Hlavní navigace

Blíží se konec éry zlata?

10. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledních týdnech se na finančních trzích čím dál více skloňuje otázka, jestli letos neskončí takzvaná „zlatá éra“, tedy zda zlato po 12 letech růstu v řadě nečeká pokles.

V posledních týdnech se na finančních trzích čím dál více skloňuje otázka, jestli letos neskončí takzvaná „zlatá éra“, tedy zda zlato po 12 letech růstu v řadě nečeká pokles. Kromě toho, že cena žlutého kovu od začátku roku klesla o 6 % a od svého historického maxima již o 18 %, tak zlatu přestává věřit i mnoho zahraničních analytiků. Například před rokem tipovalo růst 52 % analytiků, nyní jen 44 %.

Své prognózy pro cenu zlata na konci března snížili také naši kolegové ze Société Générale, a to dost radikálně. Zlato by podle nich mělo postupně klesat na 1375 dolarů za trojskou unci na konci letošního roku a tento trend by měl pokračovat i v následujících letech až na 1000 dolarů v roce 2018.

Hlavními důvody je očekávání globálního ekonomického oživení, růstu úrokových sazeb a posilování amerického dolaru. Všechny tyto faktory budou snižovat motivaci investorů umísťovat volné finanční prostředky do zlata, a tedy vést ke značnému poklesu spekulativní poptávky.

Tip do článku - účto fakturace duben

Právě silnější dolar by však mohl zmírnit ztráty českých investorů. Cena zlata by se díky působení měnových kurzů mohla ještě v polovině letošního roku držet v blízkosti současné ceny okolo miliónu korun za kilogram, do konce roku 2013 by měla oslabit jen o mírné 4 % na přibližně 960 tisíc Kč/kg.

Menší váha zlata v portfoliu nadále má význam v podobě diverzifikace a ochrany před rizikem vysoké inflace, z dlouhodobého pohledu nyní ovšem čekáme významný tlak na pokles ceny (odhadujeme o více než 20 %), a proto by investoři měli zvážit redukci svých pozic.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).