Hlavní navigace

Názory k článku Banky si "hrají" s bankovními poplatky

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 1. 2006 12:13

  ČS = (neregistrovaný)
  Kdysi jsem býval klientem zlodějské České spořitelny, /banky o život - jak zněl jejich reklamní slogan ---- nyní jsme vám blíž ---- když zrušili hafo poboček!?/ taky býval, ale přestal jsem být konzervativní, vzal rozum do hrsti a zrušil u nich účet a šel jinam - tehdy mi ještě strhli poplatek za zrušení jak účtu, tak trvalých příkazů, i když mluvčí ČS s. Gajdušková všude prezentovala, že tomu tak není). Ony ty poplatky v Sazebníku tolik nekřičely (Sazebník v té době bylo umění vybojovat - na pobočce vždy dobře utajený). Ale položka ke položce, ty nekonečné fronty (vše se nedá udělat přes net či bankomat), neznalost problematiky od "prodavačů", jen jejich touha někomu stále něco vnucovat a nalhávat. Ale položka k položce a za měsíc to dělalo pěknejch pár korun. Tak jsem si jednou na Netu zadal do konfigurátoru položky v měsíci, a spořka mi vyšla jako jedna z nejdražších!
  Na Internetu je pouze VÝŇATEK ze sazebníku, když jsem jim tam psal, že klienti by rádi viděli poplatky všechny, jak to bývá zvykem u solidních ústavů, tak mi slušně, ale rázně odpověděli, že velení takhle rozhodlo a basta fidli. Tak se mé vnitřní já taky rozhodlo: jít jinam.
  A nejraději mám takový ty nadávaly, když se jim to nelíbí a řeknu jim, ať jdou tedy jinam, tak opáčí, že si nebudou kvůli pár korunám přidělávat starosti. Tak ať dál stojí ve frontách a nechají si věšet bulíky na nos.
 • 5. 1. 2006 12:56

  Radek (neregistrovaný)
  S ČS mám naprosto opačnou zkušenost. Žádné fronty, osobní přístup... nemám si nač stěžovat.
 • 5. 1. 2006 13:27

  jezevec (neregistrovaný)
  áha. panáček si zřejmě založil banku vlastní.
  neb nevidím že by nějaká česká banka měla služby na evropské úrovni, neřkuli cenové
 • 5. 1. 2006 22:01

  jezevec (neregistrovaný)
  evropská úroveň služeb:
  - založení, vedení, případně zrušení účtu: zdarma
  - zaúčtování položek, příchozí a odchozí platby: zdarma (třeba do počtu 20 transakcí/měsíc)
  - používání i-net bankingu: zdarma
  - vytvoření a zaslání výpisu (v požadovaném intervalu): zdarma
  vydání, vedení a používání karty: zdarma (včetně výběru z vlastních bankomatů)
  - inkaso, termíňáky, spoření: zdarma
  - fronty na pobočkách: klient je obsloužen do pěti minut
  - otevírací doba: minimálně jednou týdně do 21 hod do večera, soboty dopoledne, přes poledne plný provoz
  - chcete-li nějakou službu (úvěr, hypotéku, spořící účet) - agent se bude moct přetrhnout, aby vám vyhověl, ne že bude sedět za stolem a vyhazovat vás jaké že lejstro ještě nemáte.

  Možná bych si vzpomněl i na další vlastnosti ale styl je myslím zřejmý. Stačí se podívat do parametrů běžného účtu kterékoliv banky na západ od Aše, často i matek našich bank.
 • 6. 1. 2006 7:58

  Patrik Chrz (neregistrovaný)
  No konkrétně v Německu je problém najít účet u "neinternetové" banky bez poplatků.
  Pokud někdo víte o nějaké bance, která má síť kamenných poboček (konkrétně mi jde o okolí Stuttgartu) a nabízí tyto podmínky, budu rád. Známý něco takového shání, a internetové banky nechce.
 • 6. 1. 2006 11:20

  Radek (neregistrovaný)
  - založení, vedení, případně zrušení účtu: zdarma
  - zaúčtování položek, příchozí a odchozí platby: zdarma (třeba do počtu 20 transakcí/měsíc)
  - používání i-net bankingu: zdarma
  - vytvoření a zaslání výpisu (v požadovaném intervalu): zdarma
  vydání, vedení a používání karty: zdarma (včetně výběru z vlastních bankomatů)
  - inkaso, termíňáky, spoření: zdarma

  Výše uvedené je otázkou ceny, nikoli kvality služeb, nemýlím-li se.

  - fronty na pobočkách: klient je obsloužen do pěti minut

  V tom problém u žádné své banky nemám. U které jste banky Vy, že Vás neobslouží?

  - otevírací doba: minimálně jednou týdně do 21 hod do večera, soboty dopoledne, přes poledne plný provoz

  Přes poledne jsem také nikdy problém neměl. Je pravda, že jedna má banka zavírá tuším už ve 20:00, v kolik druhá netuším - nepotřeboval jsem to. Ale chápu, že jsou lidé, kteří pracují od rána do večera a nemají přístup na internet, aby si to vyřídili touto cestou (a u některých operací to ani nejde... i když těch je minimum.)

  - chcete-li nějakou službu (úvěr, hypotéku, spořící účet) - agent se bude moct přetrhnout, aby vám vyhověl, ne že bude sedět za stolem a vyhazovat vás jaké že lejstro ještě nemáte.

