Pokud jste p. reagoval na podvedeného, tak právě otázka úroků je zlodějnou na entou. Při sjednání sice podepisujete (a je jedno, jestli čtete nebo nečtete) výši úroků (první výše je nízká, lákavá), ale po vypršení fixace vám to na další období banka pěkně opepří a vy se nemůžete nijak bránit, pokud nerozjedete kolotoč s přefinancováním stávajího úvěru. Je otázkou, zda to stihnete v určitém časovém limitu. Kromě toho může stoupat i cena za vedení účtů.
Já sám dojíždím novomanželskou půjčku. Už jsem ji měl mít dávno splacenou, nicméně horentní zvyšování zisků musí české spořitelně zaplatit klient v podobě neustále rostoucích nekřesťanských poplatků. Když jsem se obracel na orgány typu ČNB, MF s tím, že porušuji ne vlastní vinou dobu splatnosti úvěru, odpověděli mi, že oni do toho zasahovat nemohou. To vládla ještě ODS. Pak přišel Sobotka (ne ten z ODS) s návrhy na lepší chování bank, ale jak se ukázalo, byl to jen populistický tah - žádného zlepšení chování vůči klinetům se nedosáhlo.
Jedinou možnosti neroztáčení inflační spirály je regulace. Ať úroků nebo poplatků nebo stavebních prací či materiálů. Jinak se z toho v budoucnu po..reme. Každý chce jen hrabat, ale nikdo nechce lidem přidávat na platech (míněno všeobecně - najdou se samozřejmě profese či zaměstnavatele, kde jsou platy nadstandardní a ještě pravidelně valorizovány nad rámec inflace, takže zde koupěschopnost skutečně roste - ale hodně lidí žije od výplaty k výplatě).
"Každý chce jen hrabat, ale nikdo nechce lidem přidávat na platech"
- trochu divné: Kdo chce hrabat? Jedině lidé. A komu by měli přidávat na platech? Jedině lidem. A jak jim přidat? Tak, že si nahrabou? Protože pokud chce "každý" hrabat, pak chtějí hrabat i ti, kdo chtějí "přidávat na platech". :-)
Hrabat chtějí třeba podnikatelé, banky, energetické společnosti, lékaři, pojišťovny ... Ale aby mohli hrabat, musí být lidé - zaměstnanci také slušně zaplaceni, aby těm nenasytům měli co cpát. V opačném případě to nemůže zdárně fungovat. Ostatně, spokojený zaměstnanec je zárukou úspěchu (to vám řekne každý kapitalista na západ od našich hranic - kapitalista z naší země naší doby má poněkud zkreslenou historickou představu o kapitalismu 19. století). Pokud zaměstnanec spokojen a náležitě ekonomicky zajištěn není, nemůže mít tento chaos v tomto státě dlouhou výdrž.
V tom bohužel nemáš pravdu. "těm nenasytům" totiž lidi právě cpou z těch nekonečných půjček. Tak jak si to představuješ by to fungovalo, pokud by bylo půjčování peněz zakázané.
Regulace... majitelé domů zažalovali Český stát kvůli regulaci, takže se regulovat nesmí. Zatím smějí zvyšovat "jen" o 30% ročně - napadlo někoho, že zvyšování nájmů geometrickou řadou je prakticky státem uznaná lichva? Hypotéka je jistě nebezpečná, ale nevidíte, že nájem je nebezpečnější? Letos platím 8800.- měsíčně a to je prý ještě regulované, takže mi smí můj "domácí" každoročně zvýšit nájem o 30% - takovou lichvu si zatím žádná banka s hypotékou nedovolí! Napřesrok budu platit 11000, příští rok 15000.- pravda, mám plat 30000, ale tohle je prostě cesta do pekel, v Praze už je "tržní" nájemné 45000 a na to prostě nebudu mít. Zlaté hypotéky! I kdyby úroky skokově vyskočily nad 10%, bude to snesitelnější. Beru si tedy hypotéku na 10 let, ačkoliv je mi 60 a jsem kardiak. Proč? Protože mi nic jiného nezbývá. Současný nájemce mě prostě chce vycucat jako pavouk mouchu a hypotéka je v takové situaci prakticky jediné řešení. Zatím jsem ještě zaměstnaný a bohdá zůstanu (někdy je dobré být odborníkem, za kterého není náhrada). Za dva roky mi doběhne kapitálové životní pojištění, doplatím z toho hypotéku a jsem za vodou. Kdybych do té doby zemřel, zaplatí to manželka z mé životní pojistky. V naší králíkárně (panelák 22 let starý) je dnes plno volných bytů, ze kterých nájemníci včas utekli a noví se nehrnou. Pochopitelně, jakmile zjistí, že je čeká nájemní smlouva za 15000 se zvyšováním každoročně o 30%. Myslíte si, že ta společnost sníží ceny, aby získala nájemce? Kdepak! Jen ať ceny bytů stoupají! Lépe bude mít prázdné domy než slevit! Přesně to se ale dělo v bývalé NDR po sjednocení Německa. Spousty volných bytů a lidé pod mosty. Tady v Česku prostě úplně stejně chcípl pes a kdo tohle nevidí, zřejmě nebydlí v nájmu. A to je taky pravý důvod zájmu lidí o hypotéky a vlastní bydlení, včetně prudce stoupajících cen. Čím dřív si kdo vezme hypotéku, tím méně problémů. Je to prostě pokus vytrhnout se z pasti nájemních bytů. A samozřejmě, v případě nějakého životního problému je to úplně jedno, pod mostem skončíte tak jako tak. Je tu jen jeden rozdíl: pokud ten maraton dotáhnete do konce a nebudete se zadlužovat na nic jiného, už vás nikdo nevyhodí. Zatímco nájemce vás může vyhodit kdykoliv. Už se chystá zákon, který mu to umožní bez udání důvodů. On vám jistě s úsměvem navrhne novou smlouvu za dvojnásobek, ale skoro s jistotou, že se to bude opakovat. Videant consules! (Ačkoliv, naši zastupitelé o blahu lidu hovoří vždycky jen před volbami).
:-) jsou naivní představy nájemníků, že jakmile se uvolní nájemné, zvýší se jim nájem bez ohledu na jakoukoli dohodu. Pronajímám byt a věřte, že raději se dohodnu na nižším růstu či stagnaci nájmu, než hledat nového nájemníka, kterého neznám (je rizikový: bude platit, nebude? zničí byt, nezničí? bude obtěžovat ostatní platící nájemníky, nebude?...). Pokud byt nestojí ve velmi lukrativním místě, kde vám každý měsíc klepou na dveře noví nájemníci, tak i najít nového nájemníka nemusí být sranda.
To neni pravda, ja mel smluvne zajisteno, ze bud pristoupim na nove podminky nebo budou platit puvodni * 2... => presne jsem vedel jaka je nejhorsi varianta. I dnes jsem sel do fixace na 5 let, byt me to stalo - podivme se 0.2% p.a. vice, ale celkove asi o 2.5% mene nez prvni fixace.