Jsem mile překvapen, že někdo konečně pravdivě popsal, do jakého maléru se řítí celá tato generace 20ti a 30ti letých, co má příjem 20 čistého a bere si 2M hypotéky na předražené byty od arogantních developerů. Do kamene tesat autorova slova, že k hypotéce, jako ke zcela zásadnímu a desítky let trvajícímu celkem striktnímu závazku, se dnes přistupuje jak ke koupi telky na splátky.
To všechno masáž a PR bank, které chtějí lidi maximálně zadlužit a ždímat a ždímat, každý ať má hypotéku, úvěr, pojištění... že jsou to zloději je známo, ale že doslova navádějí a manipulují lidi do dluhové pasti, to je už vážně moc.
Jsem zvědav, kdy se začneme dočítat o tom, že lidi krachují a přicházejí o svý byty na hypotéku. Pokud vůbec, protože banky, jako významný inzerent, mají média pod palcem a takovéto negativní a varovné články by jim nebyly po srsti.
Lidé, bděte! Nedělejte si dluhy! I 3 roky splácet spotřebák je moc, natož si nasekat hypotéku na 20 let! Já vím, teď jste mladý a silný a pravicoví, věříte si, ale 20 let je prostě celej váš aktivní život a stát se může vážně cokoliv. Bez nadsázky, hypotéka je z mýho pohledu jako závazek něco mezi pořízením psa a dítěte. Prostě končí sranda.
Chápu, že našetřit milion, natož dva či pět není i z nadprůměrného platu žádná sranda a otázka spousty, spousty let až desetiletí. Ale řešit touhu po "vlastním" bydlení touto šíleností je hazard, srovnatelný s nechráněnými pohlavními styky se známostmi s diskoték. Jasně, spoustě lidí se nic nestane, ale bude nezanedbatelný procento, co zákonitě skončí tragicky, jelikož přecenili síly. Problém jaksi je, že v případě úvěrů jde max. o statisíce, tady už hrozí doslova milionové dluhy, pokud se hypo stane splatnou. A pak už končí veškerá sranda a k bezdomovectví a životnímu krachu se blížíte mílovým krokem.
Díky za tento článek, Měšec. cz u mne významně stoupl.
"Chápu, že našetřit milion, natož dva či pět není i z nadprůměrného platu žádná sranda a otázka spousty, spousty let až desetiletí."
A co byste radil? V Praze zaplatíte statisíce jen za nájemní smlouvu. A nájemné je dražší než hypotéka. Osobně si myslím, že se v takovém případě vyplatí byt koupit - a když ho nesplatíte, banka ho prodá - a možná vám i něco zbyde. Když budete platit pražské nájemné, tak ani s mírně nadprůměrným platem na byt nenašetříte ani za deset let.
Radek: platit někomu statisíce za cár papíru, to mi přijde jako zcela absurdní kšeft... proti tomu je hypo skutečně lepší.
Jak jsem psal, každá rada drahá. Nicméně Váš názor, že je vlastně vše OK, protože v případě problémů banka byt prodá a je to vyřešené, značně koliduje z praxí - skutečnost je mnohem složitější a méně výhodná pro vás. Ale to je na delší povídání.
Tady ale přece nejde o to, co poradit, nepíšu o ekonomii, ale o možných průserových následcích, které už s ekonomií mají pramálo společného, to mi věřte. Narovinu jsem psal, ano, je to složitá věc. Ale zatímco nájem je POUZE nevýhodný, tak hypo přináší dost významný (až fatální!) rizika a před těmi se snažím varovat.
Spousta lidí se na hypo neracionálně "cítí", protože pochopitelně bydlení je základní lidská potřeba. Špatné je, pokud vám vidina "vlastního" zaslepí rozum, kalkulačku i možnosti, či se vaše původně slibně nastartovaná kariéra dostane na zcestí. Anebo onemocníte či další věci. Prostě jdete 30 let po pěkně uzoučkým laně a jakýkoliv vybočení zavání pádem. Což asi na nervech moc nepřidá, co myslíte?
Vím, že můj názor jde jakoby proti všem těm stokrát omílaným ekonomickým poučkám, ale druhá věc je bezpečnost a jakási stabilita v životě, klid. Proto musím konstatovat, že z toho pohledu je skutečně výhodnější nájem. Protože rizika nájmu jsou nulová, naopak přibývají výhody:
+ nemusíte se zadlužovat
+ nemusíte alokovat extrémní finanční objem do "vzduchu"
+ nemusíte se zavazovat
+ můžete se pružně kdykoliv přestěhovat, odstěhovat
+ nemáte starosti s vlastnictvím, žádné daně, přiznání, finančák atp.
Někdo prostě vyznává svobodu a zajištěný pozice, jiný si zase libuje v čísílkách.
V případě bydlení se dnes ekonomický počty kladou nad jiný minimálně stejně důležité parametry a to je právě důsledek zdeformované a bankami ovládané mediální masáže.
To je jen námět pro zamyšlení - nemúžete se na tu věc zkrátka dívat jen početně a číselně. To mi daly roky praxe v oblasti vymáhání pohledávek a fin. sféry obecně... člověku to otevře oči, když celou věc vidí z druhé strany.
A co situace, kdy je splátka hypotéky ještě nižší než je tržní nájem? Takže s hypotékou nejen platím do svého a ne zisk pronajímateli a navíc mám jistotu, že mne nikdo nevyhodí z měsíce na měsíc na ulici?
Ze jsou zrovna ted splatky hypo mensi nez trzni najem neznamena, ze to tak bude i za 3 roky. V Londyne je to ted... presne obracene, protoze hodne lidi investovalo do bytu ktere pronajimaji dal.
Prvnich par let jistinu prakticky nesplacite, jen uroky.
Navic se hypo privazete k jednomu konkretnimu mestu, s perspektivou ze za 4 roky bude otevreny pracovni trh v Nemecku...
Přivázání k městu mi nevadí, chci zde žít a kdyby ne, tak za prací do Prahy se dá dojíždět celkem v pohodě. A navíc i byt s hypo se dá prodat... A ano, splátky hypotéky mohou být časem vyšší než tržní, ale spíš o tom dosti pochybuji...
Kolik si myslíte, že za byt, zatížený hypo, dostanete? Fakt si myslíte, že dostanete tržní cenu, přihodíte pár tisíc a jste z hypa venku? To je zcela nereálná představa.
Ceny porostou mnohem, mnohem rychleji, než váš plat. Nůžky se budou rozevírat a bude problém.
"Přivázat se" je sloveso, který neevokuje nic dobrýho. Natož dobrovolně. Viděl jste film Kur..ahošigutntag? Do kamene tesat slova toho Bohušova řidiče, že nejcennější věc na světě je svoboda...
Bavíme se o situaci, kdy budu chtít město opustit kvůli např. velmi vysoké pracovní nabídce. V takové situaci asi každou korunu řešit nebudu, ale technicky to jde udělat. Jinak v mém oboru rostou platy tak o 20% ročně, takže bych se toho nebál...
Reknu to takhle - pokud je hypoteka nizsi nez trzni najemne, tak se mi vyplati - nejenze mi po nekolika letech zbyde byt, ale i kdyby se mi treba nedarilo a z bytu me nakonec vykopli, tak holt budu bez bytu - cili ve stejne situaci, jako kdybych platil ten najem ... ale spis mi neco z ceny bytu zustane ...
Jinak co se cen tyce - kdyz jsem si bral hypoteku, tak pozrala temer vsechno, co mi zbylo z platu po zaplaceni nutnych vydaju ... ted uz mi asi tak pulka platu konci ve financni rezerve ... takze zatim to ze sveho hlediska vidim primo naopak ...
Tak to ale vůbec není přesné. Oni vás "nejen" že technicky vzato vykoupnou. Dostanete se do bankovního registru jako nespolehlivý klient a žádná fin. instituce v ČR vám již nepůjčí ani na rohlík. Takže "něco" vám i pak zůstane a ponesete si to dál a nebude to příjemný. Takže nájem bych s tím vážně nesrovnával, to je rozdíl jen zdánlivej.
Nájem si odbydlím, stejně jako si zaplatím vodu, co mi proteče kohoutkem a je pryč. Prostě je to konzumní záležitost. Ale dnes se vlastní bydlení, i kdyby člověka mělo zruinovat, považuje za jediný možný štěstí... nechápu.