  S tím, že by mě vyhodily, že nemám nějaké lejstro, jsem se u svých bank také nesetkal. I když, jednou jsem potřeboval vyřídit drobnost v HVB Bank, a tam ano. Ale to je tuším "evropská" banka, nebo se mýlím? :-)


  Můj závěr je, že přestože cena některých služeb je možná vyšší než na západ od Aše (i když má zkušenost hovoří, že zdaleka ne vždy), kvalitu služeb mají banky už na velmi dobré úrovni. Alespoň pokud mohu soudit ze svých dvou stálých bank.
 • 9. 1. 2006 10:02

  Tao (neregistrovaný)
  :o))))
  :o))))
  :o))))

  Ty jsi asi, neuraž se, blázen. Ukaž mi jednu banku v Západní Evropě ve všech svých pobočkách provozní dobu do 21:00 neřkuli o víkendu. To spíš najdeš 9/10 takových, co mají maximálně do 15:00.
  A poplatky? Čím míň jich vidíš, tím víc je jich skrytých. Nebo si snad myslíš, že tam fungují banka na bázi neziskových organizací? Jen pro ilustraci - Velká Británie má objem transakcí provedených platebními kartami u obchodníků o několik set procent vyšší než u nás a provize pro banky a karetní asociace jsou v průměru od 4 do 10%. Myslíš si, že obchodník to platí ze svého? To je potom samozřejmé, že banka ti dá balík karet zadarmo, jen abys je co nejvíc využíval.
  Chceš i další příklady?
  Ve vztahu k tvým požadavů není v celé Evropě banka "evropských parametrů".
 • 9. 1. 2006 10:24

  Rosta (neregistrovaný)
  Presne, sveho casu Juan z KB ukazoval nejake srovnani prijmu KB a sve materske Societe Generale. A vysledek? Naprosto stejna struktura (az na nejaky ten nevyznamny procentni bod...).
 • 9. 1. 2006 13:41

  jezevec (neregistrovaný)
  Jo a ještě k té otevírací době: v sobotu zcela běžně, napři blbej nottingam:
  http://www.multimap.com/clients/browse.cgi?client=barclays&local=&lat=52.953360&lon=-1.147120&coordsys=gb&scale=10000&rt=browse2branch&reclimit=1&filter=branch&brand=Barclays

  jó jó, asi to dotujou, altruisti.
 • 9. 1. 2006 13:33

  jezevec (neregistrovaný)
  Pokud nejste placeným PRmanem nějaké rozežrané české kampeličky, bohužel se velmi mýlíte a ješte se s tím chlubíte.

  Například Braclaysbank UK, CashCard Account:
  založení účtu: zdarma
  vedení účtu: tato položka v ceníku vůbec neexistuje
  vydání platební karty: zdarma
  vedení platební karty: tato položka v ceníku vůbec neexistuje
  přijatá platba: zdarma
  platební příkaz: zdarma
  telebanking: zdarma
  čtvrtletní výpis z účtu: zdarma
  výběr kartou z bankomatu: zdarma ve 30.000 vlastních bankomatech
  výběr hotovosti na pobočce: zdarma
  poplatek za zrušení účtu: tato položka v ceníku vůbec neexistuje

  (zdroj: http://www.personal.barclays.co.uk/BRC1/jsp/brccontrol?task=popup1group&value=6302&target=_blank&site=pfs)

  Takto "evropských" bank je na západ od Aše většina - prostě běžné bankovní služby jsou pro uživatele zdarma - respektive banka nefunguje jako nezisková organizace, ale umí zhodnotitr peníze na vašem běžném účtu natolik dobře, aby s tím pokryla běžné náklady na správu a používání účtu.

  Chceš i další příklady nebo umíš napsat google a stisknout enter?
 • 9. 1. 2006 14:47

  Tao (neregistrovaný)
  Tak z jiného soudku: http://www.personal.barclays.co.uk/BRC1/jsp/brccontrol?task=articleFWgroup&value=8702&target=_self&site=pfs 2-3 letá sazba hypotéky 5,6%, poplatky 445£. To je celkem darda, když si vezmeš, že v tuzemsku se budeš pohybovat na tuto dobu na sazbách někde kolem 3,5% a poplatky budou cca poloviční. Takže vidíš, jak pracuje banka s tvými penězi? Draho je půjčí někomu dalšímu. Až si v Čechách bude taky každý půjčovat na všechno (možná se nám může zdát z prohlášení novinářů, že tomu tak už je, ale není ještě zdaleka ani trochu srovnatelné), potom bude jednoduché pro banku oprostit se od poplatků za vedení kdečeho. Ale tady si lidi nějak představují, že současní zahraniční majitelé vrazili miliardy do koupě bank v Čechách a jejich akcionáři si klidně dvacet let počkají, než se ta investice vrátí a snad že teprve potom začně vydělávat. Zapomeňme na to. Kdyby se jakákoliv banka dostala třeba k 3/4 podílu trhu s hypotékama v Čechách, potom určitě ráda zruší celý sazebník pro běžné účty, ale do té doby se holt musí vydělávat nejen na úrocích. Schválně, zajdi si do své banky a řekni jim (jestli teda vyděláváš dostatečně): Zůstanu u vás jako klient až do smrti, chci od vás 2 mil hypotéku, k tomu vám slibuju, že každé auto, které si kdy koupím, budu financovat jen z úvěru od vás, vánoční dárky budu platit jen vaší kreditní kartou, ale nechci dál platit žádné poplatky za vedení běžného účtu. Třeba uspěješ. Jo a že na Západě vedou běžné účty zdarma i tomu, kdo tam úvěr nemá? Za něj to přece zaplatí těch další 5, co ho mají a on je potencionálním příjemcem té další půjčky.
 • 9. 1. 2006 15:46

  jezevec (neregistrovaný)
  nezlobte se ale bavíme se o nákladech na běžný účet, nikoliv o procentní sazbě hypotéky.
  pan oponent pravil, že v evropě neexistuje účet s nulovými poplatky za běžné operace, a banka s otevírací dobou v sobotu - já jsem prokázal že nejden a nejedna.

