Nechápu, proč jsou u nás platby kartou pomalé, jediné vysvětlení je, že to obchodníci dělají schválně (další možností, ne zcela nepravděpodobnou, je buzerace státu). Proč, když platím kartou v zahraničí, tak jen ukážu pokladní kartu, ta ukáže na terminál, který obsluhuju sám, zatímco pokladní markuje dalšího zákazníka (tedy zdržění 0,00 vteřiny), zatímco u nás pokladní obsluhuje terminál sama, navíc na stvrzenky píše pořadová čísla, zaplacené částky přepisuje do formulářů a ručně sčítá (že by státní buzerace?) a stvrzenky následně ukládá do tašky, kterou má zamčenou ve spodním šuplíku, do kapsičky zavřené třemi zipy, z nichž aspoň jeden je zaseklý, to opravdu nechápu.
Přesně takto jsem to viděl (naštěstí jen jednou s tím zaseklým zipem) v Máji (supermarket Tesco). Jinak i v hypermarketech Tesco si píšou na ty stvrzenky nějaké číslíčka - nechápu proč.
Já mám bohaté zkušenosti ještě z jedné bývalé pražské Delvity - tam pracovala nějaká střeva, která pravidelně zasekávala pokladnu, takže ta byla následující cca 4-5 minut blokovaná pro další nákupy, načež po odblokování 2-3 pokladní následně řešily, jestli se platba z účtu odečetla, neodečetla nebo co mají teď vlastně dělat.Vytáhnout kartu z terminálu a zaplatit hotově v takovém případě nešlo, muselo se čekat na odblokování. Vražedná byla kombinace placení kartou a stravenkama dohromady, to málokdy zvládly pokladní na první pokus :o/
Pokud nebudu muset male platby v hotovosti autorizovat a ony se pomoci antenky na dalku strhnout sami na zadost terminalu, tak tam vidim pomerne velkou bezpecnostni díru.
Takový automaticky terminál, který by kontroloval pritomnost podobnych karet a automaticky z nich v urcitem intervalu strhaval zanedbatelnou castku by byl skoro jako zlaty důl :-)
No, je tam zmiňován dosah cca 3-5 cm, v takovém okolí asi moc karet nenajde.
Jedině moderní forma kapsářství, kdy budu v autobuse objíždět terminálem lidem kapsy :-)
Navíc vlastník terminálu nebude určitě vůči bance anonymní a z případnýho samodomo určitě dispozice nepřijme.
Otázkou je, zda je 3-5 cm skutečně technický limit, nebo ne. Navíc zde se týká bezpečnosti a je třeba nevyvolávat paniku, ale naopak prezentovat uklidňující údaje - jak je to bezpečné, spolehlivé, nezneužitelné, prostě je potřeba tomu udělat reklamu.
Pokud se propaguje vzdálenost 3-5 cm, jsem přesvědčen, že to bude reagovat v reále i na několikanásobně větší vzdálenost (protože PR technologie musí být příznivá a realita se jim nehodí) a pro technického kutila to bude možná znamenat, že ten limit může být mnohem větší, možná i značně větší.
Takže zmiňovaný dosah bych nebral závazně - realita může být zcela jinde.
Presne tato technologie se pouziva uz dnes v nekterych firmach na identifikacnich kartach, nebo u nekterych zabezpecovacich systemu u domu. Ten dosah je opravdu prachmizernej. Casto to nedokaze kartu "sejmout", kdyz v penezence mate krome te karty vic veci. Samotna karta opravdu z tech cca 2cm (tloustka palce). Tech 5 uz spis ne.
Pokud si ta karta _sama_ nebude nejakou formou, treba zpozdenim odpovedi na urcity dotaz, overovat vzdalenost od terminalu, je tech 3-5cm vzdalenost platna jen pro bezny RFID interface. S citlivejsim prijmacem a vykonnejsim vysilacem muze karta spokojene komunikovat i na vzdalenost vyrazne vetsi.
Ano, výkonnějším vysílačem, teda anténou, která vybudí RFID čip. Takový občan tmavé pleti v prostředku MHD s anténou jak tenisová raketa bude asi dost nenápadný :-).
Tak zrovna antena velikosti tenisove rakety by mohla mit dosah mozna i 30cm a pokud bude umistena treba v pouzdre pro tenisovou raketu, napadne to nebude ani trochu. Navic neni vylouceno, ze RFID karta pujde jednoduse zkopirovat.
Jak uz tu nekdo zminil. K cemu to obcanu tmave pleti bude. Musi mit terminal autorizovany bankou. Pochybuji, ze by ten obcan takovym disponoval a i v pripade, ze by si ho "opatril", ze by mu pote nekdo na zaklade informaci z tohoto terminalu poskytnul plneni.