Proste chce to s rozumem, jako vsechno ... Me ted hypoteky uz pomalu konci a kdyby bylo zle, tak asi tak pulku splatim z uspor a na zbytk mi pujci rodina a pratele ... ne ze by neco takoveho hrozilo.
Ale mit vlastni byt, se kterym muzu nakladat po libosti ma neco do sebe ... a nejsou to jen usetrene budouci vydaje a moznost ho v pripade nalehave potreby promenit zpet na penize a byt tam, kde jste vy, akorat ze s balikem v ruce ...
přesně tak. kolem mě se lidi řítí do hypoték (je mi přes třicet, tedy doba, kdy se zakládají rodiny), TEĎ to vypadá strašně pěkně (na papíře), ale co za par let?
nebo jinak: porad mi nekdo husti, ze jsem uplne blba, kdyz bydlim v pronajatem byte (a nebo mi tvrdi, ze si hypo stejne casem vezmu). nemyslim si. mam prijemne, hezke bydleni za snesitelnou cenu (za hypoteku na byt, v jakem jsem, bych platila mesicne radove o tisice vic. majitele jsou radi, ze maji dlouhodobeho, slusneho najemnika, takze nechteji vysoke najemne) a kazdy mesic si sporim. s vedomim, ze 1) nikomu nedluzim dva miliony, 2) muzu se prestehovat podle potreby, 3) v pripade katastrofy mohu jit bydlet ke znamym apod. se mi zije klidneji. chapu, ze "bydlet ve svem" je fajn, ale bydlet v byte zatizenem obrovskou hypotekou neni bydlet ve svem! ve svem ti lidi budou, az to splati.
Osobně mám příjem přesně 22 tisíc čistého a beru si na 30 let hypotéku na byt za 2,7 milionu. Hlavním argumentem pro je to, že splátka činí cca 8 500 Kč měsíčně, což je v našem městě nejnižší nájem za takto velký být. Takže budu 30 let platit v podstatě stejnou částku za hypo jako za nájem s jediným rozdílem, že po 30 letech je byt můj. Nevidím v tom žádnou past, spíše chytré jednání z mé strany, nebo to můžete nějak popřít?
Dynamik od "Český"? Pane, máte zkušenost s institucí zvanou "pojišťovna" - kromě úsměvů při uzavírání smlouvy a placení pojistného?
Hodiny a hodiny by se dalo povídat o kličkách pojišťoven, které vám naslibují hory a doly, ale jakmile dojde na plnění, najednou zjistíte, že vše je poněkud komplikovanější... klasickým odstrašujícím případem jsou právě pojištění, související s finančními službami.
Vy si neplatíte jistotu, ale pocit jistoty a to je rozdíl. Protože pojištění je záměrně nastavený tak, aby bylo obrovsky obtížné splnit všechny podmínky, psané mikropísmem AAA Arial (pozn. ano, je to podle autobazaru :-). Pojišťovny jako Av... a spol. jsou instituce, kterým se zasvěcený může jen smát. A budu konkrétní - ve svojí praxi jsem spolupracoval s jednou významnou společností, zabývající se splátkovým prodejem (nebudu jmenovat). Měl jsem tudíž možnost přesně, nezkresleně reklamou vidět, jak pojištění reálně funguje na stovkách případů.
Je šílený údaj, že z cca 50i lidí, co nárokovali plnění za objektivně oprávněných podmínek, dostali peníze 3 - jeden umřel (tudíž už mu bylo vše jedno) a dva se dostali do invalidního důchodu s tím, že byli rádi, že vůbec žijí. Tak těžký bylo to plnění dostat. To samý ztráta zaměstnání apod. Tam bylo to číslo snad ještě nižší, tak extrémně striktní byly ty podmínky.
Nepřeceňujte význam pojištění, pokud smím radit. Anebo počkejte na první pojistnou událost a pak si můžeme popovídat. Pojišťovny jsou stejná parta lumpů, jako banky. O tom není sporu. Přesvědčíte se sám... teda samozřejmě vám to nepřeju.
No vzhledem k tomu, že jsem pojišťovnictví vystudoval na VŠ, tak ano, mám celkem představu o tom, co je pojištění. Dokonce chápu i rozdíl mezi rizikovým a kapitálovým pojištěním :-)))
Dnes za vše, sakumprdum, platím 9600 Kč (44m2 na kraji Prahy), kdybych si bral hypotéku na TENHLE byt, musel bych si vzít tak 2M. Pak bych možná při 30 letech mohl splácet hypotéku 9200 Kč. Super žekne si někdo, ovšem je tu ještě asi 4500 náklady na režii bytu (elektřina, odpady, voda, teplo a asi 2000 do fondu oprav).
Energie platím stejně ve svém jako v nájmu, ty jsem vypustil z úvah o hypotéce. Bral jsem jen cenu nájmu, která u nás ve městě činí za takovýto byt tak 9 tisíc plus všechny služby navíc k tomu. Takže hypotéka vychází minimálně nastejno, ne-li výhodněji...
V: přesně jak píše kolega pode mnou - těch Vašich zdánlivě nádherných a lákavých 8500Kč je jen začátek! Co fond oprav? Energie - elektřina, voda, plyn, teplo, odpad? To vše bude dělat min. další 3.500 měsíčně a najednou jsme na 12.000 měsíčně, které budete muset dát KAŽDÝ měsíc stranou dalších 30 let, měsíc po měsíci!
No nezlobte se na mne, ale to je rána. Zbyde vám tudíž z platu 10.000 - z toho si jistě budete platit i leasing auta? Jídlo? Cestování? Zábavu? Oblečení? Živit děti a ženu na mateřský?
To jsou přece úplně nereálný počty!
Navíc i ta částka mi připadá poněkud podivná. Pokud dobře počítám, jistinu budete splácet 26,5 roku a 3.5 roku úroky - cca 357.000 Kč - jenže úroková míra vám poroste... poroste tak rychle i váš plat? Energie půjdou nahoru, náklady celkově... nevím nevím, no, samozřejmě časem se jistě propracujete a tak, ale co když ne...
Vaše rozhodnutí respektuju, ale na druhou stranu, jste podle mne ideální adept právě na dluhovou past.
Mimochodem, nepřehnal jste to trochu s těmi 2.7M na byt resp. zadlužit se tolik? Nemířil jste příliš vysoko? I v Praze už byste za to pořídil byt jako hrad... a to vše s příjmem 22.000 čistého? Tomu říkám odvaha až salto mortale...
Omlouvám se za ten pesimismus, ale jak píšu výše, na tyto věci se prostě dívám po letech praxe ve finanční sféře resp. oblasti závazků, pohledávek a průserů raději opatrně až s nedůvěrou.
Tak zaprvé jsme na to splácení 2, takže z těch 22 tisíc budu na hypo dávat tak 4500 měsíčně. Služby se vším cca 4 tisíce, což je stejné jako v nájmu, fond oprav 500 měsíčně, je to nový byt. Takže tyto měsíční náklady jsou naprosto srovnatelné s bydlením v nájmu, smutné, ale pravdivé.
Co se týká bytu, je to byt 80 metrů v Liberci, zde normální cena, v Praze by to bylo drahé. Nájem v Liberci za takový byt je cca 8-10 tisíc plus všechny služby, které někdy zahrnují i fond oprav (drzost).
Jinak řešit, kolik mi zbyde z platu je irelevantní, prostě za bydlení ať už nájemní nebo vlastní budu vždy platit cca 7 tisíc měsíčně, takže mi z platu zbyde nějakých 15 tisíc a to je fajn. A navíc jsem těsně po škole, plat mi poroste každým rokem cca o 20% a nebojím se, že by byl někdy nižší, než těch 22 čistého...
A jako rezervu mám kromě pojištění úrazového i životního také peníze stranou postačující na cca 2,5 roku splácení hypotéky.
Tak když z práce vyletím, tak si do měsíce najdu jinou, to není problém. Potomek je už skoro na cestě, s tím se počítá... Rozvod se stát může až po sňatku a ten bez dobré smlouvy nechystám...
Souhlas s papouchem. S tím druhým příjmem se rozlučte min. řádově na několik let. Jsou i takové partnerky, co se do práce nevrátí vůbec. Takže potom na to budete 30 let sám, s tím taky počítáte?
