Je neuvěřitelné jaké diletanství (nebo korupci ?)předvádí současná vláda. V NERVu mají naprostou většinu lobbisté penzijních fondů a nikoho to nezaráží.V ČR jsou peníze sociálního pojuištění příjmem rozpočtu a kdykoliv se to komukoliv hodilo (počínaje Klausem) tak se ty peníze sebraly. Vyčíslil tu sumu od r. 1990 vůbec někdo?
A podíval se někdo na to jak dobře funguje švédský systém (myslíl, že se jmenuje NDC)? V něm máte penzi odvozenou od toho jak se daří ekonomice (může v daných mezích klesat i růst).Švédsko mělo větší deficity na důchodovém účtu než a podívejte se na ně dnes mají dlouhodobě mírný přebytek. Obrovsky ten systém motivuje starší lidi k podnikání a práci. Švédsko má absoutně nejvíce lidí kteří díky tomuto motivačního systému pracují (samozřejmě na částečný úvazek jestě v 80 letech u nás není vláda schopna tohle zajistit ani pro matky vracející se po mateřské). Prostě jestli někam spějeme mílovými kroky tak ke kapitalismu 17. století,už abysme zase začali přemýšlet o dětské práci! Proč by měli lidé dávat povinně peníze do fondů:
1. už je jednou okradli v kuponové privatizaci, tenkrát to byla jen tisícovka
2. já si umím na kapitálovém trhu vydělat velmi slušné peníze sám a proč se musím nechat povinně okrádat - proč není absolutní op-out žádné procento si nenechám ukradnout fondy a na druhou stranu nic od tohohle prohnilého eráru nebudu chtít
3. Víte proč na tom lidé zaručeně prodělají - protože ty fondy budou neustálě vrhat obrovské peníze lidí do reklamy na své fondy. Přitom je výkonnost našich kapitálových fondů jedna z nejhorších na světě, proč by měly být penzijní fondy výjimkou. Kdyby nobelovský fond měl spravovat náš nějaký fond tak už na Nobelovky už dávno nejsou peníze.
Já jsem to neříkal ze sebe. Já jem si své peníze investoval sám, tiosícovku jsem bral jako školné, naučil jsem se to a dnes mám docela přiměřeně peněz. Ale řada lidí prostě "investovala" do divokých fondů, kde neplatil ani základní právní rámec investování. A ti Kožení a další co vykradli fondy už si možná mnou ruce a čekají na svou novou šanci v penzijních fondech. A dočkají se....
Mě by moc zajímalo, kde berou na důchody Švédové. Průměrný důchod je stejný (pohyblivý), jako statisticky spočítaný průměrný plat a zásluhovost (odsloužená léta, placení pojištění, náročnost práce), se zohledňuje +/- 10%
Jenže u nás se zavedla daňová degrese a od té doby je penzijní fond v minusu.
Proč není možný absolutní opt out? Protože to morálka této společnosti nedovoluje. Představte si, že si zvolíte opt out. A po pár letech vám zjistí rostroušenou sklerózu, nebo budete mít úraz, nebo se vám narodí potižené dítě, zkrátka stane se vám něco, díky čemuž již nebudete schopen nadále ukládat velké peníze na důchod a naopak budete důchod potřebovat. Nebo vás někdo okrade, shoří vám dům, prostě nějaká nečekaná finanční ztráta. Já osobně bych pak měl morální problém s tím nechat vás na ulici chcípnout hlady s tím "on si tuhle cestu zvolil". A dokud je nás takových víc, tak vám nikdo ten opt-out nedovolí, protože by zde by byly stovky, možná tisíce lidí, kteří nic neplatili, ale teď tu stojí s nataženou dlaní a pláčou, že z mnoha různých (někdy i objektivních) důvodů nemají na jídlo. A pak budeme muset poslouchat "ale jak jsem měl vědět, že mě v 30 letech porazí auto řízené nemajetným člověkem?"