Zkopirovat tuto technologii je asi stejne obtizne jako zkopirovat soucasnou cipovou technologii karet. Tudiz, neni to zcela vyloucene, ale slovo "jednoduche" bych opravdu nepouzil. Zkopirovat ji bezdratove to uz je opravdu temer vyloucene (velmi zjednodusene se da rici, ze pri kazde komunikaci se meni zpusob sifrovani - tudiz jednou odchycena komunikace jiz nelze pouzit znovu)
Hadat se nechci, tolik informaci zas nemam. Nicmene neni to tak dlouho, co nejaky sikula zkopiroval biometricky pas, ktery pouziva prakticky tutez technologii a o ktere se tvrdilo, ze chip zkopirovat nejde. A pokud pujde chip zkopirovat, pujde i snadno zneuzit. Ono by teoreticky slo ze ctecky data okamzite pres GPRS poslat utocnikovi ktery bude u jineho terminalu. Ale to uz by bylo prilis slozite a tezko se utocnikum vyplatilo. Karetni spolecnosti se evidentne spolehaji na to, ze se tak male castky nevyplati zneuzivat. A jak uz tu nekdo psal, hodne by pomohl malicky spinac na karte. Proste pokud nebudu zrovna platit, karta nebude komunikovat.
Anebo mít kartu v plechovém stínícím obalu a kartu vytahovat jen při samotném placení. Sice to trošku ubírá na komfortu, ale bezpečnost je na prvním místě. :)
jednak může být zajímavé provozovat nějaký "paralelní" terminál třeba u prodejny lístků MHD (obdobně jako šikulové mají u bankomatů vlastní "bezpečnostní kamery")
a jednak může šikovný obchodník přirazit k nákupu jednu dvě kačky, což mu za celý den slušně zvedne obrat, ale zákazník si asi ničeho nevšimne a když, tak kvůli tomu nepůjde dělat kravál.
Viz vyse. Vy si predstavujete, ze staci zbastlit nejakej stroj a hned se banky pohrnou, aby mi posilaly penize. Aby si obchodnik prirazil dve kacky, tak k tomu mu staci zavest do systemu trochu jinou cenu u carkoveho kodu nektereho zbozi, nez jakou inzeruje na cedulce. Je to urcite tisickrat snazsi, nez sachovat s terminalem. Na to nepotrebuje PayPass technologii. :)))
Nepleťte si, prosím autorizaci se zabezpečením transakce. Jestliže bude karta zabezpečena alespoň běžně PINem, potom samozřejmě bude nutné k provedení platby nutné zadat PIN. Pro zrychlení se však pro drobné platby nebude používat autorizace - tedy odsouhlasení krytí na nějakém vzdáleném centru, což platby nejvíce zdržuje.
Takže autorizace a autentifikace jednou nejsou.
"Vyšší náklady na pořízení bezkontaktní technologie (může jít na vrub banky či obchodníka)."
To uz neni ani blbost, to je proste stokrat opakovana nehorazna lez. Vsechny naklady pujdou VZDY a VSUDE na vrub zakaznika. Mozna toho co to bude pouzivat, mozna se to rozpocita na vsechny, ale vzdy to zaplati zakaznik.
Banky tvrdi, ze to je zadarmo, ale to je proste manipulace. Chteji aby to lidi pouzivali, tak se poplatek schova do konecne ceny.
Nemáte pravdu. Znám obchod, kde zavedli možnost platit kartou, ale ceny zůstaly stejné. Poplatek karetní společnosti prostě obchod platil z vlastního zisku. A věřím, že zvlášt v místech s konkurencí takových případů bude víc.
Inu, všude se najde nějaká ta "černá ovce" :-))) Zapomněl jste již na argumenty, že je nutné klienty dostat od přepážek k bankomatům a na internet, aby po čase začalo zdražování výběrů (zejména z cizích bankomatů) a internetovýách služeb ? (Viz. poplatek za výpis bankovního účtu, zaslaný elektronickou cestou). Důležité je nejdříve zákazníka navnadit a potom pořádně osolit. Těch pár jedinců, co to myslí upřímně (nemám na mysli poslance ČSSD), budou podle mne statisticky nevýznamnou veličinou ...
A nebylo by lepší, kdyby o ten poplatek za kartovou transakci bylo levnější zboží? Kdybys měl možnost si vybrat (a někde to tak skutečně je), být "cool" a zaplatit kartou anebo hotově a dát při tisícovce třeba o 50 Kč míň?
