Hlavní navigace

Berlusconiho krátil daně

31. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Itálii se napjatě čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu v případě daňových úniků bývalého premiéra Berlusconiho.

Podle předběžných odhadů tamního staťáku klesla španělská ekonomika ve 2Q jen o 0,1%, což je lepší než se čekalo. Stejný odhad nabídla už minulý týden španělská centrální banka. Španělská ekonomika je tak zdá se na dobré cestě vyškrábat se z recese.

V Itálii se napjatě čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu v případě daňových úniků bývalého premiéra Berlusconiho. Prokurátor navrhl snížení původně navrženého trestu, což ovšem nemusí stačit na zachování politické stability. Pokud totiž soud potvrdí odsuzující rozsudek (byť s nižším trestem), mohlo by to v konečném důsledku vést až k rozpadu křehké koalice vedené E. Lettou, jejíž součástí je právě Berlusconiho PDL, což by samozřejmě nebylo příznivé pro italské dluhopisy.
 

Německá inflace nečekaně zrychlila a dostala se na letošní maximum 1,9%, analytici přitom čekali jen 1,7%. To před čtvrtečním zasedáním dále zvyšuje pravděpodobnost, že se sazby měnit nebudou.

Indikátory důvěry v EMU nijak nepřekvapily, finální spotřebitelská potvrdila –17,4, index podnikatelského prostředí se o něco zlepšil na –0,53 a důvěra v ekonomiku
se zlepšila z 91,3 na 92,5, čímž se dostala na 15-měsíční maximum.

Spotřebitelská důvěra v USA měřená indexem conference board. Klesla z 82,1 (po revizi) na 80,3, trh čekal 81,3. Proti svému michiganskému kolegovy se tedy tento index vyvíjel v posledním měsíci odlišně. Zlepšilo se hodnocení současné situace, poměrně výrazně však klesla očekávání ohledně budoucího vývoje. Lidé především poměrně pozitivně hodnotí aktuální situaci na trhu práce, obávají se však, že se zhorší. Ceny domů podle Case- Schillerova indexu rostly o 12,2% meziročně.

Účto_tip_změny21

Událostí dne bude bezpochyby zasedání FOMC. Sazbyse samozřejmě měnit nebudou. nepředpokládá se anijasné stanovisko k tomu, jestli začne Fed snižovat nákupyv rámci svého QE3. Už jen proto, že po tomto zasedánínebude následovat tiskovka, na které by mohlo býtrozhodnutí náležitě zdůvodněno. Pozornost se tak budeupínat na prohlášení. Zejména bude sledováno, nakolikse posune postoj Fedu v několika klíčových věcech.Naposledy Fed popsal rizika pro další vývoj ekonomiky atrh práce jako ustupující, potvrdil, že bude dálereinvestovat všechny maturující bondy a MBSka aprohlásil, že je připraven „zvýšit i snížit“ objem nákupův závislosti na vývoji trhu práce a inflace. Pokud se vesvém dnešním prohlášení Fed jakkoliv odchýlí od těchtoformulací, bude na to trh reagovat pravděpodobně velmi citlivě.

V USA bude navíc zveřejněny první odhady růstu HDP za 2Q. K tomu se ještě přidá revize národních účtů podle nové metodologie, která by měla vést k celkovému navýšení HDP (začnou se započítávat věci, které se do HDP dosud nezahrnovaly)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).