Plus náklady na dítě, musíte se mu věnovat a nebude tolik času na vydělávání peněz... a ty starosti... hmmm...
Založení rodiny je drahá sranda - jasně, pářet se musíme, ale ekonomicky člověk začne krvácet... už není ten mladej a dravej... najednou si uvědomuje, že na něm někdo visí... už to není ta svoboda a rozlet mládí... všude závazky, povinnosti, prostě ode zdi ke zdi... eh, jak se poslouchá, tak osobně asi na ženění a rodinu vůbec ideální adept nejsem :-)
20% růst platu ročně? To nemáme ani v Praze, pokud tedy nemluvíme o vysoce rizikových povoláních, kde můžete zkrachovat z hodiny na hodinu a stojí nervy. To musí být dost progresivní firma. V Praze je standard 10%... nemáte trochu velký oči?
Jo a že si do měsíce najdete práci? Ještě líp placenou? V Liberci - kolik je tam tak průměrný plat? I v Praze to bude trvat řádově měsíce, pokud nemáte 10 let praxe, 3 jazyky, 2 tituly a MBA k tomu. Jinak nic proti Liberci, Ještěd miluju :-)
Si vezměte hypotetický příklad. Musíte odejít z práce (firma končí). Máte nějakou rezervu, ale zjistíte, že prostě míst s 30k hrubýho nástupu v LBC moc není. Takže co? Praha! Budete denně dojíždět 100km tam a 100zpět? Máme tu náklady na auto řádově tisíce měsíčně (min. tak 6k spíš více za benzín). Nebo se přestěhujete do Prahy? Hm, jenže v LBC je hypo a manželka s čerstvě narozeným dítětem z tý stěhovací akce taky nebude nadšená... nevím nevím...
Sorry za to sejčkování, je to myšlený dobře, vážně :-)
No v mém oboru opravdu zaměstnanci nemají nouzi o peníze, od října mi naroste plat o 30%, za rok v říjnu o dalších 40% a poté každý rok tak 10 - 20 %. Firma těžko krachne, neboť se jedná o špičku v oboru navíc kdykoliv lze odejít jinam za srovnatelné peníze. Co se dojíždění týká, jezdil jsem do Prahy za prací při škole a nemyslím si, že je to taková utopie.
No, jestli panu V poroste plat o 20% ročně, je za vodou. Výpočet (doufám, že jsem to nezvoral :-)
Roky splácení Měsíčně čistého
1. rok 22 000
2. rok 26 400
3. rok 31 680
4. rok 38 016
5. rok 45 619
6. rok 54 743
7. rok 65 692
8. rok 78 830
9. rok 94 596
10. rok 113 515
11. rok 136 218
12. rok 163 462
13. rok 196 154
14. rok 235 385
15. rok 282 462
16. rok 338 954
17. rok 406 745
18. rok 488 094
19. rok 585 713
20. rok 702 856
21. rok 843 427
22. rok 1 012 113
23. rok 1 214 535
24. rok 1 457 442
25. rok 1 748 931
26. rok 2 098 717
27. rok 2 518 460
28. rok 3 022 152
29. rok 3 626 583
30. rok 4 351 899
Závidím vám váš optimismus. Protože já si tím nejsem zdaleka tak jistý. (Pracuji také v aktuálně velice atraktivní oblasti s vysokou přidanou hodnotou, v software a na plat si neztěžuji.)
Aby firma MOHLA zvedat platy o 20% ročně po dobu 20 let, musí stejně rychle zvyšovat svou ekonomickou sílu. Aby firma CHTĚLA takto navyšovat platy, nesmí kromě výše zmíněné podmínky existovat levnější nabídka pracovníků, než těch s požadavkem půl milionu čistého měsíčně :-)
----------
Jinak:
Ano, nyní doháníme bohatší západní země, platy rostou...ale co bude za 20 let, nikdo neví. V minulém století proběhly dvě světové války, docházelo k politickým převratům a hospodářským krizím. V této zemi je už 17 let klid. Myslíte, že to vydrží dalších 20 let a vám pěkně poroste plat o 20% ročně?
...ale tato moje poznámka s hypotečním úvěrem nijak nesouvisí, samozřejmě nechci argumentovat stylem "nač si brát hypo, když bude válka" :-)
Při mém platu a jeho růstu si myslím, že za nějakých 10 let budu mít naspořeno dost na splacení hypotéky. A pak bude jen na mě, jestli jí budu platit dalších 20 let, nebo jí při konci fixace ukončím..
Pardon, chtěl jste tím říct, že za deset let "v klidu" naspoříte 2.000.000 Kč? To znamená dávat si těch deset let vedle z platu kromě nákladů na byt 12.000 Kč ještě dalších 16.666 Kč jako spořeníčko (!), pokud dobře počítám... fíha, tak tomu říkám velkorysý plány... jen byt vás bude stát vlastně 28.000 Kč měsíčně (!)
No pokud se tu samozřejmě bavíme o platu 100k+, je to jiná... ale jinak jsou to čísla, že se Rumcajsovi točí panenky...
Tak zaprvé za 10 let splácení již nebudu z úvěru 1,9 mil. Kč dlužit tolik, ale jen cca 1,5 milionu, což znamená si každý měsíc dát stranou ve dvou lidech cca 10 tisíc, které investuji do fondů... Každý tedy uspoří 5 tisíc měsíčně. To není nereálné, myslím. Máte špatné počty, respektive vše až příliš zjednodušujete a neberete některé věci v potaz...
Pro příklad. Nastupoval jsem do firmy v období růstu v oboru, ličili mi, jak jim tam všem během poslední deseti let rostly platy minimálně o 10% a jak růžová je budoucnost. Platilo to ještě rok, pak se narazilo na strop poptávky, navíc i mnozí klienti zjistili, že v očekávání růžových zítřků přestřelili své odhady vývoje a nastal pokles. Čtyři roky bez jakéhokoliv zvýšení mzdy, a mohl jsem být rád, že mě nevyhodili. Teď už je krize za námi, ale prvotní nadšení už vyprchalo, očekávání jsou mnohem realističtější a růst mezd zhruba kopíruje inflaci.
Možná máte kliku a opravdu jste naskočil do rozjíždějícího se rychlíku. Alle představa, že ten rychlík pojede s konstantním zrychlením 30 let je směšná. Jenou narazí na hranici, kdy zvýšení rychlosti roztrhá motor a přijde vystřízlivění.
Svět je plnej mladíčků, kteří sotva opustili vysokou školu, berou směšných 22 tisíc a malují si, jak to budou za x let statisíce :-) :-)
Ale nic ve zlém, jinak s mnoha vašimi názory tady na fóru souhlasím. A k té víře platového růstu: pořád lepší, než předem nevěřit. Ti co věří, někdy i opravdu zvítězí. Takže jasně, "v tom vašem oboru, tam je to jiné, tam je to fajn"...
Já už dneska beru slušný plat, ale jsem trochu vyhořelý. A spíš mám obavy, co bude v budoucnu (ani ne tak se mnou, já se snad vždycky uživím, ale se společností jako celkem).
Kde dávají hypotéku na 2,7 mil. na 30 let se splátkou 8 500 Kč?? Mně nabídla ČMSS za tuto měsíční spátku 1,5 mil. (na 28 let, což je skoro těch 30). Na kalkulačce hypoteční banky mi vychází splátka obdobná. Při 8 500 Kč/měs. bance zaplatíte za 30 let něco přes 3 mega. Zřejmě jste dotal úrok velmi blízký nule. Kde se tohle dá dostat? (šel bych do toho).
V tom případě nás ale trochu matete, pane kolego. Srovnáváte spátky hypotéky na 1,9 mil. a nájem za byt v hodnotě 2,7 mil.
Pokud byste vlastní úspory místo utracení za byt investoval, za pár let byste na tom mohl být finančně lépe a to i přes to, že vám teď na bydlení oproti nájemnímu bydlení mírně šetříte. K tomu samozřejmě ztrácíte výhodu změny lokality a to nemusí být jen kvůli tomu, že to budete chtít jezdit kratší čas do práce. Za vaším domem vám mohou postavit továrnu, hnusné satelitní městečko nebo se z vaší čtvrti může stát gheto. Potom samozřejmě hodnota vašeho bytu půjde rapidně dolů. A to ještě připočtěte riziko nekvalitní stavby (pokud se jedná o novostavbu).