Ale třeba tě motivují blbosti jako body do bonus programu za placení kartou; u Spořky takhle protočíš 70 tisíc a můžeš za to mít 2 kila kredit :-p
No ono to neni tak horke. Ty platby bance jsou kolem 1 - 3 %. Nekde dokonce slevu za hotovostni platbu davaji. Vec ma ale i druhou stranku. Vetsina lidi, co dnes nakupuji, jiz kartu ma, takze pritomnost terminalu v obchode paradoxne zvysuje pocet nakupujicich. A nebo to berte tak, ze cim dale tim mene lidi chodi s hotovosti. Takze sice za terminal obchodnik odvadi procenta, ale me jiste vetsi pocet zakazniku. A to, ze jich ma o mnoho vic, nez kolik jej to procentualne stoji, je jiste. Banky to maji spocitane dobre.
ja treba chodim nakupovat do trochu "horsiho" supermarketu uz jen proto, ze zaplatim kreditkou, nez do jineho, kde musim mit hotovost. (mluvim o mesicnich nakupech za nekolik tisic, ktery sebou zbytecne nenosim a na kreditku je z bankomatu nedostanu.
kdyby alespon 50% obchodu podporovalo tyhle "e-penezenky" a ja bych si ji poridil, tak bych urcite navstevoval vyhradne obchody, ktere mi s ni umozni zaplatit a rozmanite hotovosti se zbavil uplne (az na jednu bankovku "co kdyby") .
Možná přiláká. Ale i kdyby to tak nebylo, stačí, když ti stávající budou platit kartou a utratí tím prokazatelně víc než při platbě hotovostí.
A tohle není jen nějaká moje domněnka. To je exaktně dokázaný fakt. Dokonce se tato zjištění pohybují podle trhu až na hranici 30% zvýšení tržeb.
Samozřejmě se najdou tací, kteří dokáží počítat každou korunu i když platí kartou (ovšem těch je menšina), ale to není taky cílová skupina pro produkty jako jsou platební karty a hlavně kreditní karty.
Já nakupuju kartou ne proto, že si připadám kchůl, ale nerad u sebe nosím hotovost a když nakupuju s kartou, můžu koupit, co chci, protože zůstatek na účtu mám dostatečný a limit na kartě také. Opravdu nemám rád situace, abych někde lovil bankomat jen proto, že mě zaujala nějaká věc za dva tisíce a já mám v peněžence 500 korun.
Navíc vy máte možnost výběru, vždyť si nakupujte v těch obchodech, co karty neberou a kde dle vaší logiky zákonitě mají vše o cca 3% levnější, když neplatí bankám za inkaso kreditek.
Fascinuje mně (vyjma vašeho nezdvořilého chování), jak máte snahu dělat z těch, co kartou platí, nějaké frikulíny, co si připadají cool a sbírají nějaké připitomělé body. Když vás karty iritují, tak si je nepořizujte a choďte jen do těch obchodů, kde je neberou a máte od nich pokoj až dosmrti.
veškeré náklady se samozřejmě rozpočtou na zákazníka a obchodníka. Větší část odnese obchodník protože banka nemůže zatížit klienta (nikdo by tu kartu pak nechtěl) to je logické. Jenže marže na našem trhu jsou tak tlačený dolů, že malý obchoník si zkrátka takový "luxus" dovolit nemůže.
Clanek je napsan pro zakazniky nebo pouze pro prodejce a banky. Nejak mi zde chybi dvojsecne vyhody/nevyhody, ktere jsou v clanku popisovany jen jako vyhody:
- Společnosti vydávající platební karty získají další prodejní nástroj a zpracovatelským bankám se otevře prostor pro další poplatky za transakce či dobití karty.
- Zvyšuje průměrné hodnoty transakce = zákazník utratí více.
- Zákazník nakupuje častěji.
Ale jinak, necht ziji ovce konzumem a s usmevem plati za to, ze nekomu sverili sve penize. I kdyz ten konzum je lidska blbost a to druhe snad casem i u nas vyresi konkurence mezi bankami.
Ještě k potenciálním neautorizovaným platbám:
pokud se bude jednat o kreditní kartu, pak uživatel vždy má možnost na konci měsíce při vyúčtování "říct" bance "Sorry, tohle jsem nekupoval, tuto službu jsem nevyužil, zkrátka tuto položku platit nebudu. Pokud nesouhlasíte, dokažte mi opak." Proto se taky podepisují ty stvrzenky (dokonce i u debetních karet), protože v případě sporu jsou jednou z posledních instancí na které se dá odvolat a použít jako důkaz. V případě kreditek je důkazní břemeno na straně banky.