Jeden kouzelný příspěvek ideologického fundamentalisty. Jejich základní vlastností je to, že pořádně nečtou to na co chtějí reagovat. Šlo samozřejmě o opt out těch procent povinnně investovaných do fondů. Pokud bych měl mít roztroušenou sklerózu tak budu mít státní penzi a dále daleko více peněz co jsem si nainvestoval sám. Pokud bych měl spoléhat na soukromé fondy tak mám jen tu jistotu, že dostanu mnohem méně než jsem vložil.A protože je u nás honě dobrých individuálních investorů sdružených v investičních klubech kterým "odborníci" příštích soukromých fondů nesahají ani po kotníky, tak opt out z povinnosti investovat do soukromých fondů právě pro tyto lidi. Pro lidi vašeho typu je tu samozřejmě víra z kuponové privatizace v zázračné soukromé fondy, které vás zaručeně zklamou. Až budeme mít oba tu sklerózu, tak jsem zvědav, kdo na tom bude finančně lépe. Já mám navíc dvě děti...
Výborně, takže víme, že jste velmi inteligentní a trhy protřelý investor, který nikomu neskočí na špek a zásadně sám osobně investuje na akciových trzích a v komoditách. I kdybych jen připustil, že jste prostě zdravě inteligentní jedinec, který neutopí životní úspory v kampeličce, stále tu zůstává otázka co s tím zbytkem 90 procent české populace? Průměrný občan této republiky finanční inteligencí nijak zvlášť nevyniká a od totálního kolapsu rodinných financí je chrání prakticky pouze to, že jim žádné peníze nezbývají. Sice se hrdě hlásím k tomu, že takový člověk nemá mít vůbec volební právo, ale o hladu se mi ho nechávat nechce. Zkrátka ta státní penze moc nebude a naspořeno... opravdu má tolik lidí v 35 letech naspořeny miliony na důchod? Já mám pocit, že kolem 35 let má řada lidí spíš hypotéku než miliony na penzijku. Povinné spoření je to jediné, co mě teď nutí si na důchod spořit. Až splatím hypotéku, pak vše co dnes cpu do ní (30 procent přůjmů) hodlám spořit na penzi. Tedy pokud se toho ve zdraví dožiju, a to je to, na co jsem upozorňoval. Takže jsem zásadně proti opt out, byť na to sám doplatím (jsem přeci nezranitelný, že?) Shodneme se prakticky pouze v tom, že povinné komerční pojištění je zhovadilost. Druhý pilíř by neměl nabízet jen komerční ústavy, ale i stát. Povinně budu platit, ale mám možnost platit státu a mít za to státní záruky. Nehledě na fakt, že dva pilíře znamenají dvakrát tu samou agendu. Jednou na náklady státu, podruhé u soukromé společnosti. A ta si to jistě nechá pořádně zaplatit (a nejen to, také náklady za marketing, sponzorské akce, podporu kultury, odměny poradcům atd.)
A pokud bychom oba dostali tu sklerózu, tak samozřejmě na tom budete lépe vy. Prostě proto, že vy jste multimilionář, zatímco já naopak milión dlužím na hypotéce.
Moje prabába, protože byste ji už hodně naštval, by vám řekla, že "je ti po ní hovno, a že se nemáš srat do cizích věcí".
A to je právě ten celosvětový problém. Jedni se srát chtějí a druzí toho využívají ve svůj prospěch a odrbávají ty co už nemají sílu se vyjádřit a bránit se. Toto pravidlo neplatí jen pro důchody.
Tady je pěkny članek o švedskem systemu - http://www.novinky.cz/finance/225310-za-penzijni-reformou-stoji-lobbiste-tvrdi-vysokoskolsky-profesor.html
Každý fond je sám od sebe špatný. Někdo jiný nabízí že za nás ponese riziko, což je stejně irelevantní, ale nechá si za to moc dobře zaplatit.
Tudíž jediná cesta je snížit odvody na důchodové pojištění a nechť si každý sám rozhodne, jak se na stáří zabezpečit. A současně snižovat důchody na nějakou hranici přežití, dejme tomu třeba 5000 Kč v současné ceně.
Jakékoliv hrátky na fondy, ať už našeho, či Švédského typu není nic jiného než zlodějna a potrava pro finanční žraloky.
1) Švédský (ostatně jakýkoliv cizí) model u nás není možný. Jsme jiní, máme jinou mentalitu, zvyky a historii. Toto je nepřenosné.
2) Proč voláte po tom, aby důchodci v 80 pracovali? Neměli by se postarat (sami, případně v rámci rodin) o to, aby si užili stáří?
3) Kuponovka mohla okrást tak maximálně totálního hňupa a nebo naivky, kteří skočili podvodníkům na špek s tím, že budou mít více...