Jen tak pro zajímavost. Strop nemocenského pojištění je v prvním měsíci nemoci 12 995 Kč (měsíci, který má 30 dní).
Nejjednodušším způsobem jak se stát bezdomovcej je stát se obětí podvodu nebo natrefit na developera, který zrovna zkrachuje. Na H-Systém už se skoro zapomnělo, nedělám si ale iluze, že se něco obdobného (třeba v menším měřítku) už nebude opakovat. Samozřejmě nemusí jít nutně o tunel, může jít "jen" o běžný krach firmy. Nemít nový byt/dům a mít dluh třeba na 30 let, to musí být opravdu něco:(
Jojo, taky mi ty čísla přišly jak z říše snů, věřitel, co by dal takto nízký úrok na tak dlouhou dobu, musí být buď mecenáš či blázen... a to naše banky určitě nejsou.
Nebezpečí by mohlo být v tom, že výrazně stoupnou úrokové sazby a klesne tržní nájemné a cena bytů jako taková... Navíc pokud by došlo k nejhoršímu a banka prodávala zastavenou nemovitost, nemůžete si dělat iluze, že ji prodá za dobrou cenu, bude se jí totiž chtít zbavit co nejdříve (správa nemovitostí není obvykle oblíbená kratochvíle zaměstnanců banky) Nesdílím názor těch, co tu stále opakují, že hypotéku v žádném případě a že nájem je bez rizika, to je podle mě stejná hovadina jako hypotéka na samé hranici možností bez jakékoliv rezervy. můj názor je někde uprostřed. Tedy hypotéku ano, ale s rozumnou rezervou a nebral bych si ji v situaci, kdy bych neměl našetřeno vůbec nic. Naprosto souhlasím s tím, že brát si hypotéku "jen tak" bez pravdu důkladného zvážení není rozumné. (čímž nenaznačuji, že by to byl váš případ)
Ty ses srandista... a to chces cekat na strycka z ameru nebo byt dozivotne na krku rodicum, ze tak chytre radis? A nebo nechat svou manzelku prvni dite nosit az ve ctyriceti, aby to byl spise zazrak prirody nez normalni tehotenstvi?
Abychom si rozumeli, taktez nechapu "spotrebitelske" pujcky na fotak, dovolenou atd., ale postarat se o sve zivotni potreby (mezi nez strecha nad hlavou patri) povazuji za jeden ze znaku skutecne dospeleho jedince. Ano, mam hypoteku na 10 let, za 3 roky konci, celou dobu jsem nebyl na zahranicni dovolene, protoze na to aktualne nemam (i to je pouze relativni a o prioritach), mam dve deti, ale realizuji se jinak nez se chlubit pomijivym bronzem.
Navic jak zminili jini - co je lepsi - byt X desitek let v najmu za financnich podminek velmi podobnych hyp. uveru nebo zit ve vlastnim? V pripade prvem zivis rentiera, v pripade druhem investujes do sve rodiny - presne takto jsem pred tim stal ja - v te dobe cca 6.000 mesicne hazel (dosahnout na obecni byt je nerealne a trzni najemne je trochu jinde nez to socialni, ktere jeste jednou (ti co investovali do sebe) zaplatime diky mezinarodnimu soudu vsem prizivnikum) z okna nebo si utahnout opasek a za 7000 bydlet ve vlastnim... hadej co jsem si vybral.
Muze byt... nevidim nic spatneho na tom, pokud udelam zakladni ekonomickou rozvahu, ze ktere vidim, ze potrebuji na jeji realizaci v jasne definovanem casovem horizontu tolik a takovych prostredku a nejake prostredky (protoze je potrebuji pro realizaci TED) opatrim pujckou, uverem apod. Pokud i tak jsou me plusy a minusy tam kde predtim, je to prece velice rozumna investice...
Sutečnost je taková, že i kdybych měl příjem 100k měsíčně, tak si hypotéku prostě nevezmu a klidně to budu někomu, jak vy říkáte, cpát do chřtánu - ale budu mít klid, volný ruce a zůstane mi svoboda a klidný spaní. Budu se moct zítra odstěhovat, nebudu řešit starosti s majetkem, úřadama, prostě pohoda klídeček.
Za těch pár tisíc, co zaplatím navíc, si prostě koupím klid a udělám to rád. Samozřejmě to záleží na prioritách. Někdo preferuje čísla, jiný zase krytý záda. A ty s hypo na krku na 30 let prostě nemáte!
Mate rici rovnou, ze chcete zit kocovnym zivotem a moresy zapadni civilizace Vas miji... pak by ma poznamka byla zbytecna a neobtezoval bych se ji napsat nebo s Vami polemizovat.
Predpokladam vsak, ze az tak "dobre" na tom nebudete tak mi tedy reknete jakym zpusobem si chcete (nebo uz jste udelal) opatrit strechu nad hlavou?
Jinak co se tyka toho klidecku, to je opravdu, ale opravdu pouze relativni, ale na to dojdete vekem..:)))
PS: Pokud byste cetl dobre, tak jsem o zadnem hypo na 30 let nepsal... naopak jsem psal o svem uvazku 10 let, coz povazuji za vcelku prijatelny kompromis.
Já osobně tedy v nájmu klid nemám, kdykoliv hrozí výpověď a spousta starostí s hledáním nového nájmu. Osobně si za klid vlastního bydlení rád nějakou tu tisícovku připlatím...
Nějak nechápu, v čem je riziko hypotéky jiné nebo dražší než v případě nájemního bytu. Když nebudete mít na hypotéku - přijdete o byt (nemovitost), a budete se muset přestěhovat do něčeho levnějšího, kde budete jen v nájmu - - - ano, ale to samé se stane když přestanete platit nájem v nájemním bytě.
Rozdíl mezi cenou nájmu a hypotéky se dnes liší o jednotky procent - a pokud by někdy v budoucnosti tomu bylo jinak, prostě hypotéku necháte propadnout bance (nebo se pokusíte nemovitost prodat i s hypotékou) - - - a jste na tom přinejhorším stejně jako předtím. Hurá do levnějšího nájmu.
Navíc nezapomeňte že když budete celý život platit nájem - máte JISTOTU, že s přibývajícím stářím a ubývajícími penězi se budete stěhovat stále do menšího, horšího a levnějšího bytu - - - zatímco v případě hypotéky máte jistou PRAVDĚPODOBNOST, že na pokraji odchodu do důchodového věku bude velký rodinný byt váš, jako nepotřebný ho prodáte, koupíte si menší a nový, a za rozdílové peníze pojedete na cestu kolem světa. Dobrý, ne?
Pokud se na hypotéku díváte jako na "nájem s přidanou hodnotou" (přidanou hodnotou postupného "vydržení" bytu) tak nechápu jaxe na tom dá prodělat. Ledaže byste se opravdu chtěl 3x ročně stěhovat.
To je, jako kdybyste mi chtěl tvrdit, že lepší, než ČEZu platit spoustu peněz za elektřinu (u mě to dělá 1/4 celkových nákladů na byt OMG!), raději se vykašlete na postavení jejich stožárů a vezmete si na 20letý leasing malou tepelnou elektrárnu.
Ne, bydlení je podle mě stejně konzumní služba, jako každá jina. Voda, co mi proteče záchodem - mám si ji dát do kapy, hergot, vždyť o ní přicházím, to je neekonomické!, teplo, co skončí ve zdi, plyn, co mi vylétne hořákem. Prostě je to služba, kterou si raději platím a ať se starají jiní - nemám zájem o provozování elektrárny a placení uhlí a opravy. Ať mi ČEZ pustí - sice drahý - proud, ale cvaknu to a mám to bez starostí. Na zahradě si udělám místo elektrárny hezký trávník a ušetřím čas i energii i starosti.
Jasně, je to o pohledu na věc, ale proč jsou všichni tak zaslepený a doslova nenáviděj nájmy? Ano, TO je důsledek masáže bank a zaslepených ekonomů, co hlásají svoje makroekonomický rozumy, ale sami jezdí Filckou...
