Vytlačením hotovosti a placením jen kartami by se komerční firmy (VISA, MC) dostaly k dokonalému skrytému zdanění veškerého obratu a jeho odsátím z místní ekonomiky. O kolik procent méně dostane obchodních za platbu kartou? Aneb co jiného jsou karetní PROCENTNÍ transakční poplatky v jakékoliv procentní výši za přesun pár virtuálních čísel, proč má karetní "parazit" sebrat tučný zisk z toho, když si někdo koupí kartou dražší věc - tomu se třeba Němci částečně vyhýbají vlastním systémem s nízkými a fixními náklady v podobě EC.
Další nebezpečí karet po vymýcení hotovosti je absolutní ztráta anonymity (např. Babiš by dostal své EET jak na stříbrném podnose pokud by se prosadily platby jen kartou a ani by se nemusely nikde ty účtenky registrovat a tisknout) a také riziko možnosti kohokoliv zbavit financí a tím vlastně zničit jeho život i jakoukoliv možnost obrany jen kliknutím tlačítka "Zablokovat".
U karet i u byrokratů platí to stejné jako u plynu - dobrý jako sluha, ale špatný jako pán.
od kdy potřebují komerční banky stimulovat k úvěrům zápornými úroky? Banky nutěj úvěry klientům horem dolem. Jenže ČNB nechce, aby lidi drželi úspory. A buď je nepřímo znehodnotí inflací o kterou se snaží zrovna teď intervencema a nebo je přímo požere zápornými úroky. No a pak se lidi dostávaj do pasti, protože na některé dražší věci (bydlení, auto) se dá buď ušetřit (záporný úrok) nebo si půjčit (vždy kladný úrok bez ohledu na záporné sazby ČNB) a v obou případech tečou peníze hezky od lidí k bankám.
To já nevím, proč sama ČNB při zavedení intervencí prohlásila, že chce donutit lidi utrácet (= donutit utrácet úspory, donucovací metoda úmyslné znehodnocování měny). A těm co o hodnotu úspor přicházejí (třeba proto že se zajišťují na důchod, což je zase důchodová politika některých vlád, měli by se chlapci domluvit, co vlastně chtěj, jestli maj lidi šetřit nebo utrácet) může být úplně jedno, proč ČNB bojuje proti spoření.
Když se nebude utrácet, tak dříve či později nebude práce, když nebude práce, nebude za co žrát, když nebudeš za co žrát tak chcípneme. Jinými slovy udržují konzum, to je celé. Pokud by všichni šetřili tak je třetina země na dlažbě pač minimálně tu třetinu živí totální sra*cky :D
Možná budete překvapen, ale většina lidí nešetří na to, aby se nechala zasypat penězma místo hlínou, ale šetří na "něco" (dražší věc, důchod). A až došetří, tak ty peníze zase pustí do oběhu, nebo jejich dědicové, nic se neztratí. A tím jak je to rozprostřeno v čase mezi mnoho lidí se utrácí furt stejně. Jediné co tyhle opatření maj za efekt, že se spotřeba jednorázově přesune v čase, než peníze ztratí hodnotu a lidi si pak místo hodnotnějších věcí kupují levné blbosti a na zbytek si musí půjčovat, což vzhledem k úrokům znamená, že si toho mohou koupit méně než kdyby na to ušetřili a ten rozdíl vzhledem k vlastnické struktuře mizí do zahraničí, které tím bohatne a my chudnem, resp pořád si půjčujeme, abychom nechudli.