  až bude diskuse o procentních sazbách hypoték, třeba budu naše kampeličky chválit. ovšem jak je to ve skutečnosti s deklarovanými sazbami našich bank "od . . . %" a kolik je to ve skutečnosti, si můžete najít i zde na měšci. v česku neexistuje klient co by měl hypotéku za 3,5%, leda tak 3,5% nad pribor.
 • 9. 1. 2006 15:53

  jezevec (neregistrovaný)
  Za mimořádně půvabný považuji též jízlivý argument, že zlé kapitalistické banky (na rozdíl od tech našich hodných růžovoučkých) půjčují mé peníze za draho někomu jinému.
  Chápu se výpisu z mé krásné CSOB - a co nevidím: úročení běžného účtu: 0,2%, slovy dvě promile. Zírám na titulní stránku měšce: supervýhodná půjčka CSOB na cokoliv: RPSN 19,96%, slovy skoro dvacet procent. Ani se mi nechce počítat, kolikaprocentní je to rozdíl - ale je to stonásobek. Holt chudinky naše kampeličky, utiskovaný - nikdo neocení, že jejich mírné zisky z půjčování peněz, si musí zadotovat z položek běžného účtu.
  Děláte si ze mně prdel - nebo nebolelo to moc, spadnout na zem až z marsu?
 • 9. 1. 2006 16:23

  Tao (neregistrovaný)
  Tak ještě jednou, zjednodušeně: Bankovnictví není rozděleno na běžné účty s nimi spojené služby a na úvěry a jejich zúročení.
  Když bude banka dostatečně vydělávat na úvěrech, nebude se muset zabývat účtováním pětikorun za položky.
  Je to jen o struktuře zisků.

  Invektivy na bázi převracení argumentů, viz. ta o zlých kapitalistickych a hodných našich, jsou absolutně mimo mísu.
  To je celé. Jednoduché, průzračné.
  (už se budu opakovat)Když bance přivedeš několik lidí, jejichž úvěry jí bohatě nahradí vedení tvého účtu, budeš ho mít taky zadara. A nebo když bance budeš cvakat balík na úrocích, můžeš po ní regulérně chtít, aby tě neotravovali poplatkem každou položku.
  A že si může čížek vykroutit hlavu údivem, že i jemu povedou v UK účet zadara, když žádný úvěr nemá? Ale třeba bude mít. A když se tam usadí, tak určitě bude mít.

  P.S.: BarclaysB. dávaná tu za příklad má v UK několik set poboček, jako i velké banky u nás, a každá má jinou provozní dobu. Jen několik z nich je v provozu i v sobotu, stejně jako i několik poboček u nás, pohříchu u nás jsou to pobočky, kde banky asi předpokládají návštěvnost i o víkendu, tedy takřka výhradně v nákupních centrech (radši bych se ale poměřoval s něčím nám bližším, tedy s Rakouskem nebo se SRN).

  Já vím, tohle už chce aspoň minimální ekonomické vzdělání, aby to nevypadalo, jako výklad z jiné planety, ale snad to bylo řečeno dost jednoduše.
 • 9. 1. 2006 16:35

  jezevec (neregistrovaný)
  OK tak zjednodušně:
  Když bude banka dostatečně vydělávat na úvěrech, nebude se muset zabývat účtováním pětikorun za položky.
  Tady se shodneme.
  Tedy dotaz 1: je stonásobek rozdíl v maržích "dostatečně vydělávat"? (připomínám: úročení účtu 0,2%, výhodná půjčka 19,96%, nevýhodná aninevímkolik)
  Dotaz 2: pokud ne - můžete nám euro-romatikům přiblížit, jaký asi tak rozdíl mezi správou vkladů a půjčováním peněz postačuje na saturování té tak zoufale nevýhodné "nezbytnosti" účtovat pětikorunu za každý pohyb na účtu? Nestačí Je to dvěstěnásobek? Tisícinásobek? Já vůl si vždycky myslel, že již stoprocentní marže (tedy dvojnásobek) jsou nějakým způsobem pohádkové, že běžný podnikatel nemá víc než desítky procent.
 • 9. 1. 2006 17:45

  Tao (neregistrovaný)
  Jsem rád, jsme se shodli aspoň v něčem.

  A teď to další: Nedalo mi to a rejpal jsem se v poplatcích B.B. - Není to tak jednoznačné. Tam se skutečně za drobnosti neplatí, ale o to víc se platí za věci zásadnější.

  Bohužel jsem nenašel žádné úročení, ale pokud se dobře pamatuju, tak běžné účty mají v UK běžnou sazbu blízkou té české, 0%.
  Úrok z běžného neúčelového úvěru se pohybuje cca v rozmezí 15 - 30%(!) včetně povolených debetů a kreditních karet, které jsou samozřejmě v horní polovině těch sazeb.
  V té tvé úrokové sazbě je totiž započítáno všechno - náklady na zpracování úvěru, náklady na sanaci nesplácených úvěrů (tzv. rizikové náklady), když půjčuje bez zajištění, úrokové náklady banky (ta těžko může půjčit peníze z tvého běžného účtu, když si pro ně zítra můžeš přijít. Lépe může půjčit ty, které jsou vázané na nějakou dobu a úplně nejlépe ty, které si sama půjčí na mezibankovním trhu a ví, do kdy přesně je musí splatit)+ nějaký zisk.

  Odpověď na první otázku je tedy na snadě: V kontextu min. evropského bankovnictví je to běžný poměr.

  Ad 2) objem zisku z úvěrů postačující k saturování ztráty z poplatků musí být právě takový, aby zisky akcionářů neklesly.

  Např. KB (její výroční zprávu jsem objevil jako první) má za 2004 čistou úrokovou marži 3,1%.

  Výnos z poplatků činil nějakých 7mld.Kč, výnos z úroků 12,7mld.
  Tedy poměr 1:1,8. Běžnější v Evropě je ale poměr tak 1:3 - 1:4. Co ještě dodat?

