Standardní sazba je o procento vyšší, ale nastavené podmínky se trefily do jednoho půlprocentního zvýhodnění, za aktivní užívání účtu je druhé. Takže ano, je to díky bonusu: http://www.csas.cz/banka/menu/cs/bydleni/nav00111_hypoteka_standard
Jenže ani další podmínky nic moc – např. být klientem 20 let nebo jak to je… „Kromě toho bude spořitelna pokračovat v půlprocentní dotaci na pětiletých fixacích, když klient splácí nejméně dvacet let a z banky neodejde ke konkurenci.“
http://hn.ihned.cz/c1-45587460-sporitelna-zlevni-hypoteky-az-pod-4-procenta
(V případě porušení se doplácí rozdíl na úrocích či co.)
Zkrátka za velkou výhodu velká koule u nohy.
Jako statni urednik aktualne mate vyhodu proti „beznemu zamestnanci/OSVC“. A presto se bojite? Nebudete na tom hur nez vsichni ostatni, a vzdy mate moznost si najit jine misto (zajimavejsi, lepe hodnocene). Samozrejme s tim se odvyji ale veci jako „know-how“, CV s necim zajimavy atd.
Nebojte, nízké sazby budou bohatě vykompenzovány poplatky, před kterými klient neuteče. Poplatek 150,– Kž za vedení účtu byl kdysi odůvodněn tím, že je třeba na MF měsíčně žádat o státní úrokovou dotaci. Úroky klesly, dotace se neposkytuje, ale poplatek zůstal, protože co kdyby třeba jednou…
Banky by se hlavně měly naučit půjčovat lidem, kteří si vydělávají jinak než pracovním poměrem na dobu neurčitou starším 3 měsíců. Je spousta potenciálních bonitních klientů, kteří si takto (většinou legálně) vydělávají, ale banky to ještě asi nezaregistrovali. Modelový příklad: OSVČ s vykazováním (fakticky minimálních) nákladů procentem příjmů. Pokud takový člověk vystřídal pár zaměstnání, všude se měl dobře, nedávno přešel na živnosťák, dělá více méně totéž a má se ještě líp. Jednu hypotéku právě splatil a chce druhou na větší byt. Tenhle člověk je pro úředního šimla banky socka nejhoršího druhu. Přitom fakticky by byl tím nejlepším klientem.
statisticky nikoli, to ze jeden z mnoha by tu hypoteku taky doplatil preci neznamena, ze ji budou davat vsem … nastaveni scorecaret je udelano tak, aby ji proslo co nejvice kvalitnich a co nejmene nekvalitnich klientu, takze bankovni siml urcite vi, co dela
ovsem pokud i nadale budou klesat objemy hypotek tak nejen ze budou padat sazby, ale take se zmirni podminky pro poskytnuti … uz jsem zase zaznamenal, ze se rozjizdi hypo/uvery ze stavebniho sporeni, ktere jdou nad 80 % LTV
„to ze jeden z mnoha by tu hypoteku taky doplatil“
Tim jako chcete rict, ze z mnoha lidi takovych, ze jim neco, co vypada jako solidni vyplata (ale je to treba platba za fakturu) chodi pravidelne na ucet, a kteri vsichni jiz splatili jednu hypoteku, by druhou hypoteku splatil jen jeden? To si delate srandu, ne?
odepisu jen vam, plati ovsem i pro dalsi
skorkarty se delaji tak, ze se rozdeli klienti podle kriterii a pak se sleduje, jak se dari takovym lidem splacet, po case se to vyhodnoti a nasledne se upravi podminky
pokud banka takovym lidem neposkytuje, tak to ma jasne opodstatneni a nic na tom nemeni to, ze vy nebo kdokoli dalsi z tech „inzinyru“ pod vama ma opacny nazor
Pisete kraviny. Jde o to, ze OSVC si dela naklady tech rekneme 60%, ale realne ma naklady 10%, tudiz jeho realny prijem je nekolikanasobkem toho co bere v potaz banka pro hypo, pritom se casto jedna o tutez banku, u ktere ma ucet a tudiz neni niz snaziho nez se podivat, kolik mesicne vydelava.
Navod (nekde je to i na netu) od bank = 2 roky platit „realne“ dane. To by dotycny musel byt dement.
to by mně ale opravdi zajímalo, který expert ty scorecarty vymýšlí?
živnostník, který tři roky řádně splácí leasing na auto, a k předem jasnému datumu ho doplatí, je socka s příjmem nula – zatímco neschopný synoveček podnikatele, který nikdy nepracoval, a kterého strejda formálně na tři měsíce zaměstná za pade měsíčně, a pak ho hned vyrazí, to je lukrativní klient.
pán je asi expert – nebo nezjevila se samotná špidla?
Banky umí půjčovat lidem s pracovními poměry na dobu určitou. A umí půjčovat i osvč. Chce to jen hledat. Nebo povolat hypomakléře.
Jenže ono je to často tak, že si panáček nakluše do tý svý banky a myslí si, že se z něj musí banka pokakat, že mu musí přece půjčit. Protože u ní má už 10 let účet. To, že měl nebo má nějaký zápis v registrech dlužníků, ho vůbec nezajímá, no bože, tak nezaplatil jednu splátku.
No, osobní zkušenost: Česká spořitelna půjčit letos OSVČ v mém případě neuměla, zatímco půjčit zaměstnanci (v roce 2005) v mém případě uměla. Nemám důvod být proti nim nějak zaujatý, s vyřízením i průběhem toho prvního úvěru jsem byl spokojený. Akorát mi prostě příjde, že jsou hloupí. Hlavní rozdíl oproti mě před 5 lety a teď podle selského rozumu je v tom, že teď mám teď skoro 2× víc peněz, mám pozitivní úvěrovou historii a (uznávám) o 5 let dřív umřu. Hlavní rozdíl oproti mě před 5 lety a teď podle bankovního rozumu je v tom, že tehdy jsem byl lukrativní klient a teď jsem pro ně socka.
verte tomu, ze zamestnanec ma pravidelnejsi prijmy nez zamestnavatel a cim dele jako zamestnanec pracujete, tim lepsi skore vam ve skorkarte vyleze
pokud jste podnikatel, tak statisticky mate jisteho jen velmi malo, staci nejaka turbulence na trhu a razem mate 3 mesice od zisku pokoj a tim padem nebudete splacet, to je to, o co jde bance … chce mit jistotu, proto radeji nepujci nekomu, kdo prave ted ma ohromne prijmy, ale treba 2× rocne ma prijem nula, protoze taktak zaplati svoje zamestnance
Honza: Těší mě, že jste byl spokojen s vyřízením prvního úvěru a mrzí mě Vaše těžkosti s úvěrem druhým. Věřte, že v České spořitelně si vážíme všech svých klientů! Pošlete mi prosím na sebe kontakt na email rnavratil zavináč csas tečka cz. Rád bych nechal Váš případ prověřit.
Roman Navrátil, Specialista komunikace České spořitelny pro sociální média
Ano, ony to banky umějí.
Ony banky vědí, jaký je skutečný příjem „žadatele“*.
Jenže o tom to není, když to všechno umí, a přesto nedělají. Banky půjčí i takovému, ale za úrok o cca 3–4% vyšší. Proto to nědělají, aby vnutili půjčku s prohibitivním úrokem.
Osobně si myslím, že to je od nich prodělek. Takový člověk, nežli by se nechal vydírat, navíc je to kartelové jednání, tak si radši koukají z vyšších příjmů uspořit, a půjčit si až ten zbyteček, co jim půjčí za „normálních“ podmínek.
* Paradox, což. Klient, ze kterého mají max. desetikoruny je „klient“. Klient, ze kterého mají tisíce, je „žadatel“ a „dlužník“.