Nebavíme se ale o tom co je "lepší" (to je subjektivní, neměřitelná veličina) ale o tom co je rizikové či finančně výhodnější. Vy tady strašíte hypotékama - a já se ptám jak a v čem je hypotéka rizikovější než nájem. Příklad jsem uvedl a vyšlo mi že v nejhorším případě na tom budu STEJNĚ jako nájemník co neutáhl svůj nájem. Tak vo co go?
Navíc neřešíte co bude až budete mít 6,800 důchod a za zadkem nic co by se dalo prodat nebo pronajmout.
Jinak já jsem sice majitelem nemovitosti, ale pořídil jsem za svý ruiničku a postupně jí zrekonstruoval, bez dluhů. Nelituji.
Momentálně stavím fotovoltaickou elektrárnu - ze stejného důvodu. Než platit drahý proud od ČEZu - vyjde mi levnějc koupit malou elektrárničku a prodávat ČEZu kilowat za 15 korun (garantovaných).
Jo za tech garantovanych, za ktere Vam to vsichni dotujeme... grrrr!
Abychom si dobre rozumeli. Ja nemam nic proti vyrobe el. energie (nebo tepla) svepomoci. Ostatne, plyn mi konci na hranici pozemku a vse doma mam (vcetne topeni) na elektrinu. Jsem presvedcen, ze v pripade nouze jsem schopen ji alespon castecne vyrabet sam. Ale prispivat nekomu na jeho dobrovolnou "ekologickou" investici je bordel.
Uplne skripu zuby, jak si vcera Zeleni ekoteroristi prosadili, ze za spalovani plynu se nebude platit ekologicka dan jako za jine zpusoby... jako by toho CO2 ze spalovani tohoto paliva nebylo dost (na rozdil od vodnich ci jadernych elektraren). Tomu se muze smat fakt jen magor...:(
Hlavni riziko plyne z neprizniveho vyvoje makroekonomicke situace - jestli ekonomika pujde dolu, zacne se zvysovat urokova sazba, hypoteka podrazi, a najmy paradoxne zlevni (znizi se poptavka, lidi nebudou mit tolik penez). A to jsou veci ktere bohuzel nikdo subjektivne neovlivni, staci aby pristi volby vyhrala soucastna opozice a zacne si zase kupovat/vytvaret volice tak po dve-tri volebni obdobi.
No, rodiče si takhle koupili byt. Bohužel ale nemají kliku na sousedy. Partaje jsou rozhádané, žádná preventivní údržba se nekoná, protože se všichni navzájem podezírají, že si na tom ten druhý chce namastit kapsu, řeší se až havarie (spadlý balkon, prasklé překlady nad okny), které pak přijdou pěkně draho. Partaje v přízemí nechtějí platit opravu střechy a naopak partaje v horních patrech nechtějí platit izolaci podmáčeného sklepa. Rodiče chtěli mít právě zajištěné bydlení do důchodu, ale zatím to vypadá tak, že jim do důchodu ten barák spadne na hlavu.
Když bydlím v nájmu a barák kvůli špatné údržbě spadne, jdu jinam. Když mi na hlavu spadne vlastní barák, je to trochu horší (náklady na likvidaci zbořeniště, náklady na nové bydlení a k tomu nesplacená hypotéka...)
Možná zatím máte rozumné sousedy, ale budete je mít třicet let? Uvědomte si, že sousedy si nevybíráte, ty byty může koupit kdokoliv z jakéhokoliv důvodu. Třeba i proto, že tam chce postavit hotel a potřebuje, aby barák spadl.
Napsal to člověk, který má hypotéku, ale taky má mj. životní pojistku a vytvořeny snad dostatečné rezervy pro případ, že by třeba v době zlomu fixace byly úrokové sazby úplně někde jinde, než jsou dnes. Ono kalkulovat, že po celou dlouhou dobu splácení hypotéky se nezmění (nezhorší) poměr disponibilních příjmů a výše splátek, ale také že třeba nedojde k cenovému kotrmelci nejen u nemovitostí, by bylo dost naivní! Tedy doporučení zní: berte si hypotéku, ale i jakýkoliv jiný úvěr s rozmyslem a myslete na zadní kolečka!
Diky nacelniku, ze ses mne zastal. Snad jen drobna technicka - v te dobe pojisteni schopnosti splacet uver nabizel tusim jeden nebo dva ustavy a to v takove vysi, ze zivotni pojistka (tak aby kryla vysi uveru) investicniho charakteru byla srovnatelna, ne-li levnejsi.
Pardon, četl jsem dobře 7.000? To je číslo jak z Marsu. Kde je fond oprav, voda, elektřina, plyn, teplo? Pod 10.000 se prostě nedostanete. Samozřejmě pokud máte 50 čistýho, je to pohoda... ale s 20 čistýho měsíčně to už taková sláva nebude. Zbyde vám 10.000 a z toho si teda budete platit:
- auto
- tu manželku s dětma na mateřské
- jídlo
- oblečení
- zábavu, pochutiny
Tyhle čísla už vypadají trochu hůře, než vámi uváděná "sedmička"...
Samozrejme, ze jste dobre pochytil. Doufam, ze nechcete abych Vam tu predvadel sve smlouvy! Opravdu si do uveru muzete dat naklady na bydleni? Co takhle cist poradne co pisi druzi?
Mimochodem, auto je zakladni zivotni potreba? Zabava a pochutiny jsou nezbytne nutne?
Znovu opakuji, ze moje ekonomicka rozvaha znela - 6.000,- za mizerny podnajemni (coz jaksi predem znevazuje nektera prava) 2+kk (odhad do 35m2) nebo cca 7.000 za vlastni 3+1 (75m2) se zavazkem na 10 let. A uroky klesaji, vime? A hodnota penez neni co byvala (inflace), vime?
Navic rozumny clovek se usadi a zalozi rodinu, pak na ty naklady a nepratelske vykyvy nebude sam.
Dovoluju si nesouhlasit. Manželka, pokud bude mít ty dvě průměrné děti, vypadne z ekonomického života kvůli mateřské min. na 5-6 let... pak se vrací do práce, její cena na trhu práce je nižší, obor se změnil, posunul, její praxe je neaktuální... čímž nechci nijak naše drahý polovičky snižovat, ale čistě ekonomicky vzato je to tak a navíc, nejen, že po tu dobu manželka bude přispívat do rozpočtu téměř 0, tak budete muset živit z jednoho platu ji i dítka. Takže jako takový "ekonomický přínos" bych partnerku ve věku kolem 30i let neviděl (což je věk, kdy se obecně zakládá rodina).
Pane Janoušku, ruku na srdce - vy nemáte a ani nepotřebujete auto? Budete ženu s dětma vozit sockou na chatu i k doktorovi? A na pivo nezajdete? Manželku do kina nevezmete? A to jsou vše věci, který všichni děláme a stojí nás tisíce... pochopitelně pokud jste tak schopný, že skutečně omezíte tyto výdaje, vylepšíte rozpočet, ale nikoho takovýho vážně snad neznám. Ony ani ty děti nejsou zrovna levný na živení...
Omluvte mě, ty čísla pořád vztahuju na Prahu a proto samozřejmě dochází k rozporu - Vy jste těmi čísly určitě nemyslel Prahu že ne, protože 7K dát za 3+1 75m2 je v pražských poměrech věc zcela nereálná...
Mimochodem, ty čísla - 10 let, 7 měsíčně - to je 840.000 včetně úroků tj. jistina nějakých 700k - za to vážně pořídíte 3+1? Kde? Praha to jistě nebude...
To co popisujete je cista demagogie, ktera jen dokazuje, ze s realitou nemate prilis spolecneho - mozna malo zivotnich zkusenosti... Mohu se otazat na Vas vek? Lecos by to zrejme vysvetlilo...