Osobně bych bezdotykové platby celkem vítal, ale s drobnou modifikací. Na kartu bych přidělal "zámek" (např minipřepínač jaký se u paměťových karet používá pro zamezení nechtěnému zápisu). Karta by pak reagovala pouze v "odemknutém" stavu. Tím by se sice nezabránilo případným paralelním anténkám, ale proti "tramvajovým luxovačům karet" by to fungovalo.
Každá karta vede ruku velkého bratra k obřímu vykrádání minimálních účtů všech drobásků, mají nás přečtené s pomocí techniky a naší vlastní pohodlnosti a pak kradou jako straky výměrami poplatků, daní , výší platů, protože nějak se obecný lid na uzdě držet musí.
Mě například vůbec nevadí, že si o mě někdo může dohledat, co jsem kdy nakupoval. Před nikým to netajím. Klidně bych kartou zaplatil třeba v sex shopu nebo ve veřejném domě, pokud bych jeho služeb využil.
Slušný a sebevědomý člověk podle mě nemá potřebu cokoli skrývat.
No to si povíme, až vás přijde beňák skásnout za neplacení daní, protože vám např. váš otec půjčil 100 tis. na nové auto, které jste mu vrátil ve splátkách až za rok!!!
Opravdu. Protože to nemám jako někde zakázané a protože zatajování výše platu mezi kolegy prospívá jen zaměstnavateli (nebo tomu, kdo dostává lepší plat nezaslouženě, a to si nikdo z nás nemyslí).
Jeďte do Bavorska a zkuste si zaplatit vaší VISA nebo MasterCard v obyčejném obchodě. I v takových gigantech jako je MediaMarkt na vás budou koukat jak na idiota. A to se jedná o nejmohutnější trh v Evropě. Tak proč to zkoušejí u nás, když se nebyli schopní prosadit na nejluxusnějším trhu?
Kdepak, oni na vás koukají ne jako na idiota, ale jako na nýmanda a podežřelou figuru z východu. A to není nic jiného než jejich vlastní omezenost a xenofobie.
Kdybych timhle mohl nahradit hotovost, tak bych do toho urcite sel. Nelibi se mi ten wireless (snimat snimacem v tramvaji ...). Ale kdyby se jednalo o normalni kontaktni penezenku, tak neni problem. Jenze ...
Jenze v praxi to vypada, ze stejne musi obchodnik mit kvuli tomuhle uzke spojeni s bankou. Tzn. nebude stacit nekde sehnat malou krabicku, do ktere se posle kolik ma strhnout a ona to strhne. Takze predstava, ze tohle si poridi stankar, nebo prodejce parku v rohliku je miziva. A pokud bude existovat jeden obchod kam musim a musim platit hotovosti, takze ji sebou budu muset tahat, tak tohle nema smysl. Byl by to dalsi zpusob platby, dalsi konto, kde bych musel hlidat kolik mam a dalsi zpusob jak se nechat okrast. Bud to musi byt schopny nahradit hotovost kompletne nebo je to na nic. Prakticky to vidim tedy na tu druhou variantu.
Skvělá připomínka a dobrá zpráva pro všechny, kdo mají obavy z dálkového luxování karet. U Connexu to kolikrát nesnímá ani když žehlím terminál půl minuty.
Čipová karta je plastová karta se zalisovaným čipem a anténou, která umožňuje bezdotykovou komunikaci se čtečkou na vzdálenost cca 10 cm. Na čipu je trvale zaznamenáno identifikační číslo a číslo emitenta. V předprodeji se na něj zapíší identifikační údaje majitele. Další elektronické bloky čipu obsahují elektronickou peněženku a místo pro časové jízdenky.
Odbavování čipovými kartami standardu MIFARE Classic bylo v BUS Slezsko, a.s. zavedeno v roce 1996. Nejprve v městské, potom od roku 1998 v příměstské hromadné dopravě. Naši cestující používají jak elektronické peněženky, tak i časové jízdenky – každý se rozhoduje podle výhodnosti. V současné době vlastní čipovou kartu téměř 40 tisíc cestujících.
Uz minimalne pred 5 lety (ale nejspis mnohem dyl) maji v Nizozemi neco vyrazne lepsiho. Karta s cipem, ktery se pouziva jako penezenka pro male castky. Neni to bezdratove (to povazuju za vyhodu), ale hlavne to nevyzaduje online spojeni s bankou, ani zadavani PINu. Proste dokonala elektronicka obdoba penez - kdyz mi ukradnou kartu, prijdu o hotovost. Z toho duvodu tam ma clovek tak 20-50 eur a prubezne dobiji z bankomatu.
V obchode misto blbnuti s online kartou proste strcim do ctecky, prectu castku a zmacku OK. 3 sekundy. Bezne se tim plati parkovani, listek na vlak nebo kafe v automatu. Nechapu, proc to nejde u nas.