Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Berou nám cizinci práci? Češi jsou smířlivější než dřív, i tak jsme spíše proti nim od Patrik Chrz - Nemyslím si, že by cizinci vysloveně "brali lidem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 6. 2018 6:37

  Patrik Chrz

  Nemyslím si, že by cizinci vysloveně "brali lidem práci", ale určitě mají vliv na cenu práce - tedy, že ji snižují. Dokud zaměstnavatel ví, že za danou mzdu nebude mít problém sehnat lidi, nebude mít důvod ji zvyšovat - to byl donedávna případ prodavačů v obchodech.

  Podle mého názoru existují dvě celkem jednoduchá řešení:
  1. minimální mzda, kterou musí zaměstnavatel cizinci nabídnout a která by měla být výrazně vyšší, než minimální mzda pro Čechy. Přijde mi to lepší řešení, než zvyšovat minimální mzdu obecně, čímž se snižuje přístup k pracovnímu místu pro ty, jejichž práce nemá takovou hodnotu, ale kteří by si stále rádi (při)vydělali

  2. speciální daň, kterou by musel zaměstnavatel odvádět z každého zaměstnaného cizince. Tím by se pro něj zaměstnání cizince stalo dražší a zvýšilo by to cenu práce, kterou je ochoten nabídnout českým zaměstnancům.

  V obou případech by to dolehlo zejména na různé pomocné profese, naopak kvalifikovaných (a tedy pro ekonomiku potřebných) profesí/zaměstnanců by se to dotklo minimálně (minimální mzda vůbec, speciální daň by v poměru ke mzdě byla nižší).

  Obě řešení mi přijdou lepší, než různé kvóty, povolení, atd, které pouze vytvářejí korupční prostředí a administrativní bariéry. Zejména bod 2 by byl naprosto nejjednodušší na realizaci, daň by mohla být stanovena třeba quasi fixně, např. jako určitá část (čtvrtina, polovina) průměrné mzdy.

  Samozřejmě, že vzhledem k smlouvám v rámci EU by to bylo možné uplatnit pouze na občany mimo EU.

 • 14. 6. 2018 7:48

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Bod 1) bych upravila na stav, kdy zaměstnavatelé nebudou zaměstnávat cizince načerno, ale dají jim stejnou mzdu jako domácím. Tím se sníží ochota cizinců sem chodit.

  Bod 2) je v pořádku, ale neřeší stav, kdy si tu cizinec založí firmu. Uvedu příklad: když se tu Ukrajinci poněkud rozkoukali a zjistili, že je různé bossové nestydatě okrádají, přišli na to, že lepší je založit vlastní firmu a podnikat na vlastní triko. I založili v.o.s. s předmětem podnikání "úklidové práce" a "nekvalifikované práce", kde byl každý z nich zároveň společníkem. Tím zároveň obešli nutnost žádat o povolení k pobytu, protože oni byli přeci majiteli firmy, která působila na našem trhu. Když se někdo vrátil zpět na Ukrajinu, tak jen za pár šušňů provedli změnu v Obchodním rejstříku. Podobné kejkle se ale těžko odhalují, nicméně tyto změny byly kdysi veřejně publikovány v Obchodním věstníku (nevím, jestli ta tiskovina ještě vychází). Pak stačilo třeba na serveru www.justice.cz do hledání jména zadat třeba "Mykhailo" a vyjela řada podobných firem. Já si jednou dala práci s hledáním firmy, která má nejvíc společníků. našla jsem firmu v Liberci, která měla "pouhých" 140 společníků, jak mužů, tak i žen, ze dvou ukrajinských vesnic. Při 140 lidech už mne to počítání přestalo bavit. Podobně je to s Vietnamci, ti sem taky nejdou jako zaměstnanci, ale vpodstatě všichni podnikají na živnosťáky. Řada z nich začínala pouličním prodejem a prodejem na poutích, dneska jsou už docela zámožní a kupují domy v centrech měst, nahoře bydlí a třeba i pronajímají,dole mají vlastní krám. Je smutné, že naši střední vrstvu budou tvořit Vietnamci, to si teda vystavujeme výbornou vizitku.

  Mně osobně nevadí pracující cizinci. Mně vadí nepracující tuzemci.

 • 14. 6. 2018 11:02

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  2. tohle už dávno objevili v USA, H1-B visa. Vláda každý rok prodává určitý počet víz, které si zaměstnavatel může koupit a na základě toho pak přijmout zaměstnance ze zahraničí.

  U těch pomocných profesí je ale nutné nejdříve začít chtít ty podvody odhalovat, což zase souvisí s vysokými odvody na zaměstnance.

 • 15. 6. 2018 15:18

  Czhunter (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  No ale neřeší š tak problém, který fakticky neexistuje?

  a) v české ekonomice není moc cizinců, a už vůbec ne těch mimo EU (oproti třeba Německu, GB, Francii, ... obecně bohatším zemím => cizinci nezpůsobují chudobu)
  b) Těžko při téměř plné zaměstnanosti mluvit i tom, že někomu "berou práci". Pokud mu berou "lepší práci", tak je to smutná vizitka onoho Čecha, pokud mu berou "horší práci", tak může být rád
  c) tam kde je v ČR nejvíc cizinců, tam nejrychleji rostou mzdy. Ti cizinci přinášejí jiné problémy, ale stagnaci mezd určitě ne

  Samozřejmě body b) a c) platí teď a za tři roky třeba nebudou, ale ... otázka je, nakolik by se mělo něco, co platí jen někde, jen někdy a jen možná hluboce regulovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).