Vas vyplod ohledne manzelky je nesmysl, snad vyjma doby vypadku z prace cinneho stavu. Cena na trhu prace srovnatelna (ne-li lepsi), obor se nezmenil ani neposunul (kupodivu si lze vzdelani na materske i rozsirit - mam ve svem okoli nekolik takovych silenkyn), praxe je adekvatni, snad jen rutinni zapracovani neni hodina, ale rekneme den, dva. Prispevek do rozpoctu neni nula a vse zivite, ale jednak mame stedrou rodicovskou (+ danove ulevy), dale pridavky na deti (+ danove bonusy), pripadne dalsi davky (evidentne nejste zenat a nemate dve deti, jinak byste tu kravinu napsat nemohl, piste tedy o tom, o cem vite). Rodinu si zakladejte kdy chcete, taky treba umrete driv nez Vam stat dovoli odejit na zaslouzeny odpocinek jinak umrete hlady...:-)
Co sem tahate nejakou chatu? Chcete porizovat vlastni bydleni na uver a jeste vam zbyde na chatu? Nejste divnej?:-) Jak rikam, piste az o tom neco budete vedet... opravdu v kine jsem nebyl roky (trhakove kraviny mne neoslovuji), na pivo nechodim (vylepsuju rozpocet:-)), bezna "spolecenska" zabama neprichazi v uvahu - to mam nechat rocni dite v postylce hodiny bez dozoru?! Dovolenou uz jsem zminil - za 3 roky - to uz starsi bude tyto rodinne udalosti trochu vnimat budu mit vlastni strechu nad hlavou, zadne financni zavazky, manzelka opet v prace cinnem stavu (takze suma sumarum aspon 25k mesicne lepe nez nyni) a muzeme zase lepe zit a dale se zabydlovat. Proste moje rozvaha spocivala na faktu, ze se vyplati chvili uskrovnit (a presto pocitat treba s potomstvem) a zajistit se.
Ja vim, ze pro 10% obyvatel nasi zeme konci Ceska republika hranici Prahy, ale to opravdu neni nase vlast. Navic to, ze jsem tu nemovitost poridil pred 7-mi lety, tak uz nyni jsem vydelal v trznim prostredi cca 400-500 tisic - zalezi na sikovnosti pri prodeji, protoze proste takova je cena srovnatelnych nemovitosti v me oblasti TED. (a to se bavime o 10km okoli Brna, abyste mel predstavu, ze to neni Bruntal)
Navic kalkulujete jinak, nez jsem priznal - ja jsem priznal, ze mam hypoteku se splatkou jistiny 7.000,- Kc? Kde? Ja jsem tvrdil, ze uverovy ramec je stejny - a ten jsem resil kombinaci produktu tak, aby byl pro mne vyhodny.
No nicmene stale zpovidate mne a neodpovedel jste mi na zakladni otazku - jakym zpusobem jste si zajistil trvalou strechu nad hlavou Vy?
Nezlobte se, ale Vaše představy o hlaďoučkém návratu manželky po mateřství do pracovního procesu mi připadají jako naprostý sci-fi. Bylo tomu tak, nebo si myslíte že to tak bude? Já nevím, ale ty skutečnosti co popisujete, to je jen naprostá teorie, zelený strom praxe vypadá zcela, zcela jinak... ale o tom se nehádejme, ostatně, jsou ženy a ženy, ale firmy resp. zaměstnavatelé se na toto dívají dost jednoznačně a to je prostě tak. No nebudu rozvádět, ostatně to už jsme mimo merito věci.
No ohledně těch aktivit a úspor nákladů - nevím, já ženatý nebyl a děti nemám, nicméně jak mi ten životní styl popisujete, chybí mi tam spousta lákavých věcí, co všichni milujeme, nicméně samozřejmě je to každého věc a ano, zjevně rapidně omezujete tyto fakultativní náklady a koruny zůstávají doma... ale většina lidí takto prostě nežije a žít nechce, ženy tuplem ne... znáte jejich řeči o tom, že promarnily mládí, nic ze světa neviděly atp... ale tohle je z mých úst čistě akademická úvaha, vyčtená pouze z literatury :-) empirie mi chybí a manželka taky - zatím ;-)
Moje bydlení - jelikož mám nick adresu mých osobních stránek, tak dovolte, abych ho tu nějak blíže nerozváděl. Ale hypo nemám a v nájmu nejsem.
No vzhledem k tomu, ze u jejiho zamestnavatele jsme peceni vareni co ctrnact dni, tak se toho fakt nebojim - jak rikam, rutina chybet bude, ale to se rychle dozene. Ostatne nebude prvni ani posledni co se po X letech bude vracet.
K vasemu bydleni mi tedy vychazi pouze to, ze jste si na bydleni vydelal (a tedy zijete jen za sve) v dobe, kdy jste nemel naklady a nekdo Vas zivil nebo minimalne prechovaval...:-) Ja to stesti nemel a nebo nebyl tak sikovny, takze si na vse vydelavam poctive svyma rukama, tedy spise hlavou, ale i tak melouny nesekam dle potreby...
Mne celkem nezajima jak kdo chce zit, ale clanek je o to, umet zit na urovni svych prijmu (a zabezpecit se proti jejich vypadkum). Cokoli mimo tento zakladni vzorec je spatne. Az budete mit (pokud vubec, jinak budu muset konstatovat, ze jsem Vas castecne zivil taktez, grrr....) deti budete vedet, ze fakultativni naklady neomezite i kdybyste se na hlavu stavel a ze se budete set sakra otacet (a vypadky v prijmech nejsou dovoleny) aby to slo zvladnout. Ja si na svuj zivotni styl i na sve cile nestezuji a da se rici, ze se citim spokojen a stastny kdyz se ohlednu za svym dilem, co se mi podarilo dokazat.
Omlouvám se za opožděnou odpověď, server byl nedostupný - klidně Vás nechám v pozici staršího, zkušenějšího a rozumnějšího, mám respekt ke starším ;-) s těma daněma bych to zase tak černě neviděl, nebojte se :-) s tím bydlením jste to vystihl docela přesně, ale jak říkám, z uvedených důvodů to nebudu více rozvádět.
V posledním odstavci klidně konstatujete, že výpadek v příjmech není dovolen - prostě se nesmí stát. Jenže znáte to - člověk míní a jeden chlípek je moc malej pán v mlýnku, co nás tu všechny mele a jmenuje se divoký kapitalismus. Takže sám připouštíte, že od jistý chvíle prostě máte okovy na noze - a bohužel už nikoliv pouze ty svatební, ale reálný, silný, finanční vazby a obrovskou zodpovědnost. Upřímně, má na to každý nervy? Na jedný straně jsou moje cíle, představy a vize, na druhý manželka s nataženou rukou a plačící nemluvně. Je tohle ještě ekonomicky definovatelná situace, anebo už ekonomie končí a nastupuje sakra tvrdá životní realita? Že by mě mohli vyrazit z práce! Nesmí, jinak jsme ztracený. Mám horečku? Ne, nemůžu ležet a uzdravit se, musím honit byznys, jinak jsme v maléru... tak přesně tyhle věci pak končí žaludečními vředy v 35i, infarktem ve 40i a milenkou ve 45i - no možná by se dalo prohodit pořadí :-)
Vypadek v rodinnych prijmech... a proti takovym vecem se da samozrejme zajistit. Staci aby clovek myslel a trochu se jistil (ano neco to stoji, ale furt lepsi nez dojit na pokraj zkazy - institut osobniho bankrotu tu jeste nemame zaveden).
To co píšete je pravda. Na druhou stranu, když někdo prostě žánou nemovitost NEMÁ a chce založit rodinu, tak už ve vámi popsaném srabu JE. Protože nevzít si hypotéku nic neřeší. V nájmu to bude úplně to samé, výpadek v příjmu bude mít podobně fatální následky - lze skončit pod mostem.
Možná že ještě daleko rychleji než s hypotékou, banka přece jen není realitní makléř a je tu tendence dohodnout se na odkladu splátek, prodeji bytu a vyrovnání (lze pak nastoupit do vámi opěvovného nájmu) atd. Kdežto majitel nájemního domu nemá důvod řešit krizi nějakého neplatiče, pro něj je nejlepší vykopnout ho a byt pronajmout někomu, kdo platí.
(Ten druhý odstavec - od slova "Možná" - myslím fakt jen jako MOŽNÁ a nemá smysl s ním polemizovat. Předem uznávám, že to tak být nemusí. Ale na prvním odstavci trvám. BTW: nemám hypotéku.)
Větu "banka přece jen není realitní makléř" jsem myslel tak, že banky nemají za cíl prodávat nemovitosti. Situace, kdy někdo přestane platit a banka mu musí zabavit byt a prodat ho, není pro banku nic, po čem by toužila. Přináší ji to další náklady. Takže pro banku je ideální ovečka, která si půjčí a pak pěkně platí až do konce půjčky. Při problémech tedy s jistou dovedností a kouskem štěstí lze přesvědčit banku že se to zlepší a dohodnout se na splátkovém kalendáři, odpuštění sankčních úroků apod.
