Hlavní navigace

Banky a záložny snížily úroky, spořicí účty se moc nevyplatí

Aktualizováno 6. 10. 2010 10:00
Doby, kdy na spořicím účtu bylo možné dostat úrok ke třem procentům, jsou minulostí. Současné úroky jsou nízké a ty nejlepší jen mírně překračují dvě procenta. A jen tak se nezlepší.
Michal Salmon
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Poté, co Česká národní banka oznámila ponechání základních úrokových sazeb beze změny, místo stagnace začalo další snižování sazeb na spořicích účtech. Právě spořicí účet patří mezi nejcitlivější produkty a velmi rychle kopíruje sazby ČNB. A jak už tomu bývá, dolů to jde rychle, nahoru pomalu.

Metropolitní spořitelní družstvo: 3,30 % pro Pražáky a Brňáky

Spořicí konto od Metropolitního spořitelního družstva má prozatím nejvyšší úrok, od 1.10.2010 nahradilo do té doby jejich slušně úročenou vkladní knížku (nyní se nenabízí). Členský vklad je 100 Kč a peníze můžete posílat bezhotovostně na sběrný účet. Když je budete chtít vybrat, musíte na jednu z poboček v Brně a v Praze, kde je dostanete v hotovosti nebo zadáte písemný příkaz k úhradě.

AXA Bank: 2,50 % pro všechny, ale jen do konce roku

Spořicí účet AXA Bank od 15.10.2010 bude úročený pásmově. Vklady do 1 mil. Kč budou úročené sazbou 2 % p.a., vklady nad 1 mil. Kč sazbou 1 % p.a. Když váš průměrný měsíční zůstatek na účtu neklesne pod 40 000 Kč, dostanete prémii 0,50 % p.a., takže se úrok zvyšuje až na 2,50, resp. 1,50 % p.a. Prémiový úrok však platí jen do konce roku 2010.

GE Money Bank: 2,50 % nejvyšší garantovaný úrok s jedním „ale“

Snížení sazeb postihlo i spořicí účet Genius II od GE Money Bank, jeho sazba je nyní 1,60 % p.a. Výjimkou je spořicí účet Optimal úročení sazbou 2,50 % p.a., ta je navíc garantovaná až do poloviny příštího roku, pokud si jej sjednáte do 17.10.2010. Kde je háček? Podmínkou je koupit osobní účet Genius Optimal za 190 Kč měsíčně. Více: Genius Optimal od GE Money Bank: z kůže vás neodře a ještě vydělá

Sazbu 1,60 % p.a. už dlouhodobě drží i Fio konto od Fio banky.

Unibon: sazby snížené na 2,20 %

Spořitelní družstvo Unibon u svého spořicího účtu od října snížilo úrok z 2,6 na 2,2 % p.a. Mimo to skončila nabídka tříletého termínovaného vkladu STOŠESTKA, který byl úročený 6 % p.a.

mBank: 0,50 % pro všechny, v akci jen 2 % pro sto tisíc

Nejvíce šel dolů spořicí účet eMax plus od mBank. Nyní je úročený sazbou 0,50 % p.a. při zachování nesmyslného poplatku 150 Kč za druhý a další převod u účtu v měsíci. Doplňkovou možností je aktivace tzv. akčního úročení, při splnění podmínek se vklad max. do 100 000 Kč úročí sazbou 2 % p.a. Druhý spořicí účet eMax se úrokovými sazbami blíží běžným účtům, má 0,40 % p.a.

ČSOB: 1,80 % pro Poštovní spořitelnu i „modrou“ ČSOB

Červené konto Poštovní spořitelny drží sazbu 1,80 % p.a pro zůstatky nad 50 000 Kč. Klasická pobočková síť ČSOB pak má na spořicím účtu s prémií sazbu 1,80 % p.a. složenou z úrokové sazby 1,30 % p.a. a fixní prémiové sazby 0,50 % p.a.

Citibank,ING, LBBW: svorných 1,75 %

Na 1,75 % p.a. klesly úroky na spořicích účtech ING konta od ING Bank, LBBW spořicího účtu od LBBW Bank a spořicího účtu k Citikontu od Citibank.

Volksbank: hybridní úrok od 1,53 do 2,53 %

Volksbank má v nabídce spořicí účet se základní úrokovou sazbou 1,53 % p.a. bez výpovědní lhůty. Pokud peníze zafixujete až na tři roky, sazba roste až na 2,53 % p.a. Tím však ztrácí ono kouzlo „rychlých peněz“.

UniCredit Banka a Česká spořitelna: až 3,50 % pro ty, co se nechají nachytat

Tabulkově nejvyšší úroky najdete nyní na spořicích účtech UniCredit Bank. Produkt Unikátní spoření se čtyřmi variantami optimálních vkladů slibuje úrok až 3,50 % p.a. Finta je v tom, že tak vysoká sazba je aplikována pouze na přesně stanovenou část vkladu, takže výsledný efektivní úrok je výrazně nižší.

Podobně je na tom Česká spořitelna s Šikovným spořením. Na vysokou úrokovou sazbu se budete šplhat pomalu, protože produkt má omezení ve výši maximálního měsíčního vkladu, který lze na tento spořicí účet vložit. Více: Šikovné a unikátní spořicí účty vás tahají na pásmový úrok, který nedostanete

Vyberte si nejlepší spořicí účet

Na českém trhu je 31 spořicích účtů a Měšec.cz pravidelně hlídá a aktualizuje jejich sazby. Porovnejte si je a vyberte ten, co vám nejvíce vyhovuje.

Kam s přebytečnými penězi?

Pokud potřebujete peníze uložit jen dočasně a přitom bezpečně, moc na výběr nemáte. Termínované vklady sice dokážou zhodnotit úspory až o necelých 6 % p.a., ale jen pro pětileté úložky. Dobrou volbou je termínovaný vklad Clear Deal od J&T Banky, už s jednoletou fixací vám nabídne 3,5 % p.a., je však potřeba vložit minimálně 500 000 Kč.

Kromě rizikovějších akcií a ne moc výkonných podílových fondů mohou být variantou jsou tzv. dividendové akcie známých společností, které jsou umějí peníze zhodnotit okolo 5–6 % p.a. Více: Spořicím účtům končí jepičí život. Kam investovat?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).