Ve výsledku se to týká malého procenta lidí, ale já jsem za tento článek rád. Před jeho přečtením mě ani ve snu nenapadlo, že bych měl odměny nebo slevy za platbu kartou uvádět do daňového přiznání. Netrpělivě jsem čekal na to až dočtu do konce a třeba zjistím, že jsem něco v daňovém přiznání opomněl a bude mě čekat pokuta… Tak teď jsem rád, že mám daňové přiznání v pořádku.
Pozor, ta hranice platí jen pokud nepodáváte daňové přiznání. Pokud ho podáváte, například proto, aby ste uplanil odpočty na ŽP, úroky z hypotéky, …, tak to tam napsat musíte, i když by to bylo jen 500 korun. Stejný problém má, mimochodem, ten bonus 20 Kč měsíčně, co vyplácí Raiffeisen bank.
Aby to nakonec neskončilo tak, že stát určí „běžnou“ cenu každého zboží, a kdo to kloupí levněji, musí z rozdílu cen doplatit daň.
Koneckonců, toto už dnes funguje u převodu nemovitostí – daň se neurčuje z prodejní ceny, ale z ceny, kterou si finančáci vycucají z prstu. Známým takhle doměřili daň vyšší než byla prodejní cena nemovitosti (a že se tenkrát hodně snažili to prodat lépe, ale kupec prostě nebyl).
FÚ si rozhodně cenu nemovitosti nevycucal z prstu. Daň z převodu se platí buď z prodejní ceny nebo z ceny určené ze znaleckého posudku podle toho, která cena je vyšší.
Pokud by se platilo jen z prodejní ceny, tak by se baráky prodávaly za korunu, neplatila žádná daň a reálná cena by se platila z ruky do ruky bez papíru.
Áno, zatímco cena dle znaleckého posudku je cena Boží, neboť znalec je naprosto neomylný a geniální… Když jsme před pár léty kupovali byt, kvůli hypotéce byl nutný odhad… Odhad zněl na x peněz, jaké bylo naše překvapení, když jsme po čase zjistili, že soused má na naprosto stejný byt odhad o rok starší, znějící na x/4 peněz…
Ne podle znaleckého posudku, ale podle cenových map (vycucaných z prstu). Konkrétně v tomto případě to byla pastouška na lesní louce v rezervaci bez příjezdové cesty, ale protože byla asi 5 km od Plzně, tak podle cenové mapy měla hodnotu téměř astronomickou, ač fakticky téměř nulovou.
Blbství berňáků opravdu nezná mezí.
Já se divím, že ještě nezdaňují množstevní slevu při prodeji zboží (zaplať 1, dostaneš 2) – tam by přece měla být „cena obvyklá“, nebo že nezdaňují
domácí práce: já rodině večeři, rodina mně umyté auto a vyluxovaný pokoj. Abych se bála nejen jejich blbosti, ale především lichvářského penále, předepisovaného státem.
Přesně tak. Když daním odměnu, měl bych mít možnost si také odečíst poplatek za kartu. Např. Shell Master Card stála 850 Kč na rok. Teď je to nějakých 50 Kč / měsíc. Kartu používám proto, že mám slevu na zboží. V životě by mě nenapadlo, že by mi tuto slevu stát mohl danit.
I když podobný nesmysl byl pokus o danění benefitů na železnici, kde stát určil nějaou běžnou tržní cenu a z té museli železničáři platit daň. To už není daleko k tomu, aby se při koupi zboží v akci a slevněného o desítky procent platila státu daň (DPH) z běžné tržní ceny.
No, ještě mě pobavila slova tý paní z finančáku: „Jedná se o příjem z činnosti, která nemůže být svých charakterem nahodilá, a proto se na ni nevztahuje osvobození dle § 10 odst.3 písm. a) zákona o daních z příjmů, pokud částka nepřesáhne 20 000 Kč.“
To jsem nevěděl, že platbou kartou působím nějakou nenahodilou činnost. No prostě s tou kartou platím, stejně bych otvíral peněženku, to je jiné placení? Jak můžu tou kartou vydělávat? Pravda nějaký ten bonus je, ale banky se předháněly v bonusech, aby nalákaly zrovna na ten svůj produkt.
Celé mě to přijde, že slova byla použita účelně, aby se banky jako zalekly, a na základě tohoto mohly v tichosti tyto benefity zrušit, no a protože jim tedy ubyde klientela, nasadí pro zbytek vyšší poplatky.
Bohužel jste podlehnul mediální masáži odborů, aniž byste znal problematiku uplatňování odpočtů DPH ve vazbě na uskutečněná plnění a ochranou před krácením daně. Cena obvyklá je v civilizovaných naprosto běžná, je u nás i třeba u daně z příjmů. § 36a a výklad k němu byl vcelku srozumitelný, bohužel díky volbám a nahánění hlasů dojde k jeho zrušení. Tak je to u nás ve všem – o legislativě rozhoduje banda blbců v parlamentu, kteří nejsou schopni si přečíst ani psaný text a pochopit jej a jenom hlasují tak, aby urvali hlas navíc.
Jinak srovnávat cenu při koupi v akci s benefity mezi osobami zpřízněnými, je opravdu zcela mimo logickou úvahu. Srovnáváte něco naprosto nesrovnatelného.
Ještě jedna drobnost. Karty, které připisují odměnu zpět na kartu pro další nákup (např. bene+ nebo Citishopping), jsou nejspíš mimo zájem FÚ, protože tam nedochází k faktickému příjmu, ale ke slevě na další nákupy. Skutečný příjem tedy generují jen ty na penzijní př. a pak debetní karty od GE, a od května jen debetka GE Gold.
Řešením bank tedy bude u debetních karet toto zrušit a u kreditních to dávat zpět na kartu jako slevu
jako OSVČ mám nárok si náklady vynaložené na získání příjmu odečíst od základu daně. a tudíž, poskytuje-li mi banka 1% z útraty na PF, tudíž náklady vynaložené na jednu takto získanou korunu je 100 korun. Tudíž by berńáky splakaly nad výdělkem, kdyby něco podobného chtěly dopisovat do daňových přiznání :o)
Takže já pracuji za hrubou mzdu, stát mi ji zdaní daní z příjmu. Pak jdu nakoupit, zaplatím cenu zboží plus státu daň z přidané hodnoty. Banka mi z toho něco milostivě vrátí na PP, abych měl ve stáří lepší důchod, když už mi ho stát nebude schopen zajistit, a zase z toho zaplatím státu daň z příjmu. A nakonec zavedou to, že až z toho penzijního fondu v důchodu dostanu peníze (jestli tam ještě nějaké budou), zaplatím z toho daň z příjmu znovu. To totiž ještě chybí…