je důchod vypočítáván z průměrné mzdy. Je všeobecně známo, že většina (myslím že přes 60% pracujících) průměrnou mzdu nemá. Takže jestli tomu dobře rozumím, naši „nezaměstnaní spoluobčané“ budou mít vyšší důchody než ti, kteří celý život pracují?
To věříš každý krávovině, kterou nějaký bezmozek šíří po internetu? Podívej se na www.hoax.cz, tam je to celkem podrobně vysvětlené.
No, tak si to tam přečtětě celé, až do konce. Z odpovědi ČSSZ vyplývá, že pokud se člověk vhodně chová a umí si to uhlídat, doba nezaměnstanosti se započítává jako náhradní doba pro důchodové pojištění. Takže stačí, aby se člověk jednou za čas nechal (třeba formálně) na pár měsíců zaměstanat, a vzniká mu nárok na důchod aniž by celou dobu pracoval nebo přispíval na důchodové pojištění.
Osobně znám několik lidí, kteří mají časové náročné koníčky a tohoto využívají na 100% – nechají se na tři měsíce zaměstnat (a opravdu pracují, ale i to se dá obejít) a pak jsou půl roku nezaměstnaní, pobírají podporu a ještě se jim to počítá do doby na důchod. A věřím tomu, že naši „spoluobčané“ v tom umí chodit mnohem lépe.
Nejdříve musí člověk splnit podmínku pro nárok na důchod – pro starobní důchod je to 25 až 35 let pojištění. U invalidních důchodů to závisí na věku.
Existuje paragraf 42 zakona 155/1995, který definuje minimální vyměřovací základ a vypočítává ho z průměrné mzdy v ČR, ale započítává ho pouze ve výši 45% (invalidita 3. stupně), 22,5% (invalidita 2. stupně) nebo 15% (invalidita 1. stupně). Podmínkou pro uznání tohoto paragrafu je věk do 28 let s maximálně 1 letou dírou v neplacení pojistného nebo alespoň 15 let pojištění.
Paragraf 42:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/duchodpoj/cast4h2.aspx
Sice se vám tedy může důchod vypočítat z průměrné mzdy, ale i tak by vám započítali pouze 45%. Takto vypočtený důchod patří k těm nejnižším, jaké vůbec můžete dostat.