Pracoval jsem v bance na úvěrovém oddělení a vím, že to tak chodí. Byl velký rozdíl mezi naplatičem, který pravidelně telefonoval a chodil do banky (tedy komunikoval) a mezi neplatičem, který sice neplatil úplně stejně, ale dělal mrtvého brouka, nezdržoval se na místě trvalého pobytu a podobně. Nad takovým banka rovnou zlomí hůl a jde tvrdě po dalších možnostech jak se dostat k půjčeným panězům (v případě hypotéhy je to tedy prodej zastavené nemovitosti).
Když se změní situace a nebudu na to mít, tak prodám byt s převzetím nebo doplacením hypotéky, nevidím v tom žádný problém. Problém vidím v lidech, kteří si myslí, že přestanou platit a přebírat doporučenou poštu a tím se jim vše vyřeší. Když se budou chovat jako dospělí a svéprávní lidé a starat se o své závazky, práva a majetek, není důvod skončit jako bezdomovec. Nesmí čekat, že jejich situaci někdo vyřeší za ně a nechat to dojít k nechtěné a neřízené exekuci, ve které bude jejich majetek prodán nejspíše výrazně pod cenou. STAČÍ SE NECHOVAT JAKO NESVÉPRÁVNÝ DEBIL!!!
Problem je v tom, ze musite byt schopen takto vec resit (fyzicky, psychicky)... Verte ze treba z nemocnice, budete tezko hypoteku obsluhovat, nebo barak prodavat...(Kdyz se treba budete rozvadet, tak vam muze manzelka delat takove problemy, ze barak nebude chtit nikdo koupit...kdyz se vam neco stane v opilosti, tak od pojistovny nedostanete ani korunu...). A takto bych mohl pokracovat celkem hodne dlouho...Nestesti nechodi po horach, ale po lidech...Problem je, ze se na krizi divate soucasnyma ocima mladeho uspesneho cloveka, kteremu se vsechno dari, ale az to prijde, tak mi date za pravdu...to je to, co se tu snazim ja a starky rici. Pocitat s tim, ze se takove veci prihodi jen velmi malo lidem je osemetne...v mem okoli se takova osobni krize stala cca 20% pratel a kamaradu...Chce se ptat lidi co tim prosly a ne teoretizovat....Jinak ja nejsem odpurce takovy hypotek jako treba starky ale mam jiy trochu jiny pohled na to co cloveka muye vsechno potkat.
A on Vam tu opici nekdo naordinoval s kverem u hlavy? Sakra, utirejte si prdele vlastni, ja nemam zajem aby mi ji nekdo utiral, ale taky ji nechci utirat jinym (ale jak to zaridit v tomto komunistickym state nevim).
Vsechno lze resit a ti "postizeni", kteri maji zajem se zaradit do spolecnosti jsou toho dukazem... fnukanim nad rozbitou babovickou jeste nikdo nic nevybudoval.
A az tech bezdomovcu bude hodne, tak zacne obcanska valka. Take diky politice V. Klause a jeho ekonomicke reformy, ktera z nas udelala pracujici zebraky. A pak si na nas nase vlada muze povolat americkou armadu, aby jim ozebraceny lid nepodrezal krky.
Clanek je pravdivy, ale nedelejme si iluze, ze padne na urodnou pudu. Stado je jaksepatri zmasirovane, aby prinaselo tem spravnym lidem patricne zisky.
Hlupaku, kteri se _jakkoliv_ zadluzuji a vystavuji tak sebe a dokoce mnozi cele sve rodiny vcetne deti tak fatalnimu riziku, je mne uprimne lito. Ale proti gustu... Jen si pak muzete zazpivat pisen "Ted, kdyz mame, co jsme chteli..." :-))
A od toho jsme tu my, finanční poradci, abychom s tímto něco udělali a efektivně spravovali lidem jejich rodinné finance takovým způsobem, aby se jim zvyšovala životní úroveň a splnili se jim ty nejtajnější přání, co nejdříve a neskončili právě jako "bezdomovci".-)
Brrr, tak teď jste mi otevřel příslovečnou kudlu v kapse... doufám, že jste svůj příspěvek myslel s nadsázkou a stejně tak doufám, že nemáte nic společnýho s pochybnou partičkou jménem OVB Allfinanz... jo, šéfe, dá se ještě investovat do HELVAGU? Slyšel jsem, že se na tom dá vydělat slušnej vejvar...;-) kdo o tom neslyšel, ať si tuhle smutnou kauzu vygoogluje a naučí se něco o tom, jak schopní, spolehliví a hlavně odpovědní jsou naši "zkušení, nezávislí finanční poradci"... no zkrátím to, už se neprokáže, či to byl regulérní tunel či podvod či jen neschopnost lidí z OVB, ale jejich klienti nasypali melouny do pochybného fondu, ze kterýho se vypařil nějakou divnou náhodou veškerý majetek a OVB popřela veškerou odpovednost, i když to jejich lidi radili... doprčic, a přitom to byla Švýcarskáááá firma, to je přece záruka serióznosti, nééé, Máňo? :-)
Přemrštěné ceny bytů jsou důsledkem výstavby malého, zcela nedostatečného počtu bytů po r. 1989. Panelákový byt mimo Prahu za skoro 2 melouny je ostuda přetrženého tureckého hospodaření. Tento bordel je umocňován nucenou privatizací, hrabivostí developerů a stavebních firem. Kvalita nové výstavby je snad ještě horší než bývala za socialismu.
Asi by to chtělo nějaké neziskovny, které by se zabývaly výstavbou nových, kvalitních bytů, a zároveň demoliční firmy, které by postupně ostraňovaly králíkárny, jak paneláky nazval s. Havel při převratu, ale zatím nic lepšího a levného pro široké masy občanů nedokázal vymyslet. Jó, lehce se to kritizuje, a když se přijde k moci a k majetku, zůstává vše při starém nebo to je ještě horší.
Vysoké ceny jsou především důsledkem samotné existence hypoték a jiných půjček. Ty totiž zvyšují cenu, kterou jsou zájemci ochotní a schopní zaplatit, čímž se pochopitelně zvyšují i prodejní ceny.
Jen pro zastánce hypoték...kdo z Vás má osobní zkušenost, co se bude dít, když se dostanete do velmi svízelné životní situace (třeba ,nemoc - treba blby vredy, uraz, atd......) ? Myslím, že ze zdejsich pisalku zatim nikdo..!!! je třeba se zeptat tech, kteří tím uz prosli a ne teoretizovat.....(jen na okraj, kdyz Vam bude fakt blbe, tak na reseni nejake hypoteky nebudete mit ani pomysleni, na praci nebudete mit silu ani chut a manzelka nebo pritelkyne si stejne casem najde nejakeho utesitele. Jo veci se maji tendenci srat vzdy najednou. Myslite si, ze to banky bude zajimat? Banky teto situace taky vyuzijí, napari vam za neslácení sankční úroky 30%. A az nebudete mit ani korunu, tak teprve potom nemovitost prodaji, ale v tisni za nizsi cenu, zaplatite ruzne poplatky za exekuci, soud, specialni naklady, takze Vam nic nezbude....
Když se člověk dostane do svízelné životní situace tak se stane to, že bude ve svízelné životní situaci.
Pokud je přitom v roli otce/matky rodiny, musí platit na byt, stravu a podobně a vypadne ml příjem, bude v PRŮŠVIHU. Pokud si vezme hypotéku, bude mít problém s jejím splácením. Pokud bude v nájemním bytě, bude mít problém s placením nájmu. Pokud má splacený byt v osobním vlastnictví (např. zděděný), bude jeho průser o dost menší (maximálně mu zastaví elektřinu, plyn, vodu).
Nevidím ten rozdíl mezi hypo a nájmem. Vidím jen rozdíl mezi (holým zadkem přikrytým jnájmem nebo hypo) a (vlastnictvím splacené nemovitosti), to je ale jasné. To se tady neřeší. Nicméně, s hypo máte jistou naději, že se jednou stanete z holého zadku majitelem splacené nemovitosti. S nájmem ne. Nikdy.
BTW: nemám hypo a trochu mě to štve. Možná to ještě budu řešit.
