Tak to jsem měla kliku! Měla jsem meziúvěr od Lišky a na řádný úvěr se mi to překlopilo v listopadu 2011. Zkrátila jsem dobu meziúvěru o více nž 3 roky, tlačila jsem tam, co se dalo, protože meziúvěr je přece jen dražší legrace (ale výše úvěrové sazby u řádného úvěru a možnost předčasného splacení je naopak prima).
Takže se kaju, to opatření je kvůli klientům, jako jsem já, co prostě nechtějí platit víc, než je zdrávo a nechtějí bance nebo stavební spořitelně dělat dojnou krávu. I tak byly ty prachy, co dostali, dost krvavý.
Tak to jste asi správně nepochopil Vy. Vkládáním na vkladový účet si jednak zvyšujete vklad, ale současně i tzv. hodnotící číslo. Kombinací obojího přibližujete dobu překlopení na řádný úvěr. I meziúvěr můžete splatit jednorázově, jen je to poněkud složitější, právě kvůli tomu hodnotícímu číslu. Já jsem na meziúvěr o dost vyšší částky, než chtěla spořka, protože jsem počítala s rychlejším umořením celého úvěru. Stavební spořka po mně chtěla měsíčně 1.700,- Kč, já jí vkládala nejdřív 4.000,- Kč a v závěru nějakých 7.000,- Kč (kromě mimořádných jednorázových vkladů a kromě úroků, ty nepočítám). I tak to hodnotící číslo leze nahoru dost pomalu, právě proto, aby jim klient zůstal co nejdelší dobu ve fázi překlenováku, kde platí vyšší úrok. Kdybych i teď stejným tempem platila i řádný úvěr, mám úvěr doplacen za nějaké 3-4 roky. Při úroku > 4% ročně je otázka, jestli to udělám, jestli se to dál vyplatí. Přece jen je to dost finančně krvavý.
Kolega to pochopil moc dobře. Jde o to, že Vámi popsaný způsob bude nadále až na zmíněné výjimky ten jediný možný, jak se dobrat konce meziúvěru. Tzn. dospořením příslušného % CČ a dosažením hodnotícího čísla.
Doposud jste si mohla najít třeba levnou hypotéku, mít dostatek hotovosti a spořitelna Vaší žádosti o splacení meziúvěru zřejmě obvykle vyhověla. Nyní jen říkají, že takový souhlas dávat nebudou. Prostě Vás nechají vyšťavit až do chvíle, kde můžete meziúvěr překlopit do řádného úvěru.
A to může být vzhledem ke konstrukci stavebního spoření a meziúvěru klidně pekelně dlouho, pokud jedete dle "harmonogramu". Tzn. dlouhou dobu platíte výrazně vyšší úrok na straně půjčených peněz, než dostáváte na straně spořící, k tomu už skoro zanedbatelná podpora, ale stále obvyklé (dvoje) poplatky.
Vkládáním mimořádných splátek na spořící účet to můžete sice nějak urychlit, ale na druhou stranu si tímto jen zvyšujete úrokový rozdíl z pohledu spořitelny u "dvojích" peněz, které máte naspořené a na druhé straně si tytéž samé, jen podstatně dráž půjčujete.
Já jsem pochopila, jak to kolega myslí. Nové podmínky jsem zatím nestudovala. Pokud ale stav.spořka znemožní předčasné splacení překlenovacího úvěru a bude trvat na přesném dodržení harmonogramu, bude překlenovák cestou do finančního pekla. Mně stačily podmínky u MP, a to jsem ho měla jen asi 4 měsíce. U Lišky jsme měla překlenovák za > 4% p.a., MP mi bez milosti nasadila 7%, a to jen proto, že jsem neměla dost vysoké hodnotící číslo (ale na spořícím účtu už byly 3/4 cílové částky). Naštěstí to byla vcelku nízká částka, tak jsem do roka po nedobré zkušenosti radši splatila i řádný úvěr.
Škoda, že se nedrží osvědčených postupů, Liška měla velice slušné podmínky pro meziúvěry (na stejné procento jako řádný úvěr. Hodně velký rozdíl proti MP!!), dávali ho prakticky jako 100% hypotéku, umožňovali rychlejší splacení, oproti hypotéce zanedbatelné náklady za vedení účtu. Ty peníze z klienta dostali taky, jen to nebylo tak do očí bijící. I proto měli výrazný náskok na trhu. Pokud ještě tyhle výhody "upraví", půjde celé stavební spoření do kopru.