Ono je to s výběrem složité a co platilo dnes nemusí platit zítra.
Pro mě je například dnes akceptovatelná v podstatě jen bezpoplatková varianta u Unicredit a Equa. Proč? Je to prosté - nezajímá mě varianta, kde je k výhodnému stavu nutno mít nějaký obrat plateb na kartě, protože je pro mě praktické platit raději Citilife a dostat zpět bonus 2%, naopak u výběru hotovosti se nechci vázat na hledání bankomatu jediné banky (což omezuje FIO atd.). Takže pro variantu "zdarma" mi v podstatě vycházejí jen tyto možnosti. Ono to vypadá jako prkotina, ale například zaplacení 4000 kartou mBank místo Citi reálně znamená ztrátu 80ti korun - to by se vám asi jako měsíční poplatek za účet moc nelíbilo, že?
Ale tohle nemusí platit věčně - pokud by například EU zregulovala poplatky obchodníků za karty, tak to zcela ztratí na zajímavosti, protože bonusy zmizí. Naopak třeba případné přistoupení k EUR by pro výběr zrušilo zajímavost cen SEPA. A takto lze pokračovat, opravdu asi nemá smysl výběr prožívat víc, než je nezbytně nutné, protože i když si člověk zvolí variantu, která se mu v dané chvíli jeví jako naprosto super, tak to za rok klidně může být trochu jinak i v případě, že banka sama nic nezmění, čistě jen okolními vlivy :-(
Kdo kartou platí, ten ten bankomat moc neřeší. Obrat má, takže je mu jedno kde vybere. Kreditky a jejich 2% jsou naoko hezké, ale zapomínáte, že to není 80 Kč vs 0. Ta kreditka taky něco měsíčně stojí (vyjma prvního roku) a navíc si musíte hlídat bezúročné období. Kdo by na to pořád myslel? Někoho to možná baví, kvůli desetikorunám vyzobávat funkce jednotlivých účtů jednotlivých bank, ale ostatní ten čas raději stráví jinak. Jak už se někde zmiňovalo, UCB má nové konto, ale placené SMS klíče. Takže zadarmo to zase není. Já osobně bych jen za vstup do IB platit nechtěl a kvůli obejítí tohoto poplatku si chytřejší telefon za X tisíc kupovat nebudu. Ale všechno je to pořád lepší a levnější něž u nenapapaných ČS/KB/ČSOB/RB...., které potřebují do ciziny odvádět miliardové zisky.
navíc si musíte hlídat bezúročné období, Kdo by na to pořád myslel?
Co tím myslíte? Přijde výpis z karty (jednou měsíčně), ten vezmu do ruky, hned nahoře je napsána dlužná částka a doba splatnosti (ostatní údaje jako minimální splátka je nutné ignorovat), sednu k IB a dám příkaz k platbě na danou částku v den splatnosti minus jeden pracovní den. To znamená, že na bezúročné období musím myslet zhruba pět minut v měsíci, což mi jako pořád nepřipadá. A když ani to nechcete, můžete si nastavit 100% inkaso.
Víte, nepokládám se za nějak extra pečlivého člověka, ale s hlídáním bezúročných období fakt nemám problém žádný (fakt žádný!). Co se týče nákladů, tak reálně jsem na bonusech v řádu několika stokorun měsíčně i po odečtení všech nákladů - když si vezmu, že to jsou peníze defakto za nic, protože bych podobně nakupoval i bez nich, tak není moc co dodat.
Bankomat samozřejmě řeší i ten, kdo kartou platí, občas to bez hotovosti nejde. Rozdíl je v tom, že mi v pohodě stačí měsíčně 1-3 výběry a neřeším nějaké "nolimit výběry" po stokorunách, ale i to u mnoha bank udělá pěkných pár desetikorun (minimálně v případě, že nemáte po ruce její vlastní bankomat).
S tou autorizací u Unicredit máte pravdu, jen nezapomeňte, že pro spoustu lidí je v dnešní době vlastnictví smartphonu naprostá samozřejmost, která nemá s volbou banky nic společného. Tohle se přirozeně týká i mne, proto jsem mohl dát Unicredit do výběru, kdybych kvůli tomu musel kupovat nový telefon, tak přirozeně tuto volbu škrtnu, to je zcela logické.
Jinak obecně k výběru účtu kvůli úspoře - také si nemyslím, že se to má přehánět, nicméně ani bych to nepodceňoval . Sám jsem udělal první optimalizaci kolem bankovních služeb cca před třemi roky - tehdy šlo o změny v tarifech u RB a změnu kreditky na Citilife, to byla změna opravdu zajímavá, reálně jsem se proti původnímu stavu dostal do plusu spolehlivě přes 4 tisíce ročně (většina na bonusech, ale i kolem poplatků na účtu to 1000 korun dalo).
Nyní došel čas řekněme na "druhou vlnu", kdy už jde "jen" o menší sumu poplatků kolem účtu. Tady už odhaduji, že to neudělá ročně usporu více než 1000 korun (reálně asi jen něco kolem 600), nicméně spíš z principu nemám chuť někomu ty peníze dávat. Tím to ale patrně na delší dobu skončí, odhaduji, že po této změně už by prostor pro další úsporu byl natolik malý, že by to nebylo adekvátní vynaloženému úsilí.
Dostat za platbu kreditkou 2% bonus je super, ale má to jednu (alespoň pro mě) naprosto zásadní nevýhodu - skoro všude, kde platební kartou platím (letenky, ubytování v hotelech ap.) je platba kreditní kartou oproti debetní kartě zatížena poplatkem navíc většinou 2,2% nebo 2%, takže v lepším případě je to 0, v horším se na kreditce ještě prodělá.
Jenze prave Ryanair a Easyjet jsou jednou z mála výjimek, kde se s tímto setkáte. Navíc to tuším u Easyjetu ani nebylo ve stylu kreditka-debitka, ale v podstatě cokoli s poplatkem a jen jeden specifický typ karty free. Tohle prostě nemůžete použít jako obecný argument, reálně u minimálně 95ti procent plateb nebude mezi kreditkou a debitkou rozdíl žádný a možná, že to procento ještě podceňuji...