  KB, má asi tak milion klientů, tak se dobře počítá, že roční průměrný výnos z poplatků na klienta včetně těch největších i těch nejmenších je 7000Kč. Když by se tedy změnil poměr a hrubé výnosy KB zůstaly někde na 20mld., potom by mohly klesnout ročně poplatky na klienta cca o 500 - 2000Kč. Když z toho ještě odečteme to, že se část poplatků přesune na jiné položky spojeté právě s úvěry, jako třeba poplatky za vyhodnocení bonity klienta, nebo jak to nazvou, tak by mohly náklady na běžný účet klesnout i na nějaké 2-3tis. ročně. A to jsou běžné náklady ve většine Evropy. Pak už jde jen o to, zač a kolik se platí. Jestli to banky rozmělní na zmíněné pětikoruny nebo to zamotají třeba do extrémních navýšení takových položek, jako je např. blokace vydaného šeku.
 • 10. 1. 2006 2:10

  jezevec (neregistrovaný)
  Vy si prostě myslíte, že správa finančních prostředků má nějaké fixní, nesporné a neodiskutovatelné náklady - stejně jako že jsou nesporné zisky akcionářů.
  Já si to nemyslím. Domnívám se, že právě v inteligenci, s jakou banky peníze zhodnocují (nejenom tupým ukládáním do státních bankocetlí a rejžováním na předražených úvěrech) - vznikají rozdíly ve výnosech zahraničních bank proti našim, a taky potenciál ke zrušení běžných poplatků.
  Není obtížné vygenerovat náklady. Umění spočívá v jejich snížení, a v generování přínosů. Míním že tady jsou české banky (a zejména bankéři) nejen sto let za vopicema, ale ještě někde v době plesiocénu.
 • 10. 1. 2006 13:46

  Tao (neregistrovaný)
  Mám vážnou obavu, že budu zase muset být v opozici.
  "České banky" fakticky už delší dobu nejsou vůbec české a přebírají způsoby a zvyklosti svých majitelů, vesměs velkých a významných západoevropských(!) bank. Chovají se ovšem dle zvyklostí zdejšího trhu a tady je zatím normální účtovat si každou tu pětikorunu.
  Poměr výnosy-náklady je v těchto bankách lepší než u jejich majitelů a to zásluhou velmi razantního snižování nákladů (pro příklad - snižování počtu zaměstnanců o 30-40% za poslední čtyři až pět let).
  Je nesporné, že dokud budou všechny banky získávat a nabízet srovnatelné služby (a ta úroveň se bude pořád spíše srovnávat), potom se nenajde žádná "odvážná" banka, která by začala opravdovou cenovou válku, mimo dosavadní zvyklosti trhu, protože prostě jsou předurčené k tomu, aby vydělávaly, jinak by to jejich management stálo posty.
  Mám dost přesné informace, jaké náklady plynou pro bankovní sektor z titulu správy účtů a ze zprostředkování transakcí. Netvrdím, že ceny pro koncového zákazníka odpovídají skutečným nákladům banky + X%, spíše jde o násobky, ale to na věci nic nemění, že jde jen o to, co skutečně přenese banka za klienta. Pro příklad: několik let zpátky ČS začala účtovat ostatním bankám výběry jejich kartami v jejích bankomatech (čestina je krásná) myslím, že asi 53Kč(neručím za přesnost), takže z toho vyplynulo, že banka přenesly část těch nákladů na klienty. Ovšem, protože některé nemají tak velkou síť bankomatů a platit o to víc pokladníků by je vyšlo dráž, tak nenechávají takřka nikde platit klienta celou částku, ale něco na ty výběry v bankomatech ČS doplácejí.
  No a nakonec k tomu vydělávání: Banky samozřejmě dokážou obchodovat s akciemi, na finančních trzích, ale všechno tohle má svá rizika, která se nedají přehánět (viz. neblahý příklad BaringsBank). Takže, co si budeme nalhávat, bezpečnější, ač třeba méně výnosné, je sbírat ty pětikačky od klientů, když už se nevydělá tolik, co jinde na druhé nejjistější oblasti, kterou je půjčování peněz.
 • 11. 1. 2006 11:07

  Jamrila (neregistrovaný)
  Nedá mi to a musím vstoupit.
  Cituji: "Chovají se ovšem dle zvyklostí zdejšího trhu a tady je zatím normální účtovat si každou tu pětikorunu."
  V mnoha oblastech nám ti západní hoši vykládají, že naše zvyklosti jsou srovnatelné s opicemi, opovrhují námi (velikonoční pomlázka, pár pohlavků pro zlobící dítko a podobně), jindy jsou najednou děsně solidární a chovají se dle zvyklostí zdejšího trhu? Pročpak asi? Protože poplateček za vedení účtu a další tisíce jiných polatečků zajišťují pohádkový zisk přímo, bez jakékoli práce a přemýšlení. Akcionáři chtějí peníze a banka jim je dát musí, proto ty poplatečky. V bankovních službách je holt stále malá konkurence.
  Nejde o to mít cosi zdarma, jde o přiměřenou cenu, a tou naše poplatečky nejsou. Je mi líto, ale nejsou.
 • 12. 1. 2006 10:25

  Tao (neregistrovaný)
  O tom nepolemizuji. To je bohužel pravda.
  Ale abychom nekřivdili jen těm nenažraným bankám, můžeme si za to do jisté míry sami.
  Je tu velká rezistence klientů bank na cenové výkyvy v kladném i záporném smyslu a proto by se banka musela hodně podbídnout, aby získáním nových klientů z jiných bank dosáhla na srovnatelný výsledek, co dosud.
  Pro příklad: ČS má nějakých 5mil. klientů. Z nich určitě 75% na cenovou politiku banky nadává, ale zároveň je k odchodu nedonutí ani další navyšování cen ani znižování cen u konkurence. Možná teprve 50-ti % rozdíl mezi aktuální cenou a cenou konkurence by pro ně byl impulsem k zamyšlení, ale u poloviny by to stejně dopadlo tak, že v ČS zůstanou. A stejně bychom mohli pokračovat u ostatních velkých bank. No a ruku na srdce, ceny např. v BawakB. jsou lákavé, ale z Horní Dolní se do nejbližší pobočky těžko dostanou.
 • 10. 1. 2006 0:23

  Roman (neregistrovaný)
  Pokud mě tady někdo argumentuje lácí hypotečních úvěrů je mě na infarkt. Máte hypotéku? Zkusili jste si to v praxi? Já ano. A už se těším na její konec. Tak zlodějský kšeft jsem v životě neuzavřel a to jsem měl poměrně malou částku na 5 let.
 • 4. 9. 2007 16:08

  blahva (neregistrovaný)
  Neplatte, kdyz nemusite....rika eBanka. Posudte sami, jestli je to tak.
  Minuly mesic mne eBanka naparila poplatek Za nadmerny vklad (???!!!!).
  Jednoho srpnoveho dne na muj ucet pristalo 900tis., ktere tam vlozil hotovostne clovek, kteremu prodavam byt. Banka penize prijala hotovostne na prepazce, aniz bych byl o tom nejak vyrozumen. A proc taky, ja vubec netusil, ze prijmout penize je pro banku prace, kterou si chce nechat zaplatit. Za tuto praci si nauctovala manipulacni polatek vtipne nazvany Za nadmerny vklad ve vysi 1.425,- Kc.
  Slogan eBanky bych proto poopravil: Platite, i kdyz netusite...
 • 5. 9. 2007 7:22

  anonymní
  Mají tento poplatek někde v sazebníku nebo v obchodních podmínkách?

