Hlavní navigace

Názor k článku Berou nám cizinci práci? Češi jsou smířlivější než dřív, i tak jsme spíše proti nim od Jarmila - Bod 1) bych upravila na stav, kdy zaměstnavatelé...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 6. 2018 7:48

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    Bod 1) bych upravila na stav, kdy zaměstnavatelé nebudou zaměstnávat cizince načerno, ale dají jim stejnou mzdu jako domácím. Tím se sníží ochota cizinců sem chodit.

    Bod 2) je v pořádku, ale neřeší stav, kdy si tu cizinec založí firmu. Uvedu příklad: když se tu Ukrajinci poněkud rozkoukali a zjistili, že je různé bossové nestydatě okrádají, přišli na to, že lepší je založit vlastní firmu a podnikat na vlastní triko. I založili v.o.s. s předmětem podnikání "úklidové práce" a "nekvalifikované práce", kde byl každý z nich zároveň společníkem. Tím zároveň obešli nutnost žádat o povolení k pobytu, protože oni byli přeci majiteli firmy, která působila na našem trhu. Když se někdo vrátil zpět na Ukrajinu, tak jen za pár šušňů provedli změnu v Obchodním rejstříku. Podobné kejkle se ale těžko odhalují, nicméně tyto změny byly kdysi veřejně publikovány v Obchodním věstníku (nevím, jestli ta tiskovina ještě vychází). Pak stačilo třeba na serveru www.justice.cz do hledání jména zadat třeba "Mykhailo" a vyjela řada podobných firem. Já si jednou dala práci s hledáním firmy, která má nejvíc společníků. našla jsem firmu v Liberci, která měla "pouhých" 140 společníků, jak mužů, tak i žen, ze dvou ukrajinských vesnic. Při 140 lidech už mne to počítání přestalo bavit. Podobně je to s Vietnamci, ti sem taky nejdou jako zaměstnanci, ale vpodstatě všichni podnikají na živnosťáky. Řada z nich začínala pouličním prodejem a prodejem na poutích, dneska jsou už docela zámožní a kupují domy v centrech měst, nahoře bydlí a třeba i pronajímají,dole mají vlastní krám. Je smutné, že naši střední vrstvu budou tvořit Vietnamci, to si teda vystavujeme výbornou vizitku.

    Mně osobně nevadí pracující cizinci. Mně vadí nepracující tuzemci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).