4) Jinak s povinností nějak nedobrovolně povinně dávat část důchodového pojištění finančním žralokům jsem s Vám za jedno. Byl by to tunel pod tou největší lampou..
Ano hlavně ta naše zaručená česká cesta v kupónové privatizaci, v zavádění Opencard, v korupci... Hlavně ať nám sem nechodí ti cizáci se svými nápady my hloupí Honzové si poradíme sami i když většinou blbě. A on se tady nikdo také nebtěžuje se dívat jak to kde bylo. Švédové té důchodové pasti nadběhli chytrou zkratkou, ale nic pro nás, Chile zavedla fondy a ty téměř zkolabovaly, ale jejich korekce systému už nás nezajímají, Poláci fondy navázali na akcie státní energetické společnosti, Dánové penzijní fondy efektivně regulují, ale proč by se o tohle ti Drábkové a Bezděkové měli zajímat, oni přeci vydělají své velké peníze jinak.
Ve Švédsku důchodci pracovat nemusejí jejich penze jim díky NDC systému můžeme závidět, ale oni mohou, já jsem takového jednoho poznal, ráno si uběhl 10 km na běžkách a pak spolu s ostatními důchodci řešili IT systém pro místní samosprávu a to 3 hod denně. A až nebudou mít chuť nebo budou nemocní tak to nebudou dělat. Tady se nevyplatí při penzi pracovat, český důchodce si raději dá 6 knedlíků a bůček a pak 3 hodiny nadává na poměry
Asi Vám dobře nerozumím. Motáte jedno přes druhé....
Co má kuponovka společného s Opencard?
Znáte dobře Švédský důchodový systém? Víte kam mohou a za jakých podmínek lidé investovat?
Na jedné straně píšete, že povinné ukládání do fondů bude tunel, ok s tím souhlasím, ale dál píšete o tom, že jinde to dobře regulují a spojují se státní akciovkou. Dává tohle smysl?
Co mají zdánlivě různé věci společného - korupci. Pokud jsme v tomto někde na úrovni Bangladéše tak by to měla vládnoucí garnitura prostě vzít na vědomí. Je docela zábavné jak se tady tančí důchodově reformní tanečky a nikdo se nezmínil o důchodovém modelu Světové banky. Ta doporučuje např pro země s vysokou úrovní korupce (o našem eráru v tomto směru nejsou sebemenší pochyby) tak Světová banka doporučuje zavést státní důchodový fond pro povinné spoření. Proč asi?
1. Minimální náklady na správu fondu. Laskavě si uvědomnte že prostředky na správu a prostředky klientů budou oddělené. Tohle už penzijní fondy chtěly dokonce i pro penzijní připojištění !!! Ve 2.pilíři to budou mít ze zákona. Nikdo nebude omezovat soukromé fondy aby si vyplácely milionové odměny.
2. Soukromé penzijní fondy tu nejsou pro vás jako budoucí důchodce, ale proto aby generovaly vysoké zisky svým majitelům. Takže buď budete některé věci regulovat (ve Švédsku jsou to poplatky na reklamu, ty tady budou astronomické stejně jako byly v Maďarsku Chile, Polsku a na Slovensku, nebo regulujete přiměřenost investování formou státního dohledu, drakonické tresty za tunelování fondů na hranici doživotí ve Skandinávii). Nic z toho tady nebude, takže na našem divokém východě se můžete dožít riskantních investic podobných jaké prováděl jistý francouzský broker v jisté bance. A vše bude v pořádku, volná ruka trhu, tak co se divíte.
Prostě finanční a právní povědomí je v této zemi na úrovni finanční a právní negramotnosti.
Nemáte pravdu, že na peníze na penze šáhá kde kdo. Šáhl na ně pouze jistý Klaus, bylo to v roce 1994 a celou částku jednorázově "spotřeboval". Od té doby se musí na penze přispívat z rozpočtu, protože se už žádná rezerva nevytvořila.
Díky ekonomickému geniu, který vzbudil zaslouženou pozornost odborníků (viz. Stiglitzovy invektivy (1999), že při privatizaci se praly u nás špinavé peníze, „kovbojský kapitalismus“(2001), až po Davida Ellermana ze Světové banky (2001) který označil Klause za „tržního bolševika a architekta finančního pirátství“), se už zřejmě rezervní fond nevytvoří...