Nemyslím si, že by cizinci vysloveně "brali lidem práci", ale určitě mají vliv na cenu práce - tedy, že ji snižují. Dokud zaměstnavatel ví, že za danou mzdu nebude mít problém sehnat lidi, nebude mít důvod ji zvyšovat - to byl donedávna případ prodavačů v obchodech.
Podle mého názoru existují dvě celkem jednoduchá řešení:
1. minimální mzda, kterou musí zaměstnavatel cizinci nabídnout a která by měla být výrazně vyšší, než minimální mzda pro Čechy. Přijde mi to lepší řešení, než zvyšovat minimální mzdu obecně, čímž se snižuje přístup k pracovnímu místu pro ty, jejichž práce nemá takovou hodnotu, ale kteří by si stále rádi (při)vydělali
2. speciální daň, kterou by musel zaměstnavatel odvádět z každého zaměstnaného cizince. Tím by se pro něj zaměstnání cizince stalo dražší a zvýšilo by to cenu práce, kterou je ochoten nabídnout českým zaměstnancům.
V obou případech by to dolehlo zejména na různé pomocné profese, naopak kvalifikovaných (a tedy pro ekonomiku potřebných) profesí/zaměstnanců by se to dotklo minimálně (minimální mzda vůbec, speciální daň by v poměru ke mzdě byla nižší).
Obě řešení mi přijdou lepší, než různé kvóty, povolení, atd, které pouze vytvářejí korupční prostředí a administrativní bariéry. Zejména bod 2 by byl naprosto nejjednodušší na realizaci, daň by mohla být stanovena třeba quasi fixně, např. jako určitá část (čtvrtina, polovina) průměrné mzdy.
Samozřejmě, že vzhledem k smlouvám v rámci EU by to bylo možné uplatnit pouze na občany mimo EU.
Bod 1) bych upravila na stav, kdy zaměstnavatelé nebudou zaměstnávat cizince načerno, ale dají jim stejnou mzdu jako domácím. Tím se sníží ochota cizinců sem chodit.
Bod 2) je v pořádku, ale neřeší stav, kdy si tu cizinec založí firmu. Uvedu příklad: když se tu Ukrajinci poněkud rozkoukali a zjistili, že je různé bossové nestydatě okrádají, přišli na to, že lepší je založit vlastní firmu a podnikat na vlastní triko. I založili v.o.s. s předmětem podnikání "úklidové práce" a "nekvalifikované práce", kde byl každý z nich zároveň společníkem. Tím zároveň obešli nutnost žádat o povolení k pobytu, protože oni byli přeci majiteli firmy, která působila na našem trhu. Když se někdo vrátil zpět na Ukrajinu, tak jen za pár šušňů provedli změnu v Obchodním rejstříku. Podobné kejkle se ale těžko odhalují, nicméně tyto změny byly kdysi veřejně publikovány v Obchodním věstníku (nevím, jestli ta tiskovina ještě vychází). Pak stačilo třeba na serveru www.justice.cz do hledání jména zadat třeba "Mykhailo" a vyjela řada podobných firem. Já si jednou dala práci s hledáním firmy, která má nejvíc společníků. našla jsem firmu v Liberci, která měla "pouhých" 140 společníků, jak mužů, tak i žen, ze dvou ukrajinských vesnic. Při 140 lidech už mne to počítání přestalo bavit. Podobně je to s Vietnamci, ti sem taky nejdou jako zaměstnanci, ale vpodstatě všichni podnikají na živnosťáky. Řada z nich začínala pouličním prodejem a prodejem na poutích, dneska jsou už docela zámožní a kupují domy v centrech měst, nahoře bydlí a třeba i pronajímají,dole mají vlastní krám. Je smutné, že naši střední vrstvu budou tvořit Vietnamci, to si teda vystavujeme výbornou vizitku.
Mně osobně nevadí pracující cizinci. Mně vadí nepracující tuzemci.
2. tohle už dávno objevili v USA, H1-B visa. Vláda každý rok prodává určitý počet víz, které si zaměstnavatel může koupit a na základě toho pak přijmout zaměstnance ze zahraničí.
U těch pomocných profesí je ale nutné nejdříve začít chtít ty podvody odhalovat, což zase souvisí s vysokými odvody na zaměstnance.
No ale neřeší š tak problém, který fakticky neexistuje?
a) v české ekonomice není moc cizinců, a už vůbec ne těch mimo EU (oproti třeba Německu, GB, Francii, ... obecně bohatším zemím => cizinci nezpůsobují chudobu)
b) Těžko při téměř plné zaměstnanosti mluvit i tom, že někomu "berou práci". Pokud mu berou "lepší práci", tak je to smutná vizitka onoho Čecha, pokud mu berou "horší práci", tak může být rád
c) tam kde je v ČR nejvíc cizinců, tam nejrychleji rostou mzdy. Ti cizinci přinášejí jiné problémy, ale stagnaci mezd určitě ne
Samozřejmě body b) a c) platí teď a za tři roky třeba nebudou, ale ... otázka je, nakolik by se mělo něco, co platí jen někde, jen někdy a jen možná hluboce regulovat.
Poud vim, zaměstnavatel může přijmout cizince až pokud nesežene Čecha, navíc musí přes pracák shánět zaměstnance nějakou dobu. Nejde si jen tak najednou zaměstnat UKčko nebo kohokoliv... Jenže to neplatí na průs....švih zvaný pracovní agentůry co vám dodaj Bulhary na 6x12h týdně a k tomu je vozí na další 4h denně makat ke konkurenci.
Plně souhlasím. Možná by pomohlo přitlačit na chronická "netáhla",aby sháněli práci a ne jenom hledali možnosti využití sociálních dávek, které jsou podle mého názoru pro takovéto lidi více než štědré.
Možná kdyby se náš český, velice rozsáhlý státní aparát více zajímal o to,proč tito lidé nepracují tak by možná bylo dost pracovních sil a nebylo by potřeba zaměstnávat cizince kteří mimochodem pouze zřídka platí to co mají ale zdravotní péče je k nim více než vstřícná. A to nemluvě o partách snědých mladíků okupujících noční ulice s kapsami plnými peněz a sebevědomím mistrů světa.
Na úřadech práce jsou také registrovaní lidé, kteří pracovat nemohou - a není jich málo, protože pečují o nemocného člena rodiny. Dostávají sice od státu příspěvek na péči, ale nemají zdravotní pojištění, takže registrace na ÚP je jediným řešením. A těch lidí není zrovna málo. Počet nezaměstnaných lidí registrovaných na ÚP si tak můžete snížit odhadem o 25%.
Úředníci o tomto samozřejmě vědí - ovšem nejedná se o sledovaný parametr, takže není ani nikde prezentován.
Ti cizinci, co tu dnes pracují, tak pokud pracují legálně (troufnu si trvdit, že legalita jejich práce je na stejné úrovni jako u "slušných českých lidí" - je aspoň netýkají exekuce), platí sociální pojištění a má na příslušné dávky v případné krizi jednoznačně nárok.
Pokud si myslíte, že nemá, tak není fér, aby dnes to sociální pojištění platil, když mu za něj hodláte odepřít plnění.
V anketě chybí možnost "Ať klidně pracují - hlavně aby pak zase vypadli, až je nebudeme potřebovat."
Bohužel, ze zkušeností západních zemí vyplývá, že tihle "dočasní" pracovníci jsou ve skutečnosti kukačky nasazené do našeho hnízda na věky věkův. Podívejte se na Turky v Německu - taky přijeli makat, a dneska se tváří, jako by jim to tam patřilo...