A ještě jedna poznámka. Pokud má někdo "vlastní" byt, kterým ručí za hypotéku, tak o ten byt může přijít POUZE tak, že nebude platit.
Pokud je v komerčním nájmu, tak o ten byt může přijít BUĎ tak, že nebude platit, NEBO prostě proto, že mu majitel bytu dá z libovolného důvodu výpověď. A těch důvodů může být opravdu mnoho.
Jistě, on se ten nájemník pak přestěhuje do jiného bytu. Jenže to ten neplatič s hypotékou také. V obou případech jsou s tím spojeny možné obtíže, ale to už je dost individuální.
Pokud je z hypotéky již dost splaceno, může dlužník dokonce ještě po prodeji a zaplacení dluhu získat nějaké peníze. Pokud je to naopak, možná prodej bytu ani nepokryje dlužnou částku.
Ani nájemník-neplatič ale asi nebude mít na růžích ustláno. Když už neměl ani na placení tak základní věci, jako je pro něj nájem, tak asi nemá žádné finanční rezervy (možná už i dluží jinde). Najít si jiný nájem, přestěhovat se, to může znamenat také značné obtíže a náklady. Navíc pokud je ve vámi zmíněné svízelné životní situaci...nemoc apod...
Mě z toho vychází, že je to prostě zcela individuální věc. Každý si to musí zvážit a vybojovat sám.
Pokud jste p. reagoval na podvedeného, tak právě otázka úroků je zlodějnou na entou. Při sjednání sice podepisujete (a je jedno, jestli čtete nebo nečtete) výši úroků (první výše je nízká, lákavá), ale po vypršení fixace vám to na další období banka pěkně opepří a vy se nemůžete nijak bránit, pokud nerozjedete kolotoč s přefinancováním stávajího úvěru. Je otázkou, zda to stihnete v určitém časovém limitu. Kromě toho může stoupat i cena za vedení účtů.
Já sám dojíždím novomanželskou půjčku. Už jsem ji měl mít dávno splacenou, nicméně horentní zvyšování zisků musí české spořitelně zaplatit klient v podobě neustále rostoucích nekřesťanských poplatků. Když jsem se obracel na orgány typu ČNB, MF s tím, že porušuji ne vlastní vinou dobu splatnosti úvěru, odpověděli mi, že oni do toho zasahovat nemohou. To vládla ještě ODS. Pak přišel Sobotka (ne ten z ODS) s návrhy na lepší chování bank, ale jak se ukázalo, byl to jen populistický tah - žádného zlepšení chování vůči klinetům se nedosáhlo.
Jedinou možnosti neroztáčení inflační spirály je regulace. Ať úroků nebo poplatků nebo stavebních prací či materiálů. Jinak se z toho v budoucnu po..reme. Každý chce jen hrabat, ale nikdo nechce lidem přidávat na platech (míněno všeobecně - najdou se samozřejmě profese či zaměstnavatele, kde jsou platy nadstandardní a ještě pravidelně valorizovány nad rámec inflace, takže zde koupěschopnost skutečně roste - ale hodně lidí žije od výplaty k výplatě).
"Každý chce jen hrabat, ale nikdo nechce lidem přidávat na platech"
- trochu divné: Kdo chce hrabat? Jedině lidé. A komu by měli přidávat na platech? Jedině lidem. A jak jim přidat? Tak, že si nahrabou? Protože pokud chce "každý" hrabat, pak chtějí hrabat i ti, kdo chtějí "přidávat na platech". :-)
Hrabat chtějí třeba podnikatelé, banky, energetické společnosti, lékaři, pojišťovny ... Ale aby mohli hrabat, musí být lidé - zaměstnanci také slušně zaplaceni, aby těm nenasytům měli co cpát. V opačném případě to nemůže zdárně fungovat. Ostatně, spokojený zaměstnanec je zárukou úspěchu (to vám řekne každý kapitalista na západ od našich hranic - kapitalista z naší země naší doby má poněkud zkreslenou historickou představu o kapitalismu 19. století). Pokud zaměstnanec spokojen a náležitě ekonomicky zajištěn není, nemůže mít tento chaos v tomto státě dlouhou výdrž.
V tom bohužel nemáš pravdu. "těm nenasytům" totiž lidi právě cpou z těch nekonečných půjček. Tak jak si to představuješ by to fungovalo, pokud by bylo půjčování peněz zakázané.
Regulace... majitelé domů zažalovali Český stát kvůli regulaci, takže se regulovat nesmí. Zatím smějí zvyšovat "jen" o 30% ročně - napadlo někoho, že zvyšování nájmů geometrickou řadou je prakticky státem uznaná lichva? Hypotéka je jistě nebezpečná, ale nevidíte, že nájem je nebezpečnější? Letos platím 8800.- měsíčně a to je prý ještě regulované, takže mi smí můj "domácí" každoročně zvýšit nájem o 30% - takovou lichvu si zatím žádná banka s hypotékou nedovolí! Napřesrok budu platit 11000, příští rok 15000.- pravda, mám plat 30000, ale tohle je prostě cesta do pekel, v Praze už je "tržní" nájemné 45000 a na to prostě nebudu mít. Zlaté hypotéky! I kdyby úroky skokově vyskočily nad 10%, bude to snesitelnější. Beru si tedy hypotéku na 10 let, ačkoliv je mi 60 a jsem kardiak. Proč? Protože mi nic jiného nezbývá. Současný nájemce mě prostě chce vycucat jako pavouk mouchu a hypotéka je v takové situaci prakticky jediné řešení. Zatím jsem ještě zaměstnaný a bohdá zůstanu (někdy je dobré být odborníkem, za kterého není náhrada). Za dva roky mi doběhne kapitálové životní pojištění, doplatím z toho hypotéku a jsem za vodou. Kdybych do té doby zemřel, zaplatí to manželka z mé životní pojistky. V naší králíkárně (panelák 22 let starý) je dnes plno volných bytů, ze kterých nájemníci včas utekli a noví se nehrnou. Pochopitelně, jakmile zjistí, že je čeká nájemní smlouva za 15000 se zvyšováním každoročně o 30%. Myslíte si, že ta společnost sníží ceny, aby získala nájemce? Kdepak! Jen ať ceny bytů stoupají! Lépe bude mít prázdné domy než slevit! Přesně to se ale dělo v bývalé NDR po sjednocení Německa. Spousty volných bytů a lidé pod mosty. Tady v Česku prostě úplně stejně chcípl pes a kdo tohle nevidí, zřejmě nebydlí v nájmu. A to je taky pravý důvod zájmu lidí o hypotéky a vlastní bydlení, včetně prudce stoupajících cen. Čím dřív si kdo vezme hypotéku, tím méně problémů. Je to prostě pokus vytrhnout se z pasti nájemních bytů. A samozřejmě, v případě nějakého životního problému je to úplně jedno, pod mostem skončíte tak jako tak. Je tu jen jeden rozdíl: pokud ten maraton dotáhnete do konce a nebudete se zadlužovat na nic jiného, už vás nikdo nevyhodí. Zatímco nájemce vás může vyhodit kdykoliv. Už se chystá zákon, který mu to umožní bez udání důvodů. On vám jistě s úsměvem navrhne novou smlouvu za dvojnásobek, ale skoro s jistotou, že se to bude opakovat. Videant consules! (Ačkoliv, naši zastupitelé o blahu lidu hovoří vždycky jen před volbami).
:-) jsou naivní představy nájemníků, že jakmile se uvolní nájemné, zvýší se jim nájem bez ohledu na jakoukoli dohodu. Pronajímám byt a věřte, že raději se dohodnu na nižším růstu či stagnaci nájmu, než hledat nového nájemníka, kterého neznám (je rizikový: bude platit, nebude? zničí byt, nezničí? bude obtěžovat ostatní platící nájemníky, nebude?...). Pokud byt nestojí ve velmi lukrativním místě, kde vám každý měsíc klepou na dveře noví nájemníci, tak i najít nového nájemníka nemusí být sranda.
To neni pravda, ja mel smluvne zajisteno, ze bud pristoupim na nove podminky nebo budou platit puvodni * 2... => presne jsem vedel jaka je nejhorsi varianta. I dnes jsem sel do fixace na 5 let, byt me to stalo - podivme se 0.2% p.a. vice, ale celkove asi o 2.5% mene nez prvni fixace.