  Banky se vyhýbají práci s penězi, ale kdo jiný než banky by měl s penězi hlavně dělat? Z bankovních úředníků se stali prachobyčejní prodavači, ovšem s platem několikráte vyšším než má ten klasický prodavač v obchodě. Vnutit lidem kde co, to by jim šlo. Nevím, že jsme tak blbí, že právě od bank a pojišťováků si necháme nabulíkovat nemožné. V krámě si přece taky nekoupím starý rohlík za pětikačku nebo shnilou okurku za padesátku ...
 • 5. 1. 2006 14:04

  Docent (neregistrovaný)
  RB na svém webu uvádí cudně toto:
  K 1. 2. 2006 dojde ke změnám v sazebnících odměn a náhrad.

  Jsem jejím klientem 2 roky - za tu dobu zvýšení poplatku za došlou platbu ze 4,- na 6,- Kč, za odchozí z 3,- na 4,- Kč, platba inkasem za vyděračských 7,- Kč. Úročení na běžném účtu naprosto směšná setina procenta, ovšem kontokorent 12,1%. Rychlou půjčku, inzerovanou od 7,9%, mně nabídli za svůdných 19,9% + 80,- Kč měsíčně poplateček (kreditku od ČSAS s limitem ve výši oné požadované půjčky mám za 19,8% bez poplatečku).

  No a protože ty avizované změny nejspíše nebudou směrem dolů, nastává čas udělat Raiffce "pápá...".
 • 12. 1. 2006 13:25

  Bohous (neregistrovaný)
  Milý docente,

  jen tak mimochodem, kdyby sis rekl o kreditku v RB, tak ji jako jeji klient dostanes za 18 %...

  Co se tyce avizovanych zmen, tak k zadne zmene v cenach zakladnich bankovnich sluzeb nedojde - bude napr. navysen limit na preshranicni platby z 12,5 na 50 tisic EUR, ale k zadnemu zdrazovani rozhodne nedojde!

  Jo, a kontokorent za 12,1 % je tusim druhej nejlevnejsi na trhu...

  Mozna by to pro priste chtelo nejdriv overit fakta, a pak vypoustet nejaka moudra...
 • 5. 1. 2006 17:41

  Šťoura (neregistrovaný)
  Někde je chyba. Buď v článku, že KB zrušila poplatky za rušení trvalého příkazu anebo v sazebníku KB (viz odkaz Komerční banka/Běžné účty). Tak nevím.
 • 5. 1. 2006 17:54

  autorka (neregistrovaný)
  V sazebníku na stránkách Komerční banky je pod bodem:

  a) 2.1. 32. zrušení zadané prostřednictvím telefonního bankovnictví Expresní linka KB nebo papírového nosiče ZDARMA

  a

  b) 2.1. 39. zrušení zadané prostřednictvím internetového bankovnictví Mojebanka, telefonního bankovnictví Expresní linka KB nebo papírového nosiče také ZDARMA

  Vycházela jsem také z oficiální tiskové zprávy KB.
 • 6. 1. 2006 12:25

  dalich (neregistrovaný)
  Citibank:
  Příchozí platby: 0 Kč
  Příchozí zahraniční platby: 0 Kč
  Odchozí inkasa: 0 Kč
  Platební karta Maestro s limitem 100 000 Kč: 0 Kč
  Měsíční výpis z účtu zaslaný poštou: 0 Kč
  Převody mezi spořícím účtem, běžným účtem, invetsicemi a kreditkou v reálném čase: 0 Kč
  Příkaz k úhradě: 6 Kč

  Vše platím inkasem. Měsíční náklady cca 12 Kč za dva příkazy.
 • 6. 1. 2006 12:57

  SocPredator (neregistrovaný)
  100000.- zůstatek .. pro někoho nepřekonatelná podmínka... jinak už by tam museli byli dávno všichni :-)
 • 6. 1. 2006 14:32

  dalich (neregistrovaný)
  To nehrozí, kde bych je vzal? Jen jsem byl náhodou ve správnou dobu na správném místě. Ke kreditce jsem dotal účet grátis s těmito poplatky bez nutnosti minimálního zůstatku. Ale pokud bych kreditku zrušil, budu muset jet podle ceníku CB a sehnat 100 000 Kč...
 • 6. 1. 2006 17:38

  xmian (neregistrovaný)
  ja to mel jeste vychytanejsi - platby kreditkou bez uroceni, zato moje penize na sporouctu... nicmene, tedka nam vsude klesaji sazby. nevi nekdo proc? koruna prece posiluje a uroky rostou, ne?
 • 11. 1. 2006 10:08

  Stack (neregistrovaný)
  Banky prostě musí hrabat, aby byly na čele výdělků v ČR. S nimi pojišťovny, ČEZ, tabákové firmy, lékaři, právníci, lékárníci, prostě všichni ... Kde na to ale má ten človíček - zaměstnanec brát? Ten už nemůže nikoho dál oškubávat. Všichni tvrdí, že musíme mít ceny civilozovaného světa. Ale naše republika má do civilizovaného světa opravdu ještě daleko. Proto se s ním nemůžeme a nesmíme srovnávat! Až budou i platy světové, tak prosím. Ale až budeme mít světové platy, tak se nevejdeme do relací cen ostatního vyspělého světa. Jen to dokazuje, že naše ekonomika je ještě vícv pr...., než byla před 89. Není umění nastolit světové ceny a téměř socialistické platy. To dovede každý trouba ze 4. cenové ...
 • 11. 1. 2006 12:14

  Rosta (neregistrovaný)
  ? a jinak demagog nejste? S prominutím, ale buď musíte být demagog, nebo člověk choré mysli s poruchou paměti.

  Copak se tolik lidí zbláznilo, že volí komunisty a vychvaluje totalitní systém, který zbavil lidi veškerých práv (snad kromě práva na dýchání, i když i o tom by jistě mnozí mohli vyprávět), zruinoval ekonomiku (podívejte se do Rakouska - a před nástupem komančů jsme na tom byli LÉPE!) a zdevastoval soudnost a myšlení!
 • 12. 1. 2006 10:30

  @ (neregistrovaný)
  Asi jste ODeSeseák, co požívá výhod bývalých komunistů. Dnešní obyčejní lidé se nemají až tak dobře, jak vyplývá z různých průzkumů dělaných na objednávky. Naopak, řada lidí má horší životní úroveň než za komančů. Mám hrozně rád takový lidi, co neustále nadávají, že musí platit např. za standardní lékařskou péči. Když jim řeknu, ať volí ty, co jsou to schopni zajistit, tak vyletí: to bych musel volit komunisty, to radši zhebnu. Když nadávají, že bydlení je předražené (ať neregulovatelné nájemné nebo nová výstavba) a je zde vyvolán umělý dostatek bytů (právě z důvodu nasazení přemrštěných cen), kdo jim zajistí, aby se běžná populace k takovým za komančů k tak běžným vymoženostem jako je bydlení dostala ? ODS? Nebuďte blázen! Ta se zastává jen podnikatelů. A kdyby v této republice podnikal každý (tzn. okrádal ostatní) - kde by asi tahle republika byla? Z čeho by se hradily věci, které se hradí přerozdělováním vybraných daní - když podnikatelé bý nejraději neplatili ani korunu na daních? Přitom právě podnikatelé nejvíc natahují ruku na různé úlevy a výdaje státu!
  Můžeme vybrat mnoho dalšího: školství, bezpečnost, důchody, silnice ... kdysi na tyhle věci bývalo běžně, nyní se škudlí, ať to stojí co to stojí ... Opravdu není umění nastolit světové ceny a socialistické mzdy a udělat pár bohatých a zbytek trpících skoro bídou.
 • 12. 1. 2006 11:45

  Rosta (neregistrovaný)
  Pro Vaši informaci: Nemám nic společného s žádnou politickou stranou a žádnou z nich nehodnotím podle sympatií, ale pouze a jedině podle činů a volebních programů.

  Máte pravdu snad jedině v tom, že za komančů to ekonomika neodnesla tak, jako v jiných komunistických zemích. Proto naše "střední třída" (rozumějte "chudina, která zahrnuje většinu společnosti") na tom nebyla tak zle, aby jako ve Varšavě lidé umírali hlady.

  Zřejmě jste nezkoušel nikdy podnikat a někoho zaměstnat. Doporučuji Vám to. Pak budete asi mluvit jinak, až po Vás kdejaký úředník bude chtít kdejaký papír, a když se budete chtít s někým (kupř. zaměstnancem) domluvit, tak na Vás nějaký byrokrat sesype horu paragrafů zakáže Vám to.

  Pokud se vám nelíbí Vaše mzda, můžete změnit zaměstnání,nebo začít podnikat. Nebo se odstěhovat na západ, kde k západním cenám dostanete i západní mzdu. A pozor! To jste dřív nemohl! Teď jediné, co Vám může bránit, jsou schopnosti (či neschopnost), nedostatek odhodlání (či lenost)... nebo v socialistické Evropě (kterou bohužel stále je) nepřeberná řada lejster, která při tom musíte vyplnit.

  Co se týče těch "trpících bídou", tak ti si většinou stěžují s plným žaludkem v teple. Kdyby to tu vedli komančové dál, dopadli bysme nejspíš jako v Rusku nebo na Ukrajině.

  Nemluvě o jedné základní věci: Když chcete mít něco zadarmo, někdo to musí zaplatit. A tatíček stát to rozhodně nezacvaká ze své kapsy - ale pečlivě to vytahá z kapsy nás všech.
 • 16. 1. 2006 9:18

  § (neregistrovaný)
  S tím podnikáním to vidím ve své rozvětvené rodině: do nákladů se vejde všechno! A když to "nejde" do nákladů, známý podnikatel mi vystaví falešné potvrzení nebo fakturu na něco, co do nákladů jde (příště zase já jemu) a zase se to vejde do podnikání. Zaměstnanci sice na pracovišti nemají varnou konvici ani pořádnou židli, natož mikrovlnku nebo stravenky, zato rodinní příslušníci doma nejnovější TV a DVD, počítače ...jako služební auta firmy mají Mercedes, Audi, terénní Toyotu, několik VW a jednu Octávku. Že je používají jedině pro soukromé účely, to je v pořádku ? Všichni samozřejmě preferují ODS a o komunistech či jiné levici nechtějí ani slyšet. Do práce přijdou, až se vyspí (z opice) nebo práci řídí z hospody (účet za mobilní tlf. je měsíčně přes 40 tisíc). Do (malé) firmy jezdí z místa bydliště zásadně "služebním" autem, podřízený ženský v kanceláři pak píší smyšlenou knihu jízd. Ty ženský tam dělají za téměř minimální mzdu, bez jakýchkoliv prémií či příplatků. Jelikož je u nás velká nezaměstnanost, je tohoto vykořisťování maximálně zneužíváno. Když se vám něco nelíbí, táhnětě. Bez odstupného, samozřejmě. Vždy se nějaké to hrubé porušení pracovní kázně dá nafixlovat. A to s. Dlouhý, Klaus, Havel a další Očekávatelé Funkcí chtěli po převratu zrušit zcela zákoník práce, že to jen komunistický blábol. A dnešní ODS to nyní zkouší znova.
  Opravdu nevím, kdyby na radu pana Rosti zavináč tečka všichni podnikali, kdo by koho ještě mohl okrádat. Podnikatel se okrást nenechá, a zaměstnanců, kteří si okrádání musí nechat líbit, by nebylo. Asi stát ...Co by ještě musel rozprodat, aby se podnikatelům dostalo toho, co od státu očekávají? Mimochodem, viděl jste pane Rosťo tečka zavináč někde ve světě, že by rozprodávali něco státního, potřebovali-li tam např. zavést Internet nebo nově potáhnout silnici? Tam na to asi stačí daně. U nás bohužel ne.
  Celé podnikání a konkurence u nás je o tom, kdo vyrobí, prodá nejdráž, komu se do nákladů podaří zahrnout co nejvíce věcí, které s podnikáním vůbec nesouvisí. A tak chtějí opravdu hrabat všichni: benzínky, banky, právnící, zelináři, řezníci, soukromí doktoři, lékárny i mlékárny ... i znemocnic by chtěli uděta vydělávající akciovky. Jen ten zaměstananec musí počkat, až co mu z výplaty zbyde po zdanění a teprve z toho zaplatit bydlení, jídlo, zdravotní péči, energie atd. Zaměstanec si nemůže poručit: mne 10 tisíc hrubého nestačí, já chci padesát. Podnikatel (benzínka, právník ...) se nikoho neptá (už jste někdy viděl, že by běžný zákazník s podnikatelem mohl smlouvat o ceně výrobku či služby = smluvní ceny?) a zdraží. Jelikož je všude nepsaný kartel, zdraží i ostatní. Všichni to pak odůvodní zdražením všeho. Zdražuje se o desítky procent, přidává se o dvě až čtyři procenta, někde taky nic. Úroky v vkladů u bank jsou v desetinách procent, úvěry však včetně různých poplatků vyšplhají na 20 i více %. A pak si přečteme údaje o oficiální inflaci: kolem 2 %! Kdo takovýmto magoriím může věřit? Že někdo nejde udělat defenestraci takovýmhle sobcům, co podnikají a myslí jen na sebe... Tohle už není o lidství, to je jak v době prehistorické, kdy v dokumentech BBC bojují ještěři o kus žvance.
  Mimochodem, nyní v novinách psali k 15 nebo 16ti letům výročí převratu, že lidé tehdá nechtěli kapitalismus ani komunismus, ale třetí cestu. Vždyť ani na Západě nemají takový kapitalismus, co se zkouší u nás. s. Havel např. sliboval, že nebude nezaměstnanost, že se nebude u lékaře doplácet ... Kdyby měl v sobě trochu úcty, buď by se dávno omluvil a odstoupil nebo se sám defenestroval. Ono něco lidem naslibovat, a pak si jen nakapsovat, to dovede každý v.l. Ale mít v sobě trochu charakteru a úcty k těm druhým, bez kterých by se ke korytu zcela jistě nedostal ...
 • 16. 1. 2006 16:40

  ??? (neregistrovaný)
  Ty, čéče, máš hodně velkej mindrák co? Každej podnikatel je podle tebe automaticky zloděj? Ale jo, napsal jsi to.
  Každej svý zaměstnance okrádá? No jistě, jen si to po sobě přečti.

  Jsem stále jen zaměstnanec, máme ale odbory, co se za nás bijí a tak máme aspoň něco z výhod. Ale holt když jsou lidi předposraný, nebo se jim nechce dávat pár kaček měsíčně na příspěvky, ať se nedivěj. Ona totiž opravdová stávka na podporu kolektivního vyjednávání by zvedla mandle i těm machrům, co je tak vehementně popisuješ a odsuzuješ. (kupodivu a příkladu jednoho odsuzuješ všechny, což neukazuje na moc velký rozhled)
  Jo a zapomeň, že můžeš argumentovat, že on všechny potencionální odboráře vyhází, nemůžeš, protože to je jen obezlička těch předposraných.

  Uvědom si, že s podnikáním je spojeno nejen inkasování peněz, ale taky jejich placení a na to se musí nejdřív vydělat. Když nebude mít kdo vydělávat, může taky hodně rychle takový machr přijít i o toho osobně-služebního meďoura, co mu tak závidíš.

  Mimochodem, nepolemizuje s tebou o tom, že bylo rozkradeno a zašantročeno po listopadu 1989 majetku za mnoho a mnoho miliard, je to pravda, a že politické sliby se mnohem víc nesplnily, než ano, ale o tom taky tenhle příspěvek není.
 • 17. 1. 2006 14:37

  § (neregistrovaný)
  Už jsi viděl v nějaké malé, nejlépe rodinné firmě, odbory? I ve větších firmách nechtějí o odborech ani slyšet. A když se chce, tak není problém komukoliv znepříjemnit práci tak, že ještě rád odejde sám a bez odstupného. A kde odbory jsou, tak stále ještě jen na to, aby dávali na vánoce něco jako kolekce. Je mi jasné, že třeba v mladoboleslavské škodovce odbory něco zmůžou, ale podívejte se na ty jejich hnusné vraky, jak jsou předražené a 6 miliard zisku k tomu...
  Do civilizovaného západu máme ještě setsakramensky daleko!
 • 17. 1. 2006 14:42

  Rostislav K. (neregistrovaný)
  Myslíte stejný civilizovaný západ, ze kterého firmy utíkají, protože díky odborům nemohou ani propustit zaměstnance? Stejný civilizovaný západ, kde odbory rozhodují o investicích a výrobní náplni více než management? Jen se ptám, abych měl jasno... když se mluví o odborech a civilizaci.
 • 17. 1. 2006 17:10

  ??? (neregistrovaný)
  Oblíbenost vozů je věcí osobního názoru. To hodnotit nebudu.
  Osobně jezdím v Octavii a jsem naprosto spokojený a to i ve srovnání s dalšími vozy, kterými jsem měl možnost jezdit.
  Kdybych chtěl být rýpavý, tak bych tvou žášť vůči novým škodovkám viděl spíš v rovině závisti, že na ně prostě nemáš.
  Zisk je evidentně v tvém pojetí zločin, takže o tom se taky odmítám bavit.
  Ale co se týče odborů: Co je to rodinná firma? Jestli firma s rodinnými vztahy, potom si její zaměstnanci určitě nestěžují na něco zásadního a šéf se k nich chová jako ke svým rodinným příslušníkům. Jestli je to firma, která zaměstnává pouze skutečné rodinné příslušníky, potom je fakticky rodinný vztah postaven na roveň pracovnímu a je to zase záležitost rodiny, když jsou nějaké rozpory. A nebo tím myslíš firmu, v níž vedení je rozděleno mezi rodinné příslušníky, ale zaměstnanci jsou prostě zaměstnanci, tak tam už odbory mají své místo.
  Jestli se ti zdá, že se odbory starají pouze o kolekce na vánoce, tak přece není velkým problémem sestavit svůj program pro volby do jejich vedení, kde se ostatní zaměstnanci dozvědí, že odbory jsou tu pro jiné účely, než jen předávání kolekcí a kytek na svátky.
  je to jen o hledání: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
  Jo a bát se o místo, protože budeš usilovat o předsednictví základní organizace? Tak proti tomu zaměstnavateli poštveš příslušný profesní odborový svaz. Buď si jistý, že ti mají dost velkou sílu a možnosti a rádi se povozí po někom takovém.
 • 17. 1. 2006 22:13

  Docent (neregistrovaný)
  No nevím, jestli má dotyčný velký mindrák, ale kus pravdy ano. Známý pracoval v podobné firmě - zaměstnanci, kteří v autě strávili půl dne, nejlacinější Fábie Junior. Pan šéf Audi A8 v nejlepší výbavě. Dcerušky naoko zaměstnané ve firmě, ve skutečnosti lítaly po světě (za peníze firmy, jak jináč). Jako referentská vozidla měly SUV za milión, skuteční zaměstnanci za ty Fábie platili daň. A takových zaměstnavatelů je dnes bohužel většina.
 • 18. 1. 2006 17:02

  ??? (neregistrovaný)
  No samozřejmě. Pan šéf a jeho rodina jsou hajzlové, protože si dopřávají pohodlí. Radši měli ty prachy, co si z toho podnikání nahrabali, rozdat chudým.
  Mimochodem, dodaňuješ využívání služebního vozu pro osobní účely, ne služební cesty, tak to byla poznámka trochu mimo mísu. Když to nechtěli tak dělat, mohli auto odpoledne odstavovat a jezdit svým vlastním.
 • 21. 1. 2006 19:22

  Docent (neregistrovaný)
  Ivánku Ivánku, nic jsi nepochopil... Dcerušky měly auta jako referentský, tzn. platily z nich hov*o, jasný? Ve skutečnosti s nima samozřejmě jezdily pouze soukromě, protože ve firmě byly zaměstnaný naoko, jasný? Aby jim tatík nemusel přispívat kapesným, ale šlo to z peněz firmy, tj. včetně sociálního a zdravotního pojištění, jasný? BTW ty prachy místo rozdávání chudým pan šéf rozdával na úplatkách za získání zakázek se státními dotacemi, takže to rozdávání chudým bych přece jen viděl jako slušnější.
 • 23. 1. 2006 12:50

  ??? (neregistrovaný)
  Asi jsem opravdu nic nepochopil, když jsem se nezeptal hned na začátku, komu ta firma patřila.
  Ale jestli můj předpoklad, že patřila tomu "nemorálnímu podnikateli", je správný, potom se teda divím, že jsi na finančák neposlal upozornění, na nezákonné praktiky a pobídku k provedení kontroly. Jestli jsi to neudělal, tak jsi fakticky s jeho praktikami vyslovil souhlas. No a jestli ta kontrola tam byla a nic nenašla, ať už proto, že určitě byla uplacená, jak to jistojistě vidíš ty, nebo proto, že všechno bylo v souladu se stávajícími zákonnými úpravami(o jejich prachmizerné kvalitě se bavit nechci), tak potom nevím, jestli pomlouvat jeho, je pláš na tom správném hrobě.
  Takže jestli patří firma tomu chlapovi, co ji tak "dojí", tak to je asi opravdu trestný čin a za utrácení svých peněz by měl být co nejpřísněji potrestán.
  Jedna rada: Chci-li někoho kritizovat, musím nedřív znát všechna fakta a mít připraveny konkrétní příklady. Jestli tedy neznáš jeho účetnictví, tak stačí už jen udat jméno a splníš všechny podmínky pro to, aby tvá slova mohla být označena za pomluvu.

  Mimochodem, ono je to děsně levný, cvakat za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Najdi si někde na netu, kolik stojíš firmu, když máš plat čistého 10tis. a ta firma na to nejdřív musí vydělat.
 • 25. 1. 2006 14:29

  antypodnikatel (neregistrovaný)
  Je pravda, že my, podnikatelé, okrádáme stát, jak to jen jde. Proč bych si měl kupovat DVD, auto, sekačku, mražák, telefony ... za vlastní, když to mohu napsat na firmu? Byl bych vůl... To samí rodinní příslušníci. Jen ať se mají dobře. Smůlu mají zaměstnanci: těm bych nejraději dal babetu nebo ukrajinu a aby seděli na nějaké prasklé přepravce od pivních laahví. A mzdu jen minimální. Když se to pak zprůměruje, všichni lidi se dostaneme na 18 tisíc hrubého. A když budem neustále fňukat, jak nás stát odírá na daních, zdravotním a sociálním, teď před volbami to určitě bude in. Jen veřejně nepřiznat, jak na tom opravdu jsme. Lékárníci nám s tím nyní trochu pomohou, příště mohou fňukat třeba zase právníci. Když státu ukážeme, že nákupem luxusních aut opravdu na žádnou daň nevyděláme, ještě nás polituje, že jsme již mnoho let ve ztrátě, ale přesto podnikáme dál a zajišťujeme bídnou obživu dalším rodinným příslušníkům, kterým by jinak podporu a další soc. dávky musel vyplácet